Sjećate se Obilića? Njegov navijač Tezvi predstavlja svoju grupu

Mnogi od nas su zaboravili navijačku grupu “Vitezovi” koja je navijala za nekadašnjeg prvaka Srbije, Obilića.

Legendarni navijač Obilića zvani “Tezvi” odlučio je da nas obraduje sa svojim textom, gdje predstavlja svoju grupu.

Text Tezvi-a prenosimo u cijelosti:

VITEZOVI OBILIĆ – MOJA PRIČA VOL.1

Da napišem koju reč i o Vitezovima, ali odma’ mora da napomenem da sam na Obilić krenuo tek leta 1999. posle bombardovanja, jer sam se pre toga bavio nekim malo drugojačijim adrenalinskim akcijama (HCpunk svirke svakog petka i subote, Unison, Austerity itd. – ko zna zna) tako da nažalost ne mogu da govorim ni o čemu što sve vas verovatno najviše i zanima, a to je taj period kad su bili i Punk Knights i skinsi u kopu svi zajedno i gomila baklji uvek i svuda bahato. Dakle ja sam došao tek kad je sve bilo već u principu gotovo, ko Srbija što će da uđe u EU na kraju žurke kad je sve popiveno i pojedeno.

Priznajem, išao sam na dosta tekmi u životu, nema stadiona ni livade u Srbiji i Crnoj Gori koje nisam obišao, tj. lažem, nisam eto bio u tom Bačkom Jarku, i srce me boli zbog toga, ali nikada na tekme nisam išao ni zbog kakvog kluba i sranja, jer sam od malena učen da budem partizanovac, znači moj ćale je odrasto u istom kraju gde su odrasli Mance i Živković, i iako su oni bili 10-ak godina mlađi od njega, na tom Naselju Ekonomije (batajnički drum od Zemuna ka Bataji) koje je udaljeno možda manje od kilometar od 13. maja gde je Mance živeo, stalno se igrao fudbal jer su bili pravi tereni sa travom i skoro pa pravim golovima, tako da je tu dolazio i Mance da igra i još brdo klinaca iz okolnih naselja, dok je Živković bio što se kaže domaći.

E sad, ne znam kolko se ljudi ovde sećaju Živkovića ali kontam da ga se Grobari i te kako sećaju jer su on i Mance bili tandem koji je harao početkom 80-ih. Ima i u onom dokumentarcu dosta o tome. Naravno, kasnije me ćale vodio na Košutnjak jer je tamo trenirao Partizan, da me upozna sa Manceom i Živkovićem, i jasno se sećam, možda sam imao 5 godina, seli za onaj kafanski sto pored terena i kao šta pijemo, ajde koka kolu, a ja mrzeo koka kolu iz dna duše, jbga ipak sam bio klinac pa mi draži bio gusti sok, hehe, al’ kao gde sad da odbijem kad Mance časti. I popijem ja tu koka kolu, naravno na nos mi izađe ono gazirano, al’ eto kao, to je bio taj sudbonosni dan kad sam upozno dve meni najveće legende Partizana, i to je bilo to, nema nazad. I aj’ sad ti mene takvog zadojenog da kao nateraš da počnem iskreno da navijam za FK Obilić. Nerealno skroz, zar ne?

 

 

 

 

 

 

 

I nemoj neko sad da pomisli da ja sad kao prozivam navijače manjih klubova…daleko bilo, pričam samo moja iskustva, pa čak i ono kad smo imali obračun sa Južnim Frontom, ja to nikako nisam doživeo kao bijemo se klub protiv kluba, no brate zna se, banda protiv bande, to nikad veze sa fudbalom nije imalo, niti će imati. A i pored toga, da budem skroz iskren, mene fudbal kao igra nikad nije zanimao (trenirao sam basket), mislim lepo je videti gol i dobru šansu, ali sve ovo ostalo u 90 minuta meni je bilo smor smorova, i uvek sam gledao da nešto izakcijamo tokom tekme van stadiona samo da ne bi morao da budem prisutan celu tekmu. Pa jbte, sećam se kad me ćale vodio na derbije 80-ih, ma niti jedan nismo propustili na JNA. Dođemo na onaj istok, svi gledaju tekmu ja gledam kakva zanimljiva ludila se dešavaju na jugu i severu, još me ćale opominje, hehe.

Dakle, ja se nadam da me bar deo ekipe ovde konta zašto nikada nisam mogao da iskreno izjavim da navijam za Obilić kada je činjenica bila da sam navijao za Partizan od malena, a logično išao sam na Obilić, jer tamo je bila moja ekipa. Znači išlo se isključivo zbog te ekipe, zbog zezanja, navijanja, gudre, cirke i tuča. Klub jednom dobije, 2 puta izgubi, znaš kolko sam se potresao zbog toga, alo bre pa nekad ni rezultat nisam znao. Znači, išli smo isključivo zbog tog druženja i zajebancije, jer kad ti dva dana putuješ vozom do Pljevalja da bi gistro gledo neku tekmu pa realno je da je tih 90 minuta ništa u odnosu na ova dva dana ludila. Naravno, ne kažem ja ništa, bilo je tu uvek i ljudi koji su mnogo voleli klub, koji su pratili taj fudbal, nervirali se na svako loše dodavanje, i njima svaka čast, ali ja jednostavno nisam bio jedan od njih.

A sad o Vitezovima, dakle da se pozabavam malo i tim mojim dvorištem…

Na početku mora odma’ da se shvati jedna jednostavna istina da to moje navodno dvorište realno uopšte i ne postoji, tako da hteo ne hteo ja i nemam čime da se bavim. Kao što verovatno pojma nemate ova grupa je ukinuta dekretom još 2006. godine a ako ćemo iskreno sve se raspalo još 2003. kada su bili ti poslednji trzaji organizacije, ali uglavnom vezane za cimanje oko marketinga, jer je urađeno tipa 10 vrsta bar šalova od kojih je svaki simptomatično bio u različitoj boji, dakle to su bile al’ bukavlno ujedinjene boje benetona, pa sam tako ja npr. šetao neki sivi sa žutim i crnim prugama koji je neodoljivo podsećao na grobarski tako da je bilo masovnog mistaken identity akcijanja po gradu jer kako ti da ubediš bilo koga da je to Obilićev šal kad nema ni etiketa, nema prišivač, a o vezu da ne pričamo, znači opušteno idem po Vidikovcu i javljaju mi se nepoznati ljudi kao gde si Grobare, jer su mislili da sam njihov, ali je bilo naravno i skroz kontra situacija, kada naletiš u noćnom busu na grupicu ko zna kojih pa krenu da ti zagledaju šal, pa bi i da pipnu, a svi u vidno alkoholisanom stanju, i svaka priča bi bila skroz suvišna jer bi ispalo da se pravdam a to je gore no da sam krenuo da bežim.

– Golubovci, Crna Gora, oktobar 2003. –

 

 

 

 

Ali to je bilo vreme kada su se po gradu još nosili šalovi kolko tolko opušteno, a i realno nije to bio taj trip otići do grada a da ne provociraš sve na koje naletiš bojama svog šala, i to čisto iz inata, da vidiš ko će i kako da reaguje.

Ma bre to je bila realna adrenalinska avantura tih godina, i iskreno mi je žao što toga više nema jer je ukinuto zbog tih napada po principu “svako na svakog i svuda”, i naravno zbog noževa. Ali se jasno sećam i one anegdote koja je kružila gradom a zapravo verovatno bila skroz istinita priča, kada su navijača jedne grupe, da je ne imenujem sad jbga, po šalu u busu prepoznali čopor neke dečurlije osetno izgasirane, i kako je ovaj video da su ga izvalili i da će da napadnu jer to im je jednostavno u opisu radnog mesta, ovaj je samo fino izvadio sklopljen nož i naslonio ga rukom na šipku za koju se držao da ovi to jasno vide, tako da su ubrzo odustali od akcije.

Ja u to doba nisam šetao nož ali upravo to mi je i bio trip, dakle snaći se i preživeti bez tih pomagala a opet se bahato kurčiti u svakom delu grada bez razlike. Znači fazon “hold your head up and never look behind”, i čitavih 6 godina je to odlično prolazilo sa tim bar šalovima dok jedan put naravno nije prošlo, tj. naleteo sam na jednom HC koncertu u Zemunu 2001. godine na stanovite koji nisu jebali nikakva pravila niti poštovali kodekse (a koji realno tada nisu ni postojali), pa me umalo nisu zaklali polomljenom flašom ali šal ipak nije pao tj. jeste bio privremeno oduzet dok sam se borio sa krvlju te bio na ušivanju u Zemunskoj bolnici ali već 2 sata kasnije u povratku gajbi, u noćnom autobusu, onako sav u zavojima naleteo sam na jednog od napadača kome je ah, gle čuda, iz džepa duksa virio moj beli bar šal, onaj prvi koji su Vitezovi izbacili 1998. godine a za koji sam bio posebno emotivno vezan.

Naravno da se šal smesta vratio originalnom vlasniku dok je dotični bežao kroz autobus pružajući skroz solidan otpor, jer ja tu nisam više bio solo, sa mnom su u tom noćnom bili i klinci pankeri i korovci sa Ceraka i Vidikovca koji nisu bili u navijačkoj priči ali su vrlo dobro znali o kome se radi. Dakle, ako je meni njih trojica lupalo flaše o glavu i to s leđa ja mislim da je skroz fer što sam uzvratio na ruke sa ovim mojim komšijama, zar ne?

– Niš 2006. –

 

 

 

 

 

 

 

 

A što je još jače, par nedelja kasnije sticajem opet suludih okolnosti mečki na rupu je došao i ostatak ekipe, samo oni su malo gore prošli, jer je sa mnom tad bio i stanoviti I.B. sa svojom ekipom sa Dedinja, jer mi smo tad bili hardcore punk priča, i tu se nije gledalo ko za koga navija, nego smo se svi družili, pa su ovi što se kaže precenili svoje mogućnosti i greškom udarili na I.B. što ih je naravno preskupo koštalo. I ta prava ona salonska tuča u sred hola Doma Omladine sa sve krcatim kafićem i internet klubom pored, ušla je u anale, jer em što su ovi “Dedinje united punks & skins” bili jako dobro uhodani za te obračune, em je okolo bilo sijaset slobodnih metalnih stolica na izvolte. Tako da eto, karma je zaista čudo i ja sam dugo posle toga razmišljao kako je bre moguće da se sve baš tako potrefilo u roku od 2-3 nedelje, pa bre da sam ih tražio ne bi ih nikad našao a oni skroz sami došli.

No dobro, to su ipak neke moje lične frustracije, neke rane koje su i dalje otvorene, al’ reko ako već pišem – bedak je da to ne pomenem jer je dosta uticalo na daljnji razvoj događaja, jer su posle npr. krenule priče po gradu da su sve to zapravo bili navijači Obilića koje sam ja našao pa se kao svetio, i u noćnom busu i posle koncerta u Domu Omladine, a ti tzv.

Vitezovi su al’ bukvalno najmanje imali veze sa bilo čim, jer ja se uopšte tada nisam družio sa tom ekipom van stadiona i eventualno Lekinog Brda, tako da je to bio samo izgovor supraničkog tabora zašto su dobili batina, jer gde da kažu da su ih tukli klinci pankeri, mlađi i po 10 godina od njih, mada ni I.B. tad još niko nije znao, jer šta je on imao tad samo 20 godina, ali je već u to doba imao jako tešku ruku jer je ranu mladost proveo na građevini. Uglavnom mene je zadužio a i znam ga još od 1995. dok je još bio klinac skins, tako da su mi sve te priče kako je kriminalac, agent, totalno smešne. Bre normalan dečko skroz, i nikad se nije kurčio a realno je od malena mogao. I jedino kad je bio baš incidentan to je bilo kad su nam na koncerte upadali razni magupi, neki polu-zeldiji koji su valjda tripovali da su to nekakve metal-padavičarske žurke pa su hteli da sad oni tu kao maltretiraju ljude ili šta god. Naravno da to nikad nije moglo da prođe i mnogi su se na taj način baš čestito zajebali. A da su npr. pogledali barem jedan spot Madball-a znali bi da to nije nikakva hipi varijanta, ali jbga, takvo vreme bilo. Pogreši čovek. No da se vratim temi.

– OFK-a 2003. –

 

 

 

 

 

 

 

Iskreno, taj naziv za grupu Vitezovi me oduvek nervirao, jer je više pripadao tom Arkanovom delu navijača, tako da čim je Arkan ubijen u januaru 2000-te, isti su bukvalno nestali sa Obilića, i tako pokazali kakvi su zapravo navijači bili, jer dolaziti na Obilić isključivo zbog Arkana po meni je bilo totalno retardirano, i takve likove sam oduvek smatrao za kompletne idijote. Tako da je u neku ruku i dobro što smo ostali bez tog balasta, jer se ubrzo pokazalo koliko nas zapravo ima i koje su nam mogućnosti, a što se videlo već par nedelja posle ubistva kada smo igrali protiv Partizana na JNA i gde nas je bilo jedva 40-ak a od toga možda 15 sposobnih, i gde nas je u uličici iza juga napao Južni Front tj. većinom Young Boysi, njih 50-ak, možda i manje. Doduše o ovoj akciji sam već pisao naširoko verovatno ovde, i lik Grobar koji je te večeri bio tamo kada su se zaleteli na nas sa kamenim kockama i flašama, skroz je potvrdio sve što sam napisao. Uglavnom, da skratim, JF bi nas provereno tu razbili jer em su napali “iz zasede”, em ih je bilo više, em su prošli daleko veću kilometražu nego mi, ali desio se takav sticaj okolnosti da ih je interventna džipovima presekla na pola, tako da je možda samo njih 20-ak uspelo da se probije, a kako mi namazano nikad nismo nosili šalove na rizične tekme, oni su tu skroz ostali kratki za one njihove sive barove, jedno 6 komada smo im skinuli, ali držali su se časno do kraja, i to niko nikad sporio nije.

Ono što bih hteo da naglasim je činjenica da i pored toga što smo tada pokazali da Arkan sa tom ekipom nikakve veze nema, i dalje je kružila priča po čaršiji da nismo pravi navijači, i sve što ide uz to, tako da smo bili omiljena meta svih grupa koje su bile željne dokazivanja, dakle svako kome bi se digao kurac bi nas napadao jer su izvalili da nas ima samo 30-ak i to je onda bio zicer samo takav. Mada meni je to bilo skroz OK, jer ja sam od početka imao viziju o maloj grupi od 33 ljudi koja bi bila što se kaže jezgrovita, jaka, dakle kvalitet a ne puka masa, jer me jako nerviralo kada sam na tekmama gledao te grupe od preko 100 ljudi, a gde realno ima 50 sposobnih a ovo ostalo sve statisti, ili “dizači kartona” kako smo ih zvali, i sad mi se taj što se krije u masi kao nešto kurči a realno da ga samo izmestimo na trenutak iz te gomile pokazalo bi se da je pičketina i baš zbog toga nikad nisam gotivio velike grupe, jer su se tu štekovali i Kurta i Murta, a i onako kad si na gomili vrlo lako možeš da isfoliraš da si i ti u akciji a ne da samo statiraš u kukuruzu. I zato sam se uvek pitao, kako ti na tribini od par hiljada ljudi da znaš ko je tu ultras, ko huligan, ko simpatizer a ko koreograf, kad se svi ponašaju skroz identično i reže ti u facu ko da su upravo lično oni grupa a ne samo jedan mali delić, štraf u toj mašineriji.

 

 

 

 

 

 

I onda ti dođe neki takav na forumu i počne da sikće, da priča o tuči ko da je on lično učestvovao u njoj, tipa one izjave – uh, kako smo vas pokidali sinoć, pa ga pitaš koji to vi, leba ti, misliš ta i ta ekipa? Pa niste nas valjda tukli svih vas hiljadu pobogu? Ako su nas ovi stvarno tukli, to je bilo možda 50-ak ljudi u vrh glave, a ti što si iskusno čuvao odstupnicu 100-200 metara iza i gađao kamenjem pa pogodio i po nekog svog, pa to može i moja baba tako, stoga me batali tih priča o akcijanju, jer zna se tačno ko tu kosi a ko vodu nosi. Ali jok, oni bi i dalje da predstave tu neku romantičnu sliku da je sve to jedno i pored toga što se i kod njih na matičnoj tribini vrlo dobro zna da nije i nikada neće biti, uostalom zato i postoji prva ekipa i koje već ekipe, da bi se razgraničilo ko je tu ko i koja mu je uloga. Pa sam tako iz zajebancije zvao dotične da krenu jednom s nama npr. u Zemun pa da vide kako to izgleda kad te napadne 50 ljudi sa šipkama i lopatama a ti goloruk pa da onda dobro razmisliš dal’ si u fazonu da budeš i dalje ultras ili možda da ipak pređeš međ simpatizere.

I tako, da završim jbga ovaj deo priče za sada, jer ipak nit sam ja Branko Ćopić nit Ivo Andrić pa da mogu preko 3 sata u komadu da pišem, imam i ja dušu jbga iako možda trenutno tako ne izgleda. Dakle, za kraj ovog dela bi još samo pomenuo da smo mi odmah posle Arkana hteli da promenimo ime u “Ultra Obilić”, ali se to izjalovilo pa je na kraju ostalo ono tradicionalno “Front Navijača Miloš Obilić”, mada i danas kad pričamo na tu temu nekako to ime Vitezovi vazda provejava, što znači da se od toga jednostavno ne može pobeći. Inače, Vitezovi danas zaista više ne postoje, čak i ovi novi klinci su prestali da idu, i ostala je samo ideja u glavama nekoliko ljudi, i ta srpska zastava sa natpisom Miloš Obilić koju možete videti na svakoj tekmi reprezentacije, a mislim da ovi što idu nisu omašili nijednu tekmu, i naravno ona zastava Lekino Brdo koja se takođe trenutno nosi samo na reprezentaciju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I da, umalo zaboravih, tu je i onaj DIY dokumentarac iz 2005. (ima na youtube-u) gde ima par jako dobrih momenata ali je ipak jako kljakavo urađen, da ne kažem preko kurca, dakle imali smo odličan arhivski materijal, bukvalno sve što je ikad izašlo u novinama sačuvano je, ali “producent” je nažalost bio u fazonu da se to rađe zbrza i završi što pre nego da uradimo temeljno, tako da je ispalo kako je ispalo, i što kažu ljudi, najbolji deo dokumentarca vam je muzička podloga hehe, dakle ti HCpunk bendovi u kojima su 90-ih svirali pojedini Vitezovi…

Nekoliko slika navijačke grupe “Vitezovi”:



Masovna tuča navijača Vojvodine i Zvezde u Novom Sadu

Masovna tuča izbila je danas oko 15:30 u Kisačkoj ulici. Prema rečima svedoka, sukobile su se dve grupe navijača, a privedeno je više osoba.

Brzom intervencijom novosadske policije okončan je fizički sukob navijača Crvene Zvezde i navijača Vojvodine. Do tuče je došlo kada je jedna grupa mladića automobilima presrela drugu grupu. Prema rečima očevidaca, najmanje tri automobila su se zaustavila i blokirala saobraćaj u Kisačkoj ulici. U pitanju su jedno vozilo podgoričkih tablica, jedno beogradskih i jedno smederevskih registarskih oznaka.

Trenutno nema saznanja da li je neko od učesnika povređen. Intervenisalo je preko petnaest vozila policije, interventne jedinice i žandarmerije.

Uskoro opširnije o ovom događaju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korteo navijača Zvezde kroz Novi Sad:

(nsuzivo.rs)

Ovako su navijaci ispratili HSV u drugu ligu

Navijačima HSV-a ispadanje u 2. Bundesligu je izuzetno teško palo, te nisu dozvolili da se susret protiv Gladbacha u posljednjem kolu Bundeslige završi.

HSV je u posljednjem kolu trebao pobjedu protiv Gladbacha uz kiks Wolfsburga protiv već otpisanog Kölna.

 

 

 

 

 

 

 

 

HSV je poveo u 11. minuti preko Hunta iz penala, a na 1:1 je poravnao Drmić u 28. minuti. Holtby je u 63. minuti ponovo doveo HSV u vodstvo, no to nije bilo dovoljno ekipi da se spasi ispadanja u niži rang takmičenja prvi put nakon 55 godina, odnosno od samog osnivanja Bundeslige.

Igrala se 90+2. minuta susreta na Volksparkstadionu kada su navijači Hamburgera saznali da je Wolfsburg slavio i samim tim gurnuo njihov klub u Cvajtu, te su bijesni odlučili prekinuti meč.

Napravili su bakljadu, te su baklje potom ubacili u teren, a arbitar Felix Brych je prekinuo susret. Pojedinci su pokušali preskočiti ogradu i ući u teren, no to je sve spriječeno na vrijeme jer je stotinjak pripadnika specijalne policije ušlo na teren kako bi zaštitili igrače.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nakon desetak minuta navijači koji su izazvali incident su istjerani na silu sa stadiona, te je Brych dozvolio da se odigraju i preostale dvije minute sudijske nadoknade nakon čega je odsvirao kraj susreta.

 

 

 

 

 

 

 

(klix.ba)

Veliki neredi u Atini pred finale kupa (VIDEO)

U petak tokom dana i uvece doslo je do velikih nereda na ulicama Atine u kojima je vide od 50 ljudi privedeno, a jos toliko povredjeno. Do okrsaja navijaca AEK-a i PAOK-a doslo je zbog medjusobnog duela ova dva kluba u finalu kupa Grcke u fudbalu. Velika grupa navijaca PAOK-a poznata pod imenom Gate 4 (Kapija 4) dosla je dan ranije u prestonicu Grcke kako bi obezbedila karte i smestaj za danasnju utkamicu, a u Atini su ih “spremno” docekala pristalice suparnickog tabora tj naviajci AEK-a poznati pod imenom Original 21.

 

 

Zbog velikih i zustrih okrsaja morala je da reaguje policija pa je u okrsajima upotrebljen cak i suzavac. Vise navijaca je pretuceno i ostavljeno bez obelezja, a kako grcki mediji prenose i jedna zastava navijaca PAOK-a je oduzeta. Rivalitet izmedju ove dve grupe je odavno poznat, a pamti se i nedavni napad navijaca AEK-a na pristalice i klub navijaca PAOK-a u Atini.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K

 

 

Kuriozitet je da su obe grupe nekada bile u dobrim odnosima sa Grobarima, a odnosi izmedju Atinjana i Grobara su se ohladili onog trenutka kada su Grobari sklopili prijateljstvo sa navijacima PAOK-a i predali im zastavu koju im je Original 21 poklonio tokom humanitarne utakmice protiv bobmardovajna tadasnje Jugoslavije 1999. godine.

 

Preuzeto sa portala: HooligansTV

 

Priča: Grobari u Splitu

Vise od desetak puta sam isao u Split da gledam nas Partizan, svake godine od 1981., na sve prvenstvene utakmice i one na Trofeju Marjan.Ovo je bilo po svemu sudeci poslednje prvenstvo SFRJ, rat je takoreci vec poceo, naravno ni za sta ne bih propustio da moj Partizan opet vidim kako u najlepsim, tada Vokado crno- belim dresovima istrcava na stadion u Poljudu na kome sam toliko puta vec bio.

Plan je bio uobicajen, polazak dan pred utakmicu, da se i ovoga puta ne bih jurio sa ridzama cele noci do Splita kupio sam onu braon kartonsku kartu za voz od Kragujevca do Knica, u danasnjoj vrednosti mozda oko 100 dinara, slovo C sam izbrisao, pa grafitnom olovkom napisao K, prepravio cenu i eto imao sam kartu do srpskog Knina. Samo jedno slovo i Knic je Knin.Stigao sam do.Beograda, otisao uvece na voz za Split, bio je neki poslovni, tako su ga zvali.Na stanici sam video Ferida sa kojim sam isao na dosta gostovanja po celoj SFRJ.

Bilo je tu jos dosta Grobara, spremni su bili i oni da krenu.Niko od njih kao ni obicno nije imao kartu za taj voz, pokusali su da udju, policija i ridze im nisu dali.Nisam ni ja imao kartu za taj voz vec onu prepravljenu, pustili su me da udjem, doplatio sam nesto.Ferid je uspeo takodje nekako da udje,ostali nasi nisu, rekli su da ce da probaju nekako kasnije da nam se pridruze.Tako smo krenuli, ja sa mojom prepravljenom kartom do Knina.Kad smo stigli u Knin videlo se da je drugacije nego pre, srpske zastave, cetnicke pesme sa razglasa.Tu se voz kratko zadrzao, nastavio dalje, malo ljudi je nastavilo prema Splitu.

Stigli smo tamo,pogledao sam okolo jos dok je voz ulazio u stanicu, videlo se da voz cekaju Splicani, navijaci, nas dvojica sami.Cim je voz usporio poceo da staje Ferid i ja smo iskusno izasli sa druge strane, prosli kroz vozove koji su stajali i preko sina otisli na ulicu sa druge strane stanice.Izgleda da nas niko nije primetio, bili smo jedina dva Grobara tog dana u Splitu.Krenuli smo ka hotelu Park na Bacvicama, to je popularna gradska plaza nedaleko odatle.Bio je 26. Septembar 1990., dan posle koga u tadasnjem jugoslovenskom fudbalu nista vise nije bilo isto.U hotelu Park vec su bili nasi fudbaleri, tu sam i pre bio sa Petricem, Djordjevicem, Djurdjevicem, Stevanovicem, Mijatovicem, Jokanovicem ..

I ranije su skoro uvek nasi fudbaleri bili u ovom hotelu, jednom sam na Trofeju Marjan bio sa njima i legendarnim Milosem Milutinovicem tri dana u Hotelu Lav, sest kilometara od Splita u mestu Zrnovnica.Kao i uvek kad dodjem u Split vreme do utakmice smo proveli u hotelu sa igracima, u setnji po Bacvicama i okolo, naravno bili smo oprezni i spremni u slucaju neke nepredvidjene situacije, desavalo se ranijih godina da Splicani dodju cak i u bastu hotela i stupe sa mnom u verbalnu komunikaciju i raspravu.Ovoga puta tako nije bilo.Ranijih godina kroz sva ta moja gostovanja tamo upoznao sam neke vidjenije od njih, Masla, Siska, Icu…a i ceo Sucidar,imali su zastavu Vukovi sa Sucidra, to je ultra kraj grada, u brdu gde sam na tim splitskim gostovanjima cesto bio, spavao kod brata Srbina Zeljka Ere i Joze, koji je tada navijao za Partizan i druzio se sa njima.

Setao sam se slobodno kroz naselje i grad, bilo je verbalnih provokacija, nikad nista ozbiljno tu, dok su nas nekoliko puta kod stadiona i na stanici napali neki drugi.Tu na Sucidru je bila i kasarna JNA, jedne godine je Majstor tu sluzio vojsku, bio sam kod njega, svi su ga u kraju znali.Meni su pricali da postuju to sto svake godine dolazim u Split i verovatno i zbog toga tu me niko nije napao, a bilo ih je mnogo.Da se vratim na ovo gostovanje, uzeli smo karte od igraca, dali su nam lozu na Zapadu, doslo je vreme da Ferid i Ja krenemo na utakmicu.

Krenuli smo dosta ranije, ima od Bacvica do Poljuda dosta da se ide, naravno usput smo bili oprezni.Na stadionu smo prvo otisli u kafic ispod zapadne tribine, u sklopu njihovih klupskih prostorija i odatle sa nekima iz nase uprave u lozu na Zapadu.Na stadionu njihov Sever je bio skoro pun, imali su dosta velikih zastava sto se masu, oko 25. minuta bio je prekid, zapalili su dosta baklji.Igrali smo dobro, u 71. minutu nas najbolji igrac dana, legendarni Milan Djurdjevic postigao je svoj drugi gol, poveli smo sa 2-0.Dva minuta posle njihovi navijaci su poceli da preskacu ogradu sa Severa i utrcavaju u teren sa barjacima.Poceli su da jure nase igrace i sudije koji su trkom uspeli da dodju do velikog prolaza na Zapadu koji vodi u svlacionicu.Posle su skinuli sa jarbola na Jugu jugoslovensku zastavu, zapalili je, podigli je zapaljenu, a kasnije i ustasku.

Ferid i ja cim smo videli da prvi utrcavaju sisli smo stepenicama sa Zapada do nase klupe za igrace i zajedno sa njima utrcali u prolaz.Skoro svi su vec bili u svlacionici, sem Djuke, Milana Djurdjevica koji se raspravljao sa nekima koji su dosli dotle.Pritrcali smo Ferid i ja, sad nas je bilo trojica, dotrcalo je obezbedjenje i policija i stali izmedju nas.Nastavili smo da nasrcemo na njih, kad dolazi Zec, Zarko Zecevic i vice:”Sta radite vas trojica, brzo u svlacionicu!”Usli smo u nasu svlacionicu, igraci su se presvukli, svi koji su dosli iz Beograda, igraci, strucni stab, deo uprave, bili su tu.Sacekali smo jos dosta tu na stadionu u njihovim klupskim prostorijama, na autobusu kojim su nasi igraci dosli polupali su stakla, cekali smo drugi.Ferid i ja smo posle posli sa njima drugim autobusom na aerodrom u Kastelima u nadi da ce za nas da bude mesta u avionu da se vratimo sa njima.Na aerodromu nam je Zecevic rekao da nema mesta za nas dvojicu i da su i u dolasku neki igraci sedeli na pomocnim sedistima.

Rekao je njihovim policajcima da nas vrate u grad.E sad, nas dvojica sami u njihovom policijskom kecu, u gradu su posle utakmice neredi, polupani su izlozi i trafike, divljaju, a nas vracaju tamo.Dva puba napred, Ferid i ja pozadi, krecemo, vec je noc.Pitaju nas gde nas voze, rekao sam u hotel Marjan, da cemo tamo da budemo do sutra, do polaska voza.Pocinju pricu o sukobu u Kninu, vec su tamo nasi Srbi podigli barikade, pricaju da su bili tamo i kao sta nam to treba.Ulazim u raspravu sa njima, a Ferid me gura da prestanem.

Stigli smo do hotela Marjan, usli smo u hol, kad smo videli da su otisli polako smo se udaljili odatle.Bili smo prepusteni sami sebi u gradu gde se sve to desilo, gde specijalci nisu hteli da intervenisu na stadionu i okolo, gde su bili neredi, gde su svi bili neprijateljski raspolozeni prema nama.Bilo je kasno i pored svega morali smo da nadjemo neki smestaj do sutra do polaska kuci.

Nasli smo neku sobu u gradu i ujutro otisli do Bacvica, ostali smo tu do polaska voza.Uvece smo otisli na stanicu neposredno pred polazak, desavalo se ranije da cekaju da vide da nije neko ostao posle utakmice.Jedne godine je nekoliko njih napalo Mirka iz Kragujevca u stanici, uleteli smo Foca , ja i jos nekoliko nas, dosla je murija, privela i nas i njih pa nas pustila na voz.

Ovoga puta nikog nije bilo, usli smo u voz i posli kuci.To je bilo moje poslednje gostovanje u Splitu, za tih desetak godina odlazaka tamo svasta sam video i doziveo, put do tamo, utakmica, uvek je bilo zanimljivo i skoro uvek je neko drugi isao sa mnom.Bio sam jednom i na kosarci u maloj dvorani Gripe, 1982. na turniru, u finalu su igrali Partizan i Skavolini sa Kicanovicem.Isli smo svake godine u Split protiv Hajduka osamdesetih, nas desetak, dvadeset iz Srbije, i vise, nekad na Jug, nekad na Zapad, dosta karata sam sacuvao.Isli smo i masovno vozom pred kraj osamdesetih.Dosta puta policija iz Beograda nije dala da nas vise krene, a i usput su skidali ljude sa voza.Uglavnom, uspevao sam svake godine da odem u Split, pamtim neka od imena nasih koji su sa mnom svih tih godina u razlicito vreme isli.Sale, Foca, Stojke, Majstor, Brka, Mirko, Vlada Crni, Golub, Dejan, Deba, Ferid, Dragicka, Zuba, Cadja, Bora…Nikog i nikad se nismo bojali, mi smo bili deo Kaznene ekspedicije.Davno je to bilo.

Doneta presuda Veljku Belivuku, vodji Grobara

Viši sud u Beogradu oslobodio je optužbi Veljka Belivuka zvanog “Velja Nevolja” za pomaganje u ubistvu Vlastimira Miloševića izrešetanog na tramvajskim šinama u Ulici 27. marta u januaru 2017. i ukinuo mu pritvor.

Optužbi su oslobođen i Marko Miljković i Mirko Kojić, kome se sudilo u odsustvu jer je u bekstvu.

Sud je Belivuku i Miljkoviću ukinuo pritvor u kojem su više od godinu dana i oni će u toku popodneva biti pušteni na slobodu.

Ovo je prvostepena presuda na koju tužilaštvo imaju pravo da uloži žalbu Apelacionom sudu u Beogradu.

Sva trojica su oslobođeni optužbi za pomaganje u izvršenju ubistva Miloševića, a tužilaštvo smatra da je motiv ubistva Miloševića bio sukob Belivuka i Miloševića oko poslova obezbeđenja.

Oni su se prvobitno sumnjičili za krivično delo teško ubistvo u saizvršilaštvu, ali je u toku istrage kvalifikacija dela promenjena, pa se sada terete kao pomagači, a ne izvršioci.

Belivuk, koji je u medijima poznat i kao “Velja Nevolja”, uhapšen je 4. februara 2017, a Miljković 4. maja.

Miloševićevo beživotno telo nađeno je na tramvajskim šinama u Ulici kraljice Marije u Beogradu.

Sudija je obrazložila da postoji stepen sumnje da su okrivljeni možda na neki način imali veze sa ovim krivičnim delom, ali za sud to nije dovoljno.

Kaže se da je Belivuk imao kontakt sa “mazdom”, ali nije utvrđeno da je znao da će se auto koristiti baš za ovo krivično delo.

 

Sudija je naglasila da ova odluka nije konačna i da njih trojica do pravosnažnosti moraju da budu dostupni sudu.

Belivuk, Miljković i Kojić, koji je u begstvu, su se optužnicom teretili da su izvršili ubistvo pomaganjem.

Kako je opisano u optužnici, Miljković, Kojić i još jedan NN muškarac su dva meseca pre likvidacije Miloševića, kupili automobil “mazdu”, a Belivuk je potom ukrao registarske tablice sa jedne “škode” u Beogradu i montirao ih na “mazdu”, kojom je NN izvršilac pobegao nakon što je ispalio 13 metaka u Vlastimira MIloševića, koji je preminuo na tramvajskim šinama preko puta svog stana.

Tužilac je prilikom iznošenja završnih reči zatražio minimum 10 godina zatvora za optužene, dok je odbrana zahtevala oslobađajuću presudu.

Tužilac je iznoseći završne reči istakao da je motiv za likvidaciju Vlastimira MIloševića sukob oko poslova obezbeđenja beogradskih klubova.

 

 

Presudu je ispred suda docekala grupa od 50-ak navijaca Partizana koji su lepu vest docekali sa uzvicima “Pravda je zadovoljena” .

 

 

 

Todorovic Dusan (1995-2013)

 

 

 

 

 

 

 

Jedno sasvim uobicajeno jutro tog 23. novembra nije moglo nikako da sluti da ce upravo taj dan biti jedna od najtuznijih subota u istoriji Radnickog. U grcevitu borbu za opstanak u ligi fudbaleri Radnickog su krenuli kod jednog od direktnih konkurenata za opstanak u eliti, a sa fudbalerima su krenuli i njihovi najverniji navijaci Crveni Djavoli. Medju njima je bio i Dusan, jedan sasvim obican mladic, dobrocudan, miran, sportista, pravi momak za primer. Svoju ljubav prema Radnickom je pokazao od malih nogu pa je nekoliko poslednjih godina bio redovan na Cika Daci, a u poslednje vreme krenuo je i na gostovanja sa svojim drugovima koji su uvek bili velika podrska svim sekcijama Radnickog. Njegovo ponasanje nikako nije ukazivalo na tregediju koja se dogodila samo nekoliko minuta pre gola kojim je njegov Radnicki poravnao rezultat u Ivanjici. Na stadionu je nastao muk, Dusan je pao na zemlju, bez ikakvih znakova zivota i pored svih napora koje su ulozili njegovi drugovi sa tribine, a kasnije i medicinsko osoblje sa stadiona i bolnice u Ivanjici nije uspeo da prezivi. Junacko srce je prestalo da kuca, bitka je bila izgubljena, reka suza prolila se tih dana u Kragujevcu, cela Srbija je bila soku, gotovo sve navijacke grupe odale su pocast preminulom clanu pokreta. Skrhtana porodica i mnogobrojni prijatelji oprostili su se od Dusana, oprostili su se tog dana ali nisu zaboravili na njega i to se nikad nece desiti jer je on sin kragujevacki i dok god postoji Radnicki i Crveni Djavoli postojace i secenje na Dusana.

 

 

 

Legendarna podgrupa Manijaka: JOINT UNION

JOINT UNION – “Prava raja iz Doline ćupova”

Kraj osamdesetih godina u Sarajevu je obilježio stvaranje legendarne navijačke grupe, skupine Željinih navijaca prozvanih JOINT UNION. U legendarnoj rupetini, popularnom Lovcu, u Junu 1989. godine, okupili su se Arsen, Ćonta, Dado, Emir, Sandi i redajući sarajevske klipače uz girice i kuhani krompir, odlučiše osnovati JOINT UNION, što je u historiju grada ušlo kao najbitniji događaj u razdoblju od pojave New Primitivsa do četnickih napada, pa i do dan danas.

Nakon nekoliko sedmica, uz pomoć Kanine sestre sašiven je i prvi transparent sa natpisom “JOINT UNION THRASH CREW SA HC”, a znamo li da posljednja skraćenica označava hard core, vidi se, kao i iz imena skupine, da među Jointima nije bilo mjesta za papke, pogotovo u sarajevskom smislu te riječi.

Jointi nisu slušali seljakluke niti su euforiju pred Željinu utakmicu pojačavali domaćom prepečenicom. Rade se majice, šalovi i vremenom se članstvo penje na četrdesetak pripadnika, što nije ni malo obzirom na brojne kriterije – uz ne presudno bitnu muziku i ignorisanje mladjih od 16-17 godina u skupinu su primani samo Bosnjaci , Hrvati, i Srbi koji nisu slijedili propalu četnicku ideologiju o stvaranju velike Srbije. Svjedoci smo da su se neki ultra-nacionalisti bili odvojili i okrenuli ledja Želji, ovom gradu i nasoj državi. Ali pored svega toga ostali su multietnička navijačka skupina.

ANTI-ČETNICKA koalicija

Stalno se ide na gostovanja, a nakon utakmice Partizan – Sarajevo u Beogradu, Zemir – Zema (Željovac za čiji se tadašnji akt pušu pitari), kasniji višegodišnji ratnik Armije BiH ušao je u navijačku historiju nakon što je pred stadionom “JNA” dva Grobara privremeno ohladio hladnim oružjem. Ostalo je zapamćeno i gostovanje kod beogradskog Rada, kada je skupina od desetak Jointa rastjerala četrdesetak negostoljubivih domaćina “United Force”.

U tom periodu su se počele dešavati i stvari koje smo najmanje željeli. Nacionalizam je bio na prvom mjestu. Očajnicki se nešto pokušavalo uraditi da bi se sačuvalo nekakvo zajedništvo. Na utakmici Željo – Partizan, 1991. godine spojile su se muslimanska i hrvatska zastava, što je beogradski tisak propratio prigodnim naslovima o stvaranju anti-srpske koalicije. Medjutim, to nije bila anti-srpska već anti-četnicka koalicija, koja se na sve moguće načine protivila nacionalističkim furkama podjele Yuge i Bosne, jer zna se da su do pocčetka tih previranja, Jointi bili Yu- nastrojeni, što su pokazali i transparentom YU-Odred.

 

 

 

 

 

To se pokazalo opravdanim iste godine, kada na Grbavicu dolazi Crvena Zvezda, a Jointi uz 40-ak baklji pale i veliku četničku zastavu – rat je bio na pomolu. Prije utakmice stotinjak gostiju je odmjerilo snagu sa podjednakom brojem domaćina, nakon čega je 5 cigana završilo na jednomjesečnom oporavku na koševskoj traumatologiji.

RUŠENJE ZIDOVA
Jointi daju svoj doprinos i na posljednjoj utakmici Dinamo – Crvena Zvezda u Zagrebu, potvrdjujući relativno dobre odnose sa hrvatskim navijačima i netrpeljivosti prema Delijama i Grobarima i ostalima koji su propagirali četničku politiku koja je rasturala tadašnju državu, a imala tendenciju da rasturi i BiH. Željini navijači rado su odlazili pripomoći Pitarima kada su igrali protiv klubova “velike četvorke”. Prije neodigrane utakmice Željo – Hajduk, Jointi ugošćuju splitsku Torcidu, napijaju ih do sitnih sati i zbrinjavaju po svojim stanovima. Najsretniji su se smjestili kod legendarnog Bože, dobrog domaćina u čijem stanu se za vrijeme gledanja nekih utakmica i zidove znalo ružiti. Osim Želje, dio Jointa je volio i Everton, tako da je Božo dan prije odgodjene utakmice bio utučen jer je, kao i svake subote, nazvao britanske informacije i sazanao da je Everton poražen na vlastitom terenu.

 

 

JOINTI U ODBRANI BOSNE
Posljednjih šest mjeseci sarajevskog mira, ekipa se okuplja u Ćontinom kafiću Celtic, smještenom na Željinom stadionu. Budući da je kafić nazvan po katoličkom škotskom klubu , velikosrpski nacionalisti iz Sarajeva su ga nazvali ustaškim leglom, a vlasnik se svakog jutra nanovo radovao vidjevši da Celtic još uvijek nije miniran. Na žalost, početkom rata četnici osvajaju cijelu Grbavicu pa tako i “Dolinu ćupova” i što Ćonta reče, “čekali smo da caffe odleti u zrak, medjutim odleti stadion u zrak i sa njim jedan život, jedna ekipa, jedno ludilo i najljepši grad koji je postojao na ovoj planeti”. Rat su dočekali spremni – svi uzimaju puške u ruke negledajući nacionalnu pripadnost i uključuju se u TO, Jukinu ekipu, HOS itd, a kasnije u Armiju BiH. Iako angažovani u odbrani grada i države, većina Jointa je preživjela sve nedaće a vremenom vidjevši da osim odbrane više ništa nemogu postići, napuštaju grad. Danas ih ima po cijeloj evropi, ali neki su ipak ostali i čekaju njihov povratak.

GRADSKA RAJA
Jointi su bili i ostali gradska raja što ih je mnogo koštalo: primitivizmu u vlastitom gradu mogli su se oduprijeti, ali pred naoružanim opančarima sa slikovitih brežuljaka oko Sarajeva ostali su nemoćni.

Eto i rat se zavrsio, neki se Jointi vraćaju, neki su stasali i ponovo vraćaju onaj stari sjaj Grbavici i gradu. Jer Jointi su ekipa koja je voljela baklave, ali i sarajevsko pivo kao i Američki Hard core. Voljeli su New primitivse, a gnušali se papaka.

Jointi spokoja neće imati, jer kako reče Ćonta “rasuli smo se po cijeloj kugli zemaljskoj i u njenu unutrašnjost, ali miris juga i Doline ćupova još uvijek nam steže srca”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraća historija F.C.J.U.-Hrasno
Sve je počelo 1987. nastankom prve organizovane ŽELJINE navijačke skupine THE MANIACS. Nedugo zatim na jugu se pojavljuje transparent koji je pobudio interesovanje svih navijačkih skupina na području bivše Yu, pa i onih iz tadašnje “velike četvorke”. Dovoljno je reći samo JOINT UNION. Ime originalno, a likovi… nepotrebno opisivati. Furala se furka imena i Hard core-a. I nije nimalo čudno zašto smo postali jedna od najcjenjenijih navijačkih grupa u tadašnjoj državi. Sve u svemu, nimalo subjektivno, bili smo najbolji. Možda ne po brojnosti, ali po svemu ostalom neprevazidjeni.

I danas , kada su došle neke nove generacije koje se furaju na to ime, a koje veze nemaju sa tim, mi čvrsto stojimo iza svog imena i svog najdražeg kluba Želje. Možda se više ne ponašamo “manijački” kao prije, ali smo tu i čekamo svoje nasljednike. Naša ekipa iz Hrasnog, koja je redovno sa svojim klubom, i kad vodi i kad gubi, broji 15-20 ljudi (Fudo, Maki, Vanja, Fedja, Baska, Baska Jr, Cober, Jaro, Davor, Pile, Burazeri, Mate itd). Vidni smo na svakoj Željinoj utakmici, bilo kući ili na strani, sa svojim transparentima: JOINT UNION-Hrasno, I MRTVI ZIVE ZA ZELJU.

MI smo multietnička navijačka skupina, i zato smo najludji, jer ono što nema Bosnjo imaju Ujaci ili Vlasi. Ono sto nemaju Ujaci ili Vlasi ima Bošnjo. Ma čovječe mi smo ti evropa.

WE ARE THE BEST FUCK THE REST !!!

JOINT UNION THRASH CREW SA HC

“Tekst u cijelosti preuzet sa stranice Joint Union”

I za kraj još samo jedna stvar, a to je poruka koju nam je davno jednom, nakon prvog objavljivanja ovog članka, poslao Dado, jedan od osnivača JOINT UNIONA:

“Jednog ljeta na mjestu kao što je LOVAC rodila se ideja o osnivanju JOINT UNION'a , a sve ostalo je legenda . Sjećam se te noći uz girice i pivu, ja Rogi i Cuba (tog ljeta istomišljenici, pošto će rat promjeniti mišjenje mnogih) sjedili smo u LOVCU i uredno remetili red i mir kafane ŽELJINIM pjesmama. To ljeto je bilo 89'te . Ovom prilikom bi ako ovo ikad pročita ROGI da mu postavim jedno pitanje. Kako je pucat na rodni grad (MORA DA JE JE ODVRATNO, ustvari mozda tebi i nije bilo baš tako). Čitaj ove stranice i gledaj DOLINU ĆUPOVA na malim ekranima ,SAM SI IZABRAO STRANU. Momci stranica je odlična samo nastavite.

I KRV SVOJU ZA PLAVU BOJU. DADO – JOINT UNION”

(preuzeto sa themaniacs.org)

Vlasnik PAOK-a zove Grobare na finale Kupa

Kontroverzni biznismen navodno je pozvao navijače bratskog kluba kao podršku za pehar u finalu Kupa protiv AEK-a

Veliki derbi igra se u subotu u Grčkoj, gde u finalu Kupa igraju AEK i PAOK. Ova dva kluba zaratila su već tokom sezone, a njen prekid meča, koji je izazvao kontroverzni vlasnik tima iz Soluna Ivan Savidis, uticao je konačno na rasplet šampionske trke i doneo je AEK-u titulu.

PAOK i njegov vlasnik su oštro kažnjeni i ostali su bez titule zbog oduzimanja bodova, a sada žele osvetu Atinjanima u Kupu.

U tome traže i pomoć navijača Partizana, bratskog kluba PAOK-a. A očekuje se da na Olimpijskom stadionu u Atini bude oko 50 grobara. To je otkriveno u anonimnom pismu koje je dobila Virginija Sakelaropolu, državna tužiteljka ove zemlje.


Obeležja PAOK-a redovno se vide na utakmicama Partizana; Foto: MarkoTodorović

 

 

 

 

 

 

Mnogo se sumnja se da je kontroverzni gazda PAOK-a, Ivan Savidis, pozvao najvernije navijače Partizana kako bi mu pomogli u borbi za novu titulu.

Ovo bi mogao da bude dodatni bezbedonosni rizik veoma turbulentne odnose u Grčkoj fudbalskoj ligi, česte prekide utakmica na derbijima AEK-a, PAOK-a i Olimpijakosa, kao i zbog toga što bi u finalu Kupa imali dve navijačke grupe.

Finale Kupa na programu je 12. maja od 19.30 u Atini.

Izvor: Telegraf.rs

Torcidasi zalutali medju BBB

Jedan od dogadjaja koji je mogao u potpunosti da mi izmeni zivot i to zbog ljubavi prema Hajduku i pripadanja podgrupi Torcida Zupanja koja je imala jednu od najlepsih  zastava na severu.

Taj transparent Torcida Zupanja bio ej vrlo lijep transparent…inace mislim osobno da je tad 1/3 sjeverne tribine bila Slavonska Torcida…Osijek,Djakovo,Zupanja,Slav.Brod,Nova Gradiska..

a bilo ej dosta navijaca i iz Koprivnice,Bjelovara,zagreba..uglavnom bilo je pola tribine iz Dalamcije pola tribine iz ostatka hravtske..ali bogami taj dan i puno sore po gradu…inace tad sam imao 24 godine a mislim da je ovo 1996 godina…i umalo sam dobio po piksi od boysa..sjedili ja i moj prijatelj torcidas iz krizevaca(isto isao na dosta utakmica hajduka i u split i na gostovanja po jugi) u kaficu u maximirskoj..nismo imali ni salove nioznake hajduka..a po dijalektu nismo bili dalamtinci pa smo se osjecali dosta sigurno..prolazi tramvaj pokraj nas prema stadionu a iz njega se cuje ‘ja te volim hajduce'…boysi koji sjede u kaficima u maximirskoj kolektivno dizanje i trk za ‘sedmicom’..tramvaj staje na onoj stanici prije stanice kod stadiona..kod zaba banke..lete ‘rekviziti’ boce,case prema tramvaju..pokusavaju boysi uc u tramvaj jer sofer vidio da je vrag odnio salu i ne otvara vrata…

kako mi je izgledalo ovi nisu uspjeli vrata otvorit i tramvaj krece dalje a boysi i dalje za njim trk prema stadionu istovremeno pridruzuje im se i ostatak ekipe u kaficima blize stadionu..opet lete boce,case a ovi u tramvaju i dalje ‘ja te volim hajduce'…jbg…kad su meni i frendu nestali s vidika…

zakljucili smo da su dosli pred stadion a tamo ej vec bilo puno murje..pa su uhvatili siguricu…to zakljucujem jer su se neki boysi vracali ljuti u kafice..psujuci kako im ‘tovari umakose’..e sad dolazimo do mog ‘slucaja’..kazem ovom svom frendu hajdukovcu iz krizevaca..'idemo mi,ovdje se dobro vec kuha’..a on meni ono po prigorski..'bedak sedi ovde ko nam kaje more pa mi smo ‘domaci”..i na to se nasmije i potegne dobrano iz pive a vec je bio dobro pod cugom..

ja sam se najvise bojao toga da na nas ne nalete boysi koji su me dobro poznavali narocito mlađa garnitura iz kvarta i susjednih kvartova posto sam bio tada a i prije vrlo aktivan hajdukov navijac..i isao i za vrijeme juge i nakon nje na hajdukove utakmice za vrijeme juge i sa boysima u beograd i novi sad na gostovanje…znao sam tad da sve vise navijaca dinama kako se blizila utakmica idu maximirskom pjeske pa je shodno tome postojala mogucnost da me neko i prepozna…i nekako sam frenda uspio nagovorit da krenemo..i krenuli mi pjehaka prema maksimiru jer nije bio daleko..mis mo bili u kaficu blizu kafica hask…i taman sve je islo dobro i negdje stotinjak metara od velikog krizanja na bukovackoj…

netko se iz obliznjeg kafica zadere..'sta je tovaru ides na tekmu’..onako na brzaka pogledam par mladjih boysa iz kvarta iz kafica me pozdravlja..hm..pozdravlja…ali hebes to…svi drugi boysi se okrenuse prema meni i ovom frendu iz krizevaca koji ej tek tad shvatio da smo u frci…ja nista..kazem ovom brisimo prema stadionu..mislim da smo trcali nas dva ko danas bolt ako ne i brze…i dobro je da smo to odmah ucinili..jer su malo boysi zaksnili sa reakcijom.al kad su skuzili da bjezimo mi smo vec imali prdnost dvadesetak metara..ovi pak za nama kao i za onim tramvajom prije…bacaju case,flase za nama..

meni vec ponestaje snage i kazem pajdi ulet među murju necemo imat snage trcat do nasih kod sjeverne tribine…i sva sreca da su bili specijalci blizu..nalazili su se tocno na cosku kod krizanja tj.kod banke tada je bila to banka tuđmanovog unuka…kad su murjaci skuzili sta se desava..njoh pet,sest je krenulo prema ovima boys-ima koji su nas ganjali..boysi tu stali…a nas trojica specijalaca koja su ostala sa nama..u mariolu…pa ravno do ispod sjeverne tribine…