VIDEO: Navijači španskog kluba oprali stadion nakon posjeta političara

Meč Druge španjolske lige u kojoj je Rayo Vallecano ugostio Albacete (2:2) postala je glavna tema u zemlji zbog akcije navijača domaćih nakon utakmice. Ona je poduzeta kao odgovor na posjet dvojice političara stadionu Raya na spomenutom meču.

Pristalice Raya, posebno oni u skupini Bukaneros, su ljevičarskih uvjerenja i ogorčeni su što je njihov klub protiv Albacetea ugostio Santiaga Abascala i Rocia Monasteria, vođe ultradesničarskog pokreta VOX. Zato su Rayovom vlasniku Raulu Martinu Presi poručili da je okaljao povijest kluba pozivom ultradesničarima da posjete Vallecas.

“Naš stadion i klub moraju biti slobodni i očišćeni od fašizma”, objavili su i krenuli u akciju čišćenja stadiona. Opremili su se dezinfekcijskim sredstvima, krpama, metlama, odjenuli zaštitna odijela i u njima prionuli poslu te očistili stadion uprljan posjetom ultradesničara.

Inače, utakmica Raya i Albacetea bila je repriza prošlosezonskog susreta tih rivala, prvog meča u povijesti španjolskog nogometa koji je prekinut zbog skandiranja navijača. Tada su navijači Raya Romanu Zozulji, igraču suparnika, skandirali da je nacist.

Sami korijen ovog sukoba potječe iz ljeta 2017. kada je Rayo, čiji su navijači poznati po spomenutim ljevičarskim stavovima, iz Betisa doveo Zozulju, igrača poznatog po sklonosti nepomirljivo suprotnoj ideologiji. Zbog svega ovoga navijači Raya su Zozulju po dolasku u njihov klub dočekali ogorčenim prosvjedima, pa je morao napustiti taj klub. Angažman je našao u Albaceteu s kojim je njegov povratak na Vallecas prošle sezone završio neslavno. Sada je bio rezerva Albacetea.

Marihuana u Srbiji od utorka nije narkotik!

Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC

Ministar Zlatibor Lončar najavio je u utorak da će Srbija skinuti marihuanu sa liste narkotika, te da se već radi na tome. Naši sagovornici, direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju i član Upravnog odbora Asocijacije konopljara dr Stevan Blagojević i Miloš Simić iz Inicijative za legalizaciju marihuane saglasili su se da je potrebno da se usklade preporuke UN sa našim zakonodavstvom, te da nema straha od legalizacije kanabisa u medicinske svrhe, prenosi portal Nova.rs

„Već smo usli u tu problematiku i mi kao članica UN ispoštovaćemo sve. Radimo na tome i kako su oni zamislili nema razloga da ne primenimo, a da ne ugrožavamo građane i zakonodavstvo“, kazao je Lončar.

Miloš Simić iz Inicijative za legalizaciju marihuane rekao je za portal Nova.rs da je upravo izašao sa sastanka sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i najavio da očekuje pozitivne korake u pravcu nesmetanog korišćenja kanabisa u medicinske svrhe.

„Ono što smo danas mogli da čujemo nagoveštava da će se neke stvari zaista promeniti. Ono što je bitno naglasiti jeste da su Ujedinjene nacije 21. decembra posle četiri godine raznih studija donele odluku da kanabis nije štetan po zdravlje i život ljudi, ma koliko da ga koristite. Ostavljen je u kategoriji lekova koji se koriste u terapijske i naučnoistraživačke svrhe“, rekao je Simić za Nova.rs.

On je rekao da je veliki ljudi koji se leči u Srbiji i tako podležu krivičnim sankcijama.

„Njih osuđuju na kaznu zatvora od po nekoliko godina. Mi smo danas upravo pokušali da rešimo taj problem i napravljeni su prvi koraci u rešavanju takvih situaciju. Bolesne ljude drže kao kriminalce i oni izađu u mnogo gorem stanju. Samo naših 20 članova je bilo hapšeno i procesuirano u prethodnih par godina“, kazao je Simić.

Direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju i član Upravnog odbora Asocijacije konopljara dr Stevan Blagojević rekao je za Nova.rs da je ceo problem nastao zbog loših zakona, te da je potrebno praviti razliku između marihuane koja se koristi u industriji i za ličnu konzumaciju.

“Potrebno je pre svega razjasniti postojeći Zakon o psihoaktivnim supstancama. Treba napraviti razliku između marihuane za uživanje i industrijske konoplje koju mi sada gajimo. Sadašnji zakon to potpuno izjednjačava. Takođe, treba praviti razliku između konoplje i prerađene konoplje, koja se koristi za dobijanje ulja i vlakana na primer”, rekao je Blagojević za portal Nova.rs.

On je dodao da se aktuelni zakon sukobljava i sa Zakonom o hrani.

“Mi imamo obavezu prema Ujedinjenim nacijama I policije u Beču koje daju neke preporuke da ih usvajamo. Jedna od tih preporuka je da taj CBD iz marihuane, odnosno ih konoplje nije opasan. A naša konoplja iz Novog Sada zaista nema veći nivo od propisane granice koju je policija propisala. Dakle, potrebno je još jednom razjasniti ove zakone i uskladiti ih”, kazao je Blagojević.

Član Upravnog odbora Asocijacije konopljara kaže da je problem što vi ni po jednom zakonu ne smete da prerađujete konoplju.

“Dakle vi možete da kupite parcelu i zasadite konoplju, tu nije nikakav problem. On nastaje onog momenta kada vi želite da preradite tu konoplju. Novim zakonom bi se uredilo da se marihuna koriste u medicinske svrhe. Naša konoplja je ispod tih 0,3 THC, što je dozvoljena granica I tu nema nikakvih psihoaktivnih supstanci”, objašnjava Blagojević.

On kaže da ova konoplja uopšte nije opasna i da ima dugu istoriju u Srbiji.

“Industrijska konoplja u Srbiji ima istoriju dugu sto godina, verujte mi. Ta konoplja uopšte nema THC-a, smešno je to. Od toga je opasnija koka kola”, zaključuje Blagojević.

(nova.rs)

VIDEO: Potukli se navijači australskih klubova koje su osnovali Makedonci i Hrvati

Pristalice australskih klubova Rockdale Ilinden i Sydney United 58 potukli su se nakon utakmice igrane tijekom vikenda u kojoj je jedan od navijača ulaskom na travnjak za vrijeme ogleda dodatno podigao zaoštrenu atmosferu.

Inače, u pitanju su klubovi koje su osnovali makedonski (Rockdale Ilinden) i hrvatski (Sydney United 58) iseljenici.

Australska policija, koja od svjedoka događaja traži pomoć u identificiranju sedmorice navijača, sve je opisala kao ”sramotu”, a uključene u sukob nazvala ”budalama”. Stigla je na dojavu da su na poprištu tučnjave uočene i naoružane osobe. U fizičkom obračunu navijači su koristili plastične sanduke, ali i baklje te metalne šipke, a prema nekim izvještajima bilo je i ljudi naoružanih oštricama kosilice za travu i ciglama.

Trojica su zaprimljena u bolnicu s ozljedama koje su okarakterizirane kao lakše.

Ministar MUP-a FBIH: “Idu izmjene zakona, navijačima neće padati na pamet da učestvuju u neredima”

Aljoša Čampara, inače ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH, najavio je oštre mjere u suzbijanju huliganizma.

Poslije dešavanja u Mostaru gdje je sinoć grupa ljudi za koje se navodi da su navijači HŠK Zrinjski napala civilno stanovništvo, oglasio se i Čampara, koji najavljuje izmjene u zakonu.

“Radit ćemo u Domu naroda Parlamenta FBiH na izmjenama zakona. Sankcije ćemo pooštriti do te mjere da više nijednom navijaču ne padne napamet da učestvuje u bilo kakvim neredima“, kazao je Čampara.

Još nije precizirano kakve promjene će biti napravljene u zakonu, no prema njegovim najavama, moglo bi se konačno stati u kraj huliganima.

Mnogo bure u BiH digao je sinošnji sukob mostarskih grupa, Ultrasa i Red Army-a. Šta se desilo u Mostaru, pogledajte klikom OVDE.

VIDEO | Sukob Ultrasa i Red Army-a sinoć, tri osobe uhapšene

“Ultrasi dolaze u donju mahalu gdje napadaju ekipu Red Army koja se povlaci i taj sukob dobivaju Ultrasi koji nastavljaju pravit nerede na Istocnoj strani, Red Army se uspija skupit te su uspijeli na kraju drzat crtu, krece kamenanje s jedne i s druge strane. Ultrasi se povlace cim su culi sirene. S obadvije strane je bilo ozljedenih” rekao nam je naš izvor.

Kako pišu mostarski mediji, policija intenzivno radi na identifikaciji svih sudionika nereda koji su se događali na ulicama Mostara”, potvrđeno je u Operativnom centru MUP-a HNŽ.

Tri osobe uhapšene su zbog sudjelovanja u neredima u noći sa subote na nedjelju.

Podsjetimo, sukob se na ulicama Mostara dogodio tijekom trajanja policijskog sata, a sukobile su se dvije veće skupine. Prema video zapisima objavljenim na društvenim mrežama, primijećena je upotreba eksplozivnih sredstava, a letjele su i boce te kamenice.

Pucnjava od strane gospodina kome je smetalo što mu se “biju” pred kućom.

Izvještaj sa portala slobodna-bosna.ba:

Pripadnici “Ultrasa” svoj huliganski i vandalski pohod započeli su prekidom nogomentog susreta koji se igrao između “Zrinjskog” i “Sarajeva”, bacajući baklje i druga pirotehnička sredstva izvan stadion u teren (utakmice se igraju bez publike zbog epidemije koronavirusa). Nisu se razilazili ni nakon što je utakmica okončana (rezultat je bio neriješen, 1-1) nego su se u koloni od 7-8 automobila nastavili kretatati prema istočnom dijelu grada i nešto malo prije ponoći (uprkos tome što je na snazi policijsku čas od 21.00) stigli na raskrsnici na magristrali prema Lučkom mostu. Nakon što su “nabrijani” “Ultrasi” sišli sa mosta, zaputili su se u poznati objekat “Kod Denje” gdje su počeli sa svojim rušilačkim pirom, lomeći sve pred sobom.

Tu dolazi do prvog sukoba sa nekoliko lokalnih mještana, kojima su se kako je tučnjava trajala priključivo sve veći broj stanovnika ovog dijela Mostara. Uskoro su se, nakon su postali malobrojniji, “Ultrasi” počeli povlačiti i bježati po sokacima Donje Mahale. Razbijeni u manje grupe oni pokušavaju umaknuti pred mjesnim stanovnicima, kojima se priključuju i pripadnici “Red Army”, navijača “Veleža”. Lete kamenice, baklje, u sokacima Donje Mahale, vodi se pravi ulični rat. Najžešče je u poznatom Sivrića sokaku gdje su “Ultrasi” upali u klopku i panično traže izlaz. Jedna grupa tokom bijega provaljuje u porodičnu kuću uglednog Mostarca Tarika Mahmutagića, sudije Suda u Mostaru koja se nalazi u ulici B. Đukića na broju 5.. Počinju mahnito lomiti namještaj i vandalski se ponašati prema prestravljenim ukućanima. Prema tvrdnjama očevidaca ovu grupu opkoljava veća grupa pripadnika “Red Army” i u užasno brutalnoj tuči nanose teške ozljede jednom od napadača na kuću. Po našim saznanjima riječ je I. D. rođenom 1993. godine koji je hitno prebačen u SKB u Mostaru. Nasilje na ulicama Mostara prekinuli su pripadnici Policijske uprave Mostar. Ulice Donje Mahale su se ispraznile, zavladao je teški, neizvjesni i prijeteći mir.

Policijska uprava Mostara jutros je saopćila da je sinoć privela deset “izgrednika”, odnosno osoba koje su sudjelovali u neredima. Policija je ispred mosta pronašla parkirana dva autmobila koje su koristili “Ultrasi” uoči započinjanja huliganskog pira. U jednom od automobila marke “Passat” pronađene su četiri drvene palice dugačke jedan metar, što dodatno govori da je cijela akcija navijačkih huligana bila planirana i “logistički” obilato osigurana.

MARAKANA TURA: Crvena zvezda otvora kapije stadiona i muzeja za sve turiste i navijače!

Crvena zvezad planira da posle prestanka kovid pandemije upozna simpatizere sa svim dražima čuvenog fudbalskog kompleksa.

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Crveno-beli pokrenuli su novu akciju u kojoj svi turisti, navijači i simpatizeri crveno-belih mogu da prilikom posete stadionu “Rajko Mitić” vide sve što prati život kluba iz Ljutice Bogdana.

Naime, tura obuhvata nekoliko etapa, odnosno lokacija. Posetu muzeju, slikanje sa peharom Lige šampiona, izlazak na teren, posetu tunelima, posebno onom kultnom iz kojeg fudbaleri izlaze na stadion, zatim Zvezda TV, Medija centar, servis za članstvo i Red star šop.

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Ture mogu biti organizovane za manje grupe do pet ljudi, ali i za veće, ekskurzijske. Crvena zvezda planira uskoro da krene sa ovom akcijom, koja bi trebalo da postane svakodnevica posle prestanka kovid pandemije.

U trofejnom beogradskom klubu su posebno ponosni na muzej, gde centralno mesto zauzimaju trofej Lige šampiona i dva pehara Interkontinentalnog kupa, osvojeni 1991. godine. Kako kažu u Zvezdi, sva tri trofeja su neprocenjiva. Tu se mogu videti i svi oni koji su bili predsednici, treneri, direktori kluba…

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Posebna atrakcija jeste replika trofeja Lige šampiona koji je izgrađen od posebnog materijala i koji je pogodan za držanje i fotografisanje. U Zvezdi su ponosni i na deo gde je prikazana izgradnja stadiona i čuvenu rečenicu koju je narod izgovorio na dan otvaranja stadiona 1953. godine:

Ovo je kao Marakana u Brazilu!

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Posebno mesto zauzima i dres Dragana Džajića, najveće legende kluba, zatim deo posvećen Rajku Mitiću, prvoj legendi po kojem stadion nosi ime, kao i odeljak o tome da su čuveni Brazilci Pele, Garinča, Didi i Zagalo baš u Beogradu igrali fudbal.

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Naravno, tu je i deo posvećen Mančester junajtedu, tačnije tragediji koja je zadesila taj klub 1958. kada su se vraćali iz Beograda, a avion se po poletanju sa aerodroma u Minhenu srušio. U toj katastrofi poginulo je osam fudbalera Junajteda. Naravno, tu je i lopta iz 1991. iz Superkupa, kada su se sastala dva kluba.

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Zanimljiv je dug tunel kojim se sa terena dolazi do Medija centra, a u Crvenoj zvezdi otkrivaju da ga je najbrže prošao Francuz Arsen Venger hitajući na konferenciju, ali i nemački treneri Jirgen Klop, Tomas Tuhel i Hansi Flik.

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Trava na terenu menja se svake godine, a sam izlazak na teren popularne Marakane izaziva poseban osećaj, naročito pogled na severnu tribinu.

Posebna atrakcija jeste tunel koji vodi od svlačionica do terena, koji je iscrtan u grafitima i koji je posebno akustičan kada je publika na stadionu. Kao takav ostaje u posebnom sećanju svima onima koji su igrali na stadionu Crvene zvezde.

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Naredna stanica je Zvezda TV, gde posetioci mogu da vide studija klupske televizije i tri scene. Nakon toga se ide u Medija centar gde je moguće videti improvizovane svlačionice fudbalera, te potpisati doživotni ugovor sa klubom na “Zvezdaškoj zakletvi”.

FOTO: ZORANA JEVTIĆ

Poslednja tura je poseta servisu za članstvo kluba, kao i Red star šopu, gde se mogu kupiti suveniri i sportska oprema.

Marakana tura košta 1.000 dinara / 8.50 eura.

(kurir.rs)

Perez najavio mogućnost osnivanja balkanske lige!

Predsjednik Real Madrida Florentino Perez koji je i predsjednik novoosnovane Superlige, u prvom intervjuu prije tri dana, nakon osnivanja novog natjecanja dotaknuo se i Balkana.

Potpuni haos nastao je u svijetu fudbala nakon što je u nedjelju objavljen dogovor o kreiranju Superlige od strane 12 evropskih klubova, ali plan je samo 48 sati kasnije propao jer engleska šestorka je zbog velikog pritiska navijača odustala, a zatim su to učinili Inter, Atletico Madrid i Milan, a Juventus je jučer saopštio kako za sada liga ne može biti pokrenuta, ali da se nadaju da će krenuti u narednim godinama.

Evo šta je rekao Perez za medije: “Zašto nestalni sudionici ne bi mogli osvojiti Ligu prvaka? Mogu se boriti za jedno od tih pet mjesta. Nešto bi moglo uslijediti iz ovoga. Druga liga ili nešto slično”, rekao je Perez za El Chiringuito, a onda otkrio da se planiraju i regionalne lige.

“Uefa mora razumjeti da se nogomet promijenio u Europi i da postoje oni koji žele drugačije natjecanje. Čujem da Skandinavci žele napraviti ligu, Balkanci također, zemlje Beneluxa… Žele promjenu jer bismo umrli u ovoj trenutnoj situaciji.”

Inače, regionalna liga klubova s prostora bivše Jugoslavije tema je već godinama, ali dosad nije napravljen značajni korak k njenom osnivanju. Prije nekoliko godina je Uefa rekla da ne podržava takvu ligu, a i nogometni savezi zemalja bivše Jugoslavije su istakli da se slažu sa onim kako odluči Uefa.

Derbi koji je bio poseban po mnogo čemu (Partizan – Crvena zvezda ‘98)

Legendarna fotografija pred 109 večiti derbi iz obektiva fotoaparata…

Fokus nije samo na navijaču Crvene zvezde sa štanglom u ruci (opšte je poznato da je dotični poslužio kao model za pravljenje logotipa podgrupe Delija ‘Belgrade Boys’)

Fokus je i na osobi iza policajca u Zvezdinom dresu koja drži šal u ruci. I tu dolazimo do onog što je ključno, a to je o kom šalu se radi? Radi se o zvaničnom klubskom šalu ‘CRVENA ZVEZDA BEOGRAD’ sa izvezenom zastavom SR Jugoslavije.

Taj isti šal imao je različite varijacije i bio jedan od najviše nošenih među zvezdašima u SFRJ, samo što je umesto zastave SR Jugoslavije stajala petokraka posred jugoslovenske trobojke.

(crveniskinhed.blogspot.com)

VIDEO: Navijači Schalkea zamalo linčovali fudbalere nakon ispadanja. Spasili se bijegom

Nažalost, porazom 0:1 kod Arminije u 30. kolu slavni njemački klub ispao je iz prve Bundeslige prvi put nakon 1991.

Fudblaski klub Schalke je klub s preko 150 tisuća članova, po čemu je četvrti na svijetu. Prema Forbesu je donedavno bio među najbogatijim klubovima svijeta. Prije samo dvije godine igrao je osminu finala Lige prvaka.

Međutim, sedmerostruki njemački prvak i peterostruki osvajač Kupa te pobjednik Kupa Uefa 1997. je sada u jednoj od najvećih kriza u 116 godina povijesti. U velikim je financijskim problemima, zbog čega su ga napustili brojni igrači, a oni koji su vrijedili su prodani. Zato ovu sezonu završava katastrofom, sa samo dvije pobjede u 30 utakmica i ispadanjem četiri kola prije kraja.

Schalke je poznat i kao klub s brojnim i fanatičnim navijačima. Njima je ovaj debakl jako teško pao, a njih oko 600 je kod stadiona u Gelsenkirchenu čekalo nogometaše da se vrate iz Bielefelda kako bi izrazili ogorčenje.

Prvo su ih vrijeđali verbalno, zatim su ih zasuli jajima, ali vrhunac njihovog divljaštva bio je stampedo više desetaka navijača prema nekolicini igrača koji su se od navijačkog linča spasili sprintom.

Igrači Schalkea jedva su pobjegli od bijesne gomile, od koje ih je spasila policija. Kliknite OVDE da pogledate kompletan video sa uglednog njemačkog portala Bild.

UDARNA VIJEST: Otkazana Superliga!

Samo što je prošlo nekoliko dana haosa sa njenim kreiranjem Superliga kreirana od bogatih evropskih klubova je otkazana.

Elitnih dvanaest evropskih bogataša odlučilo je u nedjelju da kreira Superligu, ali je potom nastao pravi haos i veliki protesti navijača, prije svega u Engleskoj.

Nakon velikog pritiska navijača šest engleskih klubova, saopšeno je večeras kako se zvanično povlače iz Superlige, a očekuje se da to ubrzo učine i ostali.

Prvi je to učinio Manchester City, a zatim su ih slijedili i ostali klubovi ‘velike šestorke’, pa su večeras Arsenal, Chelsea, Manchester United, Liverpool i Tottenham zvanično objavili kako odustaju od Superlige.

Svi veliki evropski mediji javljaju kako je liga otkazana i tako je plan o njenom kreiranju trajao jako kratko.