Policija zabranila Armadi transparente u znak podrške radnicima iz hrvatskih brodogradilišta

Derbi della Učka u potpunosti je opravdao svoja očekivanja, ali policija, nažalost, svoj posao opet nije odradila korektno prema navijačima.

U petom kolu HT Prve lige Rujevica je ugostila spektakl. Iako to nije bio u najavi, tamošnjih oko 4.500 tisuće gledatelja imalo je priliku vidjeti čak šest pogodaka, od toga četiri u prvom poluvremenu i jedan hat-trick.

Izuzev nogometnog spektakla, gradove iz kojih su suparnici na ovoj utakmici posljednjih dana trese velika drama s brodogradilištima – riječkim 3. majem i pulskim Uljanikom, čiji su radnici zbog neisplate plaća stupili u štrajk, a za danas spremaju i prosvjed u Zagrebu.

Spomenuta brodogradilišta simboli su Rijeke i Pule, a izuzev toga, desetljećima hrane desetke tisuća stanovnika tih krajeva i tim ljudima sada je ozbiljno ugrožena egizstencija.

Povodom toga, navijači Rijeke za derbi su pripremili poruku podrške za radnike brodogradilišta, ali su prozvali i one koji im ne isplaćuju plaće. Naime, jedan dio radnika upravo je i u navijačkoj skupini Armada.

“Tisuću obitelji gladuju zbog vas, Ne isplatite li plaće, tražit ćete spas! Armada uz 3. maj i Uljanik.” napisali su na velikim transparentima koje su namjeravali razviti na tribini Rujevice.

Ali, policija je pripadnicima Armade zabranila isticanje ove poruke u cjelosti, odnosno na tribinu im je dopustila unošenje samo njenog zadnjeg dijela: “Armada uz 3. maj i Uljanik.”

Incidenti u Zapresicu (Video)

Policija ne dozvoljava Torcidi unos transparenata na stadion u Zaprešiću! Stoga su navijači odlučili da neće ući, a dio torcidaša koji je već ušao želi izaći u znak solidarnosti.

Međutim, policija to ne dozvoljava. Nevjerojatne situacije gledamo na hrvatskim stadionima, koje mogu samo ‘roditi’ incidentima…

Torcida je odlucila da navija izvan stadiona zbog zabrane i represije koju policija vec godinama sprovodi nad navijacima.

 

Ultra priča u Argentini: Upoznajte grupu “La Pandilla”

Dobro došli u Buenos Aires, grad fudbalskog fanatizma i epicentra ultra aktivnosti u svijetu. Glavi grad Argentine ima epitet grada koji diše za fudbal, a atmosfera s tribina oduševljava ljubitelje fudbala širom planete.

Nema sumnje da je najpoznatiji derbi u Buenos Airesu Superclasico između Rivera i Boce, ali to nije sve što nudi prijestolnica Argentine.

Običnim navijačima možda ne znači ništa ime Velez Sarsfielda, ali univerzalno nepriznavanje ne treba mješati sa snagom ovog tima, pogotovo zanemarivati armiju njihovih navijača.

Velez dijeli gradske četvrti sa Riverom, Bocom, Independienetom i Racing Clubom. U posljednih nekoliko godina i oni su uživali u uspjehu kao i njihovi poznatiji rivali. Od svojih deset titula, pet su osvojili u posljednih deset godina.

Ono što krasi gradske rivale su i „Barra Brava“. Barra Brava je univerzalni naziv za sve ultrase Južne Amerike koji su nastali ‘50-tih godina. Jedna od najjačih i najstrastvenijih Barra Brava su Velezovi La Pandilla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

La Pandilla znači „Banda“ i krasi ih ono što imaju svi ultrasi u Argentini, fanatizam. Atmosfera koju naprave iz gola stadiona Jose Amalfitani se danima prepričava.

Ono po čemu su poznati je da nikada prije početnog sudijskog zvižduka ne ulaze na tribine. Čekaju znak sudije i onda trčeći, kao stampedo, ulaze na stadion i tako daju dodatnu snagu svom timu, a protivnike vjerovatno ostavljaju u stanju šoka.

Mnoštvo zastava, baklji, bubnjeva i franetično navijanje, garant su da ćete imati sjajnu subotu na Jose Amalfitani stadionu.

La Pandilla je bila jedan od inicijatora stvaranja Barra Brave pokreta u Argentini. Nažalost, poznati su i po tome da često prave nerede u kojima nerijetko navijači gube svoje živote.

Za sebe kažu da su braća i upozoravaju: „Nije svejedno doći na Amalfitani stadion, jer vam je život u opasnosti.“

Upoznajte italijanski derbi “Della Lanterna”

GENOA, ITALY - OCTOBER 04: The UC Sampdoria fans show their support before the Serie A match between UC Sampdoria and FC Internazionale Milano at Stadio Luigi Ferraris on October 4, 2015 in Genoa, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Jedino u ovo vrijeme talijanski fudbal postane tako blizak i ličan. Blizak, specifičan teren stvara priliku kao nijednu drugu. Imena klubova se kroz godine nisu promijenila, ali intenzitet, strast i energija derbija iz Genove ostaju netaknuti.

U Italiji poznat kao Derby Della Lanterna, tj. „Derbi svjetiljke“, u čast gradskom svjetioniku , osvojio je srca mnogih ljubitelja, uključujući Marcella Lippija koji kaže da je igra „najposebnija u Italiji“.

Tek je osnivanjem Sampdorije 1946. derbi dobio svoj današnji identitet. Oba tima su imala svoje periode uspjeha, ali historijski, Genoa je uspješniji. Ovi klubovi su bili među prvim uzdanicama talijanskog fudbala. Osnovao ih je Englez, otud i englesko ime grada umjesto originalnog talijanskog Genova, Genoa je ostvarila nevjerovatnih 6 uzastopnih naslova prvaka od 1897-1904 pod vodstvom Engleza Jamesa Richardsona Spensleya.

 

 

 

 

 

 

 

Stadion na kojem se igra derbi je simboličan. Luigi Ferraris ima kapacitet od 36.706 gledalaca i na njemu su odigrane četiri utakmice tokom Svjetskog prvenstva Italia 90. Također je ovdje odigrana kvalifikacijska utakmica za prvenstvo 2012. između Italije i Srbije, a koju je obilježio incident navijača.

Ovaj derbi je drugačiji od ostalih u Italiji jer oba tima uživaju veliku podršku navijača svog grada; utakmica bukvalno dijeli Genovu i regiju Ligurije na pola.

Jedna od najvećih utakmica u historiji derbija odigrala se 25.11.1990. kada je Sampdoria dočekala Genou u derbiju koji je značio mnogo više.

I Blucerchiati su bili na vrhuncu svoje snage pa je bilo izgledno da će poraziti svoje protivnike. Međutim, Genoa je povela zahvaljujući sjajnom pogotku Urugvajca Pata Aguilera u 25. minuti. Sampdoria je uzvratila penalom Viallija. Ipak, Genoa je odnijela pobjedu zahvaljujući još jednom sjajnom pogotku, iz prepoznatljivog slobodnog udarca brazilske zvijezde Claudija Branca.

Đenovljani su pogodak ovjekovječili prazničnom čestitkom koja je narednih mjeseci zabavljala cijeli grad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Igra je jedna od mnogih veličanstvenih borbi između dvaju klubova tokom 110-godišnjeg derbija u Genovi.

Derbi poput nijednog drugog i uvijek obilježen incidentima, Derby Della Lanterna, ima posebno mjesto u talijanskom fudbalu.

Admin tim Balkanskih navijaca

Posle vise od 6 godina mukotrpnog rada dosli smo do cifre od 70 000 lajko na našoj stranici iako smo pre malo više od 2 godine došli do broja od 68 000, Facebook je odlučio da nam tada obriše stranicu zbog nekih banalnih razloga. Toga trenutka se lomilo da li da odustanemo od svega ili da skupimo snage i krenemo bukvalno od nule, odluka je bila teska ali smo odlučili da krenemo jos jače.

Tada su nam mnoge navijacke grupe izašle u susret i promovisale su našu novu stranicu, a mi smo upornim i marljivim radom došli do novog rekorda. Verovatno ste se bar nekad zapitali “ko drži i vodi stranicu?”( mozda vas i jednostavno boli tuki za admine 😀 ), često smo povezivani sa odredjenim navijačkim grupama, kasnije i sa novinskim portalima ali mi smo jednostavno nebitni likovi koji na tribinu idu zbog ljubavi. Naš admin tim sastoji se od mlađih naraštaja, aktivnih navijača pa sve do old skulera i starijih ljudi sa tribine.

Godine i godine, ali bukvalno, su provedene na navijačkim forumima i sajtovima gde smo čitali i proveravali sve do najsitnijih detalja o navijackim grupama sa Balkana ali i zanimljivim grupama sa drugih delova sveta. Tu smo izvlačili sve pozitivne stvari koje tribina moze da donese i pokusavali smo da to prenesemo na mladje populacije koje tek trebaju da budu oslonac tribine. Želeli smo da prikažemo da navijacki zivot nije samo mrznja i gnev prema drugoj grupi i drugoj naciji, vec da pokazemo da smo svi mi samo suparnici nikako neprijatelji. Najvecim uspesima nase stranice smatramo to sto smo do sad bezbroj puta učestvovali u pokretanju akcija pomoci navijacima ali i ostalim ljudima za izlecenje, akcija dobrovoljnog davanja krvi, prodaje navijačkih nalepnica ciji su prihodi isli za pomoc ugroženom stanovništvu…

Takodje, našim velikim uspehom smatramo i to sto je dosta pravih istinskih legendi sa gotovo svih tribina oznacilo da im se sviđa naša stranica, a neretko se i javljali da nas isprave u nekim objavama ili da nam ispričaju neku old school priču.

Postoji jedno pravilo koje se poštuje na stranici, a to je da je svaka anonimnost člana koji nam posalje poruku zagarantovana. Priznajemo da smo i dosta situacija preduhitreno objavili sa neproverenim informacijama i žao nam je zbog takvih stvari jer nam cilj nije bio da bilo koga na bilo koji nacih oštetimo. Ovom prilikom bih želeo da se zahvalim i svim bivšim adminima koji su prošli kroz našu administraciju i pomogli nam kroz ove godine. Svi su na neki način pomogli da postanemo najpoznatija i najposećenija navijačka stranica u ovom delu Evrope. Verovali ili ne, na stranici je do sad bilo vise od 100 administratora tj kreatora sa vecinom smo ostali u odličnim odnosima.

Admini su bili različitih uzrasti od najmladjeg koji je imao tek nekih 15 godina do zrelih ljudi od preko 50 godina, od fakultetsko obrazovanih kadrova do momaka sa samo završenom osnovnom skolom, od momaka koji su uspeli u odredjenoj bransi do likova koji su boravili i po nekoliko godina u zatvoru, admina je bilo iz svih drzava bivse SFRJ ali i nasih momaka iz inostranstva tako da je ova stranica sklop svega i svacega. Tri momka koja su napravila stranicu od prvog dana do danas su na njoj, iako ovu dvojicu nisam u životu video uživo, u njih imam ogromno poverenje. Nakon stranice napravili smo i instagram profil, you tube kanal (stari je imao skoro 10 000 pretplatniak pa je obrisan zbog nasilnih videa) i portal na kojem pokusavamo da promovisemo vesti i price koje bi ljudima bile zanimljive i usput da zaradimo koji dinar. Portal je za malo vise od godinu dana imao preko 1 500 000 poseta sto mi smatramo izuzetnim uspehom, drago nam je da smo do sad imali preko 10 brendova koji su zanimljivi navijacima kao sponzore na portalu. Nadamo se da smo ovih godina uspeli da opravdamo vase poverenje i da cemo ubuduce nastaviti da zajedno informisemo ljude o desavanjima na balkanskoj navijackoj sceni…

Ukoliko imate neka pitanja za nas napisite ih u komentaru ispod ove vesti na stranici…

 

 

GRČKA: Navijači Olimpijakosa brutalno pretukli i opljačkali Engleze

U Grčkoj su fudbaleri Olimpijakosa pobedili Barnli sa 3:1 u prvom meču plej-ofa za ulazak u Ligu Evrope, ali je meč ostao u senci tuče koji su izazvali navijači grčkog tima.

Navijači Barnlija, njih oko 1000, doputovalo je u Grčku što je bilo očekivano s obzirom da je ovo Barnliju prva evropska sezona posle 42 godine. Inače miroljubivi navijači mirno su sedeli u gradskim kafićima i pevali, a haos je nastao kad su krenuli prema stadionu.

Navijačku grupu su presreli domaći huligani, poznati kao jedni od najratobornijih u Evropi, te ih izboli, pretukli i opljačkali. Jedan Englez je uboden nožem u grudi i prevezen je u bolnicu zajedno s još trojicom koji su brutalno pretučeni.

Policija je zadržala i 23 engleska navijača, uglavnom zbog toga što su bili pijani, a Olimpijakos je ponudio Barnliju pomoć u vidu zbrinjavanja njihovih navijača.

Dinamo će igrati na rasprodanom Maksimiru: I danas redovi za ulaznice

Danas je drugi dan prodaje ulaznica za uzvratnu utakmicu play-offa Lige prvaka između Dinama i Young Boysa, koja se igra u utorak od 21 sat. Cijeli dan protječe u znaku velikog interesa navijača.

Prvak Hrvatske za tri dana protiv švicarskog prvaka igra za grupnu fazu LP-a, a u Zagreb je iz Berna donio odličnih 1:1.

Prodaja ulaznica počela je jučer u 10 sati i odmah su se stvorili veliki redovi. Kada su u Dinamu vidjeli gužvu i redove po velikoj vrućini, poslali su igrače predvođene Amerom Gojakom i Danijelom Zagorcem da podijele vodu navijačima koji čekaju.

Vrijeme u Zagrebu osjetno svježije i sluti na kišu, ali redovi za ulaznice su i dalje pred prodajnim mjestima na Maksimiru, piše index.hr

Cijena karte za sjever je 30 kuna, istok je 40, a zapad 60 kuna. Redovi pokazuju što navijači misle o momčadi Nenada Bjelice koja ih je na startu ove sezone osvojila borbenošću i time što Dinamo napokon sliči na ozbiljnu europsku momčad.

Sjajna igra Dinama i jako jeftine ulaznice za atraktivnu utakmicu s najvišim ulogom. Sve to rezultiralo je time da je već rasprodana cijela istočna tribina, kao i donji dio zapadne.

Ostale su samo ulaznice za zapad gore i sjever.

Zvezda ce imati veliku podršku u Salcburgu.

Pristalice srpskog šampiona naglo ubrzale prodaju karata za revanš na Red Bul Areni

Navijači Crvene zvezde danas su u Salcburgu čekali više od dva sata kako bi stigli do ulaznica za revanš meč plej-ofa Lige šampiona (sreda 20.30), a prema najnovijim informacijama austrijskog kluba do sada je prodato 20.000 karata, što nagoveštava da će crveno-beli imati ogromnu podršku na Red Bul Areni.

Austrijski šampion je pre dva dana objavio da je prodato 15.000 ulaznica, od čega je 10.000 otišlo članovima kluba i onima koji poseduju sezonske ulaznice, dok je Crvenoj zvezdi pripalo 1.700 karata. Danas je zvanično otpočela slobodna prodaja, pristalice srpskog šampiona su prilično rano formirali ogromne redove, a negde oko 15 časova iz austrijskog kluba je saopšteno da je zvanično prodato 20.000 karata piše Mozzartsport

Uprava Salcburga je izvesno iz bezbednosnih razloga smanjila kapacitet stadiona, pa je štampana 31.000 ulaznica.

IZVOR; mozzartsport.com

UEFA pokrenula disciplinski postupak protiv Partizana.

Problem su pirotehnika, predmeti ubačeni na teren i zakrčeni prolazi na tribinama na meču protiv Bešiktaša

Prvo Crvena zvezda, sada i Partizan. Kako piše Mondo, UEFA je pokrenula disciplinski postupak protiv Partizana zbog propusta u organizaciji na meču između crno-belih i Bešiktaša u okviru plej-ofa Lige Evrope.

Isti izvor ističe da su problem Partizanu napravili pirotehnika, predmeti ubačeni na teren i zakrčeni prolazi na tribinama.

Nadležni organ evropske Kuće fudbala će 27. septembra doneti odluku o eventualnom kažnjavanju Partizana u kvalifikacijama za Ligu Evrope. Naravno, trenutno se ne zna ishod. Možda ne bude kažnjen, možda to bude novčano, ili nešto još drastičnije kao što je zatvaranje tribina.

Podsetimo da je Partizan prošle sezone čak dve utakmice u Beogradu odigrao bez podrške navijača. Prvo u plej-of rundi kvalifikacija protiv Videotona, pa u grupnoj fazi Lige Evrope protiv kijevskog Dinama.

To će svakako biti otežavajuća okolnost crno-belima koji imaju istoriju kažnjavanja od strane Uefe.

Podsetimo, Partizan je igrao 1:1 u prvom meču protiv turskog predstavnika, a revanš je na programu 30. septembra od 20 časova u Istanbulu.

IZVOR; mozzartsport.com

Put na derbi po velikoj hladnoci

 

 

Kada vidim ovu sliku ne mogu a da se nesetim derbija igranog na -10 stepeni. Dobro se secam bila je to 1993. godina i meni jedan od najhladnijih dana, cak hladniji i od onog cuvenog meca koji smo igrali sa Realom. Nakupio sam zime tog dana tako dasam naredne dve nedelje prelezao zbog visoke temperature.
Secam se da smo se cele nedelje pred utakmicu dogovarali kako cemo putovati. Svake noci u Aleksincu bi se okuplajali u nekom kafeu i dogovarali. Bilo je zajebano ona inflacija mnogi nisu bili pod kintom, i posli smo samo nas cetvorica.
Ovo je bilo porazavajuce za nas jer smo navikli da na derbijima ide minimum 20 navijaca, a po nekad i pun autobus. Vece pred derbi sedimo u poslasticarnici ciji je vlasnik Makedonac inace veliki partizanovac. Krece zajebancija, opklada prepricavanje ranijih derbija i u pola razgovora ulazi M..a V…e, klinac tada osmi razred osnovne skole, danas redovan na vecini Zvezdinih utakmica . Prilazi nasem stolu i moli nas kako bi ga sutra poveli na derbi. R..e ga upita dali tvoji znaju gde ides. On odgovara: ma neznaju rekao sam da cu kod druga iz skole da prespavam kako bi vezbali za pismeni. Smejali smo se i R..e ga je glatko odbio. B..i je bio istog misljenja, ali ja sam mu obecao da cu srediti ujutru sa njima pa ce poci sa nama. Bio je najsrecniji covek te veceri i u onoj krizi i nemastini cascavao sve redeom. Uvece smo se rastali i dogovorili da se nadjemo ujutru u 4h na stajgi jer smo u 4 i 20 imali voz za Beograd.
Ujutru pored mene R….a, B….a i F…e pojavio se i M..a V…e. sa rancem. Pitamo ga sta ti je u rancu, on odgovara domaca sljivova rakija i malo cvaraka i susenog mesa. U svom zivotu nisam pojeo tako dobrih cvaraka, a i rakija nam je dobro dosla. Celo putovanje do Beograda je uglavnom proslo mirno sto je nemoguce za derbi meceve. Da li zbog strahovite zime ali u vozu su pretezno bili navijaci Zvezde i to u veoma malom broju. Ona sljivovica nam je dobro dosla pa smo vidno raspolozeni zagospodarili vozom. Od pesme i pica zabolelo me je grlo. Po dolasku u Beograd odmah smo se uputili na Slaviju gde smo redovno svracali u jednoj od najvecih beogradskih rupa pivnicu Podrum Aleksinac. Tamo nas je docekivao T..a Crnogorac i redovno nas oslovljavao: de ste bre seljaci jel ste dosli u prestonicu, usledilo je ono: ma jedi g…a i toci pivo. Zajebancija, a mi posaljemo ovog naseg klinca kome je ovo bio prvi derbi po pljuge. U pivnici uletese neki momci iz Banja Luke zvezdasi ali pijani do daske. Posluzili smo ih preostalom sljivovicom, a ja sam se zajebo sto sam umesto dobre rakije okrenuo na pivo. Krenemo ka stadionu, a naseg klinca nema. Pogledam sa strane vidim neku guzvu neka bezanija ali ni dans nisam skontao o cemu se radi mada su kruzni tok pretrcavali Grobari njih oko pedesetak i otisli u suprotnom pravcu. Ubrzo se cula i policija. I tu na uglu vidim ja policija startovala M..u V….a. Pridjem i kazem da je on samnom. Oni ga legitimisali, a on maloletan. Pita ga pandur sta ti je u rancu. Njega sramota da kaze. Pandur dreknu: otvori. M…a V…e otvara, a pandur ce, vidi Lazare jebote cvarci. Mi smo popadali od smeha. Probase oni svidja im se, a M…a im odgovara ma uzmite sve samo me pustite da gledam utakmicu. Braca iz Banjaluke pocese sa pesmom. Pusti nas pandur, a meni kaze pazi na malog i pripazi na ove ortake iz Banjaluke. Ne secam se das mo imali ikakvih problema ni pre ni posle utakmice. Osim sitnih carki kod autokomande i par razbijenih flasa ali od panduracije nije moglo doci do bliskog susreta. Na stadionu oko 30 000 gledalaca, Delije su popunile vise od pola severa, a pred sami pocetak izbacili smo konfete, a T..a se svojski trudio da svih 90 min. ne stanemo sa pesmom. Grobara jako malo ali su navijali svih 90 min. Ipak je gospodin celzijus kako to Zvonko Mihajlovski kaze uticao na malu posecenost utakmice. Grobari su u 30 min. poveli golom Brnovica i ispalili par baklji i par dimnih. Na pocetku drugog dela bakljada na nasem severu. Uspeli smo par minuta pred kraj meca da izjednacimo golom Ramba Petkovica i dilirijum na severu. Od radosti i one hladnoce ostao sam bez glasa. Posle tekme smo zurili na stajgu jer smo hvatali voz za nazad. Promrzli i bez glasa nismo bili za nikakvu akciju. U kupeu nismo oka sklopili od M..e V….a koji je prepricavao svaki detalj. Tada su na severu izneti i oteti transparent Rangers Belgrade, Erotika, klub Dragan Mance, Tutanj Citi … neke od ovih transparenata su transportovali za BG moji ortaci iz Nisa.

 


Secam se izvestaja sa te utakmice u sutrasnjim novinama: Na potpuno zaledjenom terenu, na minus deset stepeni, sudije, akteri i 30 000 navijaca zasluzili su cestitke. Pravi navijaci, a to su Delije i Grobari ni u takvim okolnostima (i dalje blokada I ekonomska kriza) ne ostavljaju svoje ljubimce koji nastavljaju da upisuju nove stranice istorije vecitog derbija.