Otkriveni novi detalji o BBB u Grčkoj, oglasio se i njihov advokat “Zatvorski čuvari su dobri prema njima”

PHOTO: Dnevnik.hr/NovaTV

Pojavile su se nove informacije o stanju BBB u grčkim zatvorima. Javnost je najviše zanimalo da li navijači imaju obezbjeđene osnovne uslove za život kao što su voda, hrana, medicinska pomoć itd.

Novinari hrvatskog portala Dnevnik.hr kontaktirali su advokata BBB u Grčkoj, kojem ovo nije prvi put da govori za medije.

Advokat je rekao da ima stalni kontakt sa navijačima i kaže da nema nikakvih problema u zatvoru.

Naime, 102 članova BBB raspoređena su u 16 istražnih zatvora. Njihov grčki advokat javio se novinarima nakon jedne od njegovih redovnih posjeta navijačima u zatvoru.

“Situacija je solidna, sve je OK, nema problema. Dobrog su raspoloženja. Nema problema niti odmazdi. Zatvorski čuvari su dobri prema njima”, rekao je Athanasios Kaimenakis, odvjetnik hrvatskih navijača, dodavši:

“S obzirom na sve što se dogodilo, ja, moje osoblje, ostali odvjetnici, Veleposlanstvo i Konzulat, brzo smo reagirali kako bi spriječili probleme koji su se mogli pojaviti.”

Na slučaju radi tim od deset advokata. Porodicama poručuje kako im nema namjeru ulijevati lažnu nadu za puštanje na slobodu i za to uzeti novac.

“Moramo imati čvrstu bazu kako bismo mogli zatražitu puštanje na slobodu uz jamčevinu ili uvjetnu. Za svakog će se to raditi individualno, ne za sve zajedno. Ali, neću ništa poduzimati za ništa. Troškovi su veliki i nećemo uzeti novac za ništa. Ima li šanse, djelovat ćemo, ako nema nećemo”, dodao je.

Malo se smirila javnost u Grčkoj, ubojstvo AEK-ovog navijača prestalo je puniti naslovnice grčkih medija, ali tu i tamo procuri poneka glasina oko istrage koja, kako se i pretpostavljalo, neće baš biti brza.

“Nisu nam još otkriveni rezultati istrage, i dalje je u tijeku, neke su su se stvari u međuvremenu dogodile, ali nema još rezultata DNK vještačenja, otisaka prstiju, telefona. Postoje samo glasine, koje ne komentiramo”, objasnio je odvjetnik.

Takođe, šef hrvatske diplomacije, Gordan Grlić Radman, dao je izjavu povodom glasina da BBB nemaju osnovne uslove u zatvoru poput vode itd.

“To su punoljetne osobe, jer im treba krema za nešto, jel im treba lopta za košarku,dobiju to, četkicu za zube, mi imamo uspostavljenu liniju komunikacije”, istakao je.

(VIDEO) Green Dragons uletili na teren i napali Viole nakon krađe zastave od simpatizera

PHOTO: Luka Kotnik

Navijači Olimpije iz Ljubljane, popularni “Green Dragons” su uletili na teren i napali navijače Maribora, popularne “Viole”. Pogledajte video snimke ispod.

Sve se desilo 15ak minuta prije početak utakmice, kada su navijači Maribora upali na obični sektor i od simpatizera Olimpije ukrali zastavu.

Domaći navijači su odma uzvratili i oko 40 najvatrenijih pristalica Olimpije je upalo na teren da se obračuna sa Violama.

Pogledajte video snimke ispod

Prekinuta utakmica Rumunija – Kosovo nakon transparenta i skandiranja “Kosovo je Srbija”

Meč u Bukureštu koji je bio deo kvalifikacija za Evropsko prvenstvo između Rumunije i Kosova prekinut je nakon 15 minuta igre zbog incidenata na tribinama.

S obzirom na činjenicu da Rumunija ne priznaje Kosovo, očekivane su bile neke tenzije, ali prekid igre je bio neočekivan.

Na Nacionalnom stadionu u Bukureštu se igralo 15 minuta pre nego što je sudija odlučio prekinuti meč.

Domaći navijači su počeli skandirati “Srbija, Srbija”, a zatim su se pojavile i parole sa političkim porukama na tribinama.

Poruka “Kosovo je Srbija” je bila napisana na jednoj od parola, što je na kraju dovelo do prekida igre.

Kapiten rumunske reprezentacije, Nicolae Stanciu, je pokušao da se obrati navijačima tokom prekida i zamolio ih da spuste parolu, ali su oni to odbili.

Igrači iz Kosova su napustili teren uz veliko zviždanje navijača i trenutno nema informacija o tome kada će se meč nastaviti.

UEFA je unapred označila ovu utakmicu za poseban nadzor i zabranila dolazak gostujućim navijačima kako bi se izbegli eventualni incidenti.

Fudbalski savez Rumunije je poslušao instrukcije UEFA-e i uputio apel navijačima da izbegavaju rasističke povike i uvrede na nacionalnoj i etničkoj osnovi, ali to nije imalo efekta.

Inače, utakmica je bila prekinuta sa rezultatom 0:0.

Poljaci napali albanske navijače, letele baklje, meč bio prekinut (VIDEO)

U Tirani, gde se sinoć održao meč u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo između Albanije i Poljske, zabeležen je veoma turbulentan prizor. Gradom je odjekivala velika gužva i uzbuđenje zbog prisustva stotina poljskih navijača, koji su došli kako bi podržali svoj nacionalni tim. Ovi navijači su poznati i po svojoj dobroj organizaciji u grupama.

Isto tako, Poljaci su javno izrazili svoj stav da je Kosovo deo Srbije, što je dovelo do napetih odnosa sa Albancima još od tada. Međutim, uprkos tome, veliki broj poljskih navijača se okupio na stadionu “Er Albanija”, što je na kraju dovelo do sukoba između navijačkih grupa.

Poljski navijači su bili izazvani od strane Albanaca i krenuli prema njima, ali je intervencija policije sprečila ozbiljnije sukobe. Na tribinama su letele stolice, a baklje su bačene na teren, što je rezultiralo privremenim prekidom meča na nekoliko minuta.

Da biste videli kako je to izgledalo uz ostale jučerašnje obračune, možete pogledati ispod.

BBB objavili novi prijedlog Statuta kluba

Samo dan poslije zadnjeg priopćenja BBB u kojem su žestoko prozvali Mirka Barišića da je pogazio svoju riječ, Boysi su ponovo na svojim kanalima objavili prijedlog nacrta novog statuta kluba. Podsjetimo, on je usvojen kao jednoglasni zaključak radne skupine koju je oformio sam Barišić.

U dokumentu se jasno vidi i njegov potpis na spomenutom dokumentu, no predsjednik hrvatskog prvaka se predomislio. Najprije je odgodio Skupštinu, a onda je na sastanku s predstavnicima Grada, navijača i Upravom Dinama jasno poručio da spomenuti statut neće staviti na izglasavanje na narednoj skupštini.

“Kao što smo i najavili, svim članovima Dinama i članovima Skupštine kluba na uvid objavljujemo prijedlog Statuta i Pravilnik o izborima koje je izradila za to zadužena radna skupina i predala Predsjedniku kluba. Ponavljamo, ovaj je prijedlog jednoglasno podržalo svih osam članova radne skupine”, stoji u priopćenju Boysa koji su objavili dokumente koje prilažemo u tekst.

U odnosu na stari Statut, novi se najviše razlikuje po tome kako se biraju članovi klupskih tijela. Skupština bi imala 60 članova od čega bi 28 birali članovi na neposrednim izborima, isto toliko bi ih imenovao Izvršni odbor na temelju kandidatura, najveći sponzori bi imali tri mjesta u Skupštini, a predstavnik Grada Zagreba jedno.

Iz Skupštine potječe legitimitet i ostalih klupskih tijela i Dinamo više ne bi bio hermetički zatvoren, dok bi navijači imali dovoljno mehanizama da spriječe da ga pojedinci u potpunosti privatiziraju. Važna odredba je i ona da bi Uprava za svaki posao veći od tri milijuna eura trebala odobrenje Izvršnog odbora.

GNK Statut prijedlog by Index.hr

Pravilnik o Izborima u GNK … by Index.hr

Zvaničan izvještaj navijačkog sukoba iz Mostara

Dobili smo informaciju o zvaničnom izvještaju navijačkog sukoba koji se dogodio u nedjelju oko 13:00 časova u Mostaru, izmedju navijačke grupe ” Manijaci ” i domaćih ” Red Armya”. Taj dan je FK Željezničar gostovao u Mostaru kod Veleža, ali njihovi navijači su ranije upali u grad i započeli sukob. Nakon ovog incidenta, Manijaci su vraćeni za Sarajevo, a gostovanje im je taj dan zabranjeno! Zvaničan epilog ovog incidenta, prenosimo u sljedećem tekstu, koji su potpisale akteri ovog događaja :

Manijaci (80 ljudi) uspjevaju uci u grad neprimjeceno te parkiraju auta u naselju Dolina Sunca koje je udaljena cca 2km (2,3km po google mapsu) od Kluba Navijaca “Red Army”. Napustaju vozila potpuno goloruki i u grupi se krecu u smjeru KN “Red Army”. U putu srecu momka koji izgledom odnosno nacinom oblacenja lici na navijaca i govore mu: ‘nazovi svoje i javi da nemamo oruzja’. Da li je informacija prenesena ne možemo pricati o tome. Prilaze na odprilike 700m od cilja, gdje srecu jednog od pripadnika RA na skuteru koji govori “eto nas”. Nedugo nakon toga se cuje zvuk rotacija i 2 marice zaustavljaju Manijake u blizini parka Alekse Šantića (cca 800m od KN Red Army) te ih prebacuju u park kako bi se sklonili sa saobracajnice na kojoj je vec bio otezan saobracaj zbog velikog broja zaustavljenih Manijaka. Manijaci se grupisu u parku i cekaju sta ce se desiti dok ih cuvaju pripadnici MUP-a HNK.

Red Army brzo saznaje da su Manijaci dosli u grad i da se kreću prema Klubu navijaca, te planiraju kako i gdje ih sackat. Spremaju “sacekusu” odprilike na 50-100m od kluba navijaca, te nakon saznanja da su zaustavljeni od strane policijskih sluzbenika HNK kod parka Alekse Santica, odlucuju da se upute prema njima. Srecu patrolu koju ignorisu i nastavljaju put prema Manijacima.

U jednom trenutku sa druge strane ulice u odnosu na Manijake odnosno park Alekse Santica se pojavljuje Red Army (cca 35-40 ljudi) vidno naoruzani (drvene palice, improvizovane palice, baklje, manji broj flasa i par kamenica) i odlučni za napad na sta Manijaci reaguju dizanjem ruku u zrak govoreci da nemaju oružja i da zele fer tucu. Vidjevsi da Red Army ne reguje na znakove koje daju, Manijaci ipak krecu u sukob sa njima onako kako su i dosli – bez oruzja. Obzirom da dva clana nisu imala povjerenja u takav odnos sa Red Armijem, iz bezbjednosnih razloga su ponijeli po teleskopsku palicu, sto je ukupno 2 teleskopske palice na strani Manijaka, i ukupno 2 potezne baklje. Izvadili su kajseve jer su jedino to imali pri ruci i krenuli u sukob. Prvi nalet Red Armija odbijaju, odnosno ne povlace se toliko da Red Army ima prostora da izvrsi potpunu ofanzivu. Policija pokusava da sprijeci sukob ali bezuspjesno. Manijaci krecu u ofanzivu i povlace Red Army par metara ali se opet grupisu i nastavljaju sukob. Manijaci uspjevaju da dodju do oruzja koje posjeduju pripadnici Red Army-a (nekoliko komada) i napadaju ih njihovim palicama. U jednom trenutku jedan momak (pripadnik Red Army-a) pada na pod i tuca se zaustavlja kako bi momka izvukli, međutim, kada se prišlo momku da se pomogne, u cemu su učestvovale obje navijačke grupe, uvidjelo se da je momak tesko povrijeđen nakon cega je sukob u potpunosti obustavljen. Momak se odvozi autom u bolnicu, nakon cega se razmjenjuje par recenica izmedju grupa, pružaju ruke i odlazi svak na svoju stranu.

Vazno je napomenuti da je Red Army bio na usluzi Manijacima nakon sukoba, nudili su pomoc, donosili vodu.. Manijake privode u prostorije policijske uprave HNK, legitimisu, zadržavaju, nakon cega ih pod pratnjom sprovode do Sarajeva.

Izvjestaj potpisuju:

UNFKZ The Maniacs

KN Red Army

BBB se oglasili i prozvali predsjednika kluba: Ne tjeraj nas da otvaramo ovu temu više nego želimo

PHOTO: Igor Kralj/PIXSELL

BBB su se jutro nakon sinošnje dramatične pobjede u Osijeku na svojim kanalima oglasili povodom nedavnih zbivanja u klubu vezano uz novi statut kojeg je predsjednik Mirko Barišić obećao, a onda se naglo predomislio. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Kada smo, preko sedmorice povjerenika, pristali sudjelovati na Skupštini (ne)održanoj u ožujku, učinili smo to zbog obećanja da će klub u narednih nekoliko mjeseci biti privremeno povjeren prijelaznoj Upravi do donošenja novog Statuta i kasnijeg izbora nove Uprave. U našem svijetu, kada se da riječ, to vrijedi više od bilo kojeg potpisa i izjave u medijima.

Gospodin Barišić je pogazio svoju riječ prošlog tjedna kada je članovima radne skupine za donošenje Statuta priopćio da se o dokumentu koji je ona izradila i njemu predala prije 2 mjeseca neće glasati na sljedećoj Skupštini krajem ovog mjeseca.

Također, gospodin Barišić je bez ikakvog objašnjenja odgodio ranije dogovoreni termin Skupštine još u srpnju zbog čega je došlo do upravljačke krize koja je, vjerujemo, svima očita. Podsjećamo gospodina Barišića i ovim putem da je članove radne skupine sa zadatkom da izradi novi klupski Statut birao on sam i da je finalna verzija prijedloga Statuta jednoglasno podržana od svih osam članova te skupine.

Također podsjećamo gospodina Barišića da i danas obnaša svoju funkciju zaslugom gotovo 7 tisuća članova koji su učlanjeni putem povjerenika Bad Blue Boysa da bi ih on i neki njegovi suradnici danas nazivali epitetima koje ovdje nećemo navoditi.

Sjever je u proteklih pola godine mirno slušao i gledao kako pojedinci iz kluba puštaju informacije preko svojih novinara i kako se stvaraju lažne konstrukcije. Nismo niti jednom riječju sudjelovali u tim igrama jer mi kada imamo što za reći, kažemo to gdje treba i kako treba.

Pa tako, za početak ovim putem, ponovno pozivamo gospodina Barišića, kao i sve članove tzv. “savjetničkog tijela”, da postupe razumno i preispitaju odluku o povlačenju prijedloga novog Statuta s dnevnog reda na sljedećoj Skupštini i da prestane poigravanje s klubom u ime kalkulacija i spletki.

Nemojte nas tjerati da otvaramo ovu temu više nego što želimo. Sutra ćemo na ovom kanalu objaviti cjeloviti prijedlog novog Statuta na uvid svima u klubu kao i svim članovima Skupštine i kluba.”

Tuča Manijaka i Red Army u Mostaru, 4 osobe uhapšene (VIDEO)

Danas prije sat i po došlo je do navijačkih sukoba u Mostaru.

Grupa od oko 40ak navijača Željezničara, popularni “Manijaci” naoružani došli su u Mostar i napali pripadnike navijačke grupe Red Army. Najmanje jedna osoba se nalazi u bolnici neutvrđenog stepena povreda.

Inače, večeras se na stadionu Rođeni igra derbi kola između FK Velež i FK Željezničar, a Manijaci su najavili kako će doći u velikom broju.

UŽIVO Protesti navijača Partizana! Hiljade ljudi krenulo ka Humskoj (VIDEO)

PHOTO: Sportal

Danas su navijači Partizana organizovali veliki protest protiv klupskog rukovodstva u Beogradu, sa početkom od 18 časova na Terazijama, a protest uživo pogledajte na video-u ispod.

Popularni “Grobari” su tokom subote izdali i saopštenje u kom su objasnili zbog čega će u ovog četvrtka šetati od Terazija do stadiona Partizana.

Grobari, navijači Partizana, ljubitelji fudbala, Nemamo prava da budemo ljuti na igrače Partizana! Pobede i porazi su sastavni deo fudbala a i života generalno. Da je prijatno, nije ni malo! Da smo besni i ogorčeni, jesmo, do srži – stoji na početku saopštenja.

– Adresa na koju treba usmeriti sav bes je uprava fudbalskog kluba Partizan. Oni su apsolutni krivci za položaj kluba i stanje u njemu. Poraz od 5:0 nije ni prvi ni poslednji koji ćemo doživeti ali se diletantskom načinu vođenja kluba mora stati na put!

– Pozivamo sve navijače Partizana da nam se pridruže na protestnom skupu i šetnji koju ćemo organizovati 31. avgusta, pre revijalne revanš utakmice protiv Nordsjelanda u Beogradu. Skup je kod Terazijske česme u 18 časova, posle čega ćemo prošetati do stadiona JNA i jasno reći šta mislimo o upravi kluba. Probudite se, aktivirajte se, dogorelo je – zaključuje se u saopštenju najvatrenijih navijača Partizana.

Dinamo se oglasio: Upućujemo molbu i apel navijačima, ne putujte u Prag

Ekipa Dinama je u prvoj utakmici play-offa Europa lige na Maksimiru pobijedila Spartu 3:1 i stigla na korak do grupne faze tog natjecanja. Uzvratna utakmica igra se u četvrtak, a hrvatski prvak pred nju uputio je apel svojim navijačima.

Dinamo je prije osam dana obavijestio javnost da je UEFA donijela odluku o privremenoj zabrani prisustva njegovih navijača na gostujućim utakmicama klupskih natjecanja do kraja sezone 2023/24. Sve to kao posljedicu zbog incidenata koji su se dogodili prije odgođene utakmice trećeg pretkola Lige prvaka između AEK-a i Dinama u kojima je ubijen jedan grčki navijač.

Dinamovo priopćenje pred uzvrat sa Spartom prenosimo u cijelosti:

“GNK Dinamo u nastavku donosi važne informacije uoči uzvratne utakmice play-offa UEFA Europske lige u gostima kod Sparte Prag. Podsjećamo kako je krovna europska nogometna organizacija UEFA donijela odluku kako gostujućim navijačima neće biti dozvoljen ulazak na stadion.

Iz tog razloga upućujemo molbu i apel navijačima Dinama da se pridržavaju pravila, poštuju odluku UEFA-e i ne putuju u češku prijestolnicu. Klub ističe svoju predanost sigurnom i pozitivnom okruženju te se zahvaljuje na razumijevanju i podršci svih svojih navijača.”