Pad Firmine zastave Salajka

Voz je kretao nesto rano,odprilike oko 8,pa se moralo poraniti..Uz sve pokusaje da budem tih i ne probudim ukucane,keva me zatekla kako vezujem sal oko struka i pitala “gde ces ti ovako rano”..”ma nosim drugaru sal” (sta drugo reci,kad si uhvacen na delu!)..Da je znala kakav ce taj dan imati posledice na moj buduci (navijacki) zivot,ne verujem da bi se samo okrenula uz komentar “zar ovako rano?!”..
U svakom slucaju, dosta ljudi se pojavilo na stajgi….par dana ranije lepljeni su plakati po gradu sa natpisom “svi za Novi Sad”.Koliko se secam marketing je odradila Fontana (ako gresim neka me neko ispravi).
U vozu standardno zezanje,cirka i upijanje navijackih prica kao sundjer.
Tekma je pocinjala predvece,tako da se imalo dosta vremena za blejanje po NS..I ako su nas zandari docekali na stanici i ispratili do stadiona,i postavili nekoliko debila da nas cuvaju da ne zapalimo,vecina ljudi se iskrala i zavrsila u gradu…

 

 


Za slaninare taj dan je valjda bio praznik (a kako i ne bi kad igraju sa Zvezdom),pa su zastave vec bile okacene na njihovoj tribini (?!).U okolini stadiona nije bilo mnogo ljudi,jos je imalo dosta vremena do pocetka utakmice..nas nekoliko poceli smo da trazimo neki otvor ili bilo kakvu mogucnost da se popne na tribinu i poskidamo im zastave..i nasli smo je,negde izmedju istoka i severa.Posto sam bio medju najsitnijim i najlaksim brzo je pala odluka kome se postavljaju “lopovske”.Vec pri penjanju adrenalin je uveliko sibao kroz mene,i mogao sam osetiti kako srce hoce da iskoci..Cim smo usli unutra (dvoje nas je uslo) sa zapada su nas primetili neki likovi i bilo im je jasno kakve su nam namere,odmah su poceli da trce prema nama.U tom trenutku jedino sto smo mogli da uradimo je da dohvatimo prve zastave koje su nam se nasle pri ruci (OK Vojvodina i Salajka),da ih iscepamo i da vucuci za sobom bacimo drugarima koji su nas cekali napolju.Zastave su u trku smotane i izgubili smo se medju soliterima iza Spensa..Bez obzira na dobro izvedenu akciju,ostao je gorak ukus,jer nismo uspeli da se docepamo glavne zastave iz tog vremena koju su imali slaninari-Red Firm Novi Sad. Stajala je na sredini njihove tribine i trcanje do nje dok nam u susret ide nekoliko bilmeza,bilo bi pogubno po nas klince,pogotovo imajuci u obzir velicinu zastave..dok je mi skinemo…..


Zvezda je izgubila tu tekmu sa 3:1 i ljudi su bili zesce nadrkani.Kao i mnogo puta posle tad (a verovatno i ranije),spontano se krece ka z. stanici…Verovatno vecina je upoznata da od stadiona do stajge ima dobro da se prepesaci,nekih par km..Da li zbog zurenja da se stigne na voz (poslednji iz NS za Bgd) ili trcanja za uvek nekom nevidljivom ekipom slaninara,kao besavi trcimo kroz bulevar i pritom svaki auto,svaki izglod,svaki kiosk je izlomljen..Duzinom celog bulevara odjekivalo je razbijanje stakla,pucanje soferki..Na samom peronu na stanici je stajao kordon murije,koji je vecinu dobro odvalio pri ulasku u voz..ja sam se izvukao sa par udaraca,ali sve je to nista naspram feelinga koji sam osecao posle citavog dana akcije i uzbudjenja..

Tog dana su Firmasi oduzeli dve zastave Delija Klan RS i Animals,a kasnije su uspeli i da povrate zastavu OK Vojvodina.


Malo li je za prvo gostovanje? Very Happy
PS:U Beograd smo stigli oko 1-2 posle ponoci..Cale me je cekao kuci…

Sukob Delija i Radovaca 2. deo

Ja bih zeleo posebno da se osvrnem na jedan iz Jula ili mozda Avgusta 1996 . Posebnu vaznost je imala organizacija Delija pre tog meca . Mislim da do tada nesto slicno i u tom stilu nije vidjeno na ovim prostorima . Pokusacu da ispricam pricu onako kako sam je ja video .
Grupica (10) nas tada klinaca izmedju 14 i 15 godina skuplja se u kraju i spontano ne sluteci nista krece put marakane . Od auto komande idemo peske u pravcu revije . Na pola puta staje jedan crveni golf i dobro poznati likovi nam govore kako smo se zajebali i da je skupljanje na jednoj lokaciji u gradu . Likovi tada ponovo sedaju u kola i pale u pravcu centra . Ok. pomislili smo tada idemo na brzinu da obrnemo jedan krug oko mare ( mozda naletimo na jos neke neupucene mladje Delije ) . Na nase veliko iznenadjenje , ko grom iz vedra neba , ispred nas zaustavljaju se jedan fica i jedan kec . Likovi izlecu napolje , a prvi nam prilazi njihov suponja sa recima : ” Gde ste bre cigani !? ”
S obzirom da su bili stariji radovci morali smo malo da se unazad povucemo prema reviji . Na sta ce ti njihov “X” : ” Nemoj slucajno da sam vas video danas na banjici !!! ” E tu se zajebao ako je mislio da ce nas uplasiti . Vec u sledecem momentu iz pravca mare vidi se kako pristize jos jedna manja grupica klinaca i radari uz par psovki ulaze u kola i voze u pravcu auto komande . Sastajemo se sa tim likovima i krecemo u istom pravcu , pa sta bude . Medjutim verovatno radarima nije bio cilj da peglaju neke klince i vise ih nismo sretali . Posle nekih pola sata stizemo na zborno mesto u centru grada . Tu srecemo nase koji kao ono cekaju trolu angel_not . Jedan od starijih likova nam prilazi i pita nas sta cete vi ovde ? Cuvsi nasu pricu , nije bio bas odusevljen , ali nije hteo ni nesto da nam zameri . Njegve reci : ” Sinovi , uz sve postovanje , ja bih da vi iskulirate ovu akciju – bice jos prilika … ” . I jos je dodao : ” Evo neka krenu ova trojica ( par nas koji smo izgledali malo starije ) , a ostali drugi put” . Na sta smo mu mi odgovorili ili svi- ili niko . Onda se pojavio jos jedan stariji lik i rekao mu : ” Ma pusti klince , ako hoce da idu njihov problem ” . Onda su nas poslali da se naoruzamo , tj. da skupimo sve sto moze dobro da se iskoristi . Zadatak nije bio nimalo tezak , jer je u blizini bilo neko gradiliste . Stangli , cigli , armature … dovoljno da `zazidamo`pola Banjice .
Posle nekih petnestak minuta krecemo sa ostalima na trolu u pravcu studenjaka . Bilo nas je otprilike po mojoj proceni 30-35 racunajuci tu i nas klince . Znaci jedna puna trola krece prema Banjici . Usput taj isti stariji lik daje uputstva da se ne peva i da se silazi jednu stanicu posle stadiona . Onda dolazi do nas i videvsi koliko smo armature poneli samo se krsti i vrti glavom . Tu preostalu suvisnu gvozdjuriju delimo sa drugima po troli , a neki stariji dele medjusobno tu i par baklji i raketa . Priblizavamo se stadionu i na stanici kod VMA silaze par likova , ladno su to bili neki radari – znaci provaljeni smo . Ubrzo zatim , na sledecoj stanici , izlazmo iz trole . Dve – tri sekunde je tajac i onda ” BUM ” . Sledeca scena : kamenje leti na sve strane , pale se baklje , rakete fijucu u pravcu radara . Dim , haos , polomljena stakla na nekom busu koji se nasao u blizini – i nesto malo radovaca koji su se `zajebali` pa stali na crtu . Izmedju ostalog i njihov “X” koga smo mi tog dana vec jedamput sreli . Ovog puta samo u nasu korist , jer mu je jedan moj ortak iz kraja ugradio armaturu u glavu bash . Jebiga verovatno je izvukao pouku iz svega toga . Sve u svemu u celu pricu ulece i murija i nastaje metez na sve strane . Jedan deo ljudi povlaci se u pravcu obliznje sumice , a drugi deo u pravcu VMA parkinga . Tu pada dosta likova , koji nisu bili motivisani za trcanje na 30°c . Ostatak nas pali prema sporednom ulazu u bolnicu . Panduri tu hapse jos nekoliko likova na samom parkingu , pored kojih sam ja za dlaku izbegao jednog kera koji me je ganjao oko parkiranih kola . Na samom ulazu u bolnicki deo VMA stojao je jedan vojnik guster koji je kontrolisao ljude koji su ulazili u bolnicu . Tu tri starija lika vade licne karte i ulaze unutra , a ja iskoristih priliku pa se promuva sa njima zajedno . Tu uletesmo u neki lift u kojem su doktori vozili nekog bolesnika.

 

 

 

  Jedan od starijih likova ga pomilova po glavi , na sta je ovaj samo gledao bledo . Izadjosmo na 8-9 spratu i tu ovi likovi u fazonu ajde ti klinac pali svojim putem , a oni odose peske niz stepenice . Ja ti tu odem prvo u klonju da se umijem i popijem malo vode , a zatim mi pade nesto na pamet . Neka bakica koja je bila kod nekoga u poseti cekala je lift . Ja joj tu pridjem i kazem bako da vam pomognem da dodjete do izlaza . Na sta ce ti ona hvala ti sinko i bla-bla-bla … Izadjoh ti ja tako sa bakicom ispred VMA a ispred ni zive duse . Kao da se pre 15 minuta tu nista nije desilo . A ispred stadiona nigde nikoga , par pandura ispred naseg ulaza i to je to . U kaficu pored nase tribine primetih sede par veterana i cirkaju pivo . Pridjem im i jednog od njih pitam da li je moguce da nekako udjemo na stadion ? Na sta ce ti on : ” Evo samo da popijemo pivo do kraja ” . I tako je i bilo , udjoh sa njima na stadion bez karte i normalnog pretresa . Nasa tribina solidno popunjena , navijanje solidno ako se uzme sve u obzir . Na povratku sa stadiona ulazimo svi u jednu trolu . Jedna interventna ispred i jedna iza nas su bile u pratnji . Nas nekoliko izlazi na kruznom toku kod Dragisa Misovic i nastavlja peske porema mari . Nista bitnije se usput nije dogodilo , znaci na auto komandi se razilazimo svako na svoju stranu . Dolazim u kraj i srecem se sa ortacima koji mi pricaju ko je sve od nasih pao i ko je kako zapalio od murije . Neki su preko Rakovice dosli kuci , drugi su se stekovali u neku obliznju vojnu skolu , treci su se stekovali u obliznjoj sumici … Eto tako je prosao moj ( nas ) prvi , ne i poslednji , konkretni susret sa smradovcima .

Jedan od osnivaca United Force-a o Delijama i stanju na sceni

Preuzeto sa: http://abraxas365dokumentarci.blogspot.rs/2014/07/united-force-o-ciganima.html

Znači, jako zanimljivo. Evo da vidite šta je D.S, jedan od ljudi koji su osnovali UF 1987, pisao pre jedno mesec dana na forumu “srpska tribina”. Znam, jes malo predugačko ali ko iole zna o tematice, ko je pa makar i ko klinac išao na tekme da navija, uživaće u ovim napisima jer je momak skroz iskren i argumentovan do detalja, dakle vrlo dobro zna o čemu priča za razliku od mnogih, a to je uz urođeni smisao za izražavanje, za pisanje, sigurno najbitniji faktor kada su ovakve pipave teme u pitanju. Znači, obavezno overite bar deo priče, jer verujte, nećete se pokajati.

“Moj post je direktno vezan za ovu temu. MENTALITET. Cigani su definitivno pokazali i dokazali ne da nisu nikakva “fabrika ultrasa” vec jedan najobicniji k…c na biciklu. Svi do jednog! Godinama su nemo posmatrali, decenijama, kako im unistavaju voljenu, sve zarad licnih interesa “vodja”, koji su ih zamajavali kojekavim mobilizacijama, pozorisnim i cirkuskim predstavama, balonima, kartonima i lampionima…bez ikakve borbe da se oteraju krvopije! A i dalje “mudro cute”. I veoma sam ponosan sto je upravo klub za koji navijam nabio ARMATURU (glogov kolac) po sred PETOKRAKE…sto bi vi stari partizani i njihova deca i unuci otpevali najadekvatniju pesmu…BELLA CIAO!!!

 

“Jedva cekam da se javite, sam sve cigane pozivam na MEGDAN, sve cigane ove planete, a ima vas na milione. Jedva cekam da pred ovaj auditorium, iznesem sav vas prljav ves, sve sto znam o vama od 1987, o svakoj tuči sa vama, o svim vasim jajarenjima, o svim vasim prevarama, kompromisima, lazima, i ciganisanjima. O svim vasim bezanjima od nas. Navodicu imena i nadimke svih vasih smekera i vodja koje smo prebili, koje smo DEMOLIRALI od batina. A to su uglavnom svi sem onih koji su bezali. I njihova imena i nadimke cu sa zadovoljstvom ukucati. Posracu vam se u “grupu”. A to sve jer vi niste navijaci vec najobicniji INDIJANCI. P.S. Kucacu mesecima ako treba.”
“A evo istine. Prve cigane koje smo upoznali, nismo upoznali na severu vec na stajgi, kada smo krenuli na nase prvo gostovanje u NS. Znaci, mi smo vec poceli da idemo sa Radom na gostovanja kada smo upoznali neku cigansku ekipu. Tada smo imali po 15/16 godina a najstariji medju nama i jedini punoletan 20 (nisam ja u pitanju). Bili su to Ultrasi, bilo ih je 10, ona stara njihova ekipa na celu sa Timom. Za ostale koji su bili sa njim pitaj njega posto si stara kuka koja sve zna o tim vremenima, pa i o tome za koga navijaju navijaci Rada. Oni su krenuli za Zenicu gde je CZ igrala protiv Celika. Inace utakmica se igrala 88/89 i taj dan je u NS bila ona cuvena “jogurt revolucija”, znaci i mimo tekme neka interesantna dogadjanja. Kroz razgovor su nam rekli da imaju 5 baklji, sto je u to vreme bilo citavo malo bogatstvo. Ni mi nismo bili sirotinja, nas 5 i isto toliko dimova (u to vreme smo za pirotehniku startovali vojnike po gradu,oni su ih krali po kasarnama i izbacivali preko zida u kesama. 1 dim -1 pakla cigara. I zamisli onda sta se dogadja. Ultrasi odustaju od puta za Zenicu i krecu sa nama za NS. Znaci, po tvom “rezonu” ispada da su ustvari Ultrasi nasa neka sekcija iz Koteza koja je pratila neki lokani klub zvan CZ. Kada smo svi zajedno stigli u NS, nas 15, razdvojili smo se, oni na miting, mi da banzamo po gradu posto nas te komunisticke jogurt revolucije nisu zanimale.

Utakmica je bila u vecernjem terminu, nasli smo se sa ciganima ispred severne tribine, slaninarima je tada bio kop na onom, da ga nazovem “malom zapadu”. Usli smo na sever, blize zapadu, i na ogradu zakacili onaj nas prvi UF, sa crnim slovima, a cigani onaj legendarni Ultras. Navijali smo zajedno, i prvi put smo pevali zajedno Radu a ne Zvezdi. Upalili smo onu pirotehniku u drugom poluvremenu i naravno svi komplet pohapseni. Murija nas je cimala ispod tribine, u onom ogradjenom delu, i jednog momenta je jedan nas, najmladji, na nagovor drugog (vise nikad nije mogao da dodje na radovu utakmicu), rekao da su sve to popalili Ultrasi. Na svu srecu nije u nikog upro prstom, i sve se zavrsilo tako sto smo isterani sa stadiona. Zbog ovog polu-namestanja sam se uplasio da nam cigani ne otmu trans, jer u onoj frci, kada nas je murija hapsila po tribini, nismo uspeli da ga savijemo i stavimo u ranac. To smo svi zajedno uradili ispred stadiona po isterivanju. A realno mogli su, ne da nas prebiju, nego da pojedu. Ipak, to su bili neki drugi ljudi i neka druga vremena, i Ultrasi, mogu da kazem nasa starija braca, su ovim svojim gestom, pored junastva koje su imali, pokazali da znaju i sta je cojstvo.

Ali nije ovo jedino gostovanje gde smo bili zajedno. U Zagrebu, kada nas je bilo 30, bilo je 20 radovaca i 10 cigana. Od cigana pok. Šuca, pok. Vojvoda, Joca dzudista, Srle, Gema, Marsa, Ampi…po tvom “rezonu” sve same legende UF-a. Nebuloza. Primera ima bezbroj. Naravno, i mi smo pomagali nasoj starijoj braci, i ciganima i grobarima koliko god smo mogli. Pa grupa je i ime dobila po toj nameri – UNITED FORCE. Sa ciganima smo isli u Zagreb, Split, Banja Luku, Bari, Sofiju (Dorija)…sa grobarima u Novi Sad, Banja Luku, Sarajevo, Zagreb, Split, Sosijedad, Milano (Inter)…i uvek smo bili u prvim redovima. Mi se toga ne stidimo.

Svojatanje UF od cigana i grobara je dugo trajalo, ali su cigani u tome prednjacili iako za to nisu imali razloga. Ideja za osnivanje grupe je potekla od lika koji je u gore pomenutom NS imao 20 godina, i koji je nekada navijao za Partizan. I u samom osnivanju grupe bilo je vise ljudi koji su navijali za taj klub, ako je to uopste bitno. Ja licno sam kao dete navijao za Zvezdu, i ponosan sam na to sto sam kao klinac od 15 godina shvatio da ne zelim da klicem CRVENOJ ZVEZDI pod kojom mi je stradao dobar deo familije i rasuo se po belom svetu.

Sadasnji odnosi izmedju ovih grupa su vrlo jasni, nadam se i tebi…”

“Zahvaljujem se administraciji koja se NAPOKON setila da radi svoj posao. Ali cu za pocetak i njima da uputim nekoliko kritika na racun ovog sajta. On vec odavno nije vise ono sto bi trebao da bude, jos malo pa da se moze i nazvati navijackim sajtom. U navijackim temema se prakticno jedva i pise, ali na “samo opusteno” zato pršti. Zasto – zato sto ovde prakticno i nema vise navijaca. Ko je i navijac, tesko da ima zivce da bilo sta napise jer se sjati gomila “fejsbuk” huligana da vredja i da se sprda. Njima ban, kako su sami rekli nista ne znaci, jer im ni navijanje nista ne predstavlja, usputno zezanje. Moj predlog administraciji je da se kompletno ukinu rubrike “samo opusteno” i “kladionica”, tako cete smanjiti broj onih koji na ovaj sajt dolaze da bi gledali smesne klipove i gole ribe. Neka idu na “burek” ili neki slican sajt.

A sto se tice cigana, znam da se og govana tesko pravi pita, ali za pocetak bi mogli da se nauce osnovnoj kulturi i malo vise paznje da posvete ucenju “sopstvenog” jezika. Znaci, vise puta procitajte sve sta sam napisao, hronoloski.

Kada sam na pocetku rasprave napisao da pozivam sve cigane ove planete na MEGDAN, naravno da sam mislio na VERBALNI obracun na ovom sajtu. Ceo zivot sve probleme resavam tamo gde se to i radi – na ulici. Ali kada se pokrenula njihova internet masinerija dobio sam salve uvreda (i otisao u “crveno”) i nebuloznih pitanja zasto to ne uradim na ciganskom sajtu. KO SAM JA da se pravim pametan i da pisem na HRHB ili delije sajtu ako niko iz moje grupe pre mene nije zeleo to da uradi?! KO SAM JA da bi sebi dao za pravo da tako “strcim”. I ja sam samo jedan od Radovih navijaca.

Sto se tice HRHB foruma, redovno sam ga pratio, i sada povremeno odem tamo, ali i on je prilicno popustio.Sto se tice tog sajta, X puta me je “zasvrbela” tastatura, na tom sajtu sam procitao gomilu lazi o nama i ISKLJUCIVO iz ciganske kuhinje. Braca hrvati su nas i tu dobro branili, kao i ostatak nase scene, tako da su i tu, onome ko se iole razume u navijanje, ispadali-smesni.

Povremeno odlazim i na “delije” sajt, i tamo pratim nekoliko tema (juzna amerika,veteranske price…), ispratim i redovno kola protiv Rada, i mogu vam reci da tu vlada takva cenzura da bi im i Krcun pozavideo. Sve sto nije podobno odmah se brise! Kada neko pohvali kavez – brisanje, kada neko kaze “zasto smo prvih pola sata protiv Rada pevali iskljucivo anti-Radovske pesme, pa to ne radimo ni protiv groblja” – brisanje, kada neko pita “zasto jedino Dusanu Grijaku nismo posvetili neku parolu iako to radimo za nastradale u svim grupama” – opet brisanje. Za taj forum mi nikada nije ni palo na pamet da se registrujem, em sto tamo stvarno nisam imao nikad nameru da nesto pisem, a i da, najbolje bi bilo da mi ispod imena stoji “delija junior”.

A sada hoce li neko da mi odgovori na pitanje sa pocetka rasprave – ZASTO CIGANI CUTE???”

“Pa to je ono o cemu ja sve vreme pisem. MENTALITET. Vidis, ja sam za razliku od vas dosledan u svojim principima, i nisam pisao na pomenutim sajtovima. Sto onda bilo ko od vas uopste bilo sta pise na ovom sajtu? Zasto vam je zabranjeno da pisete na sajtu SRPSKA TRIBINA, dok vase vodje a i svi ostali pisu opusteno na HRVATSKA HERCEG BOSNA? Ponasate se isto kao i vase uprave, “mudro” cutite i gurate probleme pod tepih, ko je lud da ratuje sa upravom, kradi i kraduckaj dok mozes. Ja ne vidim ni jedan drugi razlog za cutanje cigana. Da li imam dokaze za to? Nemam .Ali zakljucak se sam namece. 1+1=2

A ako sami cigani ne vide sta im lopuze rade od kluba, o cemu onda uopste da se raspravljam sa vama? O kom mentalitetu. Pa pet puta vise cenim Purgere od vas, zato sto se godinama bore i robijaju zbog te svoje borbe. I na primeru Ranka Stojica ste mogli da vidite kako se jedna OZBILJNA navijacka grupa bori protiv takvih krvopija. Ili su vama vazniji kartoni, baloni, lampioni?”
“Sada cu da napisem samo delic price o vama za siroke narodne mase. Evo kako sve to otprilike funkcionise. Cigani prave kojekakve mobilizicacije, kampanje iz jednog jedinog razloga a to je NOVAC. Javna je tajna da novac od karata sa severa poslednjih xy godina ide delijama. I to je ta simbioza zvezdinih navijaca i uprave. To je magicna formula zarad mira u kuci. Sto vise cigana na severu, to vise para u dzepovima onih koji vode tribinu. Npr. od karata se uzme 30 000 eura, 10 000 (u najboljem slucaju) ode na kartone, balone i lampione, a ostatak zna se gde. I tako godinama,mozda i decenijama. Pa na vasem sajtu sam citao kako vase kolovodje pozelene od muke kada klub odluci da ulaz bude besplatan. Kao ne treba to da se radi, doci ce “vikend” navijaci koji samo dolaze kada je ulaz za DZ. Apsolutno sve dobijate od kluba, od novca do prostorija..a znate da dizete onu stvar na ostale grupe kada od kluba dobiju besplatan autobus za gostovanje…pa vama oni ni ne trebaju, jer moja limuzina ima jako dobar cug…”

“Pandorina kutija je tek odskrinuta. Pisacu apsolutno o svemu vezano za cigane, sve sto znam o njima od kako idem na utakmice. To naravno vazi i za njih, nek otvore karte, slobodno neka pisu o svim porazima i losim stvarima u mojoj grupi. Ali argumentovano.

Cigani precesto spominju nase komplekse prema njima. Neka cela scena Srbije proceni da li imamo i jedan jedini razlog da imamo bilo kakav kompleks od njih, a ja cu ovde detaljno napisati zasto oni imaju kompleks od nas. Pisacu ovde i o “prebezima” sa njihove tribine,o najhrabrijim ljudima sa severa koji su dosli na Rad, ko su oni, zasto su to uradili…a na ciganskom forumu cete o tim LJUDIMA moci da cujete samo najgore. I na kraju krajeva pisacu o NAJVECEM PORAZU U ISTORIJI NAVIJANJA koji su cigani doziveli od nas. Takvu sramotu je retko koja grupa na PLANETI dozivela. Zivi bili pa videli.”

“Pa meni je u BiH, verovao ili ne 10x bolja i normalnija scena nego kod nas. A evo i zasto. U svim zemljama na ovoj planeti, svako navija za klubove iz svog grada. Ako si iz velikog grada, kao sto je London, onda verovatno navijas za klub iz svog kraja. Slazes se sa mnom da je tako? Koliko ljudi iz Mancestera navija za Celzi? Koliko ljudi iz Rozarija navija za Rasing?I svugde je tako, u svakoj zemlji na ovoj planeti pa i u jebenoj BiH. Oni iz Tuzle navijaju za Slobodu, iz Sarajeva za Sarajevo i Zelju, iz Zenice za Celik…izvini, ali ne mogu vise da volim tvoje dete od mog. Pa meni je prelazak grobara iz Subotice na Spartak jedan od najboljih, najultra poteza na nasoj sceni u poslednjih xy godina. Moj licni respekt prema njima je daleko veci nego sto je bio do tada. A kod nas kako je? Cela ova jadna nazovi drzava navija za 2 “kluba” i to koja? KPJ dekretom 1945. osnovala 2 kluba, po direktivi doveli najbolje igrace iz cele zemlje, poceli takmicenje iz najveceg ranga, 1947. vec nastao “veciti” derbi. A sto je drzava to uradila? Pa lakse im da kontrolisu 2 nego 20. A to i sada rade. Svi vi, kojima je neko na neki nacin stradao od ruke komunista treba da se stidite kostiju svojih predaka. Ostali, deca partizana OK. Njih razumem i njihove potomke, koji su lepo ziveli u vreme komunizma, koji su se uselili u “nacionalizovane” vile i stanove…ostale NE!”

“Da, ja sam jedan od radovaca koji su visili na tom vozu sa grobarima na putu do Banjaluke tada, ali je tada u BL igrao Partizan. Mislim da je to gostovanje bilo u sezoni 89/90 ali verovatno moze da se proveri tacno jer se secam da je Rad to kolo igrao kuci protiv Vardara. A sada cu da Vam pojasnim kako sam bas to zapamtio. U vreme SFRJ utakmice prve lige su se igrale iskljucivo nedeljom, jedini je Rad utakmice kao domacin igrao subotom. Razlog za taj termin je bio taj sto se Rad u prvoj ligi pojavio kao treci prvoligas iz BG-a, Zvezda i Partizan su bili domacini jedni jednog vikenda, drugi drugog. A Rad je dobio subotu da se termin ne bi poklapao sa vecitima tj. da bi imali vecu posetu .Subota je bila Radov dan. Tako je bilo i te subote, Rad je igrao protiv Vardara kada su na utakmicu dosli grobari Beske i Kiza Pavlaka koji su nam rekli da Partizan igra sutra u BL i pozvali nas da idemo sa njima. U to vreme, stariji znaju, mi UF smo bili u jako dobrim odnosima i sa Ciganima (posebno Fighters-ima) i sa Grobarima (posebno Front i Ludilo) jer su momci iz ovih ekipa bili u tom nekom “underground” fazonu, pa smo se druzili dosta i mimo stadiona po SKC-u, Snezani, raznim svirkama.

Uglavnom sa gore pomenutim Grobarima, sa Banjice na stajgu krecemo pok. Vojin (Veljkovic Vojin 1973-1994) i ja. Inace, radi se o jednom od najboljih navijaca na ovim prostorima svih vremena, legendi UF-a, ali o njemu nekom drugom prilikom. Naravo, na put smo krenuli bez prebijene pare. A na stajgi stvarno malo ljudi, 20/25, ali interesantan sastav, prava bagra. Od starijih grobara samo Majstor i Pajser. Ostalo sve mi klinci. Beske, Kiza Pavlaka, pok. Vojin, pok. Brana (Branivoje Milinovic 1973-1991, upucala ga policija 9. marta), Drakula, Merdzan, Milance, Cile…U vozu sve vreme cirkus, jurnjava sa ridzama, a onda, negde u Bosni i visenje. Kako se to radi? Dok je voz u pokretu izadje se iz vagona na ona dva metalna stepenika,neko ko ima kartu ti pomogne da zatvoris vrata,cucnes da te ridza ne vidi kroz staklo na vratima,drzis se za sipku i molis Bogu da prezivis dok ridza ne prodje. I tako smo visili neko vreme, sa jedne strane na dvoje vrata (spoj dva vagona) Vojin i ja, a sa druge strane neka nasa dva drugara grobara. I sve bi to proslo kako treba da nas nije video lik koji radi u zeleznici nesto pored pruge (u uniformi sto stoji pored one kucice). Jos uvek se secam i njegove zgranute face kada nas je video sa spoljne strane voza u punoj brzini. Verovatno je i on javio ovima u vozu sta se dogadja. Sve u svemu malo posle toga voz ulazi u tunel, koji iznutra nije obradjen tj. nema onu betonsku kosuljicu, pa u onoj brzini covek ima utisak da ce se svakog trenutka zakaciti na neku stenu. A onda je stao.U sred tunela. Instikt mi je rekao da smo provaljeni, jer sam snimio onog lika iz zeleznice, pa sam odmah usao u voz. Ostala trojca su “pala” jer se ridza odmah stvorio tu, ali im je rekao nesto u fazonu “ma jebale vas karte, ‘ocete da izginete ovde?”. A mi crni ko cigani, valjda od dima lokomotive koji kada je voz usao u tunel nije imao gde da ode nego po nama. Na kraju smo ipak svi stigli do BL. Ceo dan smo banzali po BL jer je utakmica bila vecernja a mi smo stigli ujutru. Pre tekme nije bilo nikakvih problema i incidenata, znam samo da smo nas nekoliko otisli u neki hotel, popeli se na neki sprat, otvorili neku sobu na “rez”, uredno se okupali i naspavali, i odmorni otisli na tekmu. Stadion je bio krcat, Grobara cela ona mala tribina (sever), i znam da sam se iznenadio kada sam video ekipu iz Padinjaka koji su dosli nekim drugim vozom i bilo ih je 30/40, vise nego nas iz bg-a. Jedina neprijatnost se desila posle utakmice. U masi ljudi koja je izlazila sa stadiona po zavrsetku utakmice nekako smo se pogubili i razdvojili i na autobuskoj stanici kod stadiona smo se nasli Brana, Drakula i ja. Sva trojca celavi i u martinkama. Znaci provaljeni. I u toj masi ljudi gomila Vulturesa koji su snimili pok. Branu koji je za glavu bio visi od ljudi na stanici. Masa se odmah ustremila na njega i posle razmene nekoliko udaraca uspeli smo nekako da se iscupamo i pobegnemo. A onda smo peske krenuli ka stajgi i uz put naleteli na Padinjake kojima smo ispricali sta nam se dogodilo. A onda smo usput isprebijali svakog ko nam je licio na navijaca Borca i vratili se u BG. Valjda nisam smorio s’ obzirom da nije bilo nista spektakularno, ali meni drago gostovanje.”

Jedna riječ: KEŽUALCI

Britanski fudbalski navijači imali su svoju subkulturu u odijevanju. 1950-ih bili su popularni Teddy Boysi, ‘60-ih Skinheadsi, koji su bili upečatljivi na stadionima, sve do kasnih ‘70-ih kada na scenu stupaju Casuals Firms koji su učinili da Engleska navijačka subkultura potpuno promijeni izgled navijačkog svijeta.

Sve je počelo sa navijačima Liverpoola i Evertona kada su 1977. navijači Liverpoola otišli na utakmicu svoga kluba u francuski St. Etienne i vratili se kući sa hrpom markiranih majica, trenerki i jakni. Skupa italijanska i francuska roba bila im je idealna prilika da pored policije prođu neopaženi i naprave incident na stadionu. U fokusu policije bili su Skinheadsi sa Dr. Martens čizmama, izbrijane glave, i navijači sa istaknutim obilježjima. Ali kada pored vas prođe uredno počešljan momak sa markiranom odjećom Lacoste ili Sergio Tacchini onda nema potrebe da ga doživljavate kao sumnjivca. Bila je to greška. Uredni mladići počeli su predstavljati pravu prijetnju sistemu. Svi navijači su počeli kopirati Liverpoolove i nastao je pravi haos.

U 80-im, odjeća koja je bila povezana sa casual pokretom bila je : Pringle, Burberry, Fila, Stone Island, Fiorucci, Pepe, Benetton, Ralph Lauren, Henri Lloyd, Ben Sherman, Fred Perry, Kappa i Slazenger. Modni trendovi su se često mijenjali, a casual subkultura dostigla je svoj vrhunac u kasnim ‘80-im. Sa dolaskom Acid house i Rave Madchester scene, nasilje casual subkulture je izblijedilo.

Sredinom 1990-ih, casual subkultura doživljava preporod, ali naglasak na stil je malo promijenjen. Mnogi ljubitelji fudbala usvojili su casual izgled kao neku vrstu uniforme, identifikacije, za razliku od običnog navijača. U kasnim 1990-im, mnogi navijači počeli su mijenjati casual uniformu zbog policijske represije, jer su upravo navijači obučeni u poznate svjetske modne marke bili kategorizirani kao „opasni“.

Danas je također prisutna na tribinama. I u BiH, doduše nešto kasnije, pojavile su se navijačke grupe koje su također po uzoru na Engleze nosili markiranu robu kako bi jasno dali do znanja svojim izgledom da pripadaju casual pokretu. Danas osim Lacoste, navijači nose marke Adidas, Originals Lyle i Scott, Fred Perry, Armani, Lambretta, Nudie, Edwin, Superga. Danas su navijači ipak opredijeljeni za underground verziju oblačenja i izbjegavaju se neke mainstream modne marke.

izvor: http://live387.ba

Najbizarniji načini za uzimanja navijačkih zastava

Pre 10-ak godina Grobari su na utakmici sa Spartakom istakli zastave Marinaca koje su u njihove ruke dospele preko lokalnih pripadnika Juznog Fronta(Uzas) iz Subotice koji su obili prostorije Marinaca i ukrali zastava. Da stvar bude jos bizarnija isti ti pripadnici Uzasa presli su kasnije u Marince.

Grobari sa oduzetim transom Marinaca

Pre 15-ak godina su OFK-ovci posle utakmice sa Borcem u Čačku zadržani na tribini dok se ne raziđu domaće Čete. Onda su poslali mlađeg člana u prostorije kluba gde su domaći navijači držali zastave, i on je rekao da ga je poslao tadašnji vođa Četa da uzme glavnu zastavu jer idu navijati u dvoranu na basket.

Istu foru su odradili i u Smederevu kada su uzeli zastavu Despota,za koju su im kasnije Smederevci nudili ferku u kojoj bi pobednik odneo zastavu, pa kasnije i pare na sta je Plava Unija negativno odgovorila. Zbog toga su Despoti privremeno ugasili grupu dok ne osvete zastavu i sad prate utakmice Smedereva pod zastavom Ultra Semendria.

Cacani nisu uspeli da se osvete Unionistima ali su zato uzeli zastavu njihovoj braci Invalidima sa Vozdovca preko redara koji je iskoristio nesmotrenost Vozdovcana i strgao zastavu Avenija sa ograde.

Manijaci su izgubili jednu od svojih zastava jer jedan njihov dzanki prodao zastavu Robijasima jer su mu trebale pare za dop,isto je prosla i Plava Unija cija je zastava zavrsila kod Zemunaca.

Sokolovi iz Istocnog Sarajeva su izgubili zastavu kada su omladinci Zeljeznicara posle utakmice usli u otkljucane klubske prostorije i uzeli zastavu.

Torcida je na slican nacin ostala bez zastave Hajduk zivi vjecno kada je neko provalio u garazu i uzeo zastavu, medjutim nakon nekoliko dana potrage zastava je vracena na isto mesto. Grobari su se 90-ih dokopali gotovo svih zastava Delija .

Celu utakmicu je padala kisa pa su zastave ostavljene da se suse u prostorijama kluba.Bilo je tu mnogo zastava i svako je dolazio po svoju sutradan, pa je verovatno neko ko je uzeo svoju,nepaznjom ispricao nekom svom drugu grobaru da i dalje stoji tamo 10 ak zastava koje se suse.grobari su to iskoristili tako sto su dovezli tog malog koji je usao i rekao portiru da ga je jedan tada vidjeniji i stariji cigan poslao po zastavu.Glupi portir ga je pustio.

Uzeo je ultras red star belgrade,ultra boys,demons i jos par manjih,ukljucujuci i jedan barjak cini mi se.Saznavsi za ovo,cigani zovu grobare i prvo odlaze do njihovog stadiona sutradan,gde grobari beze iz agencije.Daju ultimatum da se vrate zastave jer su uzete nenavijacki.Grobari sedaju i vecaju i teskog srca vracaju zastave.

Dovezao ih je jedan grobar koji je rekao,”od danas imate neprijatelja manje”,zeleci da kaze da je on bio protiv vracanja ali su se ostali usrali pa su ih vratili.Naravno,taj lik se uredno pojaviljao kasnije kao da nista nije rekao.Nakon sto su zete zastave nazad,cigani ih bukvalno bacaju na terasu od svojih prostorija,jer nisu vise zeleli da nose nesto sto je bilo kod grobara.Isti mali grobar posle nekoga vremna,preskace na terasu i ovaj put uzima ultra boys samo koja se zatekla tu.

O tome su cutali posle mesecima a niko nije primetio da fali transparent.I dalje postoji nedoumica dal su tada uzeli i onu legendarnu ultras ili neki drugi put,posto su i za nju cutali mudro i samo je rasirili na derbiju ali ne istom kad su sirili i Ultra boys.

Что нужно знать о Вечном дерби

Начало

Откуда пошло ожесточённое противостояние фанатов белградских команд? Сложно дать однозначный ответ. Дерби «Партизана» и «Црвены Звезды» изначально не имело никакого социального подтекста. У обоих клубов «армейские» корни, за оба клуба болеют люди из одного сословия, да и политические разногласия сейчас сошли на нет – фанаты «гробарей» и «звездашей» проповедуют радикально правые взгляды. Этот антагонизм может объясняться только спортивными результатами. «Партизан» и «Црвена Звезда» родились с разницей в семь месяцев и быстро стали главной силой балканского футбола – как тут не возненавидеть друг друга?

В 70-е годы прошлого века фанатам стало тесно на стадионе, и противостояние перенеслось на улицы Белграда. Тогда же начали формироваться и фанатские группировки двух сербских грандов. В 1970 году была основана крупнейшая группировка болельщиков «Партизана» – «Гробари» (в переводе – «могильщики»), и поныне зажигающая на трибунах Белграда. Существует две версии возникновения того названия: чёрно-белые клубные цвета «Партизана», перенятые у «Ювентуса», и местонахождение домашнего стадиона команды (на Хумской улице – «хумка» в переводе с архаичного сербского означает «могила»).

«Гробари» первыми в Югославии переняли английскую модель боления: непрерывные песнопения, клубные шарфы, баннеры, барабаны, пиротехника… Но прославились они даже не этим, а агрессивным поведением на выездах – «гробари» оказывали организованную поддержку «Партизану» и в матчах чемпионата Югославии, и в Европе, всякий раз наводя шороху в других городах. За такое поведение фанатов «Партизана» даже прозвали «карательной экспедицией».

У «Црвены Звезды» же долгое время не было централизованной группировки – поддержку команде на равных правах оказывало пять фирм красно-белых, самыми мощными из которых были «Красные дьяволы» и «Зулусские воины». Но в 1989 году фирмы приняли решение объединиться в одну – «Делие» (в переводе – «Герои»). Именно тогда хулиганская составляющая дерби стала намного жарче…

Акции

Уже в 1989 году «Гробари» и «Делие» устроили грандиозное побоище прямо на футбольном поле. В том дерби «Црвена Звезда» забила победный мяч в самой концовке игры, и 250 представителей «Делие», прорвавшись сквозь охрану, выбежали на поле – поздравить своих и отвесить тумаков игрокам «Партизана». «Гробари» сделали ответный ход и завязали массовую драку. В этом сражении принимало участие более 400 человек, один болельщик «Црвены Звезды» был убит, а 17 полицейских получили ранения. А после матча драка перенеслась на улицы города.

«Fair play? Не, не слышали». Именно под таким девизом проходят хулиганские столкновения фанатов в Белграде. Здесь привыкли использовать не только кулаки, но и ножи, бутылки, арматуру. Потому в день матча ходить в чьей-либо атрибутике по городу не принято – слишком смелый поступок, кончающийся разговорами на повышенных тонах. Как минимум.

Трагедии на дерби – не редкость. В 1999 году 17-летний болельщик «Звезды» погиб из-за прямого попадания в него сигнальной ракетой с чужого сектора, двумя годами спустя смертельное ножевое ранение в драке получил «гробарь» Фальке. А в 2004-м полицейский, пытаясь остановить беспорядки, прострелил щёку болельщику «Црвены Звезды» резиновой пулей – к счастью для фаната, ранение не стало фатальным. Последний случай со смертью фаната произошёл в 2006 году – тогда от ножевых ранений скончался сторонник «Партизана» Александр Панич. «Скорую помощь», которая пыталась его спасти, «звездаши» тогда закидали камнями…

А в 2000 году случился, пожалуй, самый трагикомичный эпизод в истории дерби. Матч пришлось прервать уже на четвёртой минуте из-за «гробарей», выбежавших на поле бить игроков «Црвены Звезды». Фанаты красно-белых тоже в долгу не остались и ринулись защищать своих. В эпической потасовке досталось даже президенту «Партизана» Драгану Джаичу. После матча Джаич, в прошлом заслуженный нападающий чёрно-белых, затаил серьёзную обиду на «звездашей» и недоумевал: что это за страна, где главу футбольного клуба могут избить «как последнее дерьмо»? Впрочем, Джаичу это не помешало отработать в «Партизане» ещё пять лет.

Сейчас хулиганство в Белграде понемногу сходит на нет – сербские футбольные руководители постепенно закручивают фанатам гайки.

Семья

В Ливерпуле можно легко встретить семью, где красная футбольная «кровь» смешана с синей, где болеют за «Ливерпуль» и «Эвертон». В Москве такое тоже в порядке вещей. Но только не в Белграде. Найти семью, где переживают за «Партизан» и «Црвену Звезду» одновременно, – невыполнимая миссия.

Как рассказывают сербские фанаты, они не терпят смешения «кровей» в своём роду. И если сын фаната «Партизана» станет болеть за «звездашей», ему придётся иметь с отцом серьёзный разговор. Бывали и истории, когда глава семейства запрещал своей сестре или дочери заводить отношения с фанатом соперника. В Сербии никак иначе – либо твоя семья за чёрно-белых, либо за красно-белых.

Враги

И всё же между болельщиками из непримиримых лагерей есть кое-что общее. Например, ненависть к гомосексуалистам. Гей-движение в Сербии начинает поднимать голову до такой степени, что даже белградское дерби переносили с выходных на понедельник ради гей-парада – кому такое понравится? Гонять активистов движения, а затем исписывать весь город страшащими их надписями – общая забава фанатов «Партизана» и «Црвены Звезды».

Второй общий враг «гробарей» и «звездашей» – полиция. В дни матчей «робокопы», как полицейских язвительно называют фанаты, образуют блокпост уже за полкилометра до стадиона. Они вооружены до зубов – в шлемах, с щитами и водомётами, в перчатках с твёрдой оболочкой, похожей на кастет. Приближение к стадиону в день дерби можно безошибочно определить именно по кордону полицейских.

Эмоции

Игроки и сами не прочь подлить масла в огонь страстей белградского дерби. Обожаемый фанатами «Партизана» Матея Кежман в одном из матчей на стадионе «Црвены Звезды» забил, сделал счёт 2:1 в пользу чёрно-белых – и побежал праздновать гол к сектору «звездашей», изображая расстрел фанатов соперника из автомата. Как позже рассказывал Кежман, это было его реакцией на оскорбительные песни в адрес него самого и его мамы. Вот только те эмоции дорого стоили Матее…

«Это была не лучшая идея. На протяжении 10 дней меня хотели убить. В итоге пришлось пойти в самое популярное сербское ТВ-шоу и публично извиниться. В противном случае оставаться в Белграде было бы невозможно», – рассказывал однажды Кежман. Всё-таки в подобных матчах адреналин настолько бьёт в голову, что эмоции берут верх над разумом.

Стойкович

Голкипер Владимир Стойкович оказался в молодёжной команде «Црвены Звезды» в 15-летнем возрасте. Пробиться в основу «звездашей» из-за спины Владимира Дишленковича ему долго не удавалось, и в 20 лет он решил спуститься на «этаж» ниже и получить игровую практику в «Земуне». Тогда-то и взошла звезда Стойковича – в сезоне-2004/05 он едва ли не в одиночку остановил бывшую команду, сделав «сухарь» и собственноручно отдал «Партизану» чемпионский титул. После этого в Белграде поняли, что голкипер вырос из пелёнок и готов играть за «Звезду».

Стойковичу понадобился один сезон, чтобы проявить себя в стане красно-белых и получить предложение из-за рубежа – летом 2006-го он пополнил состав французского «Нанта». Болельщики «Црвены Звезды» гордились этим трансфером, верили в безоблачное будущее Стойковича в Европе. Вот только четыре года спустя голкипер разом сжёг все мосты – и перешёл в «Партизан».

 

Почему Владимир вдруг решил играть в футболке принципиального соперника родного клуба? Сказались и желание Стойковича иметь игровую практику, которую ему не давали в лиссабонском «Спортинге», и амбиции «Партизана», который в сезоне-2010/11 вышел в групповой этап Лиги чемпионов. Подлил масла в огонь и сам Стойкович своими высказываниями: «Я согласился перейти в «Партизан» по профессиональным причинам. Я хочу помочь этому клубу стать номером один».

Такого фанаты «Црвены Звезды» не простили. Они пытались атаковать базу «Партизана», чтобы поговорить со Стойковичем «по душам», и чёрно-белым пришлось приглашать на тренировки полицию, чтобы она обеспечивала порядок. На интернет-ресурсах, посвящённых «Звезде», фанаты выложили некролог, посвящённый голкиперу – что его, мягко говоря, не обрадовало. В октябре 2010-го безумие вокруг фигуры Стойковича достигло высшей точки – перед эпическим матчем сербов против Италии болельщики кинули в него файер, а вскоре вовсю

Футбола в противостоянии «Партизана» и «Црвены Звезды» стало совсем мало. Уровень сербского чемпионата падает с каждым годом, да и «Звезде» в последние годы сложно конкурировать с чёрно-белыми. Если «Партизан» в состоянии удержать футболиста в команде до полного созревания к отъезду за рубеж (перед глазами пример Лазара Марковича), то «Црвена Звезда» из-за финансовых трудностей расстаётся с каждым игроком, который мало-мальски проявил себя.

Прошлое белградское дерби, состоявшееся в конце октября 2014-го, запомнилось пионеротрядом, который сыграл на Хумской, а возглавлял его 16-летний нападающий «Црвены Звезды» Лука Йович, самый юный участник Вечного дерби за всю его историю. Но исход матча всё-таки решил опыт, а не молодость. Единственный гол в той игре забил хорошо знакомый нам по выступлениям за «Амкар», «Краснодар» и «Спартак» Никола Дринчич, ударом со штрафного «прошивший» голкипера «Звезды» Предрагу Райковичу.

За кем последить в 148-м Вечном дерби? Например, за нашими старыми знакомыми. В «Партизане», помимо Дринчича, есть Бранко Илич, выступавший за «Локомотив», а у красно-белых имеется ряд защитников, игравших в российском чемпионате, – Александр Лукович, Никола Мияйлович и Душан Анджелкович (правда, в дерби может сыграть лишь последний). Из других игроков стоит посмотреть на голкипера «Звезды» Предрага Райковича, который уже в 19 выглядит ярким претендентом на место в основе сербской сборной, вингера Дарко Лазовича, который никак не уедет из Белграда в Европу, и его коллегу по позиции Андрея Живковича из «Партизана», уже навострившего лыжи в Европу.

Впрочем, футбол в этот вечер на «Маракане», как величают свой стадион «звездаши», отойдёт на второй план.

The History of Irriducibili (Lazio Ultras Group)

Our adventure starts in the late 80s, when the Italian ultras movement was experiencing a transitory period, filled with a particular ferment. New minor groups rise among almost all the organized ultras in Italy with the aim to take back the ?ultras mentality?, which had been betrayed by the biggest and historical supporters groups, formed 10-15 years earlier. In many cases, these established groups seem also to have lost their initial vitality.

Among all such attempts, IRRIDUCIBILI will be, no doubt, the more successful one. The group makes its debut at Olimpico on October 18th 1987, in a squalid Serie B?s Lazio-Padova (it will finish 1-1), and follow the match from a famous spot, the mythical ?muretto centrale?, which was occupied, until then, by the Viking group. Many people, who in the previous years did much for Curva Nord, are called back to join the newborn group.

 

During its first period, the group has some peculiar characteristics: a very few members, whose average age is quite high. The name is original indeed, but what does it really mean? IRRIDUCIBILI expresses the will not to accept any compromise with all the realities that surrounded S.S. Lazio, and in particular with the ?notorious? private TV networks and with the Lazio Clubs.

There is the will to re-affirm the ultras mentality, the spontaneous support without any sectarianism and moralism; there is the will to change the Curva Nord?s flat atmosphere, for which many people blamed the Eagles Supporters (worshipped by all the Lazio?s world), accused to have divided the Curva into sons and stepsons. It?s not by chance that Irriducibili travel in train for the away matches, in contraposition to ?the Eagle?s coach?; and indeed, it is the youngsters who already used to follow Lazio away by train those who join the group first. Many of them will become really attached to the group, representing, for them, the revenge towards those who considered them sort of ?damned? guys in Curva Nord.

Summing up, the attempt is to create a new group which takes from the 70s, calling back to the ?muretto? those who lived these years, and trying to win the youngsters; the latter are initially attracted essentially because of curiosity, but then answer the call with more and more enthusiasm. The famous ?Mr. Enrich? is not there yet. Our mascot, a man wearing a bowler had and throwing kicks, taken from an anti-conformist character in a Britannic comic, would make its debut very soon, on a sticker.

The very first period was not that brilliant, and, looking back, we can certainly say that only a few understood what this new group was really about; soon, however, things started to change, with the group taking the new path as it was meant to be. It?s time for the first display, realized with several flags with a check pattern and the ?Irriducibili? name painted on them.

Maybe it was not great stuff, but for those times it was more than enough. Moreover we were showing that we were there. ?What will Irriducibili do today?? This was the question that Curva Nord asked herself every Sunday, a sign that people were gladly getting used to our displays. The originality was our most peculiar feature. And for the sake of originality, sometimes we passed the line. Like that day when, in order to have a more colorful Curva, we prepared multicolor flags (some were fluorescent) instead of the traditional white and pale blue. We realized it was a mistake, and abandoned the experiment.

It is interesting to notice that Irriducibili introduce a banner which is only 10 meters long, in contraposition to those extremely wide used everywhere, with however ghost groups behind them. No section, no affiliated groups: Irriducibili is unique, and represents all those who gather at the ?muretto centrale?; this was another difference between us and the Eagles!

 

Let?s talk a while about following Lazio away. 6 December 1987. The majority follows Eagles on their coaches, while Irriducibili travel by train. At the Genova railway station, about 800 Laziali get off the train. Irriducibili take the lead of this group of supporters, who then form a procession to reach the stadium: a completely new way to introduce themselves to the rival supporters, with Laziali approaching the stadium united and compact.

The New Year brings us Brescia away. We go by train, the others by coach. This will become a constant element within Lazio Ultras; anyway, now everyone knows that, wherever Lazio is playing, there will always be a white train, with Mr Enrich leading, ready to leave.

First fixture of Serie A?s second half: Lazio plays Sambenedettese away. As usual, the train reaches the station. Lazio supporters form a procession, with the Irriducibili banner leading ahead, something never seen before! The all day is characterised by incidents and violent riots between Lazio ultras, Sambenedettese fans and police. The media will dedicate lots of pages to what happened; the newspaper ?La Repubblica? will also publish a picture of the Irriducibili procession that day, an image that will remain the symbol of those years and deserved to be reproduced on the Irriducibili headquarters wall, in via Bossi.

Other newspapers, however, had already anticipated ?La Repubblica?, unleashing their pens to create the new monster, capable of overthrowing the preconstituted order: the new barbarians, ?loose dogs?, and so on and so forth. Even the local TV networks attacked us, favoring the Eagles Supporters. Our reply comes soon.

Lazio ? Messina. As the match start we show the banner: ?WE ARE NOT DOGS BECAUSE WE HAVE NO MASTERS. WE ARE NOT LOOSE, IRRIDUCIBILI UNITES US? a clear message that doesn?t leave space for any further reply.
Bologna ? Lazio. We leave on Saturday evening from Stazione Termini, which has now become the ?official? meeting point every time Lazio plays away. We are a good number and when we arrive, we head to the stadium forming a procession, as usual. It will be another quite busy day.

Both the home and the away matches are organized in every detail, defined during our meeting, usually held at a gambling den in Monteverde quarter. And it is during one of these meetings that the first scarf appears: wool made, model ?popular?, rigorously taken from the Britannic tradition, with a patch sewn on the bottom. An absolute new entry, which will influence the ultras? (and not just Lazio?s ones) habits for the following years.

The clashes with the Eagles are frequent; it?s a matter of mentality. The tension grows further after some of them join our group. Lazio ? Barletta. We stick put our banner at the usual place, then a few black looks between us and them. In a matter of minutes a brawl starts; some get injured, but nothing serious and the police intervene immediately. Quite a figure, in front of the entire stadium, although frankly we couldn?t care less! As usual, we are attacked by the newspapers and the private TV networks? jackals; as always, we remain united: 100 at home, 90 away; this is our strength, and it will always be, especially in our toughest moments. Catanzaro ? Lazio. Monelli equalizes at ?92, the match ends and we greet the players with our banner. Fascetti, Lazio?s coach, admires us and thanks us publicly? a man of ?other times?!

Lazio ? Parma is our moment: we prepare the first stadium display involving the entire Curva Nord; them we go away to Parma, where, at the end of the match, we invade the pitch; finally, with Taranto playing Lazio at Olimpico, we celebrate the promotion to Serie A, in a stadium still yet to be finished. The celebrations follow with some healthy bath in the Roman fountains, and then a procession. This is however not authorised by the authorities and ends up with us being charged by the police: for Lazio, we can bear much more than this. In the summer preceding the new season, Fascetti is sacked. We disagree and contest chairman Calleri?s decision and ways both during the summer preparation at Serramazzoni and the first part of the campionato.

During that period, in a few days some of us have their names finishing in the police records: it happens in Milan, in Naples, from where we are sent back to Rome without letting us attend the match; and in Rome, on the occasion of Italy ? Holland match, where the police let us leave the stadium after the Dutch supporters, and the match was at Olimpico! Had Calleri something to do with it? Who knows.

In the meantime there is some good news too: drums are brought into Olimpico at Lazio ? Verona, but they will not last for long. At Lazio ? Ascoli, ?Mr. Enrich? makes its debut, a photocopied fanzine which is distributed freely and that soon becomes a contact point with the whole Curva.

On January 15, for the derby, we decide to support Lazio together with the Eagles, in the bottom zone of Curva Nord. We divide our tasks: the Eagles would take care of the display at the beginning of the match, while we would do the second half one. We prepare 8 big banners with the symbol of S.S. Lazio and as many others with Roma?s monuments; unfortunately the police ruins everything by creating inexplicable difficulties and seizing a big part of this material; we manage (by force) to get into Olimpico a small number of banners only. Di Canio scores the goal that gives us the victory.

The promises that chairman Calleri made during the summer are not kept, and we get to the derby with the team struggling at the bottom of the table. For our stadium display we insist on the concept of romanita? and propose several banners showing sentences taken from Trilussa?s poetries; one of them said ?IRRIDUCIBILI IS POETRY?. In the run to avoid relegation we have to meet Juventus away. Calleri offers free transportations by coach to the supporters, but we refuse and remain the only ones who pay to go to Torino! Lazio avoids relegation thanks to a draw with Ascoli.

Season 1989/90. Olimpico gets ready for the World Cup, and Lazio will play for all the season at Stadio Flaminio. We show a banner to protest against the waste of money at Olimpico, but this will not be the only ?gift? we receive from Montezemolo & Co. Very soon, several ?diffide? will reach many of us, limiting their freedom and giving the police the power to expel from any sport event anyone who, in their view, is dangerous to the public order.

The Flaminio?s ?muretto?, where we followed Lazio during the entire season, favoured the unity of the group. In the meantime, the wool hats make their debut in Curva. As usual, many ultras group will copy our idea.

Lazio – Atalanta precedes the first derby of the season. The police enter in Curva and right below our muretto a serious brawl starts; the same thing will happen during the return derby. The air of that Roma-Lazio, with us relegated to a small area in tribuna, is particular: we show a banner anti-repression ?GOD SAVE THE ULTRAS?. At the return derby, our stadium display is particularly significant: we cover the Curva with pieces of cardboard to form a big flag ?popular?; above it 11 flags with eleven numbers printed on them, and also a banner saying ?NON 11 NUMERI MA 11 BANDIERE?.

At Lecce there are again clashes with Eagles; these are settled the following Sunday; six people among Irriducibili and Eagles get the diffida, some are injured.

The following year, the exile at Flaminio ends and we go back to an horrendous and unrecognisable Olimpico. Everyone notices that Curva Nord is silent; only one banner on the railing, saying ?12? IN CAMPO? ONLY WHEN WE WANT!?, signed Eagles and Irriducibili. This will be our reply to the diffide that reached many members of the two groups. The Lazio?s season goes on without our support; there will be many arguments between the two groups and the rest of Curva Nord, who instead wants to support the team. Lazio struggles and newspapers accuse us to be not passionate about the team, incredible!

Our extreme gesture is aimed to prove to the whole stadium that Irriducibili means friendship before any other thing, it?s something that goes beyond Lazio; to prove that supporting is not mandatory and it is not a job; to prove that there are other values that must prevail over any football?s interest. We decide, however, to limit our protest to the first 45 minutes only, during the entire season. No ultras group has ever done this.

We also renounce to the derby stadium display; instead, we show a banner that summarizes our mentality: “LO SPETTACOLO COLORA LA CURVA, LA SOLIDARIETA’ LA RENDE GRANDE” (The spectacle colours the curva. The solidarity makes it great). Unforgettable.

Season 1995/96. After the victorious protest to prevent Cragnotti from selling Beppe Signori, the league starts with our bomber! It is the year that consecrates us (if it ever was needed) as the most brilliant Curva in Italy, capable of displays never seen before in any stadium. From the thousands of white and blue gloves, distributed before Lazio ? Juve, to the ?AVE LAZIO? in Lazio Milan, the huge pennant in Roma ? Lazio, the spectacular display in the return derby, representing the only dimension maybe able to contain us? the spatial one! That season ends with Lazio reaching an UEFA spot, thanks to a fantastic finish. Zeman is confirmed.

The following season sees Boksic, Winter and Di Matteo leaving; Nedved, Protti and Okon arrive. Signori becomes Captain. After a series of negative results, eventually ended in a protest in Reggio Emilia, Zeman is sacked. He is substituted with Zoff, that brings Lazio again to UEFA. The group obviously does not sleep over the great performances of the previous season: we celebrate the Beppe Signori?s 100? goal by showing in Curva Nord 100 big photos of our Captain.

At the first derby of the season Lazio players are welcomed by a roaring Mr Enrich, who covers the Curva, and a giant ?S.S. LAZIO? realised with many pale blue balloons. The return derby doesn?t see any display to protest against the continuous restrictions that hit the ultras environment? only one banner ?NOI OLTRE?!

14 November ?96. At Napoli, for a Coppa Italia match, the police perform an impressing check on us, like we were ferocious criminals. Some of us is defined as ?diffidato? and taken and kept in the police station during the entire match.

The summer witnesses the long story about Ronaldo, and a great relationship between Irriducibili and Lazio?s chairman. The season 1997/98 opens with the return of Boksic and the arrival of Pancaro, Jugovic and Mancini. Cragnotti and some Irriducibili guys met by mere chance at the seaside, and Cragnotti invites them on his boat.

It?s the 10th anniversary of the group, and it will be celebrated in the best possible way. The team is doing great on all the competitions: Lazio thrashes Vitoria Guimaraes away (0-4), but much more important is the humiliation reserved to Curva Sud. Within that season we play 4 derbies and beat Roma at every match, 4 over 4, something that never happened before and certainly is a record for the ?stracittadina?.

Curva Nord is not less great than Lazio, and presents four amazing displays: the first one is a huge Imperial Eagle, with the banner ?OSARE, CREDERE, SPAVALDI DI ESSERE?; then the symbol of S.S. Lazio and the banner ?NOBILTA? ULTRAS DA SEMPRE?; the football covering the whole Curva, with the invite to ?rifasse l?occhi?; to finish with the banner ?NOI PIU’ FORTI DELL’INDIFFERENZA”, to protest again against the diffide, become a constant problem.

At Naples, the usual story with the police. After a number of unjustifiable charges inside the stadium, where many ultras got injured, the Naples police have the special train that was heading back to Rome stopped and, from midnight to 2am, they systematically and violently hit all the people in the train, (even the youngest ones). An inquiry is ordered to investigate over these facts, but everything will obviously be forgotten soon. You can?t ask for justice for those defended by those who should instead condemn them!

Just before Lazio ? Juve a huge crown welcomes ?Her Majesty S.S. Lazio?. Juve is beaten, and we get ready to the Coppa Italia final against AC Milan. At San Siro we lose 1-0, thanks to a goal scored at the very end of the match. Again, there are incidents with the police on the stands.

Two weeks later there is the return leg at Olimpico. Curva Nord welcomes her gladiators with the banner ?LAZIO PATRIA NOSTRA?, surrounded by pieces of green-white-red cardboard pieces. After a great comeback and a goal scored almost at the end of the match, Lazio wins her second Coppa Italia.

In Paris, at the UEFA Cup Final, Lazio supporters are amazing, and won the UEFA Fair-Play award because of their behaviour on the stands, considering also the friendship with Inter supporters.

Signori leaves Lazio. A delegation of Irriducibili goes to Marassi to attend Signori?s debut with Sampdoria. They bring the old banner showing a crowned Signori. In the summer 1998 Salas, Vieri, Conceicao and Mihajlovic arrive. In August, we win the Italian Supercup, beating Juve away, with an impressing number of biancocelesti flags waving in the stands.

Many Lazio players get injured (among those, Nesta and Vieri); nevertheless, Lazio soes really well! We are eliminated from Coppa Italia thanks to a goal scored by the referee, but we win the Cup Winners Cup and we are literally robbed of Scudetto!

The group seems to find always new energies in his successes? At the first derby of the season we perform the display ?NOI POKER SERVITO?, and then we offer a touching display to commemorate the victims of the Portuense tragedy; at the return derby, our players are welcomed with a huge castle and ?UN REGNO DA DIFENDERE, UN IMPERO DA CONQUISTARE?. At Lazio Juve Curva Nord turns into a giant ?LAZIO? surrounded by a white sea, realised thousands of shirts worn by the supporters, to finish with the human flag created at Villa Park!

The 1999/2000 season opens with the mercenary Vieri, one of the many squalid figures of football, leaving Lazio. Quite a busy season, this one? At Montecarlo (UEFA Super Cup) we show a banner reminding the Chairman what Lazio is?. NOI!

Irriducibili start a querelle with the agency Francorosso, which detains the monopoly over the tickets for the European away matches. The height is reached during the team presentation, at the match with River Plate (?WE ARE NOT TOMATOES?) Irriducibili and Lazio Club are united in the name of the right to support Lazio! The deal is reached after a ?summit reunion?. In the meantime, Gigi Martini is appointed by Lazio to take care about the relationship with Ultras. At Lazio-Torino we do not chant for 15 minutes.

Before Lazio-Udinese however the problem is solved and the Lazio supporters are again free to choose the way to follow Lazio in Europe that best suits them.

Lazio-Lecce. The banners “UN PRESIDENTE INIMITABILE, UNA TIFOSERIA INEGUAGLIABILE, UNA SQUADRA IMBATTIBILE..S.S. LAZIO, IL FUTURO CI APPARTIENE!” are the proof that all the summer?s querelles with the Lazio management (and never with the Chairman) were solved. In the first derby, the Centenary logo makes its debut, while in the return derby a green-white-red Curva Nord shows, once again, which team is the depositary of Italian proud!

Finally the long expected day arrives: 9 January 2000. Days and nights waiting and preparing for it, working on the organisation of the event; Christmas holidays spent painting huge banners to be displayed that day, a true Olympic Stadium museum with the images of Bigiarelli, Piola, Maestrelli, Chinaglia, Fascetti and Signori, and all the other people who made the history of our great Lazio.

The campionato goes on. A banner for Arkan, a friend of our Mihajlovic killed in Jugoslavia, gives rise to a long controversy, carefully built by media and politicians. They want to interpret that banner as a tribute to the Serbian commander who participated in the long conflicts in these lands ? but it?s not like that! Result: questions in Parliament; ministers attacking Ultras; enormous number of policemen and carabinieri in the stadium, seating even on the season tickets holders? spots. The all situation is not sustainable, and after a Lazio – Udinese it explodes.

After some empty plastic bottles were thrown, carabinieri charge the supporters abandoning the stadium, hitting everyone on their way, even elderly and children; many of them will leave the Olimpico on an ambulance. Members of Irriducibili keep watching over the blood over the ground just in front of Curva Nord, waiting for the journalists to come and see. While they wait, policemen threaten the guys about taking their records. The journalists will arrive, will listen to some witnesses? experiences, but then on their articles they will report they usual message; policemen are good, ultras are bad!

After that day, police and carabinieri leave the Olimpico stands? and this shows that they did have a guilty conscience. We head to Firenze to attend a crucial match for our campionato. A special train leaves from Roma, with the police attempting to let the least number of Lazio supporters leave. With a poor result, since many will go.

We arrive at Campo di Marte where an enormous number of policemen, something never seen before, are waiting for us. During our procession towards the stadium they insult and threaten us. Just in front of Franchi there are some serious brawls, several people get injured.

The match ends with the result of 3 ? 3. On the way back to Rome, at the Firenze station the police charges us for no apparent reason and more Lazio supporters get injured. The usual articles in the newspapers accuse the supporters, something we are used about. The very end of campionato are about to propose, once again, the shame that characterised the previous season. A perfectly valid goal scored by Parma is disallowed, and Juve manages to keep the two points advantage on us? with just one fixture to go For many Lazio supporters this is enough. The following Thursday hundreds of Laziali yell their anger in front of FIGC headquarters with a banner ?SPAREGGIO O GUERRA!?. Throwing some eggs is the pretest for a charge by the police, hitting, as usual, also innocent people (a journalist is among them). Traffic blocked, bins burned, tear gas cartridges shot at man?s height that hit one of our Vecchia Guardia guys ? After three hours, the order is back, but our signal is clear: ?Do not even try it?. Cragnotti publicly side with the supporters and condemn police?s violence.

For two days, the TG5 evening news headlines are about Irriducibili?s protest. The Irriducibili?s initial decision to protest again by blocking the Giro D?Italia turns then into a more quiet protest, with just a banner clearly visible by anyone.

The day of Lazio ? Reggina, Irriducibili organise a funeral procession in the morning to celebrate the death of football. The heavy rain in Perugia, with the pitch flooded, finally gives back to our colours what they deserved, and we start the crazy celebrations for our victory well 50 minutes after the end of Lazio ? Reggina.

Football is dead, but we have been stronger than something that we found on our way to the victory!

The rest is recent story, with the Viale Europa incidents, the protest about Lotito and the arrest of the leaders.

Prijateljski odnos izmedju navijaca Partizana i AEK-a

KONTAKTI GROBARA i navijcaja AEK-a
Atina, avgust 1995. U sklopu priprema pred početak nove sezone, Partizan je dobio poziv od AEK-a za odigravanje prijateljske utakmice u Atini. Kako je letnja sezona bila u jeku, a ja u tom trenutku imao kod koga da boravim u glavnom gradu Grčke, nisam se puno razmišljao kako sebi da organizujem odmor. Na dan utakmice, novine su posvetile veliku pažnju dolasku Partizana. Naslovi u stilu: „Pozdravimo braću iz Jugoslavije“ odnosno „AEK dočekuje stare prijatelje“ napuniše tribine stadiona Nikos Goumas. Navijači AEK-a stvorili su totalno ludačku atmosferu. Pošto nije bilo odvojenog sektora za gostujuće navijače, dvojica prijatelja i ja kupismo karte za najvatreniju domaću tribinu. Na ulazu, nakon pretresa devojke obučene u žute majice podeliše nam programe za utakmicu. Osim uobičajenog predstavljanja timova na poslednjoj strani pisalo je „Jugoslovenski prijatelji volimo vas“. Punih sat vremena pre meča, domaći navijači počeli su da pale baklje i da se veru po visokoj žičanoj ogradi. Popeli bi se do vrha a potom kačili crveno ili zeleno beli šal i palili ga tamo gore, uz delirijum na tribinama. Nekih petnaestak minuta pre početka oficijelni spiker promrmljao je nešto na grčkom, a potom je usledio uplauz celog stadiona. Najavljen je bio dolazak grupe srpske dece, izbeglica iz Krajine, koja je u tom trenutku ulazila na centralnu tribinu i smestila se među domaće navijače. Sa tribine na kojoj smo bili počelo je skandiranje „Srbija, Srbija“ a potom i „Partizan, Partizan“. Bili smo oduševljeni prizorom.

 

Tekma je završena rezultatom 3:1 za domaći tim (jedini gol za nas postigao je Darko Tešović), a kada je sudija označio kraj a mi izašli napolje, otišli smo do prve tezge da pazarimo sitne suvenire za uspomenu. Kada je prodavac čuo da smo Srbi, navijači Partizana, dao nam je svakom po šal na poklon, a potom nam priđoše i neki navijači AEK-a koji nas napuniše nalepnicama i malim pankerskim bedževima. Barselona, april 1998. U sezoni 1997/98, košarkaši Partizana predvođeni Kimetom Bogojevićem, plasiraše se na Final Four. Prethodno, u grupnoj fazi takmičenja sastali smo se sa AEK-om kada nas pedesetak odlazi na meč u Atini. Utakmica kao i svaka druga, bez ikakvih incidenata, ali i bilo kakvog izliva prijateljstva. Dođe na red i Final Four u Barseloni. Grupa od oko 200 Grobara iz Srbije (novine su se frljale ciframa da nas je bilo 100, 500, 800 pa čak i hiljadu) provela je nazaboravna 3 dana u Kataloniji. U našem sektoru bilo nas je možda još pedesetak više, kada su nam se priključili navijači Partizana koji su doputovali iz nekoliko evropskih gradova u solo režiji. Uoči prvog meča protiv Kindera (koji će narednog dana postati prvak Evrope), autobusi su nas doveli pred samu halu i zaustavili se ispred ulaza na tribinu gde su ulazili navijači AEK-a. Njih je, tu u tom trenutku, bilo možda i hiljadu (kasnije ih je na tribinama bilo oko tri soma). U jednom momentu kada smo izašli iz buseva, usledila je kratka tišina, odmeravanje i iščekivanje, a potom su oni počeli da nam prilaze, rukuju se, grle nas, traže da se slikaju sa nama i razmenjuju šalove. Na tome se sve i završilo. Vrlo brzo krenuli smo ka našoj tribini koja se nalazila tačno naspram AEK-ove. Navijači Benetona bili su levo od nas, a Kinderovi (kojih je bilo više nego svih ostalih zajedno) do Grka i iza koša. Zbog napada na žabare na platou ispred hale, policija nam nije dozvolila da unesemo zastave na motkama.

 

Raširili smo transparente i počeli da navijamo, kada među nas ulaze panduri i govore nam da moramo da sednemo, što mi naravno odbijamo. Bez puno objašnjavanja dolazi do žešćeg peglanja. U tom trenutku, AEK-ovi navijači koji su sve to posmatrali sa suprotne strane, skandiraju „Partizan, Partizan“ i kreću u proboj kordona kako bi nam pritekli u pomoć. Iste večeri kao i dan kasnije, prilazili su nam po Barseloni i pružali nam ruke, čašćavali nas pićem i tražili da se slikaju se sa nama. Beograd, april 1999. Bombardovanje Srbije. Jedini strani tim koji je tada došao u Beograd i odigrao prijateljsku utakmicu u Humskoj bio je AEK.

Na tribinama se okupilo petnaest hiljada gledalaca, a među njima i grupa od stotinak grčkih navijača smeštenih na istočnoj tribini. Igrači dva tima izašli su na teren sa parolom: „NATO stop the war, stop the bombing“. U šezdesetom minutu, pri rezultatu 1:1, Grobari ulaze na teren, gde im se pridružuju i navijači AEK-a. Utakmica je u tom trenutku završena. Raširene su srpske i grčke zastave, spaljena američka, i poslata poruka celom svetu šta dva naroda misle o napadu NATO trupa na Srbiju. U tom momentu ko god da nam je došao u goste, prihvatili bi ga kao najrođenijeg. Marsej, oktobar 2003. Liga šampiona – Partizan odlazi na prvo gostovanje u Marsej. U kavezu nas je oko 4-500. Dan ranije AEK je igrao u Monaku, pa je bilo logično da se njihovi navijači pojave i na Velodromu, ali na tribini sa domaćim navijačima pošto su oni već dugi niz godina bili u prijateljskim odnosima.Tako je zastava Original 21 bila postavljena u centralnom delu kopa sa navijačima Olimpika. Toliko o vezi Grobara i navijača AEK-om.

Grobari o prijateljstvu sa Paokarama i kako je sve pocelo

Jos kao klinac, imao sam velike simpatije prema navijacima PAOK-a. Dopisivajuci se sa navijacima sirom Evrope, negde 92/93 godine dobio sam sasvim slucajno kontakt jednog PAOK-ovog navijaca. I to se ispostavilo kao kljucno za pocetak prijateljstva dve grupe. Taj lik nije bio obican navijac PAOK-a, vec legendarni H…… (u Grckoj poznatiji pod nadimkom “Vodja”), jedan od vodecih ljudi G4 krajem 80-ih i pocetkom 90-ih i glavni covek kluba Sykies u tom periodu. Inace, zadnjih 10-ak godina covek vise nije aktivan na PAOK-ovoj tribini. Nakon razmena pisama, krenula su i nasa vidjanja u Solunu i prve utakmice PAOK-a na kojima sam prisustvovao. Tokom vremena upoznao sam i jos neke bitne ljude sa trbinine, ali je pored pomenutog H……, bitnu ulogu odigrao je i momak iz Kavale, P….., koji je u to vreme ziveo u Solunu i bio clan kluba Neapoli, kasnije kluba Sykies (zbog nekih nesuglasica medju clanovima Neapoli kluba). Godinama smo postali jako dobri prijatelji, kao i sa jos nekoliko njihovih vidjenijih clanova, tako da se to prijateljstvo prosirilo na prijatelstvo nasih porodica. Elem, te nase prve godine su bile iskljucivo vezane za mene i moje odlaske dole, jer kao sto neko rece, 90-te su bile zajebane godine. 1996. godine sve vise i vise ljudi postaje ukljuceno u pricu, tako da mnogi PAOK-ovi navijaci uzimaju tu godinu za pocetak naseg prijateljstva.


Iako ja ne bih sada pricao o godinama, jer mi je to totalno nebitno, jer licna prijateljstva koja sam stekao nemaju cenu i ne mogu se meriti tako malim i nebitnim stvarima. 1997. godine prva ekipa G4 dolazi na kosarkasku utakmicu Partizan – Split (Kroacija Osiguranje ako se ne varam u to vreme), postavicu i sliku sa te utakmice kada budem bio za mojim kompjuterom (mislim da je to prva zajednicka slika navijaca Partizana i PAOK-a, neka me neko demantuje ako gresim). Na leto iste godine, nas nekoliko odlazimo na utakmicu kupa UEFA PAOK-Spartak Trnava (nakon 5 godina suspenzije od strane UEFA, zbog nereda na utakmici protiv PSG-a, to je bila prva evropska). Tu se vec sklapaju nova prijateljstva, a naredne godine donose i moja prva gostovanja sa navijacima PAOK-a, kao i upoznavanje nekih od najbitnijih ljudi, pokojni B…. (glavni covek Neapoli kluba do svoje smrti), L….. (glavni covek Neapoli kluba od sredine 90-ih), M….. (glavni covek Sykies kluba dvehiljaditih)… Pocinju i njihova pojedinacna gostovanja kod nas. Mislim da je ipak prelomna godina za jacanje prijateljstva bila 2003. Kada njihova ekipa dolazi na utakmicu lige sampiona izmedju Partizana i madridskog Reala. Tu nasi ljudi upoznaju vodece ljude sa njihove tribine i tada nase veze postaju cvrsce. Nakon nekoliko nedelja, grupa Grobara odlazi u Derbecin u pomoc braci na utakmici kupa UEFA protiv istoimenog kluba. Narednih meseci i godina, nema bitnije utakmice na kojoj nije bilo navijaca oba kluba. Zadnjih godina, neki mladji ljudi nastavljaju da odrzavaju i sire ovo veliko prijateljstvo. Svi bitniji ljudi sa nase tribine su rado vidjeni gosti u Solunu, kao sto su i svi njihovi vidjeniji dragi gosti u Beogradu.

Интервью со споукменом Гробари (Партизан, Белград)…

Гробари. Наверное, вряд ли кто не согласится с тем утверждением, что именно эти сербские парни стали своего рода эталоном в ультрас-движении всего мира – нереальная страсть и преданность своим цветам, оглушающая поддержка клуба на всех видах спорта готовность умереть, но добиться своего как на стадионе, так и за его пределами.  Видео засматривались буквально до дыр, а каким-то счастливчикам и вовсе удавалось поехать в Белград, чтобы на собственной шкуре почувствовать что такое «црно-бела доминациjа».

Их приезда в Москву ждали ровно семь лет. И это наконец-то свершилось – на седьмой футбольный турнир памяти Хакера и Малого приземлилась группа из 10 Гробарей, которые пришли не только на других посмотреть, но и себя показать – благо было что показывать.
В бешеном ритме и желании сербов увидеть всю Москву и побывать в каждом её уголке нам удалось вырвать у гостей время, которые, к слову, пришли поддержать ПХК ЦСКА в матче против «Югры», чтобы пообщаться на самые значимые и волнующие темы. Ответить на наши вопросы мы попросили одного из самых значимых людей на Восточной трибуне стадиона «Партизана», а ныне на Южной  – заводящего Шуле.

>

Привет! Пожалуйста, представься нашим читателям и расскажи немного о себе.

Привет, братья! Меня зовут Шуле и мне 30 лет. Я думаю, что этой информации вполне достаточно для вас. Да и не люблю я о себе вообще-то рассказывать.

 

Это твой первый визит в Москву? Какие впечатления оставила столица?

Да, это мой первый визит в ваш город. Я предполагал, что наши города во многом похожи – дорогая жизнь граничит с бедностью, высокие цены и вечная суета. Однако Москва перевернула все ожидания – ваш город оказался намного больше, чем казался. Этот город реально никогда не спит, и мы убедились в этом на личном примере. Мне очень понравилась Москва, и я надеюсь, сюда вернуться, так как за короткий срок было сделано очень мало.

Поделись впечатлениями о турнире памяти. Как тебе организация, состав участников?

Это по-настоящему потрясающее мероприятие. Нас встретили как самых долгожданных гостей, и мы это сразу же почувствовали. Приятно было видеть такое количество людей, которые объединены одной идеей. Наши парни много общались с участниками, и многое узнали о Хакере и Малом, российской фанатской сцене и городе вообще. Я был удивлён, что так много людей посвятили себя спорту. В следующем году мы постараемся привезти на ваш турнир ещё больше народу.

 

 

Вашего приезда ждали семь лет. Что именно мешало приехать?

Главная проблема – финансы.  В Белграде не такие высокие зарплаты и вырваться за пределы Сербии, тем более в Москву, – очень сложно. Можно сказать, что мы реально копили деньги, чтобы попасть к вам. Мы очень довольны городом и атмосферой, в которой нас приняли наши армейские братья, и мы с радостью приедем в следующий раз и останемся у вас на более длительный срок.  Ещё одна проблема – мы не знали, кто именно должен приехать. За 10 дней до вылета состоялся сбор лидеров трибун, и было принято такое решение.

 

Об этом мы спросим немного позже. Вернёмся непосредственно к твоей личности. Почему именно «Партизан»? Что повлияло на твой выбор?

Мой выбор, можно сказать, был уже сделан ещё до моего рождения. Белград строго поделён на районы как во всяких фильмах – здесь проживают «звездаши», здесь фанаты «Рада», а здесь – ОФК. Я же родился в чёрно-белом районе. Судьба сделал за меня выбор, и я ей очень благодарен.

 

Когда ты в первый раз попал на футбол?

Первый мой поход на футбол случился в 16 лет. Именно тогда я с друзьями попал на стадион и выбрал этот путь, по которому иду до сих пор.

 

 

Перейдём к самому волнующему. Многим известно, что не так давно произошло возвращение части «Забраньени» на Южную трибуну. Мог ли бы ты пояснить детали и разъяснить ситуацию?

Да, ты прав, такое действительно произошло. Однако сразу хочу сказать, что вернулась лишь часть – весомая часть «Забраньени» осталась на Восточной трибуне по причинам, которые не стоит разъяснять. Они приняли это как должное, но остались на Восточной трибуне. Возможно, я в это верю, в какой-то день и они вернутся на Юг. Но это лишь предположения и надежды – никто не может гарантировать их исполнения. Мы понимаем их, они понимают нас – это главное.

 

Теперь хотелось бы сказать о причинах перехода. Здесь мы могли бы назвать завышенные цены на билеты (для примера билет для члена «Забраньени» обходится в 3-4 раза дороже, чем посетителю Юга), проблемы с клубом или полицией, но всё это сущие мелочные по сравнению  с главным злом – фанатами «црвены звезды». «Звездаши» сразу же воспользовались нашей неорганизованностью и враждой и начали извлекать из этого свои выгоды. Куда легче нападать на две малочисленные группы одной большой группой, чем пытаться сражаться с целой трибуной. Они смотрели, как мы воюем друг с другом и под шумок били нам в спину, что делало нас ещё слабее. Это и стало главной причиной возвращения. Сейчас мы представляем единый коллектив, и красно-белым отныне придётся неслабо постараться, чтобы одержать победу.«црвена звезда» сильна своей организованностью и сплочённостью, но они слабы поодиночке, слабы как личности. Мы же храбрые, но нас очень мало, именно поэтому мы и проигрываем.

Теперь всё стало немного понятнее. Были ли поставлены Южной трибуне какие-то условия? Произошла ли какая-то «чистка» людей?

Да, мы встречались с лидерами Южной Трибуны и выложили наши условия. Теперь на Южной трибуне принимать решения будет не «Алькатраз», а некий совместный совет. Это должно дать огромнейший прогресс нашей трибуне. Произошла ли зачистка? Пока об этом сложно говорить, ведь мы только получили доступ к рулю. Возможно, в ближайшем будущем, мы будем выдвигать какие-то претензии, но пока это всё в будущем.

 

Куда же тогда приходить фанату ЦСКА, который решит посетить матч «Партизана»?

Это выбор должен сделать сам фанат ЦСКА. Мы радушно встретим его как на юге, так и на Востоке.

 

Как отнеслись к переходу родители Ивана Перовича?

У нас налажен отличный контакт с отцом Ивана. Тем более – он часто пишет на наш форум. И он очень не рад этому переходу. Его прекрасно можно понять. Но в то же время он понимает, что это объединение приведёт к нашему усилению.

С момента основания «Забраньени» прошло около трёх лет. Какие самые значимые моменты ты можешь выделить за этот период?

Главная наша победа – это создание кристально чистого состава, в котором каждый посвящал себя только «Партизану» и жил только ради него. На своём старте мы получили хорошую оплеуху в виде бана на посещение стадиона, проблем с руководством ФК и вечной слежки полицейских. Люди, которые посещали игры «Партизана» 20 лет, просто не могли попасть на стадион, ВТО время как на Юге становились лидерами те, для кого ещё вчера «Партизан» был ничем. Мы посещали женский баскетбол – мы боролись с первого вздоха. Мы начали с 30 людей на баскетболе, а получили две с половиной тысячи на футболе. Мы стали тем самым идеальным образцом гробарского стиля, 100% андерграунда.

 

Нас начали копировать. Юг стал петь наши песни, он стал копировать наш стиль одежды, нас ставили в пример и другие движения Сербии.

 

В плане перформансов и акций говорить очень сложно, так как мы не ставили их в приоритете. Мы не рисовали баннеры, но громко пели песни, которыми прославляли наш клуб.

 

Совсем по-другому мы начали смотреть на драки. Да, здесь нам приходилось терпеть поражения, но мы старались изменить ход мысли в Белграде. Наши парни практически отказались от оружия. Я не говорю про 100% отказ, но, к примеру, на 30 человек мы имели лишь 5-7 дубинок, а остальные парни подставляли головы, локти и голени, но на себе отстаивали честь «Партизана». Мне хотелось бы выделить три драки со «звездашами».

 

Первая произошла в Нише, где нам тяжёлым трудом удалось одержать победу. «Звездаши» атаковали наши малочисленные группы, но вскоре они наткнулись на более серьёзную силу. Мы понесли огромные потери, но одержали победу. Именно она и закалила наш состав, а цыганам подарила нового серьёзного соперника.

 

Вторая драка произошла в Нови Београде. Она была похожа на драку в Нише – около 20 наших человек победили 30-ку красно-белых, и казалось, что всё складывается очень хорошо.

 

Третья же драка произошла в Железнике (район Белграда – прим.ред.) перед дерби. Цыгане прекрасно понимали, на что они идут и поэтому собрали состав в 120-130 человек, вооруженных буквально до зубов. Нас же было в разы меньше – возможно, около 30-35. Нас разбили в пух и прах, нашим парням пробили головы и сломали руки с ногами, но не гордость. Это закалило нас и сделало ещё сильнее.  Нужно сказать, что звездаши готовили эту тему ровно год, они выслеживали каждую деталь относительно нас. Они спрятались за углом и оттуда атаковали нас.

 

Спустя три года я смотрю на это и могу с гордостью сказать, что «Забраньени» о себе заявили как о банде, которая не видит никаких преград. Но с другой же стороны я понимаю, что всё было дано огромной кровью, а это никак не может радовать.

 

Поговорим как раз об этом. В Сербии отсутствует fair-play. Как ты к этому относишься и веришь ли, что когда-то составы будут драться на руках?

Мы близкие по духу народу, мы братья-близнецы, но быть с оружием – часть сербского менталитета. Мы пытались предложить цыганам выйти составами 50 на 50 и драться на руках. Звездаши  вроде бы дали согласие, но потом поняли, что будет намного легче напасть с оружием и бОльшим составом. Огромное количество людей погибло, но всем на это наплевать.

 

Я не верю в то, что мы когда-то выйдем на голых руках. Мы так и продолжим убивать друг друга. Это страшно, очень страшно. Но мы, Гробари, будем пытаться переучивать всех, это станет одной из наших главных задач. Сломанная рука вскоре заживёт, а убитого не вернёшь.

 

Ты сказал о братьях-близнецах. Какие главные различия ты видишь между нашими подходами к фанатизму?

Вы очень организованы. И вы очень легко проводите акции в городе. У нас же в этом плане полная анархия (тут сербы, к нашему удивлению, с трудом, но и произносят заветный термин (!) – «конская тупка»). Мы не умеем отжимать, вникать в доверие и всё такое. Но я надеюсь, что в скором времени мы выйдем на новый уровень.

 

Но в то же время нас различает очень многое. Быть фанатов в России – быть фанатом один день. Ты просыпаешься, добираешься до стадиона, поёшь и хлопаешь, по возможности дерёшься, а дальше едешь домой, где ложишься спать и завтра идёшь на работу/учёбу, где тебя окружают фанаты вражеских клубов, но на этом всё заканчивается, так как вы ждёте следующей недели, чтобы пересечься.

 

Быть фанатом в Белграде – быть фанатов 24 часа в сутки, 7 дней в неделю, 365 дней в году. Понимаешь, я не бандит, но в Белграде я вынужден жить как бандит. Я дерусь без оружия – я не преступник. Но лидерам «црвены звезды» и «рада» наплевать – им легче достать оружие, чем попытаться честно начать драку. Зачем мне это нужно, когда я могу выстрелом решить все проблемы. Я выхожу на работу и вижу группу звездашей с дубинами, которые хотят переломить мне кости просто потому, что я болею за другой клуб. Отсюда и появляется тема с оружием. Пока ты встанешь в стойку и приготовишься, твой соперник достанет пистолет и выстрелит в тебя. Это криминал, и тут криминал тесно связан с фанатизмом.

Ты приехал в Москву и сразу же нашёл возможность поддержать ЦСКА. Что вообще для тебя этот клуб?

Я переживаю за ЦСКА так же, как и за «Партизан». Я слежу за вашей сценой и вашими действиями, и нам есть чем у вас поучиться. Странно говорить, что человек болеет за «Партизан», но не интересуется ЦСКА. Наш клуб был основан по образцу вашего клуба, поэтому мы и стали братьями. Это братство, которое будет крепчать с каждым днём.

 

Совместная одежда, выезда за братский клуб – в плане взаимоотношений было сделано очень много. Чего ты ждёшь от братства в дальнейшем?

Много наших парней посещали ваши матчи в Лиге Чемпионов (целый десант Гробарей поддерживал ЦСКА в Мюнхене и Пльзени – прим.ред.). Могу с уверенностью сказать, что и в этом сезоне эта традиция продолжится. Но главное, что я бы хотел увидеть – это взаимообмен. Вы хорошо акционируете в городе, мы хорошо поём, у вас есть сила, у нас страсть. Именно в этом плане и хотелось бы производить обмен, ведь именно благодаря этому мы станем сильнее, а вы станете лучше. Ещё один аспект, который бы мы хотели развивать.

 

Шуле, спасибо тебе огромное за интервью. Напоследок скажи нашим читателям пару слов.

Любите свой клуб и будьте преданными своим цветам и идеям. Связь между нами налажена, и мы будем делиться опытом. Я хочу сказать огромное спасибо всем, кто помогал мне, кто пригласил нас на турнир и создал  для нас родную атмосферу. Спасибо!

После интервью парни отправились на третий период матча ЦСКА – «Югра», где продолжили поддерживать братский клуб, получив  сувениры от клуба и сфотографировавшись на льду.  А уже после матча продолжили коротать время по ночной Москве. Очень верим в то, что город, ледовый дворец и фанаты оставили самые лучшие впечатления у гостей, и им захочется вернуться обратно. Мы всегда будем их ждать.