Navijači Lacija takođe izdali saopštenje: “Nemamo nikakvu solidarnost za Romaniste!”

Nakon što su se oglasili navijači Intera (CURVA SUD 96) o akciji Delija u Rimu protiv pristalica Rome, gradski rivali Romanista, a to su navijači Lacija, su takođe izdali saopštenje.

Njihovo saopštenje prenosimo u cjelosti:

“NIKAKVA SOLIDARNOST, NIKAKVO POŠTOVANJE ZA ROMANISTE.

Nakon najnovijih laži koje su se pojavile u medijima i na društvenim mrežama, želimo da razjasnimo jedno, a to je da NIKO OD NAS nije pružio podršku navijačima rome. Ako je to i neko uradio lično u svoje ime za nas taj nije Lacijal. Isto važi i ko je osudio gest protiv romanista putem komunimacija.

Sa naše strane, totalna ravnodnušnost prema navijačima koji u svakoj prilici vređaju mrtve i prema njihovom odnosu prema Vićencu Papareliju i sramnim transparentima ranijih godina.

Podsećamo sve da je ova akcija bila na trgu Manćini, mestu okupljanja ultrasa rominih, a ne 100 kilometara od stadiona. Nas na kraju zanima samo ono što se dešava u našem dvorištu.
Ova epska sramota koja ih je snašla nije stvar koja nas zanima.
UVEK UZDIGNUTA ČELA
ULTRAS LACIO”

Navijači Intera izdali zvanično saopštenje povodom napada Delija u Rimu

Nakon sinošnje akcije Delija u Rimu, diglo se mnogo bure u navijačkom svijetu širom Evrope, a pogotovo u Italiji. Nedugo nakon sinošnjeg događaja, oglasila se Curva Nord 69, navijačka grupa Intera, inače jedna od najpopularnijih navijačkih grupa iz Italije.

Između ostalog naveli su da se napad navijača Crvene Zvezde kosi sa njihovim ultras kodeksima i da ne bi voljeli da se ovakve stvari nastave dešavati u ultras svijetu.

Njihovo saopštenje prenosimo u cijelosti:

“Ne uzimajući u obzir naše rivalstvo, događaji u Rimu se ne slažu sa našim mentalitetom.

Akcije koje su isplanirane i urađene od strane srpske navijačke grupe Crvene Zvezde, ne mogu ostaviti italijanski ultras svijet ravnodušnim a pogotovo ne ostavljaju Sjever ravnodušnim.

Ako je istina da nema pisanih pravila u našem svijetu, vjerujemo da dinamika rivalstva treba biti vezana za Oči u Oči stil, a ne za nečasne radnje ili čak organizovane radnje preko više osoba.

Zasjeda koja je izvedena protiv jedne od grupa sa najvećom historijom na Romanističkom jugu nije samo nedavni događaj, već je nepošten napad izveden od više njih na nekolicinu, iskorištavajući apsolutnu nepredvidivost napada izvedenog bez direktnog suočavanja.

Čini nam se da smo dužni da osudimo ovaj trend među ultrasima koji se tiče besmislenog ponašanja koji može opasno poremetiti dinamiku rivaliteta, i stvoriti teren bez vrijednosti poput Časti i Lojalnosti.

Nadamo se da ovaj presedan neće podstaći ovakve akcije, jer one nemaju veze sa ultras svijetom u kojem smo mi odrasli.

CN 96

Delije napale navijače Rome usred Rima i uzeli im zastave (VIDEO)

PHOTO: Screenshot

U navijačkim krugovima jedna vijest je sinoć odjeklunula širom Evrope.

Odlična akcija Delija desila se sinoć u Rimu, gdje je oko 30,40 Delija napalo 50,60 ultrasa Rome, popularne grupe pod nazivom Fedayn. Navijači Rome su dva tri puta bježali i vraćali se u krug, Delije su ih vješto savladale i uzele veliki broj navijačkih obilježja.

Prema informacijama koje dolaze, ovo je vjerovatno kraj za grupu Fedayn Roma nakon 51 godinu postojanja, a 50ti rođendan su proslavili sa zagrebačkim Bad Blue Boys-ima.

Pogledajte video i fotografije ispod.

ENGLESKA: U finalu Liga kupa vraćena tradicija stajanja na tribinama

Foto: EPA-EFE

Otprilike malo manje od dvije tisuće gledatelja, koji će 26. veljače na londonskom stadionu Wembley nazočiti ovogodišnjem finalu engleskog Liga kupa između Manchester Uniteda i Newcastle Uniteda, na raspolaganju će imati stajaća mjesta, poručili su iz Engleske nogometne lige (EFL).

Poznati klutni stadion Wembley može primiti 90.000 gledatelja, a za ovu će utakmicu po 867 mjesta iza oba gola biti pretvorena u tzv. “sigurne stajaće zone”. Mjesta će biti na raspolaganju navijačima oba kluba. “U tim zonama navijačima će biti dopušteno stajanje tijekom utakmice, na mjestima gdje će pregrade ili rukohvati sprečavati njihov pad prema naprijed. U svim ostalim dijelovima stadiona navijači moraju sjediti”, priopćili su iz EFL-a.

Na tribinama je stajanje bilo zabranjeno skoro 30 godina

Ova odluka je uslijedila nakon što su klubovi poput Cardiff Cityja, Chelseaja, Manchester Cityja, Manchester Uniteda i Tottenham Hotspura svojim i gostujućim navijačima u pokusnom razdoblju nudili licencirana stajaća mjesta.

Prije tog pokusa, svi stadioni klubova koji se natječu u najvišim razredima engleskog nogometa više od 30 godina su imali samo sjedeća mjesta. Povod za takvu odluku bila je tragedija na stadionu Hillsborough 1989., kad je 97 navijača Liverpoola izgubilo život u prenapučenom dijelu tribine koji je bio omeđen željeznom ogradom. U srpnju prošle godine iz britanske vlade su poručili da će sve više britanskih klubova početi uvoditi sigurna stajaća mjesta na svojim stadionima

Izabrane najbolje navijačke grupe na svijetu za 2022 godinu (ULTRAS WORLD)

Popularna navijačka stranica Ultras World objavila je listu najboljih navijača za 2022 godinu. Rangirali su navijačke skupine širom svijeta koje su spremale sjajne koreografije i svojim performansima bodrile klub za koji navijaju.

Zanimiljivo je da najbolja grupa dolazi iz Afrike, tačnije iz Maroka (FK Wydad Casablanca), iza nje na listi su fanovi Marseille-a (Francuska) i Olympic Safi-a (takođe iz Maroka).

Na četvrtom mjestu su navijači Bazela a odma iza njih peto mjesto zauzimaju navijači Crvene zvezde, i to je jedini tim s Balkana koji je završio među deset najboljih.

Pogledajte kompletnu listu:

Top 10 Ultras of 2022 🔥:

10. AC Milan 🇮🇹

9. Eintracht Frankfurt 🇩🇪

8. AIK Stockholm 🇸🇪

7. Legia Warsaw 🇵🇱

6. Lech Poznan 🇵🇱

5. Red Star Belgrade 🇷🇸

4. Basel 🇨🇭

3. Olympic Safi 🇲🇦

2. Marseille 🇫🇷

1. Wydad Casablanca 🇲🇦

Zdravko Mamić: Sanader me molio da pustim utakmicu Hajduku

Photo: Sanjin Strukić, Denis Kapetanovic/PIXSELL

Mamić, koji se već godinama krije u Bosni i Hercegovini, kazuje da ga je bivši hrvatski premijer Ivo Sanader nagovarao da pusti Hajduku pobijedu nad njegovom momčadi.

“Radilo se o sezoni 2004./05., Dinamo je otišao u stečaj i nije imao ništa. Mi smo završili u play-outu, ‘ligi za bedaka’. To su nam iskreirali čelnici Hajduka predsjednik Grgić, direktor Fiorentini i Igor Štimac. E, sljedeće sezone je Hajduk u još težoj situaciji. Nema šanse da ne budu u ligi za bedaka. Tada je premijer bio Ivo Sander, veliki navijač Hajduka. On meni kaže: ’Zdravko, pustite tu utakmicu Hajduku, nema smisla da igramo play-out, napravite sve.’ On razmišlja kao političar, iz Splita je, navija za Hajduk, u Dalmaciji mu je biračka baza.

Odgovorio sam mu: ’Šefe, ja majku rođenu ne puštam.’ Ali nisam toliko bahat, ima tu nastavak. Dodao sam da nije lako namjestiti utakmicu, da to pričaju samo budale, šarlatani i kriminalci. Zamislite ja koji pričam igračima da se bacaju glavama na kopačke, a sada treba da im kažem da skinu gaće i puste Hajduk. Pa kako ja onda da dođem pred njih?

Da skratim, rekao sam mu da neću pustiti Hajduk, ali pustite mene da ja to napravim na svoj način i da mu garantiram da Hajduk neće završiti u ’ligi za bedaka’. Razišli smo se, pružili ruku jedan drugom. Igra se poslije utakmica u Splitu. Pada malo kiša, iskoristim utjecaj na službena lica da se utakmica odloži da dobijem na vremenu. Naravno, uključi se mašinerija i Hajduk ne završi u ligi za bedaka.

Ja ispunim cilj i obećanje, mi odigramo zaostalu utakmicu protiv Hajduka i krknemo ih sa 1:0. I svi zadovoljni. Ja nisam neprijatelj Hajduku. Oni su sve napravili da me uguraju u ligu za bedaka, a ja sam ih izvukao od sramote”, kazao je Mamić.

“Umoran sam, izdan i osramoćen. Volio bih da Boban preuzme Dinamo”

Osvrnuo se i na sukob s Krešimirom Antolićem, te je povodom toga izjavio sledeće.

“Doveo sam ga s ulice, ne iz policije. On je bio na ulici jer je dobio otkaz u policiji. Dao sam mu kruh, da radi s navijačima… Sada su on i moje dvije sekretarice, koje sam stavio u upravu, poludjeli. Antolić hoće da bude Mamić puta pet. Vlast ga je pokvarila. Ti bolesnici ruše Dinamo i carstvo koje sam izgradio. Umoran sam, izdan i osramoćen. Ovo što sad radim za Dinamo, radim da se klub ne bi urušio”, izjavio je Mamić pa optužio Antolića da je minirao dolazak Darka Milaniča na mjesto trenera Dinama.

“U dogovoru s predsjednikom i upravom sam pripremio Darka Milaniča da bude novi trener, da naslijedi Čačića. E onda taj Antolić pošalje ljudima sliku Milaniča s dresom Partizana i kreće priča kako Mamići hoće da četnik vodi Dinamo?! On i taj neki njegov Leopard su od gospodina Milaniča napravili da je četnik i da četnik ne može voditi Dinamo. Kasnije je Čačić došao u Mostar i dogovorili smo se da ostane.”

Mamić tvrdi da bi se povukao iz Dinama kada bi legendarni hrvatski nogometaš Zvonimir Boban htio doći u Maksimir. “Evo, on i ja nismo u dobrim odnosima. Boban da dođe sutra i da hoće biti predsjednik Dinama, Zdravko Mamić će biti njegov najveći navijač i prostrijeti mu crveni tepih od Međugorja do Zagreba. Jer je on kompetentan.”

“Najveća greška mi je što nisam pristao na Halilovićev zahtjev”

Kao najveći promašaj dok je pregovarao u ime Dinama navodi propale odlaske Alena Halilovića i Tina Jedvaja.

“Poslužili su nas čajem i predsjednik Daniel Levy se obratio mom sinu: ’Reci svom ocu da ću mu dati deset milijuna eura u kešu za tu dvojicu.’ Shvatio sam toliko engleskog, preko sina sam mu poručio da mu se zahvaljujem i da ga pitam mogu li popiti čaj do kraja ili se moram odmah dići i otići. Moj sin nije htio to prevesti. Ja mu kažem – prevedi. Mario odbija. Onda sam počeo dizati glas, na kraju sam rekao: ’Prevedi, pič.. ti materina i tebi i njima.’ Oni su shvatili moj govor tijela i psovku, na kraju smo završili na 25 milijuna eura.

Potpisali smo ugovor, obavijestio sam roditelje Halilovića i Jedvaja o tome. Bili su oduševljeni. U slučaju Halilovića su tri brata trebala u Tottenhamovu akademiju. Dakle, Alen i Tin su trebali dobiti plaću od milijun eura, za još dvojicu iz obitelji Halilović bi organizirali najbolje škole i koledže, za oca su bili spremni zaposliti ga u Tottenhamu. Mislio sam da je posao gotov, dogovorili smo se da krenemo za London kada budem imao vremena. Kada je došao taj trenutak, Halilović je rekao da ne pristaje na raniji dogovor, tražio je postotak od Dinamove odštete.

Naljutio sam se jer sam smatrao da sam napravio nebesko čudo, da sam dva klinca utopio za 25 milijuna eura, da sam njima osigurao plaće od milijun eura sa 16 godina, plus perspektivu u velikom klubu. Nisam pristao da dajem od Dinamovog dijela, naljutio sam se i posao je propao. To je moj najgluplji potez jer sam zaje*ao Dinamo, sina, ti igrači nisu dostigli tu cijenu. Loš posao smo napravili za klub zbog mog inata i razočaranja. Nisam mogao vjerovati da hoće novac iz Dinama. Da sam mu to dao, danas bi me optužili i za to.”

Igrac Partizana pogodjen grudvom u glavu na ulasku u Pionir (VIDEO)

Predstoji nam novi košarkaški večiti, manje od sat vremena je ostalo do početka. Pored velikog broja navijača, incidenti su viđeni i pre početka utakmice, odnosno, na samom ulasku u halu.

Igrač Matijas Lesor, inače bivši član tima Zvezde, a sadašnji centar Partizana, okružen policijom je ulazio u halu, kada je u doletela grudva koja ga gađa tačno u glavu.

Pogledajte snimak napada Varvara na Grobare iz Bara (VIDEO)

Prije nekoliko dana, tačnije u Nedelju 22.01, crnogorska podgrupa navijača Partizana “Grobari Bar” se vraćala sa utakmice KK Studentski centar – KK Partizan basket, koja se igrala u Podgorici.

Varvari su ih napali dok su se vraćali nazad u Bar, na mjestu Virpazar.

Delije izdale saopštenje pred derbi u Evroligi: “Derbi nije derbi bez navijača oba tima!”

Navijači Crvene zvezde, popularne Delije, oglasile su se dan pred evroligaški košarkaški derbi koji pobuđuje veliko interesovanje javnosti.

Već drugi ovosezonski okršaj “večitih” igra se u hali “Aleksandar Nikolić”, domaćin je Zvezda kje je u sredu izdala saopštenje povodom dolaska navijača Partizana, a isto to su san kasnije uradili i ultrasi crveno-belih.

Saopštenje u kojem se, između ostalog, zalažu da se navijačima Partizana dozvoli da uđu sa obeležjima u halu, prenosimo u celosti.

Sutra se igra još jedan istorijski derbi, za nas prvi u Evroligi na domaćem terenu. Gostujući navijači će biti na tribinama. Kao što smo i najavili pred derbi u Areni dali smo sve od sebe da sačuvamo derbi i da gostujući navijači budu u hali. Za utakmicu u Areni, Delije su dobile ukupno 0 karata, do par sati pred utakmicu nismo znali da li ćemo moći da uđemo sa kupljenim kartama, nije nam dozvoljeno da unesemo ništa što na sebi ima obeležje kluba, dok gosti sada imaju prava da unesu sve navijačke rekvizite. Nadamo se da je prvi korak koji smo učinili zajedno sa KK Crvena Zvezda, dovoljan da sledeći put bude isto kada mi budemo gostovali i da se sačuva svetinja derbija. Derbi nije derbi bez navijača oba tima! – poruka je najvatrenijih pristalica crveno-belih.

BBB: “Na prvoj smo crti! Dinamo neće biti prepušten sebi ni na terenu ni na tribini”

Ekipa Dinama u subotu od 17:30 otvara drugi dio polusezone kada na Maksimiru dočekuje Goricu. Situacija oko kluba je teška i mučna. Vodi se borba za prevlast u klubu, sa svih strana sijevaju optužbe, a budućnost je neizvjesna. Bad Blue Boysi su osjetili da je trenutak animirati sve navijače Dinama da dođu na utakmicu.

Naime, većina podružnica i ekipa koje čine sjevernu tribinu pozivaju na utakmicu pod šifrom “na prvoj crti”. Riječ je o djelomičnoj parafrazi dobro poznatog transparenta grupe i grafita na Branimirovoj ulici koji glasi: “Opet smo na prvoj crti, za Dinamo borit ćemo se do smrti.” U galeriji možete pogledati kako izgleda akcija Boysa, a u borbu se uključila i udruga Dinamo to smo mi.

Pristalice Dinama objavili su i priopćenje koje prenosimo u cijelosti.

“Nakon duge pauze vraćamo se na Maksimir. Pozivamo ovim putem sve Bad Blue Boyse i ostale navijače Dinama da ovu utakmicu shvate najozbiljnije moguće. Pred nama je borba za obranu naslova prvaka… i prije svega borba za naš klub i njegovu budućnost!

Sjever je mjesto na kojem se jedno ne odvaja od drugog i ne sumnjamo da će navijači Dinama prepoznati važnost trenutka u kojem se sada nalazi naš klub. Dinamo neće ostati prepušten sam sebi ni na terenu ni na tribinama i igrači će do kraja ove sezone imati još i veću podršku nego do sada. Baš zbog svih događanja u i oko kluba, baš zato jer smo svjesni težine situacije u kojoj se nalazimo.

BAD BLUE BOYS”