Važno saopštenje Južne Tribine: “Bilo koja frakcija Alkatraza ne može na Jug!”

Već neko vreme se priča o tome kako će izgledati Jug sledeće sezone, jer se po medijima spominju nove grupe navijača Partizana, a jedna od onih koja je privukla pažnju javnosti zove se “Kićina braća”.

O svemu tome odlučili su da se oglase sa zvaničnog profila Grobara na Instagramu. Saopštenje Južne Tribine prenosimo u celosti:

“Poslednjih nekoliko meseci čitamo po medijima kako se sprema nekakav rat za Južnu Tribinu, te kako će da je preuzmu nekakvi Kimi, Džimi, Mika, Žika. Gledamo i kako su neki “voditelji” javno u TV emisiji, gde su se jeli nekakvi ćevapi, dali sebi za pravo da pričaju za koju “frakciju” navijaju i kome šta pripada na tribini.

Zbog toga želimo da postavimo pitanje medijskoj sceni Srbije. Zašto potpaljujete, potpirujete i priželjkujete nove sukobe među Grobarima? Zašto se pravi atmosfera straha za neupućene navijače Partizana baratanjem poluinformacijama i da li je cilj da što manje navijača Partizana dolazi na utakmice svog voljenog kluba?

Ako to nije cilj, onda bismo ovom prilikom želeli da uputimo medije u pravo i istinito stanje na tribini sa ciljem da se više ne objavljuju netačni i naručeni tekstovi pojedinaca iz nekih frakcija jer Grobari nisu zabava za narod pa da se neki izjašnjavaju za koju će “frakciju” da navijaju i da izdvajaju ko su “pravi” navijači, a ko su kriminalci. Prebacite se na zadrugu i ostale rijalitije pa glasajte i navijajte a Grobare ostavite na miru!

Grobari u poslednjih 20 godina pamte mnogo podela, a u svakoj podeli direktno je učestvovala grupa Alkatraz. U svim podelama učestvuju kao glavna ekipa na Južnoj Tribini sve do 2017. godine i onog sramotnog napada sa plaćenicima iz Splita. Nakon toga Alkatraz se javno deli na dve frakcije, jedna ostaje na Jugu a druga odlazi na istok pod imenom Partizanovci. Nakon gašenja “Partizanovaca” (jednog dela podeljenog Alkatraza) druga frakcija takođe napušta Jug i tu se završava sva priča oko grupe Alkatraz. Od tada Južna tribina jača i brojčano i organizaciono.

Sada, frakcija koja je bila na Jugu pokušava da se vrati pod imenom “Kićina braća”.

Kića je legenda Grobara i nikome na tribini ne smeta sećanje na njega niti njegovi murali po gradu. Smeta nam jedino to što određen broj ljudi koristi njegovo ime u marketinške svrhe ne bi li možda privukli ljude jer su i sami svesni koliko je ime Alkatraz omraženo među Grobarima.

Ovo je najjednostavniji način da vi “novinari” razumete situaciju na tribini a ne da se ne ulazi detaljnije u sva nedela ove grupe koja su doprinela urušavanju Južne Tribine jer bi ovaj tekst imao desetak strana.

Zbog cele ove spin priče koja se vrti mesecima da ponovo vlada neka nesloga među navijačima Partizana, želimo da ovim saopštenjem istaknemo da su sve grupe koje su na Jugu protiv povratka bilo koje frakcije Alkatraza na stadion pod bilo kojim imenom, pa ni pod imenom “Kižina braća”. Takođe, ovim saopštenjem želimo da celoj Grobarskoj javnosti pokažemo jedinstvo i stav Južne tribine i da je konačno došlo vreme da se zauvek oslobodimo okova istih ljudi koji su živeli od Partizana mnogo godina, i da nastavimo da podižemo južnu tribinu kao što smo to radili u proteklih nekoliko godina.

Želimo takođe da naglasimo da ove grupe nisu produžena ruka neke mafije, niti je ova stranica glasilo nekakve kriminalne organizacije niti će to ikada biti. Ne zanima nas kriminal ni politika! Jedini naš interes je jak Partizan i jak Jug!

Južna Tribina: 40+, Južni Front, South Guard, Još Neko Kopa, Anti Romi, Alternativa, Vandal Boys, Shadows, Grobari Padinjak, Partizan Offender, Obrenovac, Commando, Grobari Trstenik, Grobari Kraljevo, Grobari Vrnjačka Banja, Grobari Kruševac, Alo Požega, Ludnica Kovin, Grobari Novi Sad, Grobari Vršac, Grobari Republika Srpska, Grobari Trebinje, Grobari Sarajevo, Grobari Vukovar, Grobari Nikšić, Grobari Bar, Grobari iz dijaspore (Cirih, Pariz, Beč, Ljubljana, Vićenca, Štutgart, Amsterdam, Stokholm)”

Poznat broj navijača na Olimpijskim igrama, stroge mere čekaju publiku

PHOTO: tanjug/ap

Olimpijske igre u Tokiju održat će se uz dozvole za prisustvo ograničenog broja lokalnih navijača, saopštili su organizatori.

Uprava organizacije Olimpijskih igara postavila je ograničenje od 50 odsto kapaciteta, odnosno maksimalno 10.000 gledalaca na svim dogadjajima u okviru Igara.

Odluka je objavljena nakon razgovora organizatora Igara, Medjunarodnog olimpijskog komiteta, Medjunarodnog paraolimpijskog komiteta, japanske vlade i vlade u Tokiju.

Glavni vladin medicinski savetnik Šigeru Omi je prošle nedelje preporučio da će najsigurniji način održavanja Olimpijskih igara biti bez navijača. Prethodno je nazvao “nenormalnim” održavanje Olimpijskih igara tokom pandemije korona virusa.

Dolazak navijača iz inostranstva je još ranije zabranjen, dok će lokalni navijači morati da se pridržavaju strogih pravila.

Neće im biti dozvoljeno da navijaju, moraju da nose maske i posle takmičenja će morati da idu pravo kući.

Organizatori su naveli da će izmedju 3,6 i 3,7 miliona ulaznica biti u rukama stanovnika Japana.

Premijer Japana Jošihide Suga je, pre zvanične objave ove informacije, rekao da će se takmičenja odvijati iza zatvorenih vrata ako se situacija sa korona virusom promeni. On je rekao da je Omijeve preporuke shvatio ozbiljno, ali ih nije sledio.

Sedmodnevni prosek novih infekcija u Tokiju je oko 400 dnevno, ali zdravstveni zvaničnici strahuju da će Olimpijske igre povećati broj zaraženih.

Po podacima iz kabineta premijera, do sada je potpuno vakcinisano oko 6,5 Japanaca, dok je 16,5 primilo najmanje jednu dozu vakcine.

Više od 14.000 smrtnih slučajeva u Japanu pripisano je kovidu-19. Olimpijske igre u Tokiju bi trebalo da budu otvorene 23. jula.

Navijači Hrvatske iznajmili privatni avion, krenuli na meč u Glazgov pa završili u Pragu s Česima u pivnici Hajduka!

Navijači reprezentacije Hrvatske iz Salija s Dugog otoka jučer su se zaputili u nevjerovatnu avanturu. Iznajmili su privatni avion i krenuli prema Glazgovu na utakmicu Hrvatske i Češke na Euru.

Kad su stigli u škotski zračni prostor došla je obavijest da ga moraju napustiti zbog pravila vezanih za korona virus. Nakon toga u avionu je nastalo silno razočarenje, stigli su tako blizu, a zapravo su bili daleko od gledanja utakmice uživo, prenosi priču Gol.hr.

Avion su povoljno iznajmili preko češke agencije. Od silnog razočarenje na kraj pameti im je bio povratak u Hrvatsku pa su zamolili pilota da ih odveze u Prag i završili su u pivnici Flek u kojoj je nastao Hajduk.

‘‘Ulaznice smo već imali, bili smo ludi od sreće, to je jedna češka tvrtka i dobili smo i popust, lakše je bilo s njima se dogovoriti nego s našim ženama da nas puste”, rekao je Sebastian Jagić Njare za Zadarski.hr pa dodao:

”Kad smo došli iznad Škotske, pilot nam je rekao da je upravo obaviješten da moramo napustiti škotski zračni prostor jer zbog pandemije oni nam ne dozvoljavaju slijetanje i dolazak. Čovječe, koje je to bilo razočarenje! Prvo, nećemo gledati utakmicu, a drugo, ‘ko će se od srama sad vratiti i utakmicu gledati iz Zadra? Iz Zemunika možda? Hahaha, to nije dolazilo u obzir.”

”A, razmišljali smo u zraku, u avionu, gdje da kažemo pilotu da nas vozi. I odlučili smo pitati dozvolu za ulazak u Češku. I evo nas u Pragu, tu smo gledali utakmicu, s češkim navijačima, haha, svašta se nama izdogađalo, ali izabrali smo Prag zbog kultne pivnice, Flek, gdje je osnovan Hajduk, tamo smo odlučili gledati utakmicu. A pilotu je bilo ok, on je ionako iz Praga došao po nas jutros u Zemunik”, rekao je strastveni navijač Hrvatske.

NAPOKON! Nova fudbalska sezona uz prisustvo publike u Srbiji!

Superliga Srbije u fudbalu u novoj sezoni igrat će se pred publikom.

Odluku je donio Krizni štab, a na stadion će moći 50% publike u odnosu na kapacitet, dok će u dvorane 30% mjesta od kapaciteta.

“Čeka nas veliki posao na ljeto i želimo što prije da se vratimo normalnim tokovima. Imamo pet glavnih mjera, odnosno pet glavnih aktivnosti koje ćemo da sporvedemo. Sve prodavnice nadalje mogu da rade od 00-24, ugostiteljski objekti na otvorenom rade bez ograničenja, dok zatvoreni do jedan sat iza ponoći, a moguća je i muzika”, rekao je član Kriznog štaba doktor Zoran Gojković, koji je dodao:

“Prijedlog je da se relaksiraju i mjere na sportskim događajima, odnosno da se vrati publika i to sa kapacitetom do 50% kapaciteta na otvorenom, a u dvoranama do 30% kapaciteta uz sve protivepidemijske mjere. Dozvoljeno je okupljanje do 500 ljudi na otvorenom i zatvorenom.”

Zaista, ovo su sjajne vijesti za sve navijače i ljubitelje sporta u Srbiji, ali one koji vole dvoranske sportove.

Navijač pao s tribine tijekom utakmice Hrvatske i Engleske

Foto: REUTERS/Carl Recine/Guliver

Jedan od gledatelja meča Engleska – Hrvatska teško je ozlijeđen na utakmici Engleske i Hrvatske (1:0) na startu Europskog prvenstva.

Glasnogovornik stadiona Wembley potvrdio je da je jedna osoba prevezena u bolnicu u teškom stanju. Svjedoci kažu da je gledatelj pao s tribine na samom početku utakmice.

“Vidjeli smo kako su mu noge prešle preko ograde. Zatim je pao na zemlju. Nije se pomicao, a činilo mi se da je liječnicima trebala cijela vječnost da dođu do njega”, rekao je jedan od svjedoka.

Za sada nema drugih informacija, niti podataka o identitetu navijača koji je stradao. Čini se kako se radi o jednom od domaćih navijača.

“Nastavit ćemo raditi s UEFA-om da se slučaj istraži i dalje ćemo pratiti situaciju,” dodao je glasnogovornik Wembleyja.

Utakmicu između Engleske i Hrvatske na stadionu Wembley pratilo je 22.500 gledatelja, većinom engleskih navijača.

Poruka iz Hrvatske: Nećemo klečati prije utakmica na Euru, Hrvati to ne rade

Krovna kuća hrvatskog nogometa HNS, oglasio se uoči početka Eura uz poruku da njihovi igrači neće klečati u znak podrške pokretu Black Lives Matter (BLM).

Članovi hrvatske reprezentacije u prijateljskom meču protiv Belgije, koji je odigran nedavno, nisu klečali u znak podrške ovom pokretu, što je izazvalo veliku pažnju medija u Engleskoj i s obzirom na brojne komentare, na kraju se i Hrvatski nogometni savez (HNS) bio prinuđen oglasiti.

Naime, Oni su istakli da HNS i igrači Hrvatske osuđuju sve oblike rasizma i diskriminacije, ali da smatraju kako svaki igrač ima pravo na svoj odabir kako će se boriti s tim problemom.

Dodali su i to kako narodu u Hrvatskoj klečanje nije imanentno kao način iskazivanja poštovanja te da su svi oni svojim djelima u karijerama pokazali da im boja kože ili rasa nisu bitni.

“HNS uvijek i svugdje osuđuje sve oblike rasizma i diskriminacije, ali smatramo da svaki igrač ima pravo na odabir kako će se postaviti prema tom problemu. Prije utakmice s Belgijom igrači su odlučili da će poštovanje prema borbi protiv rasizma iskazati držanjem u stavu mirno te tako ispoštovati i klečanje svojih belgijskih kolega. Hrvatskom narodu klečanje nije imanentno kao način iskazivanja poštovanja i što je najvažnije, hrvatski reprezentativci svojim djelima i ponašanjem u karijerama pokazuju da im boja nečije kože ili rasa nipošto nije bitna”, saopćili su iz HNS-a.

Zanimljivo je da Hrvati nisu jedini koji neće klečati uoči početka utakmice, to su također najavile reprezentacije Rusije, Češke, Poljske, Slovačke i Mađarske.

Pet tipova navijača za gledanje utakmice na TV-u!

Pošto već dugo vremena na velikoj većini balkanskih fudbalskih terena, publika nije dozvljena. Utakmice se većinom prate sa ekipom po kućama, stanovima, vikendicama, a nekada i po kafićima itd. Dolazi nam i najveća smotra evropskog nogometa Evropsko fudbalsko prvenstvo, koje samo što nije počelo. Povodom toga, priredili smo vam pet tipova navijača kada je gledanje tekme na tv-u u pitanju, možda se i vi pronađete u jednom od njih!

1.Lik fakat zna sve zivo ali je naporan brate mili

Sa zviždukom za početak utakmice počinje i on. Lik je fudbalska enciklopedija i prosto zna sve o igračima. Najprije će vas upoznati s historijom obje reprezentacije i njihovim međusobnim duelima, koje su naslove osvojile itd. Inače tog lika ako pitaš koje kopačke je nosio Camoranesi, ili koju manekenku Totti nije htio guzit jer ima tetovažu Lacija na preponama, vjerovatno ćeš dobit tačan odgovor. Ako ste raspoloženi da se osjećate kao na času historije sjest ćete blizu ovog lika, mada ako vam počne smetati, obično klimanje glave kao da vas to ne zanima, sigurno vam neće pomoći. Ovog lika često ekipa zajebava iako je u pravu, zato što zna biti vrlo dosadan.

2.Brat koji živi za utakmicu

Svi imamo barem jednog druga u ekipi koji, čak mjesec prije utakmice, počne pričati kako jedva čeka meč, već pretpostavlja koja bi kvota mogla bit, a ukoliko će ići na tekmu već je isplaniro šta će obuć i šta će pit, a ako gleda kući s ekipom obavezno se dolazi u dresu, eventualno i sa šalom oko vrata. Pojedine varijable ovakvih likova ukrase cijelo auto rekvizitima reprezentacije ili kluba a kad je utakmica u toku, žena mora u položaju za sklek proći ispod TV-a. Ovakvi likovi često dobro dođu ako niste mnogo raspoloženi, jer donose uvjek dobru energiju sa sobom i tako cijelu ekipu oraspolože i “nabriju” na meč.

3.MA TO JE NAMJEŠTENO – Tip navijača

Ovom liku je sve u životu namješteno, od utakmica na školskom takmičenju, partije šaha sa komšijom, pokera na fejsbuku, igranje zmije na Nokiji 3310… Ma sve je to njemu namješteno, a pogotovo fudbalske utakmice. Ovaj tip navijača nam je svima dobro poznat. On često najviše od svih voli svoju reprezentaciju/klub, ali uvjek na gledanje tekme dolazi sa spremljenim teorijama koji sudija će odraditi posao za nekog, koji igrač bi mogao prodat utakmicu, ko bojkotuje trenera i slično. Ukoliko situacija na terenu u toku tekme izmakne kontroli, tipa svira se penal protiv njegove ekipe, odma kreće žestoko teoretisanje o namještanju, ko je nas “povalio” i zašto itd…

4.Pesimista

Ovaj tip navijača je svuda prisutan a glavne karakteristike su mu dobacivanje teza koje odbijaju bilo kakvu mogućnost pozitivnog tumačenja igre kluba ili reprezentacije za koju on i njegova ekipa navijaju. Da pojednostavimo, ovo je lik što odma kaže “ma nema od nas ništa, pretanki smo“.
Nakon deset minuta ide novi komentar “gubimo ovo, pa bolje da su stavili balvan umjesto ovog štopera makar da smeta malo, morali bi ga zaobilazit“. Ukoliko utakmica krene po zlu, momentalno kreće sa tezama “E jesam vam reko“, a ako se ipak desi pobjeda onda kaže nešto tipa “i ćorava koka zrno ubode“. Ovakvi likovi većinom se slabo razumiju u fudbal, a nije im problem upustiti se u raspravu kao da su stručnjaci.

5.Gurman

Ovaj čovjek uopšte ne dolazi da gleda utakmicu radi utakmice. Njemu je to prilika za sjedaljku, i kad mu spomeneš utakmicu odma mu je na umu par gajbi piva, fino meze i eventualno kakav roštilj. Često se zna zanijeti pa u pola utakmice pusti pjesmu od Šabana, pa ukoliko ga ekipa stiša i pojača komentatora dobro je, međutim ako se zadesi u sobi sa istomišljenicima onda gledanje tekme prelazi u party do zore. Ukoliko se desi da ipak nema pića i hrane na stolu, dodat će nešto tipa “pa daj da makar šta grickamo”.

(balkanskinavijaci.com)

EURO 2021: Danci ne puštaju ruske navijače u zemlju

PHOTO: Guliver

Krovna kuća evropskog fudbala UEFA priopćila je da nije uspjela u pregovorima s Danskom, koja odbija omogućiti ulazak ruskih ljubitelja nogometa u tu zemlju za utakmicu grupne faze Europskog prvenstva s Danskom u Kopenhagenu.

Prema ograničenjima putovanja nordijske zemlje domaćina i covid-19 protokolima, građanima koji nisu iz EU nije dopušten ulazak u Dansku, što se odnosi i na navijače Rusije koji su već kupili karte za utakmicu.

Rusija će jedinu utakmicu grupne faze Eura igrati u inozemstvu u Kopenhagenu protiv Danske 21. lipnja, a njena druga dva dvoboja, protiv Belgije i Finske, odigrat će se u Sankt Peterburgu.

Ruski nogometni savez rekao je da je “izuzetno zabrinut zbog situacije”.

“Molimo vas da odmah proučite mogućnost dolaska naših navijača na utakmicu i predložite mehanizam za rješavanje ove situacije”, rekao je šef ruskog Saveza Aleksandar Alajev u pismu upućenom direktoru UEFA-inog turnira Martinu Kallenu u ponedjeljak.

UEFA je priopćila da je Danskom nogometnom savezu rečeno da nije odobreno izuzeće od trenutnih ograničenja ulaska na granici.

Glasnogovornica danskog ministarstva kulture potvrdila je da se trenutna ograničenja putovanja primjenjuju na ruske navijače i da to nije politički motivirano.

Član Grobara (30) u Vukovaru tukao dječaka (13) zbog maske s hrvatskim obilježjima

Ilustracija: Emica Elvedji/PIXSELL

Ponedjeljak u Vukovaru je obilježio novi nacionalno motivirani napad, i to na 13-godišnjeg dječaka.

Kako prenosi index.hr, oko 7:30 u pekarnici u Ulici dr. Ante Starčevića, u Borovu Naselju, 30-godišnji muškarac fizički je napao 13-godišnjaka. Udario ga je rukom u glavu i nogom u tijelo.

Liječničku pomoć dječak je zatražio u vukovarskoj bolnici, gdje je utvrđeno kako je lakše ozlijeđen. Policija je napadača uhitila.

Kako smo neslužbeno doznali, 30-godišnjak je pripadnik vukovarskih Grobara, navijača Partizana iz Beograda. Otprije je poznat policiji, i to i kao počinitelj napada, i kao oštećeni u sukobima hrvatskih i srpskih navijačkih skupina u Vukovaru.

Prišao je dječaku i, kako smo neslužbeno doznali, zbog maske za lice s hrvatskim obilježjima počeo ga udarati.

Policija je poduzela sve radnje te su 30-godišnjeg napadača poslali na ispitivanje u državno odvjetništvo, a onda i sucu istrage. Za njega se traži istražni zatvor.

Iz policije još čekaju koja će biti kvalifikacija djela, a i to i odluka o pritvoru trebalo bi biti poznato sutra ujutro.

Policija je, kako smo doznali, o svemu službeno obavijestila i Centar za socijalnu skrb te roditelje dječaka s informacijama vezanima uz dalje pravne korake, što i propisuje zakon, s obzirom na to da je žrtva napada dijete.

Ludilo u NBA dvoranama: Navijači divljaju, prekidaju utakmice, gađaju i pljuju igrače (VIDEO)

Najjače svjetsko košarkaško takmičenje NBA liga, u doigravanju je ublažila epidemiološke mjere te dopustila masovne dolaske navijača u dvorane, u kojima ih uglavnom ima više od 10.000.

Ova odluka je donijela puno bolje atmosfere, međutim donijela je i, za ovu ligu, neočikvane probleme jer su neki od navijača, nakon više od godinu dana zabrane publike, odmah krenuli liječiti komplekse i frustracije. Tako je u posljednjih nekoliko dana zabilježeno čak šest incidenata s navijačima, a najgore je prošao mladić u Washingtonu, koji je sinoć nakratko prekinuo igru, a zatim osjetio fizičke posljedice svog poteza.

Dok se igra odvijala na drugoj strani parketa, tip je uletio na teren i pokušao zakucati. Vrlo brzo mu se zaštitar bacio u noge i oborio ga. Odmah su ga izveli iz dvorane, a Wizardsi su uskoro objavili da mu je zabranjen ponovni ulazak u dvoranu te da će policija podignuti optužnicu protiv njega.

U posljednjih nekoliko dana navijač je u New Yorku pljunuo Atlantinu zvijezdu Traea Younga, a istog je dana u Philadelphiji netko s tribina zasuo kokicama Russella Westbrooka.

Dalje, u Bostonu je na utakmici protiv Brooklyna boca vode proletjela pokraj glave Kyrieja Irvinga dok je išao prema svlačionici, a policija je uhitila napadača. U Salt Lake Cityju je Utah Jazz izgnala trojicu navijača koji su vrijeđali obitelj Memphisove zvijezde Jaa Moranta.

Naime, vjerovatno i najbizarniji primjer dolazi iz New Yorka gdje su navodne žrtve bili domaći igrači Immanuel Quickley i Nerlens Noel, prema kojima je netko bacio bocu s vodom.

Takmičenje zvano NBA liga inače izuzetno agresivno održava mir u dvoranama i ima nultu toleranciju prema navijačkim ispadima, posebno kada se radi o fizičkim napadima na igrače, prekidanju utakmica i rasističkim uvredama.

Ove scene počele su biti sve češće u američkim dvoranama, u kojima je ipak propisana razina dopuštenog ponašanja za navijače. No na ove su vijesti američki igrači koji su igrali u Europi reagirali s podsmijehom. Iskustva s istoka Europe, posebno iz Grčke i Turske, u Americi nisu mogli doživjeti.