Crnogorske novine: Tužnog srca javljamo da je umro fudbal (PHOTO)

Širom fudbalskog svijeta reakcije navijača na osnivanje Superlige uglavnom su negativne. Veliki broj formalnih i neformalnih udruga navijača najavio je bojkot novog natjecanja najbogatijih klubova na svijetu te su pozvali i ostale navijače da naprave isto.

Crnogorski nogometni navijači bili su posebno inspirirani. Tako su u tamošnjim dnevnim novinama objavili osmrtnicu nogometu koji je za njih Superligom simbolično umro.

“Tužnim srcem javljamo da je poslije duge i teške krize, izazvane glađu bogatih za novcem, iz naših srca otrgnut nikad prežaljeni nogomet. S neizrecivom boli u našim dušama, uvijek ćemo ga se sjećati, o njemu besjediti i nepotkupljivo čuvati od zaborava”, stoji uz posmrtnicu.

Priča bivšeg vođe BBB: Finale kupa Dinamo – Velež 1985

Ufffff… grozim se kad se sjetim te tekme. ne da su nas lovili po Beogradu nego su nas razbili. Do pocetka tekme naravno. Mi smo se rabili od cuge tokom putovanja. Nocni vlak i to jos preko Siska. mozete si misliti svaka stanica je bila nasa. Eto kako smo stigli do Beograda tako smo se nekako i razisli. Ja sam zavrsio na troumatoloskoj posto mi je netko od nase skvadre slomil nos. Hi hi . ma ja pijana budala poceo pjevat Zvezdine pjesme u vlaku i cim sam se snasao pafff…. otvorila se vrata od kupea i bum flasa u glavu.

Ja jadnog decka na pod a ono odjednom uuupssss… cipela u facu. Hvala Bogu dragome da sam bio toliko janpi da decke nisam ni vidio kak su izgledali inace bi jadni ni krivi ni duzni pusili maru na kolodvoru posto smo ih trazili.
No…. eto ja zavrsio na traumatoloskoj na ispravljanju nosa (koji je jos uvjek kriv) . Nakon njezne (mozete si misliti) njege odsetali smo se do Dedinja posto smo culi da je dosta nasih tamo. Vec tada smo sreli nase koji su pusili maru. Na Dedinju smo se legli na travu spavat.

Ljudi probudio sam se a oko mene hrpetina cigana… tuku sve zivo.
U vesti sam imao zamotani lanac ,….. frajeri su me cipelarili a jedan od njih je maknul vestu (ma i tenisice su mi maknuli … spavali smo izuveni kao Bosanci) i kak je on maknul vestu tako je ispao lanac. E tu sad stupa Kalimero. ne znam tko ga zna no oni koji ga znaju … hm… mi smo ga u osnovnoj zvali Pile zbog prezimena i izgleda… nije bas neke krsne gradje. Odjednom taj mali picek skace na njih …. uzima lanac i lamace kao ludjak.

E tu je sad on frajera pokosio….. ma da nije to napravio najvjerovatnije bi nas razbili kao …. bojim se i pomisliti.
Eto to je to …. meni se cini da su frajeru otisli zubi, nos i oko , a ne uho ….
Da za Vasu utjehu…. nakon tekme se skupila jedna od (bar u moje vrijeme) najboljih ekipa i krenula pjesice od stadiona JNA do kolodvora. Ni panduri nam nisu nista mogli a tko je bio na Topcideru zna za onaj nadvoznjak prije dijeljenja ceste za marakanu i Jna … e sa onog nadvoznjaka su “padali” na aute i ograde….

P.S. da za tekmu valjda znate da nas je Velez razbio sa 3:1. ja mogu reci da mi je to najgore gostovanje. Ne samo zato kaj sam pusio maru od nasih decki nego i to sto sam raznoraznim spletom okolnosti (citaj kombinacija – travka – cuga – idiotizam – glupost – mladost – ludost) spusio : Tenisice, vestu, Becicev dres iz Atene od godinu ranije (prva titula kupa prvaka protiv Reala) , te dva zlatna lancica . jedan sa zlatnom sahovnicom i jedan sa zlatnim Dinamovim grbom. ……. Eto nije bas uvjek bilo onako kako smo htjeli….

Fudbalski nikada neće biti isti: Formirana je Superliga, pokušaj fudbalske NBA lige!

Navikli smo na normalan fudbalski svijet već decenijama, gdje klubovi igraju nacionalna prvenstva i onda najbolji iz država se takmiče u zajedničkom evropskom takmičenju, ali to je sinoć postalo stvar prošlosti nakon što je 12 klubova odličilo da formira Superligu.

Jedini razlog svega ovoga je novac, jer fudbal se odavno više ne igra za publiku već isključivo “za pare”. Uefa je imala i finansijski ferplay i donekle se to sve kontrolisalo kada je u pitanju zarada i pranje novca.

Naime, novo takmičenje je formiralo 12 evropskih velikana koji se nadaju da će im se priključiti još osam klubova te da će ga početi igrati što je prije moguće.

“Dvanaest najvažnijih evropskih klubova danas je postiglo dogovor o pokretanju novog takmičenja – Superlige, kojim će upravljati klubovi osnivače. Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester United, Manchester City, Real Madrid i Tottenham su se ujedinili kao osnivači, a biće pozvana još tri kluba da se priključe prije inauguralne sezone koja će početi što je prije moguće”, navodi se u zajedničkom saopštenju 12 klubova osnivača.

Klubovi iz Francuske i Njemačke su čvrsto rekli “ne”, pa se u pitanje dovodi sam kvalitet takmičenja u kojem neće nastupiti možda i dvije najbolje ekipe današnjice kao što su PSG i Bayern koji su nedavno odgirali spektakularan dvomeč u Ligi prvaka.

Liga je zvanično formirana kasno sinoć, a nema sumnje da će ovo izazvati tektonske reakcije, a neki spominju i fudblaski raskol jer je i UEFA zaprijetila ozbiljnim sankcijama.

Poznat je i format takmičenja. Ukupno 20 klubova će biti podijeljeno u dvije grupe od po deset ekipa. Nakon grupne faze tri provoplasirane ekipe idu direktno u četvrtfinale.

Četvrti i peti iz svake grupe će igrati play-off za četvrtfinale. Nakon što se saznaju svi četvrtfinalisti igrat će se polufinale, pa finale na neutralnom terenu.

Za prvog predsjednika Superlige izabran je čelni čovjek Real Madrida Florentino Perez, dok su njegovi zamjenici Andrea Agnelli iz Juventusa te Joel Glazer iz Manchester United.

Takmičenje je formirano prvenstveno radi što veće zarade i došlo je kao posljedica ozbiljne krize nakon udara pandemije. Tako će klubovi osnivači dobiti po 3.5 milijardi za svoje infrastrukturne planove. Predviđa se da će solidarne uplate preći granicu od 10 milijardi eura.

Florentino Perez je poručio da će ova superliga pomoći svim nivoima fudbala, međutim mnogi navijači su protiv ove samovolje 12 klubova.

“Pomoći ćemo fudbalu na svim nivoima da zauzme mjesto koje mu pripada. Fudbal je globalni sport sa preko četiri milijarde pratitelja i naša odgovnorst kao velikih klubova je da pomognemo željama navijača”, poručio je Perez.

Navijači mnogih klubova koji su prihvatili superligu su počeli protestovati, jedni od njih su navijali Liverpool-a.

Povodom svih dešavanja, u svojoj prvoj izjavi predsjednik evropske fudbalske federacije UEFA-e je poručio da svaki igrač koji se takmiči u Superligi neće imati pravo nastupa za reprezentaciju.

“Fudbalski svijet je ujedinjen, vlade su ujedinjene, svi smo protiv ovog besmislenog projekta. Igrači koji budu igrali u Superligi neće moći igrati na Svjetskom i Evropskom prvenstvu. Neće moći predstavljati svoje reprezentacije”, kazao je Čeferin.

Kao glavni razlog za osnivanje Superlige 12 klubova je navelo novac, međutim Čeferin ima drugačiji stav po tom mišljenju.

“UEFA 90 % zarađenog novca reinvestira u projekte. Superliga je u interesu desetak klubova, ne bih iz nazvao prljavom desetinom. Osnovni princip se ne može promijeniti. To je nešto što traje vječno. Za neke to ne postoji, jedino što postoji je novac u džepu.”

“Želio bih se zahvaliti kompletnoj fudbalskoj porodici i mnogim klubovima, osim ovih 12. Hvala i vladama. Ova ideja je pljuvanje u lice onim koji vole fudbal. Nećemo im dozvoliti da nam uzmu fudbal”, poručio je Čeferin.

Inače, glavni razlog za “separatističku” ligu je novac. Tako pobjednik Lige prvaka prema trenutnom stanju zaradi 120 miliona eura, dok će pobjednik Superlige dobiti 400 miliona eura.

Pored toga klubovi su ti koji će direktno i individualno pregovarati o sponzorskim ugovorima i audiovizuelnim pravima što donosi još veću zaradu. Na taj način bi se minimizirala kriza izazvana pandemijom koronavirusa.

VIDEO: Torcida napala BBB u Slavonskom Brodu, demolirane prostorije udruge BBB

Dvije skupine nogometnih navijača sukobile su se u večernjim satima četvrtka u Slavonskom Brodu. Sve se dogodilo oko 22:45, kada je splitska Torcida (njih oko 20) i desetak Slavonaca napali prostorije udruge BBB i oštetili vrata i prozore na objektu te se fizički sukobili s njima.

Prema informacijama koje pristižu, BBB je pružio dobar otpor Torcidi nakon upada u prostorije udruge iako su bili brojčano nadjačani.

U tučnjavi je sudjelovalo više osoba, a korištene su palice i boce. Nakon sukoba dio navijača napustio je mjesto događaja automobilom, drugi dio se udaljio pješice.

Policijski službenici Policijske postaje Slavonski Brod intervenirali su po dojavi o događaju i na dvije lokacije na autocesti A3 zaustavili osobne automobile u kojima su se nalazili sudionici sukoba.

Uhapšeno je 10 osoba s područja Splitsko-dalmatinske županije. Dovedeni su u prostorije policije te se nad njima provodi kriminalističko istraživanje.

Video: Boysi stigli u Villarreal i navijali pred hotelom s igračima!

“Nadam se da će igrači osjetiti našu podršku u ovako važnoj utakmici. Nastojat ćemo im pomoći koliko god budemo mogli”, rekao je jedan od navijača koji je stigao podržati Dinamo u uzvratu protiv Villarreala (1-0), prenosi 24sata.hr

Dinamovi nogometaši neće večeras biti sami na “Stadionu keramike” jer je u Vila-real doputovalo 20-ak Bad Blue Boysa koji se spremaju glasnom podrškom pogurati hrvatskog prvaka u polufinale Europske lige. Unatoč pandemiji, riziku od zaraze i strogim kontrolama na granicama navijači su prešli oko 2.000 kilometara od Zagreba kako bi u najtežim trenucima bili uz svoju momčad.

Dinamo će nastojati nadoknaditi poraz od 0-1 iz prve utakmice odigrane prije tjedan dana, a uspije li u tome plasirat će se u svoje prvo europsko polufinale nakon 1967. godine.

Pogledajte video klikom OVDE.

ENGLESKA: Navijači se vraćaju na utakmice Premier lige

Najpoznatije nogometno takmičenje u svijetu, rngleska Premier liga izmijenila je svoj kalendar kako bi dozvolila svim klubovima da do kraja sezone odigraju utakmicu pred svojim navijačima.

Navijači će u ograničenom broju smjeti na stadione od ponedjeljka 17. svibnja, što bi značilo da će uživo moći pogledati samo zadnje kolo Premier lige koje se igra 23. svibnja. Tako bi samo polovica lige odigrala utakmicu pred navijačima do kraja sezone.

Da ne bude tako, iz Premier lige su odlučili ispremiješati raspored pa je 36. kolo lige koje se trebalo odigrati 11. i 12. svibnja sada pomaknuto za vikend 15. i 16. svibnja. Pretposljednje kolo se trebalo igrati taj vikend pa je ono pomaknuto za 18. i 19. svibnja. Zbog toga će se dva kola Premier lige odigrati s navijačima, prenosi index.hr

Na stadionima će smjeti biti 10 tisuća isključivo domaćih navijača ili 25% kapaciteta stadiona, ovisno o tome koja brojka će biti manja na kojem stadionu. Gostujući navijači neće moći na utakmice, unatoč željama klubova.

UEFA kaznila Crvenu zvezdu zbog vrijeđanja Zlatana Ibrahimovića

Krovna kuća evropskog fudbala “UEFA” je kaznila Crvenu zvezdu radi rasističkih ispada na utakmici protiv Milana, zbog čega će prvu narednu utakmicu u Evropi igrati pred praznim tribinama.

Pored toga, Zvezda je dobila još jedan meč uvjetne kazne, koja će stupiti na snagu ako se incident ponovi u narednih godinu dana.

Klub je kažnjen i s 25.000 eura zbog istog incidenta, dok će 5.000 eura morati uplatiti zbog kršenja sigurnosnih protokola tokom pandemije korona virusa. Uz to, preko tribine će morati postaviti transparent #NoToRacism“ (Ne rasizmu) s logom UEFA. Ibrahimović je žestoko izvrijeđan zato što je slavio gol suigrača, a na posebno gnjusan način se spominjalo njegovo podrijetlo.

Osnova za kaznu je ‘rasističko ponašanje’, pod koje UEFA svrstava i uvrede na nacionalnoj ili vjerskoj osnovi.

(nova.rs)

(VIDEO) Napad Liverpoolovih navijača na autobus s igračima Real Madrida

PHOTO: GErra

Pristalice Liverpoola napale su i djelomično oštetili autobus koji je prevozio nogometaše Real Madrida prema Anfieldu na kojem će u 21 sat protiv Liverpoola igrati uzvratnu utakmicu četvrtfinala Lige prvaka.

Dio Liverpoolovih navijača dočekao je autobus sa španjolskom momčadi i nasrnuo na njega bakljama, kamenjem i drugim stvarima kojima su napravili štetu. Na autobusu su razbijeni prozori.

Administracija Liverpoola se ispričala Real Madridu i obećala suradnju s policijom kako bi se pronašli krivci.

Kako je nastala skraćenica “ACAB” i zašto je ostala upečatljiva

Mnogo puta ste je čuli, vidjeli, a vjerovatno i napisali negdje. A.C.A.B znači “All cops are bastards” što bi značilo u bukvalnom prevodu sa engleskog “Svi policajci su kopilad”.

Kako je sve sve počelo?

ACAB je skraćenica se dosta “forsirala” kao zatvorska tetovaža u Velikoj Britaniji, ispisana u vidu slova na svakom prstu. Slogan je originalno nastao tokom štrajka britanskih radnika 1920-ih i 1940-ih godina – ACAB – “All cops are bastards”, mada može da varira i kao “All coppers are bastards” ili “Always carry a Bible”, u zavisnosti od toga ko vas pita za značenje. Bend “4-Skins” popularizovao je akronim ACAB kroz pesmu istovetnog naziva 1982 godne, tako da je danas sveprisutan u vidu fraze i tetovaže među evropskim fudbalskim huliganima.

Slogan često koriste razni tipovi skinheda, a takođe i anarhisti, posebno anarho-pankeri, mada više ne toliko u tradicionalnom smislu sa namerom da se uvredi određeni pandur. Danas ACAB ima širi smisao i predstavlja kritiku na račun nesavršenosti celokupnog državnog policijskog sistema.

P.S Nisam namerno stavio pesmu “ACAB” već “One law for them” od benda 4- Skins, zato što mnogo bolje oslikava buntovništvo radničke klase, a i spot je deset puta bolji. Suština je ista – jebeš sistem!

(crveniskinhead.blogspot.com / balkanskinavijaci.com)

Navijačka udruga: Oni se prave da nije bilo pljačke Dinama, a sad žele raditi stadion

“DINAMO TO SMO MI” udruga članova Dinama koji se bore za demokratizaciju kluba, oglasila se priopćenjem povodom predizborne najave o izgradnji novog maksimirskog stadiona, prenosi index.hr

Podsjetimo, Dinamo je prije dva dana objavio vizualno rješenje novog stadiona koje je potpisao Otto Barić, zagrebački arhitekt i bivši kandidat za gradonačelnika Zagreba. Barić se ranije povukao iz utrke, da bi jučer osvanuo na listi Jelene Pavičić Vukičević, kandidatkinje za gradonačelnicu Zagreba, trenutne šefice Grada i najbliže suradnice pokojnog gradonačelnika Milana Bandića. Otto Barić predstavljen je kao kandidat za dogradonačelnika na listi Bandićeve stranke “365 – Stranke rada i solidarnosti”, iako je donedavno bio jedan od kritičara bivšeg gradonačelnika.

Novi stadion Dinama koji je zamislio Barić koštao bi oko 450 milijuna kuna, a imao bi oko 35 tisuća sjedećih mjesta. Predviđeno je i rušenje starog stadiona, spomenika korupciji, u kojeg je dosad ulupano blizu milijardu kuna.

“Stadion žele graditi ljudi koji se prave da nije bilo pljačke kluba”

Navijači Dinama u priopćenju su istaknuli da se o novom stadionu priča kako bi se skrenula pozornost s pravomoćnih presuda braći Mamić i pobočnicima za težak kriminal i izvlačenje novca iz zagrebačkog kluba.

“Kad god se trebalo pobjeći od tema malverzacija i(li) krađe u nogometu u javnost su se posljednjih godina gurale dvije teme – regionalna liga i rekonstrukcija stadiona.

Tako je i u zadnjem u nizu pokušaja da se skrene tema s ozbiljnih pitanja pravomoćno dokazanog gospodarskog kriminala, kao i udruženog zločinačkog poduhvata off shore pranja novca za koji je suđenje tek počelo.

Oboje se afere tiču aktualnog vodstva Dinama koje je sve to godinama dopuštalo i sklanjalo poglede, a sada šuti i pravi se mrtvo na te teme. Šute kako ne bi morali jednom za sva vremena raskrstiti s onima koji su ih, nama članovima Dinama, nametnuli mimo svih demokratskih uzusa i zakona Republike Hrvatske.

Upravo zato jasno poručujemo osobi koja će nakon lokalnih izbora dobiti obvezu da vodi grad kako je nedopustiva bilo kakva rasprava o temi izgradnje stadiona prije one o demokratskom ustroju Dinama i poštivanju zakona Republike Hrvatske.

Razlog tome jest objektivna opasnost od ponavljanja dijela, tj. mogućnosti novih malverzacija i optužnica oko izgradnje stadiona.

Da, želimo konačno novi stadion, ali gradsku parcelu i takav podvig povjeriti ljudima koji se ponašaju kao da pljačke Dinama nije ni bilo, u potpunosti je suprotno javnom interesu.

Nema predaje!”, stoji u priopćenju udruge DTSM.