HNS potvrdio: Navijači se vraćaju na stadione!

U izvršnom odboru korvne kuće hrvatskog nogometa potvrđeno je da se od 18. rujna na hrvatske stadione vraćaju gledatelji.

Naime, za susrete prve i druge lige, Kupa te natjecanja za mlađe uzraste bit će dopušten ulazak 30 posto kapaciteta svake tribine stadiona, ali neće biti gostujućih navijača.

“Klub domaćin obvezan je svaku utakmicu organizirati u skladu s aktualnim mjerama nadležnog lokalnog stožera civilne zaštite, a organizacija utakmica treba se provesti uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera (održavanje razmaka između gledatelja, osiguranje uporabe dezinficijensa itd.). U slučaju nepridržavanja mjera, osobito razmaka između gledatelja ili prekoračenja broja gledatelja, povjerenik natjecanja ovlašten je donijeti odluku da klub domaćin igra utakmice bez gledatelja”, stoji između ostalog u HNS-ovom priopćenju.

Inače, prva utakmica koja će se igrati pred gledateljima bit će ona između Šibenika i Lokomotive na Šubićevcu sljedećeg petka.

HOLANDIJA: Tuča navijača Groningena i Arminije Bilefeld (VIDEO)

Fudbalski klubovi Groningen i Arminija iz Bilefelda su ovog nedeljnog popodneva odigrali prijateljski meč, ali je on ostao u senci masovne tuče huligana dva kluba koja se dogodila tokom prepodneva u ovom holandskom gradu.

Inače, Nemci i Holanđani su istorijski veliki fudbalski rivali, a utakmice njihovih klubova uvek sa sobom nose rizike.

Navijači iz Bilefelda su prevalili fin put (oko dva i po časa vožnje) kako bi se sukobili sa huliganima Groningena.

Uvijek Vjerni napali novu udrugu navijača: Rat za HNS krenuo je u Plazi na Kvatriću

Foto: Uvijek vjerni

Nakon što je u Kninu na proslavi 25. godišnjice Oluje službeno je osnovana nova navijačka skupina hrvatske nogometne reprezentacije pod nazivom Mi Hrvati, stigla je reakcija skupine Uvijek vjerni, prenosi index.hr

Grupa Mi Hrvati ima podršku HNS-a, a podržao ju je i general Ante Gotovina, ali iz skupine Uvijek vjerni smatraju da se radi o “očiglednoj farsi”.

Na skupštini nove navijačke skupine bio je Boris Durlen, izaslanik Davora Šukera i Marijana Kustića. Skupina će djelovati u sklopu Hrvatskog nogometnog veleposlanstva (Croatian Fans Embassy), platforme napravljene po uzoru na Uefin projekt da svaka zemlja ima krovnu organizaciju navijača nogometne reprezentacije.

Minimalno tri navijačke skupine u Hrvatskoj

Tako trenutno u Hrvatskoj postoje tri, a možda i četiri navijačke organizacije vezane za reprezentaciju. Stari Klub navijača Uvijek vjerni, novija Udruga navijača Uvijek vjerni koja je bila glavna na tribinama u proteklim kvalifikacijama za Euro te Budi ponosan, ali pitanje je postoji li ta udruga još barem na papiru.

Iz skupine Mi Hrvati su tražili da Udruga Uvijek vjerni promijeni svoj status, ali nakon što se to nije dogodilo, odlučili su osnovati Udrugu Mi Hrvati.

Iz Udruge Uvijek vjerni nisu zadovoljni potezom Udruge Mi Hrvati, a posebno njihovim odnosom prema starijoj skupini.

“Upravo su zapanjujuće i apsurdne spoznaje o utemeljenju nove navijačke udruge hrvatske nogometne reprezentacije ‘Mi Hrvati’. Iako bi osnivanje nekog navijačkog društva ili udruge trebali biti nešto posve shvatljivo ili normalno – u konkretnom slučaju riječ je o očiglednoj farsi. Stoga je nevjerojatno da se niti mediji nisu pozabavili ovim apsurdom, novom udrugom i ljudima koji je predvode, kao i cjelokupnoj situaciji koja je prethodila predstavi u Kninu, gdje je udruga ‘kao’ osnivana”, stoji u priopćenju Udruge Uvijek vjerni.

Iz ove udruge smatraju da se ni mediji prema njima nisu odnosili na pravi način.

“U duhu ‘sportskog fanatizma i poštenja’ jedini sportski dnevnik u zemlji objavljuje kako je s krovnom navijačkom udrugom hrvatskih navijača (KN Uvijek vjerni osnovani još 2008.) zauvijek gotovo. S namjerom da nas sve tjeraju u zabludu i laž. Ako je i od medija – sramno je. Naslov tog sportskog dnevnika je ‘Zbogom Uvijek vjerni. Stižu Mi Hrvati: Odsad je zabranjeno zviždati himni suparnika vatrenih'”, stoji u priopćenju.

Nikada nismo zviždali suparničkoj himni

Uvijek vjerni su iznenađeni negativnim stavom koji ih je dočekao u određenom dijelu javnosti.

“No, vratimo se u 2008. godinu gdje je taj sportski dnevnik, tada ugledan i čitan u svojem tekstu poprilično negativnog stava dočekao osnivanje Kluba navijača Uvijek vjerni i tada smo to poštivali. No, ne poštujemo zakon moćnika iz nogometne močvare i sve ekstenzije koje idu uz nju, tako da nam je u jednu ruku neshvatljivo da na pijedestal slave i nekoliko puta stavljaju neke ljude, a kada želimo replicirati na njihove uvrede i nebuloze onda ‘urednik ne da’. Kakva prozirna igra. Isti ti KN Uvijek vjerni od svog osnutka borili su se i uspijevali promovirati sportsko, antihuligansko, dobronamjerno ponašanje svojih članova, primajući i ponašajući se prema suparničkim navijačima kao prema svojoj braći i prijateljima…”, navodi se.

Oni ističu da nikada nisu zviždali suparničkoj himni iako su postojali navodi da se to dešavalo.

“Uostalom, koliko su samo međusobnih druženja i zajedničkih utakmica protiv navijača suparnika hrvatske reprezentacije odigrali KN Uvijek vjerni! Nadalje, KN Uvijek vjerni nikad nisu zazviždali suparničkoj himni, a nerijetko su sprečavali ekstremne skupine koje su neredima u borbi protiv Saveza htjeli i uništiti hrvatsku nacionalnu nogometnu vrstu. Sjetimo se samo St. Etiennea 2016. godine. O tome je jedini sportski dnevnik i pisao. Zar su zaboravili? Zapravo, podupirati tezu o krimenu KN Uvijek vjernih da bi se uzdigli neki novi i drugi ljudi, manipulativan je pokušaj osvajanja javnosti i dodvoravanja određenim strukturama unutar HNS – a”, stoji u priopćenju.

Napad na igrače Crvene Zvezde u Tirani (video)

Prethodnih dana u Albaniji se digla velika prašina povodom utakmice kvalifikacija za grupnu fazu Lige Šampiona. Meč u kojoj domaća Tirana dočekuje Crvenu Zvezdu je mnogo više od utakmice bar po odnosu albanskih medija i navijača.

Od najavljenih velikih premija za svakog igrača Tirane (20 000 eura) do morbidnih prozivki sa tribina na poslednjem treningu pred utakmicu kada je navijačka grupa Fanaticos Tirana podigla zastavu Velike Albanije ali i barjak na kojem je jagoda probodena nožem aludirajući na smrt navijača beogradskih crveno belih Marka Ivkovića Jagode koji je ubijen u Istanbulu.

Noćas se dogodila još jedna neprijatnost kada je grupa domaćih navijača došla ispred hotela u kojem su odseli fudbaleri i stručni štab crveno belih pa vatrometom i navijanjem onemogućila igračima odmor pred važnu utakmicu.

Policija spriječila novi sukob navijača u Mostaru

Foto: Bljesak.info

Tokom četvrtka ujutro, primijećena je povećana prisutnost policije na mostarskim ulicama.

Kako prenosi mostarski portal bljesak.info, dvije skupine huligana pokušali su se fizički sukobiti u noći sa srijede na četvrtak u Mostaru. Intervencijom pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanske županije (MUP HNŽ) na širem području Španjolskog trga sukob je spriječen, potvrđeno je za Bljesak.info iz MUP-a HNŽ-a.

Prema neslužbenim informacijama, sumnja se na navijačke nerede. Navijači su tijekom noći crtali grafit na zgradi Hrvatskog narodnog kazališta, gdje je umalo izbio nered. Iznad grada se vidjela i ispaljena signalna raketa. Iza ponoći, u blizini trga, moglo se primjetiti više policijskih kombija. Tijekom četvrtka ujutro, primijećena je povećana prisutnost policije na mostarskim ulicama.

Inače, dvije su osobe ozlijeđene te je pričinjena materijalna šteta uoči susreta gradskih nogometnih rivala Veleža i Zrinjskog 8. kolovoza u Mostaru.

ENGLESKA: Publika se vraća na tribine, ali ne smije navijati

FOTO: Sky Sports

Engleski Premiership počinje 12. Septembra (Rujna). Iako će i ona započeti bez gledatelja, nadležne službe su već razradile plan za njihov povratak na tribine.

Krajem Septembra očekuje se da će klubovi polagano otvarati tribine, dok bi već u listopadu mogli vidjeti veći broj navijača na stadionu. Međutim, svaki navijač će uz kupljenu ulaznicu pristati na nova pravila ponašanja kako bi se u što većoj mjeri suzbila prijetnja širenja koronavirusa.

Svi koji su bili u kontaktu sa zaraženima ne bi smjeli na stadion

Prva točka novog pravila ponašanja nalazi se u preporuci da na stadione ne dolaze oni koji imaju simptome nalik koronavirusu, kao i oni koji su bili u kontaktu s takvim ljudima.

Uzeći u obzir da ne postoji način da klubovi i zaštitarske službe utvrde koji navijači predstavljaju opasnost po ovoj točki, nadležne službe apeliraju na razum navijača da zaštite one oko sebe i izbjegavaju dolazak na utakmice ako imalo sumnjaju u svoje zdravlje.

Sami ulazak na stadion imat će posebne procedure ulaska i izlaska kako bi se spriječile gužve tamo gdje najlakše nastaju, a to je na ulazima/izlazima stadiona. Navijači neće ulaziti ni izlaziti u isto vrijeme.

Naravno, socijalna distanca će se morati poštovati pa navijači neće moći sjediti jedni kraj drugih. Također, diljem stadiona će biti postavljena dezinfekcijska sredstva s kojima će navijači moći čistiti ruke.

Nema navijanja na tribini

Dodatan doprinos bizarnom okruženju na stadionu je najava i da će navijačima biti zabranjeno pjevati i navijati s obzirom na to da se koronavirus može prenijeti zrakom. Takva vijest nije naišla na odobravanje navijača koji na društvenim mrežama ismijavaju takvu odluku, ali čini se kako će barem u početnoj fazi utakmice gledati u tišini.

Premijer Velike Britanije Boris Johnson nedavno je izjavio: “Stalno ponavljam da moramo ponovno otvoriti društvo jer je to ključno za ekonomiju. Uvest ćemo još neke mjere koje će ljudima dati veću slobodu u kretanju i radu nego u prethodnim mjesecima.”

Boris navodi kako takva odluka nije bezrezervna: “Naravno, ako primijetimo da nove mjere idu na štetu zdravlja, morat ćemo ih ponovno zaustaviti. Nećemo imati problema sa stiskanjem kočnice kako bismo suzbili koronu.”

Priča o Tomislavu, nedavno preminuloj legendi Armade i grada Rijeke

U ponedeljak naveče se na zapadu stadionu Kantride s početkom u simboličnih 19:87 sati, uža ekipe oprostila od svog prijatelja Tomislava Nikla, pripadnika riječke Armade, preminulog nakon višegodišnje bitke s malignom bolešću.

To je mjesto pod čuvenim stijenama, tribina na kojoj je odrastao Tomislav, pravi riječki dečko, srčan i energičan prijatelj.

Tomo nije bio nikakav vođa Armade niti “capo”, ali on je naprosto, spontano i kada je to trebalo, jednostavno znao skočiti na ogradu i dizati cijeli zapad, nerijetko potom i ostale tribine. Ima je i srce za “stat na crtu”, za feštat, za popit, ali i za saslušati drugoga te dati mu živonti savjet. Sudjelovao je i u Domovinskom ratu, a za vrijeme Svjetskog prvenstva u Francuskoj 98’, nije se vratio na posao jer je Hrvatska išla do kraja.
Oženio se, dobio sina, kupili su stan, ali nakon toga ga je opaka bolest počela najedati. Zdravstvo mu nije znalo dati pravu terapiju što ga je još dodatno iscrpljivalo.

No, Tomo niti tada nije klonuo, već je i nakon kemoterapija, silnih biopsija, zračenja i tableta, snašao snage doći do tribina doma ali i na gostovanju. Želio je živiti, ne predati se i dalje biti “jedan od nas”, a znamo da to nije lako. Nitko mu ne bi zamjerio i da je odlučio dići ruke od svega.

I unatoč tome, ostao je zajebant, dizao je ljude i na svako zlo odgovorio bi sa: “mosa bavlju”.

Nije niti čudo da je tako i nazvana humanitarna akcija u kojoj se prikupljao novac za njegovo liječenje u Turskoj. Akcija je u rekordnom roku uspjela i Tomo je otputovao na zadnje spasonosno liječenje. Paradoks je da su nalazi govorili da je praktički izliječen, no zbog birokracije u svojoj državi nije uspio dobiti potrebnu imunoterapiju koja je trebala biti “točka na i” za njegovo ozdravljenje.

To ga je pogodilo, možda jednako jako kao i sama bolest, tako da u zadnje vrijeme nije niti mogao više doći sebi. Očito da tijelo više nije izdržalo i Tomo je preminuo u bolnici.

Takav je bio, naš “sin vjetra” kako smo ga znali zvati iz fore, prijatelj koji nije htio ali je postao urbana legenda Rijeke.

Albanski huligan koji je upravljao dronom dao intervju za medije

Foto: Marko Todorovic, Instagram/ballist.morina
Foto: Marko Todorovic, Instagram/ballist.morina

Albanac Ismail Morina kaže da se kaje samo zbog toga što se popeo na crkvu, ali da za sve ostalo oseća samo ponos.

Albanski huligan koji je pustio dron na utakmici Srbije i Albanije na meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2014. godine dao je intervju u knjizi u okviru serijala o navijačima, koji je prenet u magazinu Nedeljnik.

Kako kaže, pokajao samo zbog toga što se popeo na crkvu, jer je time uvredio Srbe vernike, ali da ne oseća grižu savesti zbog toga što je dron sa spornom zastavom tzv. Velike Albanije leteo iznad Humske tokom meča visokog rizika.

“Kažu da sam uvredio njihovu zastavu. Njihovu veru. Nisam. Samo sam pokazao istoriju. Naše zastave” – rekao je Morina, koji je usput “samo tražio oproštaj jer se popeo na srpsku crkvu”.

“Žalim zbog jedne jedine stvari. Što sam se popeo na crkvu. Ako su se Srbi vernici uvredili zbog toga, žao mi je. Tražim Oproštaj. Tražim oproštaj što sam se peo na crkvu. A ostalo? Osećam samo ponos. Sve je bilo moja ideja. I moja sposobnost. I moja glupost. Ali sve je bilo moje.”

Kreator teksta o Morini piše i da je on tokom perioda provedenog u zatvoru u Dubrovniku naučio da priča srpsko-hrvatski jezik, kao i da čita ćirilicu. Upravo u tom periodu bile su velike tenzije na Kosovu kada je u pitanju status južne srpske pokrajine, a Morina je smatrao da će izbiti kratak rat.

“Mislim da će izbiti kratki rat. Ne znam ko će više profitiratirati od ovoga. Vučić ne može da pizna Kosovo. Teška situacija “- osvrnuo se albanski huligan na ovu temu.

Takođe dao je i mišljenje o srpskoj navijačkoj sceni, kojoj se divi Evropa.

“Ostatak Evrope vidi scenu koja je brojna, dobro organizovana i ima toliko moćne entitete da oni i dalje postoje onako kako u Evropi to više nije moguće. Oni su poštovani i njih se plaše. Ali kao i sve u Srbiji, i tu ima mnogo slojeva. Mogao sam da živim u Beogradu stotinu godina i da ne saznam celu istinu.”

Video o tome kako je Morina prokrijumčario zastavu u Humskoj:

Kompletan događaj:

Balkanski klubovi saznali protivnike u prvim pretkolima za evropska takmičenja

LIGA ŠAMPIONA

Prvak Hrvatske Dinamo igrat će 25. ili 26. Augusta u gostima kod pobjednika susreta između malteške Floriane i rumunjskog Cluja, dok je Lokomotiva imala težak žrijeb i biti domaćin bečkom Rapidu.

Srpski šampion Crvena zvezda, koja će u 1. pretkolu igrati protiv prvaka Gibraltara (Europa) u 2. ide u goste pobjedniku susreta Dinamo Tbilisi – Tirana. To znači da bi Beograđani mogli na vruće gostovanje u Albaniju. Na stadionu u Tirani neće biti publike, ali nema sumnje da će Zvezda imati vatreni doček u albanskoj prijestolnici.

Šampion Bosne i Hercegovine, FK Sarajevo u 1. pretkolu igra u gostima kod Connah's Quay Nomadsa. Prođe li Velšane, prvak BiH u 2. pretkolu ima dosta teže gostovanje kod Dinama iz Tbilisija ili kod kazahstanske Astane.

Nije neke sreće imao ni crnogorski prvak Budućnost koji u 1. pretkolu dočekuje jaki Ludogorec, a prođe li Bugare, u 2. pretkolu bi bila domaćin Midtjyllandu.

Slovenski šampion Celje je u 1. pretkolu domaćin irskom Dundalku, ali zbog situacije s koronavirusom ne može igrati na svojem stadionu pa će Slovenci ugostiti Irce u mađarskom Ujpestu. Naime, Slovenija nije na “zelenoj” listi Irske, što znači da bi igrači Dundalka po povratku iz Slovenije morali biti u dvotjednoj izolaciji.

EVROPSKA LIGA

Igrači TSC Bačka Topola počeće svoju istorijsku evropsku sezonu u 1. kolu kvalifikacija za Ligu Evrope protiv Petroklub Hinčestija iz Moldavije na gostovanju. Meč se igra 27. avgusta, i na programu je samo jedan meč.

Partizan će u 1. kolu Lige Evrope igrati protiv RFS-a iz Letonije.

Protivnik sarajevskog FK Željezničar u prvom pretkolu Evropske lige bit će izraelski tim Maccabi Haifa.

Banjalučki FK Borac će prolaz u drugo pretkolo tražiti protiv crnogorske Sutjeske iz Nikšića.

Crnogorski klub Iskra Danilovgrad izvukla je Santu Colomu iz Andore, a još jedan klub iz Andore pod nazivom UE Engordany bit će protivnik cronogorskoj Zeti.

Detalji današnjeg sukoba u Mostaru

Dvije osobe su povrijeđene i pričinjena je znatna materijalna šteta u neredima koje je grupa huligana izazvala jutros u Mostaru, potvrđeno je za Klix.ba iz MUP-a HNK.Kako saznajemo, navijači Zrinjskog su prešli Šemovac i Stari most te su pravili nerede, a nakon toga su krenuli na udruženje navijača Veleža.

Glavni glasnogovornik MUP-a HNK Ljudevit Marić kazao je za klix.ba da policija privodi učesnike nereda i da je stanje sigurnosti stavljeno pod kontrolu.

“Dvije osobe su zatražile pomoć u Hitnoj pomoći Carina, od kojih je jedna sa lakšim tjelesnim povredama opuštena kući“, kazao je Marić za klix.ba

Službenici policije rade prema zakonskim propisima i provode sve radnje kako bi ovaj slučaj rasvijetlili.

“Sad se trenutno radi na privođenju osoba koje su izazvale nerede”, kazao je Marić. Takodje stiče da su pričinjene znatne materijalne štete.

Inače, incident se desio u Fejićevoj ulici.