Prije 3 dana, na godišnjici Oluje, u Kninu je održana osnivačka skupština krovne platforme koja će okupljati navijače svih hrvatskih reprezentacija – Croatian Fans Embassy.
Naime, CFE se sastoji od tri koncepta. Mobile CFE zaseban je projekt koji uključuje prezentacijsko vozilo, novost je inovativni loyalty program vjernosti reprezentaciji te koncept kluba navijača “Mi Hrvati”, čiji su članovi velika većina prepoznatljivijih i viđenijih navijača s puno utakmica u nogama. Veličina, snaga i zajedništvo ove navijačke organizacije prepoznati su i u hrvatskim sportskim savezima, javnosti i društvu. Jasnu i deklarativnu podršku dali su mnogi uvaženi gosti, među njima i izaslanik Hrvatskog nogometnog saveza Boris Durlen.
Održana je osnivačka skupština gdje je jednoglasno izabrano novo vodstvo koje će djelovati kroz Izvršni odbor, a podršku prema resorima pružat će im i članovi posebnih odbora za navijanje, humanitarni rad i medije. Predstavljeni su afirmativni ciljevi prema statutu CFE-a temeljeni na iskustvu i znanju povjerenika.
Glavna misija hrvatskog navijačkog veleposlanstva (CFE) je omogućiti svim hrvatskim navijačima udruživanje u jedinstvenu, službenu i priznatu navijačku zajednicu bez obzira na različitosti u godinama, spolu, nacionalnosti ili klupskoj pripadnosti. Kao uvjerljivo najjači klub nacionalnih navijača, a putem brojnih navijačkih aktivnosti, želimo se nametnuti kao korektiv i autoritet svim ciljnim skupinama i aktivnim sudionicima u šarenom svijetu sporta.
Vizija je i stvoriti najjači klub navijača te kontinuirano djelovati na ujedinjenju hrvatske navijačke scene s ciljem zajedničkog nastupa u sportskim i društvenim okvirima, piše index.hr
Sve se desilo oko 8 sati u Fejićevoj ulici, a brzom reakcijom policije spriječen je sukob većih razmjera.
U jutarnjim satima došlo je do obračuna navijačkih skupina, Ultrasa i Red Army iz Mostara. Letjele su boce, kamenja i pirotehnika. Sukob je izbio oko 8 sati u Fejićevoj ulici, a brzom reakcijom policije spriječen je sukob većih razmjera.
Inače, gradski derbi između Veleža i Zrinjskog igra se u subotu od 19 sati na stadionu Rođenih u Vrapčićima. Odlukom Nogometnog saveza BiH neće biti navijača na stadionu.
Policija je saslušala sve akteri i kreatore gnusnih parola koje su zgrozile i Srbe i Hrvate, a suđenje počinje u septembru.
Pristalica zagrebačkog Dinama Luka J. zvani Joško (21), odgovarao je pred sudom zbog širenja mržnje prema Srbima transparentom i parolama koje su zgrozile ovdašnju javnost, ali i komšiluk, gde sada ovom mladiću preti zatvorska kazna.
Mladić je priznao da je bio kreator groznih poruka i pretnji srpskoj deci i ženama, ali u svojoj odbrani kaže da je “za sve kriv alkohol”.
“Ja sam izradio taj transparent. Žao mi je zbog toga. Sve se dogodilo zbog velike količine alkohola. Ne znam zašto sam to uopćštee napisao. Kriv je alkohol, a i društvo me ponelo. Izradio sam na transparentu i stilizirano “ušato” U. Znam da je to znak Nezavisne državne Hrvatske, ali ne znam je li isticanje toga simbola kažnjivo – rekao je Luka zvani Joško, prenose hrvatski mediji.”
Parola Dinamovih navijača zbog koje su uhapšeni
Ovom navijaču i petorici njegovih prijatelja, transparent u kojem poziva na ubijanje srpskih žena i dece i uzvikivanje pokliča “Ubij Srbina”, doneli su optužnicu Opštinskoga državnoga suda, a nakon što su već dva meseca proveli u istražnom zatvoru prete im i bezuslovne zatvorske kazne.
Inače, za Luku J, koji je izradio transparent, tužilaštvo traži delimičnu uslovnu zatvorsku kaznu od 14 meseci zatvora s tim da najmanje 6 meseci mora provesti u zatvoru, dok bi mu ostatak od 8 meseci zatvora bio uslovljen time da u roku od 2 godine ne počini novo kazneno delo.
Ostali okrivljeni, Karla S, Brunu Ž, Juru G, Dina Č. i Tomislava Š, tužilaštvo traži bezuslovne kazne po 5 meseci zatvora.
Dakle, reč je o događaju od 11. juna ove godine, kada je na terasi lokala u Kustošijanskoj ulici na kojoj je bio nacrtan mural Dinama, grupa navijača zagrebačkog kluba razvila transparent “J***t ćemo srpske žene i djecu”, na kojem je zadnje slovo bilo stilizovano “ušato” “U”, a zastave s obežjima HOS-a.
Ova grupica je takođe tada skandirala “Ubij Srbina” i palila bengalke.
Cijeli događaj snimio je fotograf Nikola Šolić koji je slučajno prolazio Kustošijanskom. Nakon Šolićeve objave na “Facebooku”, policija je dan kasnije počela privoditi osobe koje su držale transparent s pretećom porukom te protiv njih podnela kaznene prijave zbog podsticanja na nasilje i mržnju.
Ono što je zanimljivo je da tužilaštvo, pišu hrvatski mediji, isprva osumnjičilo šestoricu “Bojsa” i zbog držanja zastave HOS-a, no nakon provedenog istraživanja optužnicom im se to više ne stavlja na teret.
Uzeći u obzir konkretno pozivanje na nasilje i mržnju, tužilaštvo je našlo u tri različita aspekta postupanja osumnjičenih – u poruci “J***t ćemo srpske žene i djecu”, zatim u “ušatom” slovu “U” koje simbolizuje fašistički ustaški pokret, te u skandiranju “Ubij Srbina”.
Kompletna grupa osumnjičenih, osim Luke, su negirali da su videli šta piše na transparentu, otprilike su im takvi i iskazi bili.
“Mislim da sam vikao “Ubij Srbina”, ali nisam siguran”; “Držao sam sporni transparent, ali uopšte nisam znao što piše na njemu”; “Ne sećam se jesam li ja dignuo transparent, a tek dan kasnije sam na portalima video što je pisalo na njemu. Da sam video transparent ne bi stao na slikanje s njim”; “Ja sam držao zastavu HOS-a, ali sporni transparent nisam video jer sam bio dosta udaljen”; “Nemam veze s tim transparentom, stajao sam sa strane, iza zastave HOS-a. O sadržaju transparenta sam saznao sledeći dan, kad su mi rekli roditelji”; “Osuđujem taj transparent i sadržaj tih reči”; “Bio sam na mestu događaja, ali nisam znao šta se radi ispred mene. I na snimcima se vidi da sam ja bio okrenut kontra transparenta” – samo su neki od iskaza osumnjičenih za ovo delo.
Samo je Luka J. priznao da je napravio transparent te rekao da mu je žao i da ne zna šta mu je bilo. Odnosno, tvrdi – “bio” mu je alkohol.
Jedan od navijača, a koji je ispitan kao svedok pojasnio je da su se svi okupili toga dana na otvaranju murala koji su naslikali na zidu ispod terase. Dogovorili su se da izrade dva transparenta “U Vukovaru hrvatskome gradu, mnogu četnici ostavili bradu” i “Ćao inspektore”, no onda je Luka predložio da se napravi i transparent “J***t ćemo srpske žene i decu”, a svi su mu govorili “Nemoj to raditi Luka”, rekao je svedok koji je sadržaj transparenta na ispitivanju nazvao “gnusnim”.
Advokat jednog od uhapšenih, Mario Medak, potvrdio je da su svi osumnjičeni nedavno pušteni da se brane sa slobode, no određene su im mere opreza. Prema nezvaničnim informacijama, zabranjene su im odlasci na fudbalske utakmice i moraju se redovno javljati u policiju.
Ovaj postupak će najverovatnije na jesen početi u zagrebačkom Opštinskom kaznenome sudu.
U srijedu u Baškoj Vodi pretučen je 30-godišnji Srbin Saša Vukojević, državljanin Austrije, najverovatnije zbog tetovaža krsta i grba Crvene zvezde koje je imao na telu.
Naime, incident se dogodio oko 19 sati kada je supruzi i ćerkama nosio hranu iz fast fuda, a napala su ga sa leđa trojica muškaraca koji su ga najpre oborila udarcem u potiljak a zatim šutirala.
Sve se dešavalo pred punom rivom i zaposlenima u restoranu brze hrane.
Ništa napači nisu govorili, ali Vukojević pretpostavlja da je napadnut zbog velike tetovaže pravoslavnog krsta na nozi i tetovaži Crvene zvezde na jednom od ramena i svog imena napisanog ćirilicom.
Saša Vukojević je sa suprugom Manuelom, Hrvaticom iz Otočca došao na letovanje u Hrvatsku, ali su se zbog ovog incidenta vratili u Austriju.
“Na pola puta me netko udario u potiljak. Kako sam padao tako sam dobio nogom u lice. Kad sam pao, udarali su sa svih strana, ja sam stavio ruke na lice da se zaštitim i skupio se. Nakon toga su pobegli. Ja sam video samo jednog, imao je crnu majicu i šorc. U policiji su mi rekli da su bila trojica, jer su ih toliko videli na nadzornim kamerama susedne menjačnice koja je sve snimila”, rekao je on.
Inače, Vukojević je rekao da je na usnama dobio osam šavova, ima tri rasklimana zuba i modrice po celom telu, a kako dodaje u policiji su mu rekli da on nije prvi slučaj.
Nedugo nakon utakmice posljednjeg kola HNL-a između Osijeka i Lokomotive u Gradskom vrtu veća skupina navijača nasilno je provalila vrata na istočnoj strani stadiona i na policijske službenike interventne jedinice policije bacala razne predmete (veće komade opeke, kamenje, staklene boce). Ozlijeđeno je osam policijskih službenika, a policija je u proteklih 48 sati na kriminalističko istraživanje zbog sumnje da su sudjelovale u izazivanju nereda i napadu na policijske službenike privela više osoba, prenosi index.hr
Inače, Hrvatski nogometni savez je unatoč dopuštenju Stožera da se utakmica odigra pred trećinom kapaciteta osječkog stadiona zatvorio tribine za gledatelje sve do kraja sezone.
Nekoliko tisuća navijača Osijeka utakmicu su pratili putem videozida ispred stadiona Gradski vrt i žestokim su povicima vrijeđali HNS i Davora Šukera. Na kraju susreta u kojem je Lokomotiva izborila plasman u kvalifikacije za Ligu prvaka (2:1) dio navijača provalio je na stadion i sukobio se s policijom. U stampedu koji je nastao na ulicama grada našli su se žene i djeca.
U utorak je u Nišu došlo do velikog sukoba pristalica Crvene Zvezde i Partizana u kojem je vise osoba lakše povređeno, a dve osobe su primljene u Klinički centar Niš sa težim telesnim povredama.
Do sukoba je ponovo došlo zbog grafita kada su ,prema navodima Kurira , Grobari pokušali da naprave grafit u delu grada kojim vladaju Delije.
Tokom večeri portal Kurir je objavio video sukoba,a ubrzo se video pojavio i na youtube-u
Pristalice Osijeka nisu mogle na odlučujuću utakmicu u borbi za drugo mjesto na tabeli protiv Lokomotive (1:2) zbog odluke HNS-a da se posljednje kolo zbog pandemije koronavirusa igra bez gledatelja.
Oko 2.000 navijača Osijeka okupilo se ispred stadiona kako bi bodrilo ekipu, a nakon utakmice i poraza kojim je Osijek ostao bez kvalifikacija Lige prvaka došlo je do sukoba s policijom jer su navijači navodno htjeli provaliti na stadion. Kohortaši su se potukli sa specijalcima u blizini stadiona, letjele su cigle i baklje, piše Index.hr.
Tuča se nakon žestoke reakcije policije, koja je koristila i suzavac, završila s nekoliko povrijeđenih navijača, dok se ostatak navijača razbježao.
Inače, do sukoba s policijom navijači Osijeka su ispod istočne tribine napravili fenomenalnu atmosferu.
Dogradonačelnik Osijeka Boris Piližota pozvao je predsjednika HNS-a Davora Šukera da se odrekne statusa počasnog građanina Osijeka ili će on pokrenuti postupak za ukidanje tog statusa, prenosi index.hr
Piližota je kao i svi navijači Osijeka bijesan zbog odluke HNS-a da se zadnje kolo prvenstva odigra bez gledatelja, unatoč tome što je Nacionalni stožer dozvolio prisutnost publike. Osijek u zadnjem kolu dočekuje Lokomotivu, a uspije li pobijediti i uzeti drugo mjesto osigurao bi kvalifikacije za Ligu prvaka sljedeće sezone.
“Ponosan sam na igrače, upravu kluba i sve navijače koji su, svatko iz svog aspekta djelovanja, pokazali što znači predano, pošteno i strastveno graditi jedan od najvećih sportskih uspjeha našeg grada. Međutim, dio naših sugrađana (ili bivših sugrađana) ne dijele iste vrijednosti. Oni koji su mogli učiniti najviše, u ključnim trenucima, svjesno su odlučili baciti klipove pod noge klubu u kojem su napravili prve nogometne korake, gradu u kojem su odrasli i čiji su počasni građani. Posljednja u nizu neprihvatljivih i pristojno rečeno upitnih odluka tiče se zabrane sudjelovanja navijača u posljednjem, odlučujućem kolu prvenstva, unatoč mišljenju epidemiologa i Stožera civilne zaštite koji ne problematiziraju rizik od zaraze uz poštivanje mjera distanciranja koje se mogu provesti na našim stadionima”, rekao je Piližota pa nastavio:
“U ovom trenutku jasno i nedvosmisleno kažem da je dosta! Davor Šuker osoba je koja je počasni građanin Osijeka. Ova činjenica, upravo zbog brojnih objektivnih, ali i moralnih razloga kod mnogih sugrađana izaziva grč u želucu. Grč i nelagodu koju i sam osjećam. Zbog toga pozivam spomenutoga da, ako ima imalo savjesti, makar i u tragovima, prvi puta učini ispravnu stvar za svoj grad i javno se odrekne titule počasnog građanina.
Titula koju je dobio, vjerujem, dodijeljena je u najboljoj vjeri i kao zalog za budućnost. Titula koju je upravo budućnost trebala donekle opravdati, ali se dogodilo suprotno.
Dakle, ako gesta koju predlažem ne rezultira adekvatnim potezom osobe koju spominjem, osobno ću pokrenuti inicijativu da se započne postupak oduzimanja titule počasnog građanina. Barem toliko dugujemo svim poštenim, ponosnim i dostojanstvenim građankama i građanima Osijeka”, završio je Piližota, a njegove riječi prenosi SiB.hr.
Brat Zdravka Mamića, trener Zoran Mamić će u narednom periodu sjediti na klupi Dinama. Iako su navijači protiv toga, čelnici Dinama donijeli su odluku.
Mamić sada kreće sa sklapanjem momčadi za nove izazove. U razgovoru za HNTV dotakao se i samih navijača.
Iznio je teške riječi.
“Kad su BBB u pitanju, ne želim se s time previše opterećivati. BBB mene ne trebaju voljeti, ali trebaju pokazati ljubav prema klubu i momčadi. Kad čujete repertoar njihovih pjesama, onda oni uglavnom pjevaju o sebi, oni ne reagiraju kad Dinamo postigne pogodak, oni ne tuguju kad Dinamo primi pogodak. To sam im rekao na sastanku, na to su se jako uvrijedili. Siguran sam da većina te grupe ne poznaje igrače. Rekli su mi da će ukoliko ja ostanem trener, urinirati po momčadi i po klubu. Kad počnu navijati za momčad ja ću ih zvati navijačima, ovako su za mene samo aktivisti. Jednom se bore protiv Tuđmana, Canjuge, Šoića, Mamića. Uvijek nađu nekoga. Navijaj za momčad, dečki su to zaslužili.”, kazao je Mamić.
U subotu se dogodila saobraćajna nesreća na putu Nikšić – Danilovgrad u kojoj su živote izgubili Danilo Delibašić i Andrija Vicković obojica starosti 18 godina, dok je njihov saputnik i vršnjak u teškom stanju.
Mladići su usred neprilagođene brzine udarili u zadnji deo šlepera koji se sa obližnje pumpe uključivao u saobraćaj. U Nikšiću je proglašena dvodnevna žalost zbog ovog tragičnog događaja.
Danilo je bio pripadnik navijačke grupe Vojvode, dok je Andrija bio član grupe Fap Mašina. Obe grupe su se oprostile od stradalih momaka.
Ovo je još jedan primer gde su neiskustvo i neprilagođena brzina bile kobne za nadamo se samo dva mlada života, tako da ljudi pamet u glavu kada sedate za volan!