Intervju sa Ultras Dinamo Moskva

– Zdravo druže, predstavi se i reci nam malo o vašem pokretu.
– Zdravo, moje ime je Sergej, predstavljam “Ultras Dinamo”. Naša organizacija je stvorena 2009. i nazvana je u početku Ultras Dinastija (Ultras Dinasti), ali iz nekih razloga smo promijenili svoje ime na ono što sada možete videti. U ovom trenutku mi smo glavna grupa koja je uključena u aktivnu podršku tokom fudbalskih i hokejskih utakmica.
Ovo su dva glavna sporta koja pratimo. Međutim, ove godine nismo napravili neki spektakl tokom fudbalskih utakmica, ali se radujemo nekim promenama. Sve je dobro tokom utakmica hokeja na ledu, ali javna hokejska publika je prilično specifična, pa je teško donositi zaključke.
U Rusiji smo očigledno lideri i ako više ultras / casuals / hools prisustvuje utakmicama hokeja na ledu – mi ćemo se ove godine takmičiti s evropskom ultrazvučnom scenom hokeja, uprkos nekim razlikama između naših i evropskih stilova podrške. Rečeno nam je da u Helsinkiju postoje neki momci koji pokazuju dobar nivo podrške. Proverićemo to, kada budemo isli tamo na gostovanje.

 

 

 


Imate li saveznika?
– Ako govorimo o našem pokretu – mi smo «Projekat» Patriota (grupa huligana). Oni su naši glavni mentori i stariji drugovi. Takođe imamo dobre odnose sa mladim Patriotima – “Molodci”, oni su takođe bili deo “Ultras Dinamo”, ali sada je to nezavisna grupa.
Takođe imamo dobre odnose sa Red-Blue (CSKA Moskva) i mladim grupama. Dakle, generalno, svi dobri  momci pokušavaju da se drže zajedno bez obzira na sve.
– Šta je sa tvojim neprijateljima?
– Svi znaju da je to – Spartak i Zenit. Sa moje tačke gledišta, za one koji su čuli za rusku Ultras scenu – to nije iznenađenje. Neću označiti nikog sa druge strane ograde – svi su slični. Ali to je duga priča.

 

 

– Recite nam o vašim nastupima na stadionu.
– Trudimo se da koristimo što više stvari, bez obzira na koji čin protivnika imamo. Jer, kao što svi znamo, ruska poslovica kaže: “Stabilnost je veština / majstora” (“Praksa te ne čini savršenim, a vežba stalno”). Pokušavamo da naučimo momke da koriste stvari tokom utakmica, jer na tribine donosimo mnogo više stvari koje naši fanovi koriste. Na kursu u derbijskim danima i drugim topskim mečevima napravimo spektakl. Ali zbog nekih finansijskih problema ne izgleda uvek tako dobro kao što planiramo. Takođe, ne pitamo naš Fudbalski klub i njene službene strukture za bilo kakvu finansijsku podršku, tako da sve što napravimo – mi činimo.
Teško je nam akumulirati dovoljno novca, jer CSKA, Spartak i Zenit mogu učiniti mnogo vise, zbog lenjive i ne aktivne javnosti u našem klubu, Prvi deo sezone 14/15 bio je katastrofalan za nas, nadam se da ćemo ispraviti situaciju. Tokom Hokej utakmica sve je lakše! Postoji dobar fan klub sa kojim imamo veoma blisku saradnju. Oni ne zavise od podrške klubu, imaju neku vrstu finansijske nezavisnosti i veoma su zainteresovani za naš zajednički napredak. Dakle, tokom fudbalskih utakmica situacija je još gora, ali ćemo doneti disciplinu.
– Možete li rangirati svoj pokret u poređenju sa drugim pokretima u Rusiji?
– Ako govorimo o dinamičkom pokretu u zajedničkom i objektivnom stanju, činjenica je da zaostajemo iza naših glavnih rivala u Moskvi. Evo nekoliko razloga:
– Naš domaći stadion je u gradu Khimki (Moskva «sateliti» grad), tako da ubija put.
– Mali porast novih aktivnih momaka na ventilatorskom sektoru.
– Neka unutrašnja nesporazuma …

 

 

– Kakve su vaše misli o sceni u Evropi? Ko je prvi?
– Ako govorimo konkretno o klubovima, onda u smislu koreografije me je uvek iznenadilo Rapid Beč, 7-10 performansi tokom jednog meča su nestvarni. A ako razgovaramo šire, u ovom trenutku mogu da obeležim Italiju i Nemačku, možda Dresdna, Dortmunda …

– U kojim timovima želite da se Dinamo Moskva sastane u budućnosti? Sa kim nikad nisi igrao?
– Zbog činjenice da nismo česti posjetioci u Evropi nisam spremna nekoga da imenujem. Svaki grad / FC je sam interesantan. Naravno da će nam biti zadovoljstvo upoznati našu braću Srbe iz OFK Beograda, nadam se da će se to dogoditi jednog dana. Ako govorimo o ruskim klubovima, ovde ne mogu nikog označiti, a neke od njih više ne želim da vidim pod nikakvim okolnostima. (Ruski momci znaju na koji mislim =).

Gostovanje United Force-a u Novom Sadu

Gostovanje- odlomak iz romana Priče iz betonske džungle. „Dakle, krenuli smo tog subotnjeg jutra sa Malog Taša. Bilo nas je osamnaest u našem minibusu. I to ekipa starih znanaca iz grada. Mnoge od njih sigurno znaš iz izlazaka. Krenuli smo zaobilaznim putem prema Novom Sadu, kao što smo i planirali. Usput smo se družili kao na kakvoj žurci, slušajući bendove poput Državnog udara, Životinja, Skrudrajvera i ostalih iz našeg repertoara. Minibusom je kružila flaša žestine, koju smo gasili hladnim pivom. Sve u svemu, bilo je živo. Ubrzo smo stigli u Novi Sad i parkirali se nedaleko od stare autobuske stanice. Bilo nas je pedesetak u tri minibusa. Nosili smo tri velika barjaka, dva bubnja i dve putne torbe sa transparentima. Krenuli smo prvom sporednom ulicom prema stadionu i nismo navijali usput. Nismo hteli da privlačimo pažnju policije, već da probamo da se sretnemo sa slaninarima. Znali smo da su tu negde blizu, na Detelinari. Međutim, policija nas je uočila i prinudila nas da idemo glavnim bulevarom do stadiona. Pošto smo stigli pod pratnjom, smestili su nas u jedan kafe u sportskom centru Spens. Namera im je bila da nas tu drže na okupu do početka utakmice. Bili smo mirni i pili smo pivo. S vremenom su se i policajci opustili. Ostalo ih je samo četvorica koji su nas nadzirali. Stotinak metara dalje videli smo nekoliko slaninara, koji su iz daljine dovikivali pokušavajući da nas isprovociraju. Nismo reagovali. Počeli su pomalo da se približavaju i bilo ih je sve više. Dobacivali su, pretili, ali smo mi i dalje mirno sedeli i pili pivo u bašti kafića. Još malo smo čekali da se okupe i ohrabre da krenu prema nama. Uspaničeni policajci pohvatali su pendreke i motorole, tražeći pojačanje kako bi sprečili sukob, ali je bilo kasno za to. Jedan od naših drugara viknuo je: ’Ajmo radovci!’, i svi smo na to skočili i jurnuli prema „slaninarima“, kojih je sada, po broju, bilo kao i nas. Neki od naših drugova poneli su pivske flaše, a poneki stolice iz kafića. Trčali smo jedni drugima u susret na platou ispred severne tribine. Oni su izbacali kamenice i flaše koje su imali. Naši momci su uzvratili flašama i stolicama. Vešto smo, i jedni i drugi, izbegavali leteće predmete, i pošto je razmena vatre prestala, nastavili smo da se približavamo. Dvojica hrabrijih slaninara, u fajerkama, dignutog garda, jurišali su prema nama, dok su ostali ustuknuli. Pritrčao sam jednom od te dvojice i počeli smo da se pesničimo. Osetio sam udarac po glavi plastičnom stolicom, kojom me je neko od njih pogodio. Nije to bio jak udarac, pa sam nastavio da se pesničim. Protivnik je bio stamen, stariji tip, u zelenoj fajerci, i, u toj razmeni udaraca, dobro me je potkačio u arkadu.

 

 

 

 

Uskoro mi je pritekla pomoć, pa smo ga savladali, a kada je pao na zemlju, rukama štiteći glavu, nastavili smo da trčimo prema ostalim slaninarima. Uplašili su se i dali u beg, a onda je počelo jurenje po uskim ulicama centra grada. I oni i mi smo bili razbijeni u manje grupe, s tim da smo mi bili u prednosti jer su oni panično bežali. Tako smo se nas nekoliko izdvojili pokušavajući da ih sustignemo. Roda je bio vitak i brz, pa je prišao jednom od njih, koji se bežeći osvrtao preko ramena ne bi li video da li ga stižemo. Bio je preplašen jer je ostao je bez daha. NJegov prijatelj ga je uhvatio za ruku i uvukao u kafić, pokušavajući da ga na taj način spase batina. Onda smo nas nekoliko uleteli u kafić u nameri da se obračunamo sa njima. Prvi smo ušli Joksa, Roda i ja i krenuli da ih tražimo, na šta su gosti, među kojima je bilo i starijih mangupa, krenuli na nas. Roda je zavrljačio barsku stolicu u pravcu jednog od njih. Ovaj je vešto izbegao stolicu i ona je završila u šanku oborivši nekoliko boca skupocenog pića. Krenula je opšta tuča. Razmenjivali smo udarce sa ostalim gostima, koji nisu bili navijači, već lokalni mangupi. Nadjačali su nas i potisnuli u baštu, ali je i nama pristiglo još nekoliko drugova, tako da ni lokalci nisu smeli da izađu iz kafića. Pohvatali smo onda baštenske stolice i krenuli na njih. Jedna je završila u velikom zatamnjenom prozoru kafea, a pošto se prozor razbio, Roda je ispalio svetleću raketu u kafić. Raketa je zadimila lokal i lokalci su počeli da izlaze. Masovna tuča je nastavljena u bašti kafea. Osetio sam snažan udarac po temenu, od koga sam počeo da gubim svest. Pao sam pored žardinjere unutar bašte, i poslednje čega se sećam bio je zvuk policijske sirene. Ostao sam bez svesti. Šta se događalo u narednim trenucima, nisam znao. Sećam se samo da me je DŽeri šamarao. ’Hajde, Brano, budi se, moramo da bežimo!’ Ustao sam uz njegovu pomoć. Delovalo mi je da se situacija malo raščistila, međutim, i dalje mi je svest bila pomućena. Iz automobila je dotrčao ogroman tip u kožnjaku-bokserici, koji je izvadio pištolj iz pojasa i krenuo da kundači DŽerija po glavi. Na svu sreću, DŽeri se dobro pokrivao rukama, a onda dohvatio bilijarski štap koji je bio na podu i njime ošinuo velikog tipa po ramenu. Tip je za trenutak ustuknuo, a zatim se ražestio i uperio pištolj u DŽerija. Vikao je: ’Baci štap, baci štap, pucaću! Ubiću te kao psa!’ DŽeri nije hteo da baci štap, uzvraćao je: ’Pucaj, pičko! Pucaj ako smeš, kad već ne smeš da se biješ na ruke!’ Tip nas je još neko vreme držao na nišanu, a onda je, hvala Bogu, shvatio da to nije vredno ubijanja i pustio nas da odemo. DŽeri je, iako i sam krvav preko celog lica, vukao mene, ošamućenog, do obližnjeg haustora. Dok smo zalazili iza ugla zgrade, video sam kako dolazi marica. U haustoru smo se zadržali još nekoliko minuta dok se meni nije potpuno povratila svest, i dok njemu nismo zaustavili krvarenje. Skinuo sam svoju majicu i vezao mu je preko glave, a obukao sam duks da ne bih privlačio pažnju na sebe. Na utakmicu nismo smeli da odemo jer bi nas policija uhapsila ovako okrvavljene, a na prevoz sa bratijom nismo mogli da računamo iz istog razloga.“…

Prica o grupi Grobari Šabac

Nastanak grobarskog pokreta u Sapcu vezuje se za 1985.godinu kada se oko kluba :”Klub prijatelja JSD Partizan” u ovom gradu skuplja grupa urbanih momaka zeljnih dokazivanja i pre svega bodrenja omiljenog tima.Ali prvih nekoliko godina proticu u cudnoj liturgiji ,doduse na utakmice se ide ali ne masovno i cesto ,uglavnom se sve svodi na individualne odlike na vaznije tekme.

Deo krivice i odgovornosti za ovako slab odziv Grobara u Sapcu su imali i komunisticki nastrojeni prvi ljudi sabackog:”Kluba prijatelja JSD Partizan”,kojima su pojmovi ostrvske stadionske kulture kao i navijanja kao stila zivota bili potpuno strani.Dolazi i do prvih sukoba sa lokalnim neistomisljenicima (pandurima i ciganima) ali su to samo nagovestaji pravog grobarskog buma koji ce samo nekoliko godina kasnije zahvatiti ne samo “Mali Pariz” vec i sve prostore bivse Jugoslavije gde je bilo Partizanovih simpatizera.A onda… U periodu izmedju 1988.-1991. bilo je sasvim normalno biti fudbalski navijac u Srbiji i sire.

Svaki grad imao je svoju grobarsku ekipu.Grobari postaju simbol odanosti,uzori mnogima.Sirom bivse Jugoslavije vodili su se pravi mali navijacki ratovi.I bas u tom haosu Sabacki Grobari rastu,sire se,kaleci se kroz mnogobrojne utakmice kuci,ali sto je jos vaznije i na gostovanjima.

Sa Partizanom se ide svuda,cemu je verovatno kumovala i relativno mala udaljenost Sapca od Beograda.Mnogi momci iz starije garde sigurno su dobro zapamtili kaznene ekspedicije u Zagrebu,Splitu,Mostaru,Osijeku,Skoplju i drugim gradovima.Sa Partizanom se ide i preko granice u zaista impozantnom broju(Milan).Tih prvih godina “Grobarske groznice” u nasem gradu uglavnom se putovalo vozom i stopom,redje busom dok je prava retkost bila da neko ode kolima(cisto iz nemastine jer su to uglavnom bili mladi ljudi iz radnickih porodica).

Izuzeci su naravno bile velike domace i evropske fudbalske i kosarkaske tekme kada se po tradiciji iz centra Sapca kretalo specijalnim autobusima iskicenim crno-belim zastavama,salovima i drugim znamenjima.Jednostavno tih godina je lako bilo prepoznati Grobare na ulicama naseg grada.Glave su se masovno brijale,nosile se “fajerke”,cizme “Dr. Martins”,uveliko se slusali (Gonadsi ,Madnes) i ostali ostrvski OI!/punk/ska bendovi. Sabacki Grobari su postali kompaktna celina,grupa ljudi zdravih odnosa i prema “obicnom zivotu” i prema navijanju.

I upravo ti momci sa Juga Partizanovog stadiona postaju idoli mnogim mladjim ljudima koji se takodje iz ljubavi(ne iz pomodarstva!) okrecu navijanju kao stilu zivota.Sirenje Grobarskog ludila po gradu naglo je prekinuo gradjanski rat.Ali ne zadugo.Prva ekipa sabackih grobara odlaz na front braneci Srpstvo i veru svetosavsku,shodno svojoj ultradesnicarskoj politickoj opredeljenosti,i tako ostavlja prostora za novi talas fanova koji bez obzira na drustvene i socijalne trzavice nastavlja svetu tradiciju svojih predhodnika.

Organizacija grupe je podignuta na visi nivo:siju se transparenti(front,Grobari-Sabac,Sabac je C-B grad…),barjaci,izdaju se proglasi,rade se grafiti,otimaju ciganska obelezja.I tih godina preduzet je niz akcija koje su samo bile potvrde stvarnog stanja u Sabackoj ekipi.Verovatno najveca (tifo) akcija u istoriji Sapca dogodila se proleca 1989. godine posle polufinala kupa izmedju nase Macve i Zagrebackog Dinama.Tada je veca grupa Grobara sacekala autobus zagrebackog kluba I na sabackom mostu uz cetnicke pesme razbile stakla i crnim sprejem na vozilu napisala kultni slogan:SABAC JE CRNO BELI GRAD!

Tih ratnih godina u krizi i nemastini cesti su bili i sukobi sa ciganima ali i ostalim navijacima.Iz tog perioda Grobare iz Sapca verovatno najbolje pamte Rumski cigani koji su za vecite derbije redovno dobijali batine u svom gradu.Sredina i kraj devedesetih proticu slicno vec opisanoj atmosferi,s’tim sto se mnogi sabacki Grobari povlace iz grupe usled ceste policijske represije ali i sveg manjeg broja jakih i kvalitetnih meceva i samim tim manjem brojem doraslih protivnika.A 5.maj 1995.(dan odigravanja 100.derbija) bice upamcen poi jednom od najmasovnijih odlazaka Grobara na neku utakmicu.

Tada je iz Sapca,sto busevima(nije bilo organizovanog prevoza),sto vozom ,sto stopom,kolima put Beograda krenulo preko 250 Grobara.Takodje se pamte i masovni odlasci na utakmice protiv Cibone i Kroacije kao i na sve utakmice Evropske lige u kosarci.Sredina i kraj ’90. u Sapcu donosi jos jednu,najmladju generaciju Partizanovih navijaca.Uglavnom su to momci rodjeni u periodu izmedju 1978.-1984.godine.Ova najmladja generacija G.S. od svojih predhodnika je nasledila mnoge vrline:urbani duh,fanatizam i stalni smisao za nesto novo cime su nasi predhodnici a i mi bili uvek za korak ispred svih.Iz ovog perioda pamte se masovni odlasci na tekme protiv Rijeke(150),Dinama iz Moskve(150),svih vecitih derbija,Lacija(200),Nju Kasla(150) i Portoa(150).

Krece se sa reorganizacijom grobarskog pokreta u gradu i kraj ’90. donosi nesto novo u grupi.I dalje se neguje ostrvski stil navijanja(i zivota) ali sto se tice organizacije same grupe polako se okrecemo ka zabarima i njihovoj kolektivnoj strukturi tifo pokreta.Godine 2000.GROBARI SABAC pristupaju organizaciji Juzni Front koju sacinjavaju uglavnom mladje beogradske i provincijske ekipe i koja je stvorena kao odgovor na sve vecu i cescu korupciju i zasto ne reci, i lopovluk nekih ljudi u samom jezgru naseg kopa i uprave fudbalskog kluba u celini,cime je ugrozeno pitanje opstanka Juga i svih njegovih moralnih i etickih vrednosti ali i sportskog drustva PARTIZAN kao najtrofejnijeg evropskog sportskog kolektiva.

Pocetak novog milenijuma Grobari-Sabac usled opstenarodne nemastine docekuju podeljeni u vise ekipa ali sa zajednickih pretenzijama o ponovnom opstem ujedinjenju sabackih CRNO BELIH fanova i stvaranju ponovo jake navijacke skupine nalik na one sa pocetka ove price.Jedina dodirna tacka izmedju svih ovih generacija Grobara u nasem gradu je ime grupe koje se izdize iznad bilo kog naseg clana i iznad bilo kog naseg clana i iznad bilo kog naseg dela i postojano stoji kao simbol lepote odanosti samo jednom klubu na svetu celom-PARTIZANU. Razvija se marketing,novi transparenti,barjaci,grupe,majice,internet prezentacije a u planu su i duksevi,kape,salovi,prisivke i nalepnice.

Nastanak grobarskog pokreta u Sapcu vezuje se za 1985.godinu kada se oko kluba :”Klub prijatelja JSD Partizan” u ovom gradu skuplja grupa urbanih momaka zeljnih dokazivanja i pre svega bodrenja omiljenog tima.Ali prvih nekoliko godina proticu u cudnoj liturgiji ,doduse na utakmice se ide ali ne masovno i cesto ,uglavnom se sve svodi na individualne odlike na vaznije tekme.

Deo krivice i odgovornosti za ovako slab odziv Grobara u Sapcu su imali i komunisticki nastrojeni prvi ljudi sabackog:”Kluba prijatelja JSD Partizan”,kojima su pojmovi ostrvske stadionske kulture kao i navijanja kao stila zivota bili potpuno strani.Dolazi i do prvih sukoba sa lokalnim neistomisljenicima (pandurima i ciganima) ali su to samo nagovestaji pravog grobarskog buma koji ce samo nekoliko godina kasnije zahvatiti ne samo “Mali Pariz” vec i sve prostore bivse Jugoslavije gde je bilo Partizanovih simpatizera.A onda… U periodu izmedju 1988.-1991. bilo je sasvim normalno biti fudbalski navijac u Srbiji i sire.Svaki grad imao je svoju grobarsku ekipu.Grobari postaju simbol odanosti,uzori mnogima.Sirom bivse Jugoslavije vodili su se pravi mali navijacki ratovi.I bas u tom haosu Sabacki Grobari rastu,sire se,kaleci se kroz mnogobrojne utakmice kuci,ali sto je jos vaznije i na gostovanjima.

Sa Partizanom se ide svuda,cemu je verovatno kumovala i relativno mala udaljenost Sapca od Beograda.Mnogi momci iz starije garde sigurno su dobro zapamtili kaznene ekspedicije u Zagrebu,Splitu,Mostaru,Osijeku,Skoplju i drugim gradovima.

Sa Partizanom se ide i preko granice u zaista impozantnom broju(Milan).Tih prvih godina “Grobarske groznice” u nasem gradu uglavnom se putovalo vozom i stopom,redje busom dok je prava retkost bila da neko ode kolima(cisto iz nemastine jer su to uglavnom bili mladi ljudi iz radnickih porodica).Izuzeci su naravno bile velike domace i evropske fudbalske i kosarkaske tekme kada se po tradiciji iz centra Sapca kretalo specijalnim autobusima iskicenim crno-belim zastavama,salovima i drugim znamenjima.

Jednostavno tih godina je lako bilo prepoznati Grobare na ulicama naseg grada.Glave su se masovno brijale,nosile se “fajerke”,cizme “Dr. Martins”,uveliko se slusali (Gonadsi ,Madnes) i ostali ostrvski OI!/punk/ska bendovi. Sabacki Grobari su postali kompaktna celina,grupa ljudi zdravih odnosa i prema “obicnom zivotu” i prema navijanju.I upravo ti momci sa Juga Partizanovog stadiona postaju idoli mnogim mladjim ljudima koji se takodje iz ljubavi(ne iz pomodarstva!) okrecu navijanju kao stilu zivota.Sirenje Grobarskog ludila po gradu naglo je prekinuo gradjanski rat.

Ali ne zadugo.Prva ekipa sabackih grobara odlaz na front braneci Srpstvo i veru svetosavsku,shodno svojoj ultradesnicarskoj politickoj opredeljenosti,i tako ostavlja prostora za novi talas fanova koji bez obzira na drustvene i socijalne trzavice nastavlja svetu tradiciju svojih predhodnika.Organizacija grupe je podignuta na visi nivo:siju se transparenti(front,Grobari-Sabac,Sabac je C-B grad…),barjaci,izdaju se proglasi,rade se grafiti,otimaju ciganska obelezja.I tih godina preduzet je niz akcija koje su samo bile potvrde stvarnog stanja u Sabackoj ekipi.Verovatno najveca (tifo) akcija u istoriji Sapca dogodila se proleca 1989. godine posle polufinala kupa izmedju nase Macve i Zagrebackog Dinama.Tada je veca grupa Grobara sacekala autobus zagrebackog kluba I na sabackom mostu uz cetnicke pesme razbile stakla i crnim sprejem na vozilu napisala kultni slogan:SABAC JE CRNO BELI GRAD!

Tih ratnih godina u krizi i nemastini cesti su bili i sukobi sa ciganima ali i ostalim navijacima.Iz tog perioda Grobare iz Sapca verovatno najbolje pamte Rumski cigani koji su za vecite derbije redovno dobijali batine u svom gradu.Sredina i kraj devedesetih proticu slicno vec opisanoj atmosferi,s’tim sto se mnogi sabacki Grobari povlace iz grupe usled ceste policijske represije ali i sveg manjeg broja jakih i kvalitetnih meceva i samim tim manjem brojem doraslih protivnika.A 5.maj 1995.(dan odigravanja 100.derbija) bice upamcen poi jednom od najmasovnijih odlazaka Grobara na neku utakmicu.

Tada je iz Sapca,sto busevima(nije bilo organizovanog prevoza),sto vozom ,sto stopom,kolima put Beograda krenulo preko 250 Grobara.Takodje se pamte i masovni odlasci na utakmice protiv Cibone i Kroacije kao i na sve utakmice Evropske lige u kosarci.Sredina i kraj ’90. u Sapcu donosi jos jednu,najmladju generaciju Partizanovih navijaca.Uglavnom su to momci rodjeni u periodu izmedju 1978.-1984.godine.Ova najmladja generacija G.S. od svojih predhodnika je nasledila mnoge vrline:urbani duh,fanatizam i stalni smisao za nesto novo cime su nasi predhodnici a i mi bili uvek za korak ispred svih.Iz ovog perioda pamte se masovni odlasci na tekme protiv Rijeke(150),Dinama iz Moskve(150),svih vecitih derbija,Lacija(200),Nju Kasla(150) i Portoa(150).Krece se sa reorganizacijom grobarskog pokreta u gradu i kraj ’90. donosi nesto novo u grupi.

I dalje se neguje ostrvski stil navijanja(i zivota) ali sto se tice organizacije same grupe polako se okrecemo ka zabarima i njihovoj kolektivnoj strukturi tifo pokreta.Godine 2000.GROBARI SABAC pristupaju organizaciji Juzni Front koju sacinjavaju uglavnom mladje beogradske i provincijske ekipe i koja je stvorena kao odgovor na sve vecu i cescu korupciju i zasto ne reci, i lopovluk nekih ljudi u samom jezgru naseg kopa i uprave fudbalskog kluba u celini,cime je ugrozeno pitanje opstanka Juga i svih njegovih moralnih i etickih vrednosti ali i sportskog drustva PARTIZAN kao najtrofejnijeg evropskog sportskog kolektiva.Pocetak novog milenijuma Grobari-Sabac usled opstenarodne nemastine docekuju podeljeni u vise ekipa ali sa zajednickih pretenzijama o ponovnom opstem ujedinjenju sabackih CRNO BELIH fanova i stvaranju ponovo jake navijacke skupine nalik na one sa pocetka ove price.

Jedina dodirna tacka izmedju svih ovih generacija Grobara u nasem gradu je ime grupe koje se izdize iznad bilo kog naseg clana i iznad bilo kog naseg clana i iznad bilo kog naseg dela i postojano stoji kao simbol lepote odanosti samo jednom klubu na svetu celom-PARTIZANU. Razvija se marketing,novi transparenti,barjaci,grupe,majice,internet prezentacije a u planu su i duksevi,kape,salovi,prisivke i nalepnice.

Torcida u Nišu i upad Meraklija na tribinu

SUSRET MERAKLIJA I TORCIDE:

Bilo je to pred kraj Novembra*89,nekoliko dana posle velike nesreće u Aleksinačkim Rudnicima kada je stradala u oknu cela jedna smena.Bližio se praznik,što bi rekao Dr Nele :”Dan republike”! Još uvek bezbrižno vreme u doba Ante Markovića,kada mi ćale tutne “regres” za trošak na Vrežinskom bazenu a ja “otperjam” na more.Bilo je bezbrižno vreme što se tiče kinte,ali i vreme kada je po stadionima širom Juge počelo nešto novo da se događa.

Nicale su navijačke grupe kao pečurke posle kiše a sa njima je došlo i do sve većeg izliva “nacionalizma”,kako bi to voleli da kažu ovi u drugom dnevniku.Udaljih se malo od teme,ali tako je bilo.E sad,bila je nedelja i sneg napadao kao lud..a dolazi Hajduk iz Splita…i to kakav Hajduk,sa Pudarom na golu,Bokšićem,Asanovićem,Jarnijem,Bilićem….Sila od ekipe.

Utakmica se igrala u dnevnom terminu,koliko se sećam od 13 sati,ali gle čuda..niko ne zove iz kluba zbog čišćenja snega(ovi iz uprave su znali da pozovu nas koji živimo blizu stadiona da pomognemo kada napada neki veći sneg).

Da li će se uopšte igrati…???To se tada nije dovodilo u pitanje..Nisu to ova današnja pravila,kad se malo naoblači a oni odlože celo kolo,nego crvena lopta i stative na pruge…pa udri.Par sati pred utakmicu silazim iz stana i ne mogu da verujem.

U mom ulazu,ispod spiska stanara *ladno sedi 15-20 navijača Hajduka.Par flaša limun vodke,otvoren papir na stepeništu sa nekoliko parčeta salame i ostaci od hleba.Pošto je moja zgrada na 100-ak metara od Čaira,tu im je verovatno bilo najbliže da se ugreju i nešto pojedu.E sad…Torcida u mom ulazu…Šta ću..javih se sa jednim “zdravo”,dok sam,onako zbunjen,prolazio između njih pazeći da nekog ne nagazim.Par njih,onako bunovni i promrzli, mi promrmljaše nešto nalik na “pozdrav”

Kada sam se ubrzo vratio kući njih više nije bilo i tako se završava moj prvi susret sa njima toga dana.Odmah sedam na telefon i počinjem da uzbunjujem ljude da nam je Torcida u gradu i da bi trebali da se pojavimo u što većem broju..

Da se ne brukamo,brate.! Jer mi smo tada bili “taze” navijačka grupa,a oni osnovani davne 1950-e,pa ti sad vidi.U to vreme je postojao navijački časopis “Tifo”,koji je bio vrlo nezgodan po tom pitanju.

Ako te oni nablate u svom članku..ne opra te niko.Moj drugi šok toga dana je usledio kada sam ušao na jug..A jug..,pun kao oko..Hladno do koske,a jug krcat.E sad ne mogu da se setim ko je sve bio tu,ali Maske,Šilje,Cacija,Pece Debelog i još po nekih mogu…ipak je prošlo 28 godina.

U tom momentu ulaze oni likovi iz ulaza na sever,na kom je već bilo 50-ak vojnika koji su verovatno iz Hrvatske bili ovde na guljenju vojnog roka,i kače zastavu “Torcida-otok Hvar”.To je ista grupa koja je *ladno pre mesec dana bila na gostovanju u Skoplju .

Dva gostovanja u nekih mesec dana od po 2000km.u oba pravca, i to naravno vozom…Ista podgrupa,isti ljudi…Nema šta,za poštovanje..Utakmica kreće odlično po nas i Rambo im upakuje posle pola sata igre dva komada..Neko tada odvali “Ajmo na sever”Učinio mi se tada taj predlog kao dobra ideja,jer nismo imali Torcidu svakog dana u gradu…

Ustvari, u to vreme su osim Cigana i Grobara,redovno dolazili samo Komiti iz Skoplja i to po 1000-2000,valjda zbog blizine…i jednom je bila neka “rezervna” postava BBB-a,ne sećam se iz kog hrvatskog mesta..Tako je ovaj predlog bio baš primamljiv u tom momentu.Lično meni,ovo nije bio prvi kontakt sa Torcidom.Davne *81.godine sa ćaletom sam na tek otvorenom “Poljudu” gledao zadnje kolo te sezone i naš Radnički.Rezultat je tada bio 3:3 i tom utakmicom je Radnički osvojio 3.mesto i plasman u kup UEFA(svi dobro znamo dokle je posle dogurao).

Bilo je još 30-ak ljudi sa nama iz Niša,radnika EI,koji su bili preko firme na letovanju u Makarskoj..U sećanju su mi tada,kao klincu koji je uz sličice fudbalera već podobro pratio fudbal , ostali,prva bakljada uživo i vožnja do Makarske posle utakmice sa polupanim staklima na iznajmljenom busu “Kvarner-ekspresa”..Moj drugi kontakt sa njima je bio *88.kada sam bio sa Žaretom i Ćirom na utakmici Hajduk-Velež,na kojoj je na tribinama briljirala Torcida a na terenu Velež.Da se vratim na ovu utakmicu u Nišu.Kada smo se skupili nas 30-ak i otišli na sever,zatekli smo na ulazu samo par milicionera ,koji su izgledali više kao poštari nego kao neko obezbeđenje(ako ih uporedimo sa ovima danas).Odgledaše nas onako “belo” i oni i ovi sa Hvara,dok smo pored njihove zastave kačili naše i ponašajući se kao da nikog nema.Čekali smo njihovu reakciju.

Međutim, oni su se samo zgrupisali kod njihove zastave,valjda da je sačuvaju,što je i normalno.Nisu se bunili..Čekali su i oni dalji razvoj događaja,ali zastavu nisu skidali..Pošto nisu reagovali,odigrali smo sledeći potez kačenjem srpske zastave odmah pored njihove.U tom trenutku, pred kraj prvog poluvremena, Višnjić povećava na 3:0.Pošto ovi i dalje ne reaguju (ne mogu da kažem da su izgledali uplašeno,više zbunjeno)bilo je glupo da ih mi nešto tu spopadamo,nego iz fazona pravimo “vozić” oko njih.

Možda sad to izgleda glupo,ali je tada bilo to u modi na stadionima.Dok smo kružili,neko od njih skinu svoj šal i pokloni ga nekom od naših..

Posle njega uradiše isto još jedan ili dvojica…ne sećam se najbolje,ipak je prošlo 28 godina.Ali jedno znam.Ubeđen sam da nisu to uradili iz straha,a i dan danas ne znam zašto su…U tom trenutku je Radnički ,golovima Stoiljkovića,već vodio sa 5:0..Tada smo rešili da se vratimo na jug,dok je par naših ostalo na severu,verovatno da ugovore letovanje..ha,ha.Kada smo stigli na jug,Hajduk je smanjio na 5:1.Strelac je,ako to nekoga uopše interesuje,mislim bio Bilić.

Tako je to bilo tog dana i možda neko može nešto da doda na ovo,ali sam siguran da ne može da oduzme,jer je ovo istina o tom jedinom dolasku Torcide u Niš.P.S.Zaboravih i da napomenem da je bilo zabavno posmatrati sa severa i veliko grudvanje na poluvremenu između juga i zapada(mada i ovi sa istoka nisu sedeli skrštenih ruku).

Najbolje posete proteklog vikenda

Posle duze pauze ovog vikenda konacno je nastavljeno prvensto u ligama bivse SFRJ. Derbi kola odigrao se u Zagrebu gde je Dinamo docekao Hajduk u najvecm derbiju Hrvatske, ta utakmica izazvala je i najvece interesovanje pa je i poseta bila solidna, drugo mesto na listi posecenosti zauzela je utakmica Crvena Zvezda – Javor koju je posle odlicne partije u Evropa ligi gledalo preko 7 500 gledalaca, trece mesto zauzeo je utakmica iz Zenice izmedju Celika i Viteza dok je na cetvrtoj poziciji jos jedan derbi iz Hrvatske u kojem su se u Osijeku sastali treceplasirni i cetvrtoplasirani tim hrvatske nogometne lige Osijek i Rijeka.

 

Dinamo-Hajduk         13 500

C.Zvezda-Javor            7588

Celik-Vitez                     4500

Osijek-Rijeka                3125

Siroki B.-Sarajevo        2500

Mladost-Partizan         2000

Vojvodina-Vozdovac   1800

Radnicki N-Backa        1500

Zrinjski-GOSK              1500

Krupa-Zeljeznicar        1500

Prica jednog Torcidasa sa danasnjeg derbija

Pozdrav!

Imam jednu situaciju sa večerašnjeg derbija da podijelim sa vama, a nadam se da ćete je i vi podijeliti. Idem na utakmice što češće mogu, tj. koliko mi sam posao dozvoljava. Igrala se utakmica na Poljudu ili u Zg ili drugdje negdje meni je svaka kao gostovanje. Koliko god se mi Tovari i Bojsi međusobno ne volili i tukli, Bojsi od mene imaju respekt. Nisam ja neka faca sa sjevera, već navijač koji ide na utakmice, kako domaće tako i gostovanja. Nemam još ni neku ekipu, iako sam upoznao dosta ljudi na utakmicama, što dobrih, što loših, ali oni koji su mi sjeli ne idu na utakmice koliko i ja i viđamo se povremeno na tribini. Uglavnom, nakon što se utakmica završila, na moje veliko čuđenje, na tribini su nas držali svega 15-ak minuta, a ispred stadiona isto toliko.

 

Kada sam došao na sam rub kruga Maksimirskog stadiona, murijaci su nas upozorili da ostanemo još minimalno pola sata zbog vlastite sigurnosti i da je to bolje za nas. Naravno svi smo se na to oglušili i krenuli svako svojim putem, pa tako i ja na kolodvor da čekam bus za nazad kući. Išao sam pješke, jer se ne snalazim tramvajima najbolje. Krenuo sam lagano i u putu su se svi Tovari koji su krenuli lagano razišli svako svojim putem i tako ja lagano nastavio put kolodvora. Na putu ispred mene su išla trojica Bojsa. Išao sam tako iza njih i sa moje desne strane spazio sam grupicu od 7-8 Bojsa (valjda u nadi ne bi li naletili na kakvog Tovara). I čujem kako jedan govori ova trojica su naša, njih nećemo. I idem ja iza njih i govori taj kao ‘evo ovaj nije naš, ovaj je Tovar i zagrli me i kao dođi ovamo’.

 

Ostali koji su bili sa njim svi u glas ‘nemoj njega, vidiš da je sam’, a on će na to ‘ma znam, šalim se, aj briši’. Priča ne bi bila toliko zanimljiva, da u današnje vrijeme nije ništa neobično da grupa od 10-ak ljudi napadne 1 ili 2. Sami smo svjedoci toga i na našoj ‘balkanskoj navijačkoj sceni’.

SRAMOTNE SCENE NA PECARI: Na skandiranje imena Vedrana Puljića, navijači Širokog odgovorili transparentom i uvredama

Sramotne scene stižu sa Pecare.

Na skandiranje navijača Sarajeva “Vedran Puljić”, domaći navijači su odgovorili uzvicima “Javi se” i transparentom: “Iskaze mijenjate, pravdu tražite, a brata prodate.”

Nakon toliko godina – više niko nije optužen za ubistvo kako Vedrana Puljića, tako i ranjavanje šesterice navijača.

Glasnogovornica splitskog Županijskog državnog odvjetništva, Laura Renata – kazala je kako je do preokreta došlo nakon vještačenja Vojina Maštruke – između ostalog je u nalazu naveo da hitac koji je bio koban po Vedrana nije ispaljen s pozicije optuženog Knezovića. Na isto su godinama upozoravali mnogi, u prvom redu Vedranov brat, Igor.

U izmijenjenoj optužnici – Knezovića se tereti za pokušaj ubistva. Ali nikoga konretno. Pucao je – nije ciljao. Navijači Sarajeva pitaju: ako je pravosudnim institucijama trebalo osam godina da utvrde kako Knezović nije odgovoran za smrt Vedrana – koliko će im tek trebati da utvrde stvarnog počinitelja.

I oni tvrde – javna je tajna, Vedrana je ubila policija. Informacija o izmjeni optužnice – stigla je. kažu, u najgorem trenutku.

Udruženje navijača FK Sarajevo:

“Hvala Vam svima što ste nam ovu ‘divnu’ vijest saopštili noć uoči utakmice koja je svake sezone jedna od najvažnijih za nas. Znamo da ste to svjesno uradili ne bi li mi nasjeli na Vaše mučke provokacije, ali nasjesti nećemo. Sve dok postojimo, dok pratimo Sarajevo, svaku utakmicu u 24. minuti će se prolamati ‘ISTINA ZA VEDRANA'… sve dok istina ne izađe na vidjelo! Obećavamo Vam svima, borit ćemo se za istinu i što je najvažnije, pobijedit ćemo!”

Cilj izmjene optužnice – trajno zataškavanje i prikrivanje istine iz Širokog Brijega – i odgovornosti ubice i svih koji su koristili oružje tokom nereda – kažu u Fudbalskom klubu Sarajevo. Ali, od Vedrana – ne odustaju:

“Klub će od ostvarenih prihoda od predstojeće dvije domaće utakmice protiv Širokog Brijega (16.9.) i Krupe (01.10.) usmjeriti finansijska sredstva ka finansiranju postupka suđenja u ovom slučaju. Po 1 KM od svake prodate ulaznice sa današnje utakmice te kompletan prihod ostvaren od prodaje ulaznica na domaćoj utakmici protiv Krupe, bit će umjeren ka finansiranju suđenja.”

Nedjelja, 4. oktobar 2009. Oko 400 navijača Sarajeva stiglo je u Široki Brijeg. Sat vremena prije početka utakmice desili su se sukobi policije, navijača s obje strane ispred stadiona Pecara. Neredi su izmakli kontroli. Vedran Puljić je ubijen. Oliver Knezović je Uhapšen nedugo nakon sukoba. Pobjegao je iz Policijske uprave Široki Brijeg u Hrvatsku, čiji je također državljanin.

Sve je spremno za veliki derbi, pocele velike kontrole i pretresi navijaca

Sve je spremno za veliki derbi u kojem će se danas od 15 sati na Maksimiru predstaviti nove, u prijelaznom roku pojačane momčadi Hajduka i Dinama. Navijačka priča bit će, naravno, ponovno posebno zanimljiva, jer u Zagreb ovoga puta stiže još veći broj gostiju iz Splita nego inače.

 

Iz maksimirskog su kluba pozvali sve one koji na sam dan utakmice Dinama i Hajduka odluče krenuti na stadion da što prije dođu po ulaznice da se ne bi pred blagajnama stvarale gužve. Stadion se, inače, otvara u 13 sati u slučaju tribina Sjever, Zapad i Istok, a južna tribina za navijače Hajduka pola sata ranije, u 12.30. Blagajne rade od 10 sati.

 

Dinamo je Hajduku poslao 2.000 ulaznica za derbi, Splićani su ih u petak do podneva prodali oko 1.400. Svi Hajdukovi navijači mogu i danas kupiti karte za južnu tribinu, od 10 sati na ticket pointu, a od 12 na blagajnama kod južne tribine.

 

Pretpostavlja se da će na Maksimiru ukupno biti oko tri do četiri tisuće Hajdukovih navijača, a ukupno oko 10 do 15 tisuća. Torcidin jug kapaciteta oko četiri tisuće mjesta trebao bi biti jako dobro popunjen, piše i Slobodna Dalmacija.

Po pisanju Dalmatinskog portala, policija na putu prema Zagrebu zaustavlja vozila radi pretresa navijača, a pojačane mjere sigurnosti očekuju se na ulazima u grad i na putu do stadiona.

Prava je to najava velikog derbija, koji bi u slučaju pobjede Hajduka mogao vratiti malo nezvjesnosti u prvenstvo. Bijeli trenutno za Dinamom zaostaju velikih 12 bodova.

 

UPUTE ZA NAVIJAČE NA STADIONU MAKSIMIR

Nedjeljni derbi GNK Dinamo – HNK Hajduk (15:00h, stadion Maksimir) proglašen je utakmicom visokog sigurnosnog rizika te će u skladu s time biti na snazi posebna sigurnosna procedura te posebna regulacija prometa na prilazima stadionu.

Stadion Maksimir bit će otvoren za navijače od 13 sati.

Pozivamo navijače da prilikom dolaska na stadion koriste javni gradski prijevoz ili taxi prijevoz, posebno zbog ograničenog broja parkirališnih mjesta zoni stadiona Maksimir.

Zbog opsežnih mjera sigurnosti koje će se poduzimati s ciljem onemogućavanja unošenja zabranjenih predmeta i sredstava na prostor stadiona pozivamo navijače da dođu na stadion što ranije.

 

 

ULAZNICE ZA DERBI

Također, zbog velikog interesa predlažemo kupovinu ulaznica što ranije tijekom tjedna kako bi se izbjeglo čekanje u redovima na dan derbija. Podsjećamo da je prodaja personalizirana i kao preduvjet za kupnju potrebno je predočiti važeći osobni dokument.

Podsjećamo, cijene ulaznica u pretprodaji iznose 50kn Sjever, 60kn Istok i 80kn Zapad, dok će na dan utakmice cijene u prodjai biti 50kn Sjever, 70kn Istok i 100kn Zapad.

INFORMACIJE O PROMETU NA DAN UTAKMICE

Na kolnom ulazu od Kipa bacača diska i prostora u zoni raskrižja Ulice Svetice i Maksimirske sve do zapadnog raskrižja zapadnog parkirališta stadiona, na prostoru poligona autoškole i tržnice Borongaj, Hitrecovoj ulici i prostoru južnog ulaza na stadion Maksimir od 06:00 do 19:00 sata temeljem Prethodne suglasnosti nadležnog tijela Grada Zagreba bit će zabranjeno zaustavljanje i parkiranje osim za vozila gostujućih navijača izvan Grada Zagreba odnosno gledatelja s izdanom parking propusnicom GNK DINAMO.

PARKIRANJE:

1. Javno parkiralište kod spomenika Bacača diska (od Spomenika do zapadnog parkirališta stadiona Maksimir) bit će zatvoreno na dan utakmice od 6:00 do 19:00h, a na istom će prostoru u istom terminu biti na snazi i privremeno zatvaranje prometa.

2. VIP-B parkiralištu ispod zapadne tribine stadiona Maksimir bit će moguće prići vozilima isključivo sa strane placa Borongaj (servisnom cestom od Budakove do bazena) i to isključivo uz parking propusnicu izdanu od strane GNK Dinamo. Navedena će cesta u spomenutom terminu (6:00 – 19:00h) biti zatvorena za sav promet, osim za vozila sigurnosnih osoba i vozila s navedenim akreditacijama.

3. Parkiralište tržnice Borongaj predviđeno je za navijače GNK Dinamo. Parkiralište će na dan utakmice biti zatvoreno za javnost, a moći će mu vozilima pristupiti vozila s parking propusnicom izdanom isključivo od strane GNK Dinamo.

4. Parkiralište Borongaj, poligon za obuku vozila i vozača (osim vozila s izdanom propusnicom odnosno organiziranog dolaska prijevoznih sredstava s navijačima HNK Hajduk) bit će zatvoreno za javnost.

5. Ranije spomenut prilaz stadionu po Servisnoj cesti bit će moguć vozilima uz parking propusnicu za VIP-B parking izdanu od strane GNK Dinamo.

Mafijaska organizacija Kamora i italijanski fudbal

Kamora je sistem koji uvlači očajnike, ali i one koji se dokažu na tribini. Italijanski fudbal, a posebno Napoli je lak plen organizovanog kriminala. Kako funkcioniše “sistem”?

 

Kada je Đeni iz milošte nazvan “Prase”, ili Đenaro De Tomazo dao znak da igre počnu sa tribina “Olimpika”, italijanska država je zvanično kapitulirala pred huliganima.

Još gore, pokazalo se ono o čemu su svi ćutali godinama, napuljska Kamora kontroliše navijače. Nisu svi Ultrasi Kamoristi, ali oni bitni, koji se pitaju? To niko u Italiji neće negirati, ali i ne sme da potvrdi…

“Zar neko sada sumnja da Kamora komanduje organizovanim navijačkim grupama Napolija”, napisao je na svom Tviter nalogu, Roberto Savijano, pisac “Gomore” (pročitajte, ne morate samo da gledate filmove) i čovek čiju glavu traži napuljska mafija.

Đenaro Di Tomazo nije jedini član kriminalnog sindikata na toj tribini, njegov otac je saradnik klana Sanita Dei Miso. Njegov stric je ubijao za Kamoru, a Đeni je neprikosnoveni lider Mastifa, grupe koja vlada navijačima Napolija, ne svim, ali je svakako najznačajnija i najsurovija na tribini. Navijači Napolija su podeljeni na dve tribine, Curva A i Curva B, upravo je pod uticajem Kamore sklopljen mir, šest ih je na “A”, među njima su i Mastifi, druga najjača grupa su Fedajini, na “B”, na kojoj su još Seko Vive i Ultras 72.

Kako to funkcioniše?

Navijači ulaze na tribinu pod zaštitom Kamore koja najopakije regrutuje za svoje potrebe. U pitanju je sistem, unutar tribine obavljaju se poslovi, droga stavlja u promet, heroin je sasvim normalna stvar. Postoji i anegdota po kojoj se na San Paolu može kupiti sve, Iphone za 12 evra koji radi pet minuta pre nego što mu procesor, odnosno čip zauvek “umre”.

Kada je pre dve godine vladala jagma za kartama pred gostovanje Napolija u Londonu protiv Čelsija u osmini finala Lige šampiona, navijači su čitave noći kampovali ispred tribine Posilipo gde su karte prodavane. A onda je ujutru stigla Kamora, napravljen je špalir, kupili su karte i posle ih prodavali po pet puta većoj ceni. Aurelio De Laurentis je pokušao da za neke mečeve organizuje prodaju karata online, usledile su pretnje i poruke sa tribine, uvrede vlasniku, a svima je bilo jasno da pogrdna skandiranja naručuje Kamora.

Igrači su takođe na meti, naime, oni koji se ne odazovu pozivima navijača za tematske večeri na kojima se skuplja novac dolaze na crnu listu. Jedan od takvih je Valon Behrami, momak iz Kosovske Mitrovice koji je odrastao u Švajcarskoj. On nije želeo da bude dekor na takvim večerima, nekoliko puta je pljačkan, otet mu je i sat. Prepoznao je napadača, u pitanju je bio Salvatore Rusomanjo koji je priznao da su Ultrasi ljuti na Behramija.

Ni to što ćete im povlađivati ponekad ne znači ništa, Marek Hamšik je završio sa pištoljem na licu, a žene fudbalera redovno pljačkaju u samom centru. Predsednik De Laurentis je čak optužio devojku Poča Lavecija da je provocirala skupim nakitom na ruci u vreme velike ekonomske krize.

Marko Travaljo je posle onoga što se dešavalo u Rimu, Đenija De Santisa predložio za predsednika.

“Policija je u pravu, nije bilo pregovora, Đeni ne pregovara, on je naredio da se utakmica igra…“, napisao je ovaj novinar.

Javna je tajna da je sin jednog od bosova Salvatore Rusa gledao mečeve, vodeći kriminalci nisu javno prisutni, opasnost po njihovu bezbednost je prevelika. Ali, naslednici su često tu, oni drugi, koji se tek probijaju pokušavaju da se dodvore Kamori. Većina njih nema posao, žive od socijalne pomoći ali pokušavaju da uđu u sistem koji će ih zbrinuti. Kamora obezbeđuje i advokate za one optužene za nasilje na tribini, a serija sudskih procesa, spor i korumpiran pravosudni sistem praktično sprečava da zakon bude primenjen.

De Tomazo je imao zabranu od 5 godina, ali presuda nije pravosnažna, osuđivan je za nasilje i dilovanje droge, ali to je u Napulju svakodnevica.

“Većina se drogira na tribini, Napoli je bolest, život, važniji od porodice. Sa porodicom si par dana u nedelji, kad obaveze dozvole“, objašnjava jedan od nekadašnjih vođa Domeniko, ili “Mimo” kako je standardni nadimak za ovo ime na Apeninima.

“Živimo sa 700 evra mesečno, ali za pivo i Napoli mora da ima. Ne plaćamo kartu na ulazu, Kamora to sređuje, ne smemo ni da dajemo svoja imena i podatke za pretplatne karte, rizično je zbog policije”
, dodaje ovaj navijač.

On priznaje da su većinom vođe Kamoristi, svi “Mastifi” su recimo iz ozloglašenje Forcele. Sistem počiva na njihovoj lojalnosti, svi navijači imaju šansu da napreduju kroz hijerarhiju, surovost je jasno preporuka.

I druge navijačke grupe su povezane sa mafijom, obavljaju poslove, recimo Viking desničarska grupa navijača Juventusa se uvek sumnjičila za saradnju sa Kalabrezima, pogotovo njihov vođa Loris Granćini. On kao i Vikinzi blisko sarađuje sa vođom navijača Milana Đankarlom Lombardijem, zvanim “Sandokan”. “Sandokan” vozi “Ferari”, blizak je ekstremno desnim političkim partijama, kontroliše južnu tribinu San Sira. Italijanski mediji tvrde da su recimo Juve i Milan protivnici na terenu, ali ne i na tribini jer huligani itekako sarađuju i kreću se u sivoj zoni kriminala i politike.

I ostale Ultra grupe su vremenom izgubile kredibilitet zbog ovakvih sumnji i stvari, u pozadini svega je organizovani kriminal koji je rđa “kalća”.

Kako reče lider pokreta “Pet zvezda”, Bepe Grilo, čovek koji je šokirao mejnstrim partije na izborima prošle godine sa 25% glasova: “Republika je mrtva, građani nemaju svoje predstavnike, na “Olimpiko” su došli da plaču, kao na sahranu…

Valjda će se jedina, u tom tužnom trenutku, osmehivati mafija…

Legenda kaže da Kamora, jedna od četiri mafijaške organizacije u Italiji, svoj nastanak može zahvaliti Garduni, mitskoj tajnoj organizaciji nastaloj u Španiji u srednjem veku.

Mesto nastanka Gardune bio je Toledo, a španski istoričari tvrde da je reč o tajnoj organizaciji staroj 400 godina, koja je svojevremeno obavljala i prljave poslove za inkviziciju. Kada su Španci 1830-ih osvojili Napuljsko Kraljevstvo, skupa s njima je došla Garduna, kao preteča onog što je danas poznao kao jedna od najmoćnijih kriminalnih organizacija u svetu.

 

Kao i sicilijanska mafija, i Kamora je u početku bila oruđe u borbi protiv stranih osvajača pa su njeni članovi bili pripadnici policijskih snaga, vojske, ali i drugih civilnih službi.

 

Kraljevski dekret

 

Prema legendi, ime Kamora nastalo je 1735. kada je u Napulju, koji će kasnije postati središte Kamore, kraljevskim dekretom osnovano osam kockarskih kuća. Sama reč kamora složenica je od riječi capo, što znači šef, i morra, što je ime napolitanske ulične igre. A ta se igra igrala tako da su tokom igre dve osobe istovremeno podizale ruke, a gomila koja ih je okruživala trebala je pogoditi konačan broj prstiju koji su pokazivali igrači. Kako su lokalne vlasti, prema legendi, zabranile igru, pojedinci su počeli plaćati igrače da ih upozoravaju na prolazak policije. Kamora se kao organizacija prvi put spominje 1820. i već je u to vreme stvarala veze s politikom, koje su opstale do današnjih dana.

 

Centralno mesto Kamore je Napulj, treći po veličini grad u Italiji te središte regija Kampanja. Razvoju kriminala i aktivnosti proizašlih iz njega u Napulju pogoduje i velika nezaposlenost na jugu Italije, a nije nebitan ni podatak da trećina školske dece u školu ide samo – povremeno. A dok ne idu u školu, organizovani kriminal ih koristi za svoje prljave poslove, kao što je distribucija droge ili pak od vožnje opasnog otpada za vrlo male naknade.

 

Takvi “radnici” za Kamoru su izuzetno profitabilni jer se ne bune zbog opasnih uslova rada ni izloženosti zdravstvenim rizicima.

 

Danas se smatra da Kamoru čini 131 klan koji broji 6.800 članova, a svoje aktivnosti, osim na jugu Italije, razgranala je i u ostalim delovima Italije te po SAD i Turskoj. U glavne aktivnosti kojom se Kamora bavi spada šverc drogom, pogotovo otkad se u novije doba povezala s albanskom i nigerijskom mafijom, te krijumčarenje cigareta, na kojem, prema nekim procenama, godišnje zaradi oko milijardu dolara.

 

Na vrhuncu svoje moći Kamora je bila početkom 20. veka, ali onda joj je država zadala udarac hapšenjem 20-ak bosova 1911., nakon čega se velik broj pripadnika organizacije iselio u SAD i tamo razgranao svoje poslove. Za razliku od Koza nostre, Kamora nije tako strogo hijerarhijski ustrojena, već je reč o klanovima koji su porodično povezani. Svaki klan ima svoje područje delovanja i štiti teritoriu, ali iako Kamora nije centralizovana, ipak među klanovima postoji minimalna koordinacija kako bi se izbegli sukobi. Ali uprkos tome, ponekad jedan klan pokuša da se proširi na štetu drugog, što dovodi do krvavih i brutalnih obračuna u kojima počesto stradaju i nevini ljudi.

 

Najkrvaviji rat između dva kamoristička klana vodio se u 80-ima i 90-ima godinama prošlog veka, kada se sukobio klan kojem je na čelu bio Karmine Alfieri i onog koji je predvodio Rafaele Kutolo. Prema policijskim statistikama, smatra se da je samo klan Alfieri u tom periodu odgovoran za 500 ubistava, a glavni ubica klana Domeniko Kuomo kasnije je priznao da je u tom desetogodišnjem krvavom periodu lično odgovoran za više od 90 ubistva.

 

Veze s politikom

 

Poput Koza nostre, ni Kamora ne može delovati bez političke zaštite pa je prodiranje u politiku jedan od glavnih ciljeva kamorističkih obitelji. Svoje političke veze koriste kako bi štitili svoje poslove, koje je detaljno pre nekoliko godina u svojoj knjizi Gomora opisao novinar Roberto Savjano. Savjano je kao niko pre njega razotkrio dobro čuvane mafijaške tajne opisavši kako Kamora u svojim prljavim poslovima počesto koristi decu i dečji rad.

Opisao je i koliki se novac obrće od zarade na zbrinjavanju toksičnog otpada, građevinskim poslovima te trgovini drogom. Nakon što je knjiga objavljena, Savjano se našao na Kamorinoj listi za odstrel, zbog čega i dan danas živi pod policijskom zaštitom na tajnim lokacijama s kojih se seli svakih nekoliko meseci. Ljutnja Kamore na Savjana ne začuđuje kada se zna da ta mafijaška organizacija pod svojom kontrolom ima i mlečnu i ribarsku industriju, trgovinu kafom i najmanje 2.500 pekara u Napulju. Svi navedeni moraju da plaćaju reket, na kojem se obrće veliki novac, a Savjanova knjiga i podaci koje je u njoj naveo ugrozile su to poslovanje.

 

Brutalnost te mafijaške organizacije dobro je poznata pa, iako se obračuni među klanovima događaju na javnim mestima i pred brojnim očevicima, niko kasnije nije voljan da svedoči o tome. Oni retki, poput Domenika Noviela, koji je 2001. svedočio o iznudi kojoj je bio izložen, zbog čega je sedam godina bio pod policijskom zaštitom, ubijen je samo nedelju dana nakon što je tražio da mu se zaštita ukine. Brutalna je to i krvava poruka koju javnost shvata, a mafijaško nasilje u više navrata osudili su i papa Benedikt XVI. kao i njegov naslednik papa Franja.

 

 

Svojevrsna žrtva Kamore, ako je verovati medijskim napisima, bio je i Dijego Armando Maradona, jedan od najvećih fudbalera u istoriji, koji je 1984. godine iz Barslone došao u Napulj. U tom se klubu zadržao do 1991. i s njim je osvojio dve titule prvaka Italije. No Mardona je, pokazaće se kasnije, zbog čega je i okončana jedna veličanstvena fudbalska karijera, imao problema s drogom, konkretnije sa kokainom, koji mu je, prema medijskim napisima, nabavljala Kamora. A Maradona je, navodno, čak bio umešan i u obračune mafijaških klanova pa je strah od Kamore bio razlog zašto je 1992. godine otišao ili pobegao, ako hoćete, iz Napulja u Sevilju.

 

Odluka Dinama razbjesnila navijače: Ovo je direktni udar na budućnost BBB-a

“Nismo puno naučili iz prošlosti ako sva naša reakcija na ovo ostane samo na riječima”, poručili su Boysi

Odluka Dinama da maloljetne osobe pri kupovini ulaznica za navijačku tribinu moraju biti u pratnji roditelja ili zakonskog zastupnika ili moraju imati otprije dostavljenu i pohranjenu pismenu suglasnost razljutila je Bad Blue Boyse. BBB-i smatraju da je to još jedan udar vodstva maksimirskog kluba na najvjernije navijače pa su uoči nedjeljnog derbija s Hajdukom poslali priopćenje.

“Bilo je puno različitih metoda i pokušaja od strane vodstva našeg kluba kako rasturiti i podijeliti našu grupu ostavljajući nekad veće, a nekad manje posljedice na nas. To je višegodišnji kontinuitet ljudi koji se ne mogu pomiriti s tim da su Bad Blue Boysi unatoč svim njihovim pokušajima uspjeli sačuvati svoju autonomiju i neovisnost, slobodu da uvijek, svakome i u svakom trenu mogu reći ono što misle i to pokazati.

Ljubav prema klubu rađa se odmalena, svaki od nas u Dinamo se zaljubio još kao dijete, kasnije godinama odrastajući na navijačkoj tribini i prolazeći kroz razne faze odrastanja uz one s kojima dijelimo istu strast i opsesiju, isti način života. Mladi navijači su neizostavna snaga naše tribine i danas, kao što su to uvijek i bili u bližoj i daljoj prošlosti. Mladi navijači, praktički adolescenti, osnivali su Bad Blue Boyse, radili prve navijačke bakljade, koreografije, transparente, barjake i bezbrojne druge akcije te zlatnim slovima pisali povijest naše grupe. Bez entuzijazma, ljubavi i iskrenosti najmlađih, slobodno možemo reći, Bad Blue Boysi nikada ne bi postali ono što jesu.

Ali za neke druge ljude Dinamo i Bad Blue Boysi predstavljaju nešto drugo. Oni ne dijele iste vrijednosti kao mi, u njihovoj viziji Dinama klupska povijest počela je njihovim dolaskom ili zaposlenjem, oni smatraju da polažu pravo na naše misli, stavove i sve u vezi s našim klubom. Cijela ova naša današnja situacija vuče korijene iz očitog nerazumijevanja i potpuno krivog shvaćanja uloga ljudi kojima je darovan puno veći utjecaj i moć nego što to zaslužuju, nego što su im dorasli. Tako je uz neskriveno stvaranje kulta ličnosti uparenog sa svojatanjem svega materijalnog i nematerijalnog u Dinamu, prekrajanje klupske povijesti i povijesnih činjenica došlo i do apsurdnog ulaganja sredstava i vremena u kontrolu svega i svakoga tko (još uvijek, unatoč svemu..) dolazi na stadion. Posebno navijačku tribinu. Koliko je ili nije pravno utemeljena odredba o zabrani ulaska na sjevernu tribinu svima mlađima od 18 bez pisanog odobrenja roditelja bavit će se posebno ljudi koji su za to zaduženi u okviru naše grupe, ali sama poruka koja se ovom odlukom šalje je jasna i nedvosmislena. Ako se svjesno laže i manipulira kroz medije kako postoje nekakve kriminalne strukture unutar Bad Blue Boysa, a istovremeno se donose ovakve odluke, kako to drugačije protumačiti nego kao direktni udar na Sjever i budućnost navijačke grupe Bad Blue Boys?!

Svi oni koji iz nekog razloga nisu dolazili na Maksimir u posljednje vrijeme, koji god razlog bio u pitanju, moraju postati svjesni da je baš to ono sto je djelomično uzrokovalo ovakvu situaciju. Ne može se ostajati doma dok ljudi koji su u Dinamu od “jučer” sa stadiona tjeraju one koji su na njemu proveli pola života. Ne može se ostajati doma dok takvi pišu neke svoje “zakone” za našu tribinu koji će se, u ovom slučaju, prelomiti preko leđa naše najmlađe braće! Nismo puno naučili iz prošlosti ako sva naša reakcija na ovo ostane samo na riječima”, poručili su Boysi.

Dinamo je nedavno i objavio cijene ulaznica za utakmicu s Hajdukom u nedjelju na Maksimiru (15h). Mjesto na tribini zapad dolje košta 80 kuna, a istok 60 kuna. Sjever dolje će biti 50 kuna, a istu cijenu platit će navijači Hajduka za južnu tribinu. Na dan utakmice zapad poskupljuje na 100 kuna, istok na 70, dok cijene za navijačke tribine ostaju nepromijenjene, po 50 kuna.

izvor: vecernji.hr