Intervju sa vodjom Torcide Sandzak(Novi Pazar)

Specijalni intervju za portal Balkanski navijaci dao je jedan od vodecih clanova navijacke grupe Torcida Sandzak koji je zeleo da ga oslovimo pod nadimkom Tony…

1. Nastanak Torcide i prve akcije?

-Godina 1989.Nekoliko momaka koji su sredinom 80 godina,poceli organizovano navijanje na gradskom stadionu u NOVOM PAZARU,upocetku kao navijacka grupa BLUE HUNTERS u kojoj sam bio i ja ,formirala je najvecu navijacku skupinu u SANDZAKU,kojoj smo dali ime TORCIDA SANDZAK 1989.

2. Najveci rivali i prijateljske grupe?

-Najveci rivali su nam UNITED FORCE,CRVENI DJAVOLI,RED FIRM

3. Da li je u novopazarskim navijackim grupama zastupljena politika?

Ranije je bilo u TORCIDI,za koju su mislili da je podrzava DR SULEJMAN UGLJANIN,a EKSTREME ,RASIM LJAJIC

4. Trenutni odnos sa Ekstremima i Ultra Azzurom?

Posle incidenata koji su se desili izmedju TORCIDE i EKSTREMA,voljom naseg dragog brata vodje navijaca FK FENERBAHCE ,SEFE REIS,koji nije vise medju zivima,dva tabora su se ponovo pomirila ,i do dan danas ,imaju korektan odnos,na tribini ,uz to sto je sada trenutno TORCIDA SANDZAK 1989 u bojkotu.

5. Zbog cega se bojkotuju fudbalske utakmice i da li se organizovano posecuju utakmice u ostalim sportovima?

Utakmice se bojkotuju iskljucivo zbog uprave kluba,koja se nijednom nije udostojila ,da izadje u susret i da porazgovara sa predstavnicima TORCIDE, a ostale sportove ne posecuju,samo pojdinci bez transova i obelezja.

6. Najveca navijacka pobeda i poraz?

UNITED FORCE I NAVIJACI PRISTINE NA CELU SA ARKANOM, PORAZE NISMO IMALI.

7. Da li je zastupljena represija nad Torcidom i u kojoj meri?

Represija nad TORCIDOM SANDZAK 1989 ,je zastupljena u tolikoj meri,da je vecina grupe prebijana od strane policije i zatvarana,zadnjih 20 godina,uz to da za najveca padanja kluba,disciplinske kazne 0d stotine hiljada dinara koje je uprava placala ,su okrivljeni navijaci TORCIDE,kao i ogradjivanje kluba za svaki incident,koji bi napravili ljudi koji dodju nekoliko puta u godini od TORCIDE .Represija se i dalje vrsi tako da je TORCIDA U bojkotu do dajlnjeg

8. Da li se planira ponovni povratak na tribinu?

Ponovni povratak na tribinu se planira samo pod uslovom da uprava ,jednom dodje i da ispuni zahteve,i da u istoj bude jedan predstavnik TS-89

9. Stanje navijackog pokreta trenutno u Srbiji?

Jednom recju -OCAJNO.DELIJE I GROBARI I DONEKLE I TAURUNUM BOYS,ostalo sve otislo u K…C

10. Tribine nekad i sad?

Nekada ste imali na tribinama,kao prvo brojnost,ZVEZDA I PARTIZAN SU NA DERBIJIMA imali 100000 ljudi ,20000 na severu,iako je bilo stajanje,to je bilo u SFRJ ,mi smo tada u NOVOM PAZARU ,imali prosek 7000 ljudi,i to u drugoj ligi,sada na ,,vecitom derbiju,,jedva 20000 ljudi,na utakmicama PARTIZANA I ZVEZDE 1500 ljudi,u NOVOM PAZARU posle ispadanja iz SUPERLIGE,300-400 U SUPERLIGI igraju neka sela koja niste mogli da nadjete na geo karti,recimo,,BANATSKI DVOR,,,sada imate SURDULICU,BANAT,DONJI SREM,VOZDOVAC,CUKARICKI,sa po 50 navijaca,imate jednu JAGODINU ,dodju delije na stadion kojem je kapacitet recimo 12000 I zauzmu ceo stadion i prate utakmicu,a imaju pravo na 5 posto ulaznica,a gde su ekipe kao,RADNICKI(KG),SLOBODA (UZICE) i da ne nabrajam vise ,lose,lose…

12. Za ili protiv balkanske fudbalske lige i zasto?

Ja sam za balkansku ligu,ali bez gostovanja ,znate i sami da prototip JADRANSKE LIGE u kosarci nije mogao da opstane bas zbog gostovanja ,tako da bi to bilo jedino moguce resenje ,a i fudbal na balkanu bi bio bolji a i bolja posecenost

13. Top 5 najboljih grupa iz bivse SFRJ?

TORCIDA(HAJDUK),GROBARI,DELIJE,BBB,HORDE ZLA

BBB se oglasili povodom događaja oko kluba

Najglasnija skupina Dinamovih navijača, ona koja je ostala najveća opozicija vladajućoj kliki unutar kluba, oglasila se povodom nedavnih događaja oko kluba. Pritom su se osvrnuli na licemjerne izjave u javnosti i pressicu koju nazivaju podizanjem političkog imidža Zdravka Mamića. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

“S obzirom na to da je Uprava Dinama ovih dana u žestokom naletu protiv cjelokupnog navijačkog pokreta u Hrvatskoj optužujući ni manje ni više nego navijače, a u prvom redu Bad Blue Boyse za napad na trenera Dinama, mislimo da je pravo vrijeme da se čuje i naš glas, namjerno s malim vremenskim odmakom. Posebno zato što je po istom obrascu još ranije tretiran i napad na njihovog tzv. “savjetnika”.

Tko i što stoji iza ta dva incidenta, time neka se bave oni čiji je to posao. Ipak, podmukle konstrukcije ljudi koji javno nastupaju u ime našeg kluba više nećemo ignorirati jer se ovdje radi isključivo o pokušaju stvaranja novog vala represije nad navijačima i skretanju pozornosti s mnogobrojnih afera u kojima se guši njihov “savjetnik”.

Kada na red dođu teme o korupcijskim skandalima i procesima koji se vode protiv nekih od njih, onda su tim istim ljudima puna usta frazetina kao što su “presumpcija nevinosti” ili “nitko nije kriv dok mu se ne dokaže suprotno”. Ali u ovom slučaju oni su i policija, i sudac, i porota pa su krivca našli prije nego što se može izgovoriti “aneks ugovora”.

Koliko je ova klika izgubljena u vlastitoj proturječnosti bilo je kristalno jasno na jučerašnjoj strogo režiranoj i kontroliranoj konferenciji za tisak na kojoj je napadnutom treneru praktički zabranjeno odgovarati na novinarska pitanja. Tako je na postavljeno pitanje o kakvoj vrsti ozljede se radi odgovor umjesto njega dao klupski povjerenik za sigurnost.

Isti je svoju polusatnu tiradu posvetio vapajima za intervencijom države, policije i pravosuđa, ali je procese koje ista ta država, policija i pravosuđe vode protiv njegovog šefa nazvao “udarom na njihovu organizaciju”.

Na kraju te nevjerojatne bujice licemjerja, logičkih vratolomija i tumačenja sadržaja našeg letka sa Šalate koji je samo po njima prijeteći, očito je da je u cijeloj priči najmanje važan trener Cvitanović. Cijeli slučaj se pretvorio u glancanje “savjetnikova” paćeničkog imidža i prikazivanje tiranina kao žrtve.

Sve ovo samo je još jedan korak u besmislenom rotoru u kojem vodstvo kluba, a što je de facto uvijek bio i ostao samo jedan čovjek, kukavički skriva svoje privatne interese iza imena Dinamo, iza sporta, nogometa… U kojem smo svi gubitnici. Vodstvo kluba se godinama bavi spletkarenjem, huškanjem policije i pravosuđa na vlastite navijače, stvaranjem podjela među Dinamovim navijačkim pukom i za to uvijek nalazi vrijeme i izmišlja razloge. Ne postoji niti jedan oblik dijaloga ili volje da se otvore teme o problemima koje vide svi osim njih. Bezuvjetna vlast nad Dinamom i teror prema svima koji im se suprotstave je glavna značajka ove garniture.

A upravo to im je omogućila država.”

Nazivi navijackih grupa iz Engleske

AFC Bournemouth – Bournemouth Casual Element[30]
Aldershot Town – A Company[31]
Arsenal – The Gooners, The Edecaws[32]
Aston Villa – Villa Youth, Steamers, Villa Hardcore, C-Crew[33]
Birmingham City – Zulus[34]
Blackburn Rovers – Blackburn Youth[35]
Blackpool – The Muckers[35]
Bolton Wanderers – Cuckoo Boys, Boltons Service Youth[36]
Bradford City – The Ointment[37]

Brentford – Ealing Road Army, Brentford Youth Element[38]
Bristol City – City Service Firm, Family Stand Ointment[39]
Bristol Rovers – Gas Hit Squad[39]
Burnley – Suicide Squad[40]
Bury – Interchange Riot Squad[41]
Carlisle United – Border City Firm[42]
Charlton Athletic – Cockney Firestarters, B Mob Charlton Youth Casuals[43]
Chelsea – Headhunters[44]
Chester – 125's[45]
Coventry City – The Legion[46]
Crystal Palace – Dirty 30[47]
Derby County – Derby Lunatic Fringe[48]
Everton – County Road Cutters[49]
F.C. Halifax Town – Halifax Youth[50]
Grimsby Town – Cleethorpes Beach Patrol, Grimsby Hit Squad[51]
Huddersfield Town – Huddersfield Young Casuals[52]
Hull City – Hull City Psychos[53]
Ipswich Town – Ipswich Punishment Squad[54]

Leeds United – Leeds United Service Crew[55]
Leicester City – Baby Squad[56]
Lincoln City – Lincoln Transit Elite[57]
Liverpool – The Urchins, R.R.S. Runcorn Riot Squad[58]
Luton Town – The MIGs, Lutonistan, Lutonlees Bury Park Boys[59]
Manchester City – Blazing Squad,[60] Cool Cats,[61] Guvnors,[62] Mayne Line Service Crew[63]
Manchester United – The Red Army,[64] Men In Black,[65] Inter City Jibbers[66]
Mansfield Town – Mansfield Shady Express[67]
Middlesbrough – The Frontline[68]
Millwall – Bushwackers[69]
Milton Keynes Dons – The Concrete Fifty (TCF)[70]
Newcastle United – Newcastle Gremlins[71] The New Batch
Nottingham Forest – Forest Executive Crew[72]
Norwich City – Norwich Hit Squad, Under 5's[73]
Oldham Athletic – Fine Young Casuals[74]
Oxford United – South Midlands Hit Squad[75]
Peterborough United – Blue Division[76]
Plymouth Argyle – The Central Element[77]
Portsmouth – 6.57 Crew[78]
Preston North End – Preston Para Squad[79]
Queens Park Rangers – Bushbabies[80]
Reading FC – Berkshire Boot Boys[80]
Shrewsbury Town – English Border Front[80]
Sheffield United – Blades Business Crew[81][82]
Sheffield Wednesday – Owls Crime Squad (OCS), Is That It (ITI)[83]
Southend United – CS Crew[84]
Stoke City – Naughty Forty[85]
Sunderland – The Seaburn Casuals[86]
Swindon Town – The Aggro Boys; Swindon Active Service (SAS)[87]
Tottenham Hotspur – Yid Army, Tottenham Massive, Spurs N17[60][88]
Tranmere Rovers – TSB (Tranmere Stanley Boys)[89]
Port Vale – Vale Lunatic Fringe[90]
West Bromwich Albion – Section Five[91]
Watford – Watford Risk Squad[92]
West Ham United – Inter City Firm I.C.F[93]
Wolverhampton Wanderers – Subway Army 1981–1984, The Bridge Boys 1987–1988, Yam Yam Army mid 2000's–present[94]
York City – York Nomad Society (YNS)[95]

Kako je u Spaniji pala grobarska zastava Blok 45

Saopstenje Grobara o dogadjaju iz Sevilje

Par grobara koji su okacili zastave i navijali, imali su problem sa redarima koji im nisu dozvolili da stoje i gledaju utakmicu.

Posle svadje sa redarima usla je i policija i onda su se dogovorili sa pandurima da Grobare premeste u zadnji red tribina, jer tamo nece nikome smetati da stoje i navijaju..

Zastava blok 45 je u celoj toj gunguli ostala kod jednog novinara iz casopisa Izaberi Partizan kojeg Spanci sacekuju na izlazu sa stadiona..Videvsi da je on sam, Spanci otimaju zastavu i izlaze sa stadiona. Ne znamo sta je u ovoj situaciji bilo navijacki, kako to ovaj dogadjaj karakterisu srpski navijaci po internetu. Pre bi rekli da je ovo kukavicki potez, totalno ne navijacki (ciganski) izveden.

Kad je to saznao ostatak Grobara koji su bili premesteni u poslednji red, krecu napolje, tri momka izlaze sa stadiona i pocinju da traze tu ekipu. Posto se prekoputa stadiona nalazi trzni centar, Grobari tu ulaze i posle par minuta nailaze na ekipu od 20tak momaka obucenu u stone island i ostale kezual marke. Ispostavilo se da je ta ekipa otela zastavu novinaru i odmah krece obracun sa njima. Potezan je razan inventar koji je bio pri ruci(stolice iz kafica,itd) cak je doslo i do samog fizickog kontakta i onda se spanci daju u beg, iako su bili brojcano nadmocniji 20:3. Pritom su u ovom obracunu povredjena dva seviljina navijaca, dok su Grobari prosli bez povreda,.toliko o hrabrosti spanskih huligana…..

Saopstenje momka kod koga je ostala zastava

Nikada nisam previse obracao paznju na price po netu, nisam registrovan ni na jednom forumu, ali ovo je katastrofa… Jutros mi je drugar dao link i javio sta da procitam… Sad sam iscitao sve i bukvalno se slogirao… **** te, ne mogu da verujem da ti Spanci toliko mogu da lazu, i uopste ne kapiram u cemu je fazon… sto je sramota da kazu da su napali jednog coveka kojem su oteli zastavu, da su pobegli odatle jer je naletela murija i da su posle pola minuta, njih 15-20 morali da se povuku pred TRI grobara (nisam siguran da li je bio i cetvrti)… to sam gledao svojim ocima drzeci kesu s ledom na glavi, jer se kroz prolaz od trznog centra sve jasno videlo…

 

Stajao sam bukvalno sam ispred ulaza u novinarsku lozu i cekao drugara da razduzi foto marker (i ja sam bio u svojstvu novinara casopisa Izaberi Partizan). Ova cetvorica koja su bila na gornjem nivou jos uvek nisu sisla dole, a ekipa koja mi je dala u ruke tu zastavu da je vratim jednom od ove cetvorice morala je da zuri zbog carter leta, tako da je i njih 6 u istom momentu otislo na svoju stranu. Onih poslednjih 5 Grobara koji su doneli zastavu Dorcol jos uvek su u tom momentu bili na tribini…

 

Tada me napadaju, prvo njih trojica, udaraju par puta i otimaju tu kesu… i beze, ja instiktivno krecem za njima, uspevam jednog da stignem, oborim ga na zemlju, ali i ja padam sa njim, jer je zbog kise taj plocnik pred stadionom bio klizav. Tada mi je spao kacket sa glave. U tom momentu ulece njih, ne znam tacno, 7 ili koji vise, i krecu da me sutiraju, izvlace tog svog, a ja zadobijam ukupno tri udarca nogama, jedan u rame, jedan u bulju i treci u glavu…

Vec u narednom momentu ulecu panduri koji su sve vreme bili na deset metara odatle ali nisu videli sta se desilo zbog guzve. Spanci beze kroz taj prolaz trznog centra, a mene kupi murija i delegat Uefa (jer je sve gledao, i jos video da imam press akreditaciju) i tu pred dezurnim ambulantnim kolima koja je na dva metra odatle daju mi kesu s ledom… Prolazi nepunih minut vremena, kada se pojavljuju ovi sa gornjeg sprata, kao i ovaj koji je isao da razduzuje marker… cim su videli sta se desilo oni krecu kroz taj prolaz od shopping centra u poteru za Spancima i na drugom kraju, na izlazu na bulevar, nalecu na njih…

Sve sam gledao i sve se jasno videlo jer je bilo dobro obasjano a i udaljenosti od svega pedesetak metara. Sa jedne strane su bila njih trojica Grobara (ponavljam, nisam siguran da li je bio i cetvrti), a sa suprotne sigurno 15 Spanaca, mozda i koji vise (ali ne preko 20). Grobari iz nekog lokala u tom trznom centru uzimaju pepeljare, i ostali inventar i krecu da rokaju time Spance, od kojih se dobar deo povlaci… Brate, video sam da su dvojica Spanaca zavrsila na podu, tada ulece murija i kraj. Ni jedan Grobar nije dobio ni jedan udarac!!! I to je kraj price, sve je trajalo vrlo kratko… Ja sam tokom celog puta nazad drzao taj led na glavi, pregledao me je i klupski lekar koji nije mogao tacno da kaze da li mi je nesto puklo jer sam bio otecen… Tek kada sam u cetvrtak otisao da snimim glavu tu kod nas u bolnici, konstatovali su mi prelom jagodicne kosti. Operisan sam u petak a danas pusten na kucno lecenje…

Nadam se da su komentari nakon ovoga sto sam napisao nepotrebni, jer bio je to samo manji navijacki incident i tacka. Posebno me iritira taj los engleski kojim su te jajare pokusale da objasne sta se desilo!!! Ne pljujem Spance zato sto su me napali i prebili… ukazala im se prilika i iskoristili su je. Mnogi drugi bi uradili isto, ali brate, em ne znaju engleski, em lazu!!! Opet, mogu da kazem da sam imao i srece, jer da se to desilo na primer u Italiji, sigurno bi me neko usput i isekao nozem. S druge strane, oko mi je citavo, nisu mi slomili vilicu i prosuli zube, unutrasnji organi na mestu, a ovo sranje ce proci… Nije mi prvi put da sam dobio batine, mada priznajem da je poslednji put bilo dosta davno i da nikada ranije nisam morao da budem operisan zbog nanetih povreda. Meni je u zemlju doslo da propadnem zato sto mi je pala zastava koja jos nije moja, ali j*** ga, sve to ide u navijacki staz… splet okolnosti… jednostavno trenutak nepaznje, kako to obicno i biva u tim situacijama…

Ovo je prica koja je tacna, znamo se dugo, prosao svasta, nemam razloga da lazem bilo sta, jer sam ja taj koji je najebao u celom incidentu!

Ova prica ima i nastavak koji se desio u Italiji tacnije u Djenovi ali neki drugi put ce biti reci o tome…

Yid Army, navijaci Totenhema

Danas navijače Totenhema čini samo pet do deset odsto Jevreja (više od deset procenta navijača Arsenala su Jevreji), ali su prihvatili termin “Yid” (Jevrejin) kao određeni vid svog identiteta i iza sebe imaju čak i podršku britanskog premijera.

Pristalice Totenhema sebe nazivaju “Yid Army” (jevrejska armija), a evo kako je do svega toga došlo.

Pojam “Yid” je žargonski naziv za Jevreje, ali se on prvi put upotrebljava 1930. od strane Osvalda Moslija, osnivača fašizma u Britaniji, pa je zbog toga postao izuzetno kontroverzan.

Navijanje Jevereja za Totenhem je počelo krajem 19. i početkom 20. veka, kad je veliki broj Jevreja emigrirao u Englesku. Većina se smestila u Severni London (kraj koji je i pre toga bio poznat po velikom broju britanskih Jevreja) i izabrala da navija za Totenhem, umesto Arsenala ili Vest Hema, jer su “Sparsi” tad bili elitniji klub.

Kroz istoriju, tačnije sedamdesetih i osamadesetih godina, kad je engleski fudbal bio prepravljen anti-semitizmom i rasizmom, baš zbog svog verskog opredeljenja, navijače Totenhema su pristalice ostalih klubova počeli da nazivaju “Yidovima”, a neretko su i “siktali” na utakmicama oponašajući zvukove iz koncentracionih logora.

Kako nije postojao način da se odbrane od antisemitskih napada ostalih navijača, pristalice Totenhema su odlučili da prihate termin “Yid” i da formiraju takozvanu armiju – “Yid Army”.

Kad je oformljena Premijer liga i kad je Fudbalski savez Engleske zauzeo čvršću poziciju u društvu, te pokušao da reši problem rasizma i antisemitizma dolazi do ozbiljnih sankcija na svako isticanje pojma “Yid”.

Navijači, kako Totenhema, tako i drugih klubova, masovno su hapšeni, ali navijači “Sparsa” i dalje nastavljaju da pevaju pesme s ovim rečima, na “Vajt Hart Lejnu”, ali i na ostalim stadionima širom Engleske. Apel Fudbalskog saveza i policije nije jenjavao, a kulminaciju je dobio kad je zamoljen da reaguje i premijer Velike Britanije Dejvid Kameron, koji je stao na stranu navijača Totenhema.

-Postoji razlika između toga kad navijači “Sparsa” sebe nazivaju “Yidovima” i kad im to neko drugi peva. Onda je to produkt mržnje, a takve ljude treba procesuirati – rekao je jednom prilikom Kameron, nakon čega je na neki način dao legitimitet korišćenju ovog termina samo navijačima “Sparsa”.

Ono što je veoma zanimljivo jeste da danas navijače Totenhema čini samo pet do deset odsto Jevreja (više od deset procenta navijača Arsenala su Jevreji), ali su jednostavno prihvatili termin “Yid” kao određeni vid svog identiteta.

Navijac Spartaka pusten iz pritvora u Sloveniji

Navijac Spartaka iz Moskve koji je uhapsen u navijckim sukobima sa policijom pre utakmice sa Mariborom prosle nedelje pusten je iz pritvora i sad je vec stigao u Moskvu.
Andrej Martianov 25-ogodsnji navijac uhapsen je zbog napada na policijskog sluzbenika i zbog toga je u pritvoru proveo vise od nedelju dana.
Tuzitelj je doneo odluku da Martianova kazni sa godinom dana zatvora uslovno na pet godina i proterivanjem iz Slovenije i zabranom ulaska u drzavu narednih pet godina.

Okrivljeni se kaje zbog napada na drzavnog sluzbenika i zatrazio je da se sto pre vrati u Moskvu jer mu je tamo zena i trogodinji sin koji su u strahu da ce Andrej izgubiti posao zbog ovog incidenta.
Navijac je napao policajca sa ledja i zadao mu udarac kojim je policajcu izbio prednje zube zbog cega je trazena osteta od 3.800 evra sto je Rus prihvatio i nagodio se za uslovnu kaznu.
Inace za ovo krivicno delo zaprecena je kazna od 1 do 5 godina zatvora pa se moze reci da je Andrej dobro prosao.
Navijaci Spartaka zahvaljuju svim ljudima koji su im dostavili materijal koji su koristili u odbrani u cemu prednjace Viole sa njihovim vodjom Romanom Kriznjakom koji je uradio gotovo neke nemoguce stvari kako bi se Rus sto pre nasao na slobodi, a zatim ga sopstvenim autom odvezao na aerodrum u Beograd.

PRIČA O LEGENDI: Pampi i Kaznena Ekspedicija

Ono što bi svaki pravi navijač, a pogotovo Grobar u Srbiji trebao da zna iz istorije navijačkog pokreta, to je priča o Pampiju. Stvarno je nepravda zaboraviti tog čoveka jer je imao mnogo veliki uticaj na sve ono što će se događati kasnije. Ako je Engleska imala Ikija i Head Hunters-e, Srbija je imala Pampija.

Pampi nije bio neki udarač, i kako mi to kažemo, “na ruke” bi ga dobio skoro svaki današnji huligan. Bio je visok oko 182-83 i bio relativno mršav, a nosio je i veliku dioptriju naočara koja ga je dodatno opterećivala.

Ali je zato bio hrabar i izrazito lud, pa su ga se ljudi kao takvog klonili. Posebnu težinu u svemu je imao njegov otac, jedan od policijskih oficira u brigadi na Banovom Brdu, jedinici koja je obezbeđivala sportske priredbe. Među navijačima je vladala totalna dezinformacija, koja je išla toliko daleko da se pričalo i da mu je otac ministar MUP Srbije. Cigani su tih godina kao razlog zašto mu se ne suprotstavljaju iznosili to, da kada bi ga prebili bili bi istog momenta uhapšeni, što naravno nema nikakve veze sa istinom. Pampi je znao pravila igre, jer je bio mangup sa ulice i nikada ni na koga ne bi uperio prstom ni u ludilu. Mnogo ga je interesovao navijački svet, bio je patološki navijač Partizana , ali se u fudbal nije puno razumeo. Negde oko 1980. postao je jedan od vođa na jugu.

Imao je posebnu harizmu da okupi pa malo je reći čudnovate ljude oko sebe. Nerazdvojan je bio sa pokojnim Trlajom (Bata Trlaja) jer su živeli tako reći u komšiluku. Pampi je odrastao u BLOKU 70, a Trlaja na Bežaniji. Kada je trebalo na ruke sa nekim jedan na jedan, tu je bio Trlaja, koji je među prvim navijačima u Beogradu počeo i da bilduje.

Gostovanja koja je organizovao Pampi nisu ničim ličila na ona dok se on nije pojavio. Sve je funkcionisalo besprekorno. Imao je momke koji su brinuli da se putuje preko Ferijalnog Saveza (omladinska organizacija preko koje je karta koštala bagatela), pa su za razliku od cigana koji su se uglavnom švercovali, grobarska putovanja bila masovnija i bezbednija. Kod Pampija je svako imao svoje zaduženje, pa su tako postojali i “dežurni lopovi” koji su imali zadatak da pribave hranu, piće i ostale potrebne stvari za naredna gostovanja. Krali su i platno za zastave, i auto lakove za grafite, i…šta sve ne… Pampi je uvek sa sobom nosio ključ koji je otvarao sva vrata u vozu, pa bi tako otvarao i posebne vagone, koji su bili namenjeni isključivo kondukterima, ali bi Grobari pre njih zauzeli mesta te bi kondukteri mislili da su zaboravili da zaključaju vrata, jer im na pamet nije padalo da neko od navijača može da ima tako redak ključ.

U pomenuti vagon mogli bi da uđu samo “Generali” kako je Pampi zvao one mlađe najaktivnije, zatim oni iz prve ekipe do Pampija i one koje bi on sam odabrao. Uz klopu i piće, imao je i posebne ljude koji su služili za podizanje morala ostalima, nešto kao u stara vremena što su bili guslari. Na primer Italijan je pričao kako se ponašaju žabarski ultrasi na gostovanjima, prepričavao poslednje nerede sa italijanskih stadiona, itd. Kada bi on završio, na red bi došli skinheadsi i pričali o dešavanjima u Engleskoj, što je inače bila Pampijevoj omiljena tema. Ako se putovalo u neki hrvatski grad, posebnu ulogu su imali takozvani “politički komesari”, koji su pričali o srpstvu. Uz Pampija je često bio i “Debeli” koji je govorio samo u stihu, tako što bi istog trenutka od rečenica pravio rime. On je bio zadužen za smišljanje novih pesama i skandiranja, koja su kasnije uvežbavana. Kada su “Generali” bili dovoljno informisani, zadatak je bio da prenesu sve što su saznali na ostale, a Pampi je išao vozom kao pravi vojskovođa i obilazio svoje vojnike da proveri moral. Uvek se zalagao da bude pravi lider.

Tako na primer valjda 82/83, grobari su krenuli u Zagreb i ispisali su ceo voz i spolja i iznutra autolakovima, jer je bio trip da to izgleda mnogo dobro kada se ulazi u stanicu neprijateljskog grada (postojala je priča da tako rade žabari). Policija je u Slavonskom Brodu htela da uhapsi većinu Grobara, ali se Pampi prijavio da je sve sam napisao, misleći da ce biti dovoljno da Trlaja telefonira njegovom ćaletu i da će ovaj preko svojih veza da izdejstvuje brzo puštanje, što se ko za inat nije dogodilo. Pampi je bio jedinac, pa je tako njegov otac bio strašno slab na njega. Često je bilo i komičnih scena. Tako je jednom išla kolona grobara od Terazija ulicom ka stadionu i negde ispred Slavije im se preprečila policija. Pampi prvi među Grobarima, a Pampijev ćale komanduje jedinicom. Pampijev ćale: “Miroslave (Pampijevo pravo ime), popnite se na trotoar!” Pampi: “Saša (ćaletovo ime), pomerite se da prođemo.”

Pampijev ćale: “Miroslave, popnite se na trotoar ili ti ne dam džeparac za sledeći mesec!” Pampi je bio prvi koji je počeo da organizuje akcije iznenađenja. Na primer, sa manjom ekipom je odlazio u Šid i sačekivao noćne vozove iz Splita, Zagreba,…u zavisnosti ko je igrao sa Partizanom. To niko nije očekivao, jer su uglavnom svi spavali. Postoji i na BBB sajtu priča kad je uhvatio “Bubu luđaka”, ali događaji nisu tačno opisani. Grobari su “Bubu” zarobili i vodili ga ceo dan sa sobom, da bi ga na kraju odveli na Manceov grob, vezali i terali da peva Partizanove pesme. Tada je došla Manceova majka da poseti grob svoga sina, a grobari su pobegli jer ih je bilo sramota. Tako su jednom i cigane čekali kada su se vraćali iz Novog Sada. To je bilo nešto sasvim novo i pravo iznenađenje za sve – Blitzkrieg! Pampi je oko sebe uvek okupljao mnoge problematične njuške.

Tako je jedan od generala bio i pokojni Dile (Divac iz 63. bloka), pokojni Muca, a jedan od klinaca i pokojni Žabac (Kneletov nerazdvojni drug). Bilo je tu i mnogo momaka koji nisu imali nikakve veze sa navijačima: Mungos, Bata Bosanac (prvi počeo da prangija po gradu, ali u ono vreme po nogama)… Zbog svega ovoga je tih godina bio prisutan strah i kompleks među ciganima, a Grobari su sve do 1986. dolazili na sever kada je Zvezda igrala važne utakmice i pevali grobarske pesme. Gledano iz perspektive današnjeg vremena, to izgleda skroz nezamislivo, ali niko od cigana nije hteo prvi da se suprotstavi iz straha šta bi se moglo dogoditi narednih dana u gradu. Već tada su bile poznate priče o “ŠOK SOBI” (podrum u zgradi jednog grobara u Pampijevom komšiluku), gde su maltretirani ljudi, stavljane im cevi pištolja u usta i druge nezamislive stvari za ono vreme. Dovoljno je bilo da ribama iz tog kraja pomeneš Pampija i više sa tobom nikada ne bi progovorile ni reč. Pampi je od cigana priznavao samo Boška (nerazdvojan drug iz detinjstva) za koga je govorio da je isti kao on, i Rikija koji je uhapšen ‘86 kada su posle kupa sa OFK Beogradom po gradu lomljene šiptarske radnje.

Kada se vratio sa izdržavanja kazne nikad se više nije pojavio na severu. Njih dvojica su uvek mogli da dođu na jug sa zvezdinim šalovima, pa se tako još uvek prepričava scena, kad je Boško mrtav pijan pišao na sred južnog kopa, a niko nije smeo da mu kaze ni reč zbog “Ćoravog”. Postoji i druga priča, da je tada isti taj Boško prebijen od strane nekih grobara koji su kasnije imali grdnih problema zbog toga.

Prvo huligansko gostovanje neke ekipe iz bivše zemlje preko bilo je grobarsko u Menhengladbahu. Otputovao je jedan autobus grobara i sve je bilo regularno do izlaska iz zemlje (svemu što čitate morate dati posebnu težinu, jer što je danas najnormalnije, u to doba komunizma bilo je nezamislivo). Onda je Pampi izvadio buzdovan (uvek je nosio sa sobom čudne kape i neko oružje) i rekao vođi puta i vozaču : “A sada ja preuzimam komandu”. Grobari su na stadionu imali super izdanje, dobri transparenti (kao englezi u to vreme), dobro navijanje i ceo fazon. U novinama su naveliko pisali o tome kako su vozači doživeli taj put. Još se smejemo kad se setimo, u stilu: “Krenuli smo sa novim autobusom, vratili se sa zaprežnim kolima”. Najluđe je u pomenutom autobusu bilo kada je Žare Petrović počeo da vozi, a svi grobari da navijaju.

Kulminacija je bila kad se Žaretu prikenjalo i kad je autobus zaustavio u centru jednog nemačkog grada. Izašao je napolje i takoreći pred masom prolaznika počeo da se skida. Grobari su ga zagradili zastavom a on je se ‘ladno iskenjao u sred grada! Trlaja je imao nekog kera koji je bio toliko divlji, da je više ličio na zver, nego na psa. Držao ga je u posebnom kavezu i samo su on i otac mogli da mu priđu. Kada bi dolazio Pampi i ostali drugovi, često bi se napili i postajali nesnosni. Inače, takvih ludaka danas zaista nema mnogo među navijačima u Beogradu. Počeli bi da demoliraju Trlaji kuću i jedini način da ih smiri, bio je da dovede “zver”. Svi su se toliko plašili “zveri”, da bi postajali manji od makovog zrna kad se pojavi. Kada je Trlaja otišao u vojsku, gnevni na kera što ih je traumirao svo to vreme, došli su jedno veče i isprebijali ga motkama.

>Na jesen ‘85 na jednoj zvezdinoj evropskoj utakmici, na sever dolaze prvi put bez Pampija mlađi grobari (njegovi “generali”) i sukobljavaju se sa mlađom ciganskom ekipom. Od tada grobari više ne dolaze na sever Marakane, ali još uvek cigani nisu prevazišli kompleks Pampija. Pampi je često pre početka derbija dolazio na Zeleni Venac, cigansko mesto okupljanja, da proveri cigansku snagu i raspoloženje. Uvek je dolazio u pratnji manje grupe svojih najbližih iz ekipe, pa je tako bilo i naredne sezone 86/87. Došao je sa Trlajom, Smederevcem, još nekim momcima i Trlajinom devojkom. Ali na severu su se već bitno promenile stvari i mlađa garda je već uveliko htela da preuzme vođstvo cigana. Došlo je do tuče izmedju cigana i grobara, i grobari su morali da pobegnu.

Trlaja je ostao i dobio batine, a Pampi je pobegao taksijem sa Trlajinom devojkom. Sa ciganske strane u tuči su najaktivniji bili Pjer (živeo tada, kao i sada u Australiji gde ima hotel, došao u posetu Beogradu, ali ranije je bio jedan od vođa), pokojni Kajman , pokojni Toma Sarajlija i Zelja. Trlaja nije mogao Pampiju da oprosti to što ga je “izdao” i pobegao, i na jugu pre utakmice mu zabranjuje da više dolazi na stadion. Pampi se pojavio još nekoliko puta na jugu i od tada mu se gubi svaki trag. Trlaja pokušava da se osveti ciganima za prethodni poraz i posle utakmice ide sa ekipom koju je skupio u fajt. Ponovo dolazi do tuče u Bulevaru JNA , u visini Slavije i Trlaja ponovo ostaje da leži na zemlji. Od tada prestaje da dolazi aktivno na jug. To je otprilike i kraj te ekipe, sve ostalo je istorija, mit, legenda!

Prvo huligansko gostovanje neke ekipe iz bivše zemlje preko bilo je grobarsko u Menhengladbahu. Otputovao je jedan autobus grobara i sve je bilo regularno do izlaska iz zemlje (svemu što čitate morate dati posebnu težinu, jer što je danas najnormalnije, u to doba komunizma bilo je nezamislivo). Onda je Pampi izvadio buzdovan (uvek je nosio sa sobom čudne kape i neko oružje) i rekao vođi puta i vozaču : “A sada ja preuzimam komandu”. Grobari su na stadionu imali super izdanje, dobri transparenti (kao englezi u to vreme), dobro navijanje i ceo fazon. U novinama su naveliko pisali o tome kako su vozači doživeli taj put. Još se smejemo kad se setimo, u stilu: “Krenuli smo sa novim autobusom, vratili se sa zaprežnim kolima”. Najluđe je u pomenutom autobusu bilo kada je Žare Petrović počeo da vozi, a svi grobari da navijaju. Kulminacija je bila kad se Žaretu prikenjalo i kad je autobus zaustavio u centru jednog nemačkog grada. Izašao je napolje i takoreći pred masom prolaznika počeo da se skida. Grobari su ga zagradili zastavom a on je se ‘ladno iskenjao u sred grada!

Trlaja je imao nekog kera koji je bio toliko divlji, da je više ličio na zver, nego na psa. Držao ga je u posebnom kavezu i samo su on i otac mogli da mu priđu. Kada bi dolazio Pampi i ostali drugovi, često bi se napili i postajali nesnosni. Inače, takvih ludaka danas zaista nema mnogo među navijačima u Beogradu. Počeli bi da demoliraju Trlaji kuću i jedini način da ih smiri, bio je da dovede “zver”. Svi su se toliko plašili “zveri”, da bi postajali manji od makovog zrna kad se pojavi. Kada je Trlaja otišao u vojsku, gnevni na kera što ih je traumirao svo to vreme, došli su jedno veče i isprebijali ga motkama.
Preuzeto sa Abraxas-ovog portala

Intervju sa pripadnicima navijacke grupe Kenjaj

Intervju je radjen pre 10-ak godina i preuzet je sa navijackog foruma TribinaSRB

KENJAJ!

31.10.1996 na utakmici protiv Barselone, prvi put se pojavio transparent ‘Kenjaj!’. Pitali smo momke iz ove ekipe ‘Odkud bas to ime?’

– Hehehe.. pa pazi.. ovi stariji momci iz naseg bloka, navarili se i smisli ‘Kenjaj!’ – i to vise kao zajebanciju, kao transparent. Tada, na tekmi sa Barselonom, bilo nas je samo 7, a kasnije je broj narastao..

Vi ste svi iz istog kraja?

– Aha.. nosili smo u pocetku obe zastave zajedno.. i Legija 21 i Kenjaj. Ma.. mi smo najkomaktnija grupa (opsti smeh Smile Salu na stranu, svi smo iz istog bloka, 21-og, pa otud i ona pomenuta zastava ‘Legija 21’.


I, koliko vas ima?

– 322. Jeste bre, pusti ti ove sto se smeju Smile Ima i pesma “Trista dva'es’ dva .. luda Kenjaja.. ” Smile))) Shalu na stranu … Pa bilo nas je npr. na Beobanka – Zvezda, preko 30. U principu, oko 20ak momaka je stalno aktivno, a ono.. prosek je 18-19 godina.. ima i momaka u grupi od 17 godina, aktivnih kao i ostali.

Dosta toga ste odradili na tzv. marketingu vase grupe?

– Auf Smile Da krenemo polako.. Sami smo odradili majice, i to mnogo dobre, majice u vishe boja. Neki nam nisu ni verovali da smo to odradili sami. Kasnije su dosle i druge, sa likom Chicha Draze na ledjima, jer kao i ostale Delije – srpski smo nacionalisti, rojalisti. A zastave.. imamo ih odradjenih (za sad) – 8. Nashih. A radili smo dosta toga i za Sever, uopste. I shalove smo uradili, sami, al ne previse toga.

Poznati ste i po par slogana..

– Da.. ‘Zvezda je nasa vera’, onda ‘Poznati po zlu’ i ‘Zvezda je zivot, Sever je Srbija’. A da, ima i ono ‘Ko dodje – lose prodje’ i ‘Bijemo sve!’ Smile

Stalno ste imali probleme sa pandurima?

– Ma da. Nikako nisu hteli da nas puste na tekme za zastavom na kojoj pise, lepo i jasno – Kenjaj! Jedno godinu dana smo je krili, tj morali da se umotavamo u nju, ono, ispod odece, cisto da prodjemo pandure.. te na tekmi, odjednom, na severu se zavijori Kenjaj. Bilo je oduzimanja, pa vracanja, pa tako unedogled..

Ok, to je prica o jednoj od vasih zastava. Kenjaj, kao ekipa, je uzimala i grobarske zastave?

– Uf, kako nismo. Kao, jedna od jacih grobarskih grupa, Rebels – a mi im oteli zastavu. Oteli, ne ukrali. I zamisli, dodje kod tog jednog naseg clana ekipe – pandur, i keva momka cija je zastava bila – i kao, vracaj zastavu, ili ce da bude kasapljenja, sta ja znam.. Isto to vece, kad smo saznali o cemu se radi, otisli smo na gajbu tom decku, i oteli zastavu ‘Rebels’. I pazi sad.. ujutro, na moja vrata – dolazi taj grobar, sa kevom (eeeeeeej, kevom, j****e!) – i troclanom patrolom milicije. Ma.. ma mi smo ti maleri. Odemo u grad, prebijemo grobare, i – nema zastave. Napravimo sacekuse, tuchemo ih i tuchemo, a nema zastave nikako. Pa mislim stvarno…
Al’ dobro.. bilo je i uspesnih akcija. Ono zajedno sto smo sa Red Boysima i North Army kamenovali 100-tinak grobara u vozu koji je dolazio na derbi, pa smo posle naleteli na punu stanicu grobara, koji se uopste nisu dobro proveli Smile A posle tekme zamalo da im otmemo Fan Club Mladenovac zastavu. Tu ispred njihove agencije maltene. Ono.. kod juga maltene. Ma .. razvukli smo je celu, i udri i udri, al ono.. izleteo pun kombi grobara na nas sedam. Jes da smo upalili baklju al vec je bilo kasno. Bili su mnogo stariji, mada smo ih prebili .. al ipak.. nismo se docepali te zastave. Da nije murija dosla, oni sa kacigama, mozda bi se i drugacije zavrsilo, ne znam..

Koji fazon fura grupa Kenjaj?

– Srpski. Od svega po malo (ili mnogo Smile. Napisi slobodno, svi, cela grupa Kenjaj su srpski nacionalisti, iako Delije nisu stranacki opredeljene, sto je u neku ruku i ok, jer smo mi tu zbog Zvezde. A opet, pojedinacno, mi, iz ekipe Kenjaj – svi smo bas ekstremno srpski orijentisani, pa otuda i Chicha Draza na nasim majicama.

NJEMAČKA SCENA SE BUDI: Pogledajte snimke nereda na utakici Kiela i St. Paulija

Opet navijački neredi u njemačkom nogometu! Na utakmici 7. kola Bundeslige II, između Holstein Kiela i St. Paulija, skupina domaćih huligana utrčala je na travnjak za vrijeme utakmice i krenula u obračun sa suparničkim navijačima.

Da bi došli do njih, huligani iz navijačke skupine Kiela morali su pretrčati cijeli travnjak, pored svih navijača i velikog broja zaštitara koji su u potpunosti zakazali. Nakon što je bačena jedna baklja prema gostujućoj tribini, huligani su se dali u bijeg, a za njima su krenuli i nogometaši.

Jednog je huligana ulovio igrač St. Paulija, dok je veliki dio njih uspio pobjeći, odnosno vratiti se na svoju tribinu.

To su nove ružne scene na njemačkim stadionama, nakon nereda na susretu Hanse i Herthe u njemačkom Kupu sredinom kolovoza ove godine. Dvoboj je dvaput prekidan tijekom drugog poluvremena, odmah na početku te u 76. minuti, kad su navijači s obiju strana pribjegli uporabi pirotehnike. Drugi prekid trajao je 15 minuta, kad su domaći navijači zapalili transparent koji su još 2014. godine oteli navijačima Herthe, a vatra se proširila i na dijelove stadiona Otsee.

Sličnih nereda prošlog je vikenda bilo i na utakmici, pazite sada, švicarskog kupa! Huligani iz Berna napali su navijače domaćeg kluba iz Basela, a sve su to, dok su se zagrijavali, pratili nogometaši jedne od dviju momčadi. Prije točno tjedan dana svjedočili smo huliganskim neredima u Mariboru, gdje su se domaći “navijači” sukobili s policijom i gostujućim navijačima Spartaka.

Intervju sa clanom Brigate jednom od podgrupa Delija

Intervju je preuzet sa foruma TribinaSrb i radjen je pre 10-ak godina sa jednim od clanova ove podgrupe Zvezdinih navijaca.

Kada je i kako grupa BRIGATE nastala?

– Nastanak ekipe Brigate, moze se vezati za januar 1994. godine, tacnije za 13. 01. 1994. Tog dana, uoci doceka Srpske nove godine, grupa momaka sa severa odlucila se na pravi korak tj. osnovali su ekipu “ULTRA’ BRIGATE”. Momci iz raznih delova grada bili su osnivaci grupe, koja i dan danas vazi za bitan faktor severa. Po osnivanju, grupa je uradila veliki transparent i ucestvovala u svim akcijama severa.

Zasto i kada je grupa dobila novo ime?

– 1996/'97 desavaju se promene unutar grupe. Grupa je dobila novi naziv tj. samo je odbacila prefiks i odlucila da u dalje pohode krene pod nazivom “BRIGATE”. Hteli smo vec steceni ugled grupe ULTRA’ BRIGATE jos poboljsamo necim novim, necim sto ce jos vise skrenuti paznju na nas. Misljenja smo da smo uradili pravu stvar i organizovali grupu navijaca koja se moze ponositi mnogim stvarima ucinjenim za sever i Zvezdu uopste. I ovde je potvrdjena stara izreka: da svaka promena godi, jer se odmah pocelo ozbiljnije raditi: Regrutovano je novo clanstvo. Uradjen je veliki transparent “Brigate”, koji je i dan danas jedan od najlepsih na severu.


Takodje uradjen je i mali transparent, za gostovanja. Pocelo je ozbiljnije da se radi na marketingu grupe. Do tada su uradjene samo majice “Ultra’ Brigate”, a pod novim nazivom uradjeno je: 4 vrste majica; 3 vrste dukseva; kacketi; salovi (prvi bar salovi na severu) i ostali “sitniji” materijal

Koliko ste aktivni u vecim incidentima, tj. da li u njima ucestvujete organizovano, sa ostalim ekipama sa severa, ili imate i samostalne akcije?

– Od nastanka grupe, ekipa redovno ucestvuje u svim akcijama Delija, naravno odradjujemo i individualne akcije, ali ne bih smo sada navodili primere jer se vec sve dobro zna. Ne bismo da se hvalimo, ali kao grupa nikada do sada nismo bili porazeni (ne racunam organe reda) u sukobu sa drugim grupama. I nasa mladja grupacija redovno ucestvuje u “akcijama” Belgrade Boysa.


Koliko vas sada ima, i chini grupu?

– Iako clanstvo raste iz godine u godinu, kvalitet grupe uopste ne opada, dok je kvantitet na zavidnom nivou. Trenutni broj clanova je oko 70!
Organizovali smo sekcije van Beograda i Srbije, tako da sada pored ljudi iz raznih delova Beograda (Banovog Brda, Vracara, Mirijeva, Zeleznika…) grupu cine i momci iz Panceva, Rume, Banja Luke, Stutgarta…

Ko vam je uzor u inostranstvu, i koji uopste navijacki stil furate?

– Iako je naziv nase grupe italijanska rec, mi ne furamo samo zabarski stil navijanja. Naravno iskombinovali smo sve sto je dobro i tako stvorili odlican fazon. Trudimo se na odlicnoj organizaciji, zapazenom marketingu uz incidente, koreografije i naravno sve to uz “dobar” alkohol. (kada kazem dobar, mislim na pivo!Smile

Nemamo uzore u inostranstvu, ali moram napomenuti svima vec poznato prijateljstvo sa navijacima Olimpijakosa (briGATE 7). Nekoliko nasih ljudi je u kontaktu sa njima, a jedan od nas je i gostovao u njihovom kopu!

Kako stojite sa ostalim ekipama na severu?

– U odlicnim smo odnosima sa celim severom. Samo Sloga Srbiju Spasava! Uvek smo bili i bicemo slozni, jer samo takvi mozemo uraditi mnogo. A vreme koje je iza nas, nosi neizbrisiv trag Delija, ne samo u navijackim zbivanjima, vec i u politickim tj. ne-fudbalskim. Deo tog traga smo i mi. I veoma se ponosimo time.

Koje je vase vidjenje nase tifo scene?

– Cenimo samo prave navijace, kojih je sve manje na nasim prostorima. Nije pravi navijac onaj koji sa jos desetoricom pretuce i izbode klinca, samo zato sto je imao sal drugog kluba i da se posle hvali u fazonu: “Al'smo im je*ali kevu” i sl. Nikom nije tesko da ponese i utoku na tekmu, pa ‘ajde da ratujemo. Naravno to nije odraz hrabrosti niti junastva, zna se kako se dokazuju navijaci. To su osetili i ti sto pucaju i ti sto bodu i seku klince.

Imate li neki slogan.. i, koji su vam ciljevi za buducnost?

– Drzimo se naseg slogana “Zvezda je zivot,ostalo su sitnice” i u narednom periodu nadamo se uspesima ne samo grupe Brigate vec i naseg voljenog kluba. Uz sto vece clanstvo i jaku pesnicu, u narednom veku svima nam je zelja da dozivimo jos jedan “Bari” i “Tokio”. Nadamo se da cemo nasa dokazivanja i u Evropi nastaviti vec na jesen, u Ligi Sampiona naravno!!!