Tuca navijača Čelzija i Mančester Sitija u Portu pred finale Lige Prvaka (VIDEO)

Sutra naveče se igra finale najvećeg evropskog klupskog takmičenja Lige Šampiona, između Manchester City-ja i Chelsea-ija.

Navijači finalista su uveliko stigli u Porto, i sinoć smo imali prve sukobe navijačkih firmi navedenih engleskih klubova.

Bilo je vrelo na ulicama Porta.

Policija privodi navijače koji su s juniorima Hajduka slavili titulu

Juniori ekipe Hajduka u srijedu su odigrali posljednju utakmicu sezone, a kako su već ranije osigurali naslov, na utakmicu je stigla i Torcida kako bi im pružila podršku i s njima proslavila titulu.

Početkom drugog dijela navijači su ušli na tribinu pomoćnog igrališta na Poljudu, zapjevali i zapalili nekoliko baklji. PU Splitsko – dalmatinska dovršila je kriminalističko istraživanje nad četiri osobe zbog sumnje u paljenje i bacanje pirotehničkih sredstava, što je kažnjivo Zakonom o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima. Osim toga, po istom zakonu, nad 30 osoba je dovršeno krim istraživanje zbog nedopuštenog ulaska u gledateljski prostor tribine, javlja Dalmatinski portal.

Također, protiv organizatora i odgovorne osobe dovršeno je kriminalističko istraživanje zbog sumnje u počinjenje prekršaja opisanog u čl. 5 st.1 Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, a nad voditelja javnog okupljanja dovršeno kriminalističko istraživanje zbog sumnje u počinjenje prekršaja opisanog u čl. 21 st.2 Zakona o javnom okupljanju.

FRANCUSKA: Nevjerojatne scene proslave titule koju je osvojio Lille (VIDEO)

Ukupno četvrti naslov u klupskoj povijesti i prvi nakon deset godina čekanja proslavili su nogometaši i navijači Lillea u veselju na gradskim ulicama. Tisuće navijača izašle su na gradske ulice i trgove na dan osvajanja naslova, najavljujući scene koje će uslijediti dan kasnije tijekom zajedničke proslave.

Sukob Torcide i BBB u Tomislavgradu, uhićeno 16 mladića

Prema pisanjima portala iz Hercegovine, policija u Tomislavgradu privela je 16 mlađih muških osoba s područja Mostara, Širokog Brijega, Ljubuškoga, Posušja, Metkovića, Splita i Tomislavgrada zbog paljenja baklji, nošenja šipki, uništavanja vozila, te napada na prolaznike koji su u to vrijeme zatekli u glavnoj tomislavgradskoj Ulici Mijata Tomića.

Uprava policije navodi da je privedeno 16 mladića od 18. do 27. godine u nedjelju oko 20:30 sati.

“Radi se o jednoj od navijačkih skupina splitskog Hajduka koji su po ulicama i ugostiteljskim objektima tražili sukobe sa simpatizerima i članovima navijačke skupine zagrebačkog Dinama, no u njihovom naumu spriječila ih je policija, navodi Fena neslužbene informacije.

Šesnaest osoba je privedeno u prostorije Policijske postaje Tomislavgrad gdje su lišeni slobode i smješteni u prostorije za zadržavanje, a nad njima je u tijeku kriminalistička obrada.

Kako se doznaje, MUP Hercegbosanske županije provedi kriminalističku obradu nad više osoba s područja zapadne Hercegovine zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kazneno djelo “Nasilničko ponašanje”.

Javili su iz medjiske organizacije Fena.

Detalji tuče navijača Zvezde i Partizana u subotu: osuđeno 39 navijača, veliki broj uhapšenih (VIDEO)

Pristalice Crvene zvezde i Partizana sukobili su se ove večeri kod Beton hale tokom proslave 32. šampionske titule crveno-belih, a prema pisanjima srbijanskih medija, ima više povređenih lica.

Incident se dogodio u nekoliko kafića, a navijači crno-belih upali su u kafiće nakon proslave na mostovima i obali Save koju su upriličili navijači crveno-belih. Smatra se da su napadnuti kafići povezani sa navijačima Partizana koji su se u njima skupljali, a i radili kao obezbeđenje.

Nekoliko ekipa Hitne pomoći bilo je prisutno na mestima incidenta, a povređenih ima i u podnožju Kalemegdana jer su se u masovnom haosu, sukobljeni navijači razbežali na više strana.

Dva lica su prevezena u Urgentni centar, a pune su stanice MUP-a. Uhapšeno je čak više od 100 ljudi, 27 maloletnika.

  • Saslušavani su celu noć i većina je puštena kući. Policajci ne pamte da je za jedno veče bilo privedeno toliko huligana. rekao je ministar Vulin i istakao je da se ono što se preksinoć desilo u Beton hali neće ponoviti.

Jutro nakon incidenta u Beton hali gotovo da je sve bilo sređeno.

Horde Zla upale na trening FK Sarajevo i sukobile se s fudbalerima

Ekipa Sarajeva ove godine ipak neće slaviti titulu prvaka, već je to osvojila ekipa banjalučkog Borca.

Fudbaleri Bordo tima će sezonu završiti na drugom mjestu, s obzirom da je prvak Borac koji je jučer savladao Tuzlu City 2:0.

Navijači Sarajeva su razočarani, preostao je još meč finala Kupa, no nezadovoljstvo je bez obzira na to veliko.

Grupa navijača jutros je upala na trening prvog tima u Trening centar Butmir i prekinula trening.

Došlo je do fizičkog sukoba navijača sa igračima, a između ostalih napadnut je Dušan Hodžić.

Kako prenosi portal sportsport.ba, do upada je došlo dva dana uoči vrlo važnog meča jer FK Sarajevo u srijedu igra protiv FK Borac u finalu Kupa BiH. Upad je svakako dodatno poljuljao atmosferu u ekipi.

Prema pisanju bh. portala petorica igrača Bordo tima su bili “pošteđeni” i nisu bili na udaru kritika nezadovoljnih pristalica sada već bivšeg prvaka BiH.

Matthias Fanimo je posebno pohvaljen za doprinos koji je dao ekipi prethodnih mjeseci. Kritike su još izbjegli golman Vladan Kovačević, defanzivci Amer Dupovac i Hrvoje Miličević te ove sezone odlični Andrej Đokanović.

Navodno su pojedini fudbaleri zabrinuti za vlastitu sigurnost pa čak razmišljaju o tome da u srijedu ne igraju protiv Borca. Ostaje da se vidi šta će biti u narednim danima.

Bordo tim je ostao bez titule prvaka BiH nakon što je ispustio čak 13 bodova prednosti. Ne tako davno smijenjen je i Vinko Marinović sa pozicije Šefa stručnog štaba, a kao “vatrogasac” uletio je Dženan Uščuplić.

Bordo tim već u srijedu očekuje nova utakmica, a u pitanju je finale Kupa Bosne i Hercegovine u kojem će snage odmjeriti sa ekipom Borca. Meč počinje u 17 sati u Trening centru NFSBiH u Zenici.

Pravdu će na ovom meču dijeliti najbolji bh. sudija Irfan Peljto. Biće to prilika da FK Sarajevo sezonu završi sa makar jednim trofejom, budući da su ostali bez titule u prvenstvu.

FK Olimpik istupa iz Premijer lige BiH!

Fudbalski klub Olimpik iz Sarajeva napušta Premijer ligu Bosne i Hercegovien, potvrđeno je sa Otoke.

“Nakon što smo u prethodnoj sedmici analizirali sva dešavanja u prethodnom periodu, a potom i uzeli u obzir sve relevantne činjenice o dešavanjima u bh. fudbalu, donijeli smo odluku o napuštanju Premijer lige BiH.
Razloga za ovakvu odluku je mnogo. Jednostavno je teško pobrojati sve i odlučiti se koji je veći razlog za ovakav jedan potez.
Sudijske lakrdije na utakmicama, dijeljenje kartona i sankcionisanja na samim utakmicama za potrebe drugih klubova, dosuđeni kazneni udarci, politika u svim porama saveza, dijeljenje saveza na entitetsko odlučivanje, preglasavanja po nacionalnom ključu, način izbora svih komisija, zaštićene sudije koje mogu da se ponašaju kako žele, jer znaju da šta god da urade neće biti kažnjeni, samo su neke od stvari koje su obilježile ovu sezonu.
Prosto je nevjerovatno da se ovakve stvari dešavaju i da se fudbal vratio u period po završetku agresije na BiH, kada su se sudije ponašale po direktivi drugih. Mislili smo da je taj period davno iza nas, ali su čelnici saveza, zajedno sa svojim poslušnicima učinili to da se umjesto priče o napretku, vraćamo u najtamniji period bh. fudbala, koji je završio suspenzijom saveza i svih njegovih takmičenja i reprezentativnih selekcija.

Svjesni činjenice da ćemo biti sankcionisani od strane organa NFS BiH, ne želimo niti jednim potezom da pravdamo našu odluku. Ne osjećamo potrebu da se pravdamo, nas ste i dovoljno kaznili ne dajući nam priliku da se borimo na terenu za svoje ciljeve. Naša želja je da ovakva naša odluka potakne sve u državi da stave prst na čelo i zapitaju se: Kome i da li uopšte treba postojati ovakvo takmičenje? Zašto NFS BiH niti jednog momenta nije zaštitio klubove i pokušao da im olakša posljedice pandemije koronavirusa? Zašto se savez, koji se navodno brine o svim klubovima, nije pokušao kao naši susjedi pobrinuti na sve načine da olakša klubovima fumcionisanje? Gdje su završili novci iz fondova UEFA koji su dodijeljeni savezu? Kako se biraju tehnički partner”, stoji u saopštenju FK Olimpik.

Olimpik je u preostala dva kola trebao igrati sa FK Krupa i FK Sarajevo, no ti susreti neće biti odigrani.

Iz fudbalskog saveza odgovorili su Olimpiku da će morati da krene od najnižeg ranga takmičenja.

Saopštenje iz krovne kuće bh. fudbala:

“Povodom saopštenja koje je danas objavio FK „Olimpik“, a nakon što je na adresu Saveza zvanično dostavio obavijest o napuštanju m:tel Premijer lige BiH, NS/FS BiH obavještava javnost:Upoznati smo sa teškoćama sa kojima se suočava ovaj klub te smo sa svoje strane učinili sve kako bismo im pomogli u prevazilaženju svih problema u skladu sa našim pravilnicima.

FK „Olimpik“ je odlukom Disciplinske komisije NS/FS BiH bio dužan da ispuni obaveze prema igračima i članovima svoje administracije.Do 20. maja 2021. kada je bio krajnji rok za ispunjenje ovih obaveza FK „Olimpik“ nije izvršio uplatu svojim igračima i članovima administracije u iznosu od 82.156 konvertibilnih maraka, a koje su nastale u prethodnom periodu.Neispunjavanjem obaveza iz člana 117. Disciplinskog pravilnika u vezi sa finansijskim obavezama, a na osnovu pravosnažnih odluka Disciplinske komisije NS/FS BiH, klubu je nastupila suspenzija u nastavku takmičenja.Kako stoji u članu 63. Disciplinskog pravilnika, klub koji neopravdano odustane od prvenstvenog takmičenja, biće kažnjen vraćanjem u najniži stepen takmičenja i kaznom od 6 do 12 negativnih bodova.Takmičenje u okviru m:tel Premijer lige nastaviće se u skladu sa Pravilnikom i Propozicijama o nogometnim/fudbalskim takmičenjima BiH.Ovim činom FK „Olimpik“ je nastojao da neispunjavanjem svojih obaveza teret odgovornosti prebaci na NS/FS BiH. Administracija Saveza je uvijek na raspolaganju svakom klubu u iznalaženju rješenja i prevazilaženju problema u njihovom radu, zato nas je još više iznenadio potez FK „Olimpik“.

Zbog upada navijača Dinama kažnjena ekipa Furnira

Hrvatski portal koji se bavi košarkaškim vijestima pisao je o propozicijama sa utakmice Košarkaškog kluba Furnirsu nemilosrdne.

KK Furnir je kažnjen s 25 000 kn zbog incidenta koji je obilježio uzvratnu utakmicu doigravanja za popunu HT Premijer lige odigranu u Dubravi protiv Dinama.

Razlog je nasilni upad navijača Dinama na susret kojemu je organizator bila momčad Furnira, prenosi hrvatski portal basketball.hr

Rječnikom pravilnika kojim se određuje visina kazne to izgleda ovako:

Zbog privremenog prekida utakmice kažnjava se organizator KK “Furnir” prema čl.72.B.9, Propozicija natjecanja s 20.000,00 kn.

Zbog slabog rada redarske službe kažnjava se organizator KK “Furnir” prema čl.72.A.7. Propozicija natjecanja s 5.000,00 kn.

Nije prvi puta da zbog grijeha gostujućih navijača kazne plaćaju domaćini, no u nekim ‘prednovonormalnim’ vremenima kada se na tribine smjelo. Tako su, onako iz rukava, kaznu zbog ponašanja zbog zadarskog Tornada plaćali Škrljevo i Ribola, zbog šibenskih Funcuta Sonik Puntamika i Gorica…

Ovdje je pak riječ o događaju u kojem je nazočnost publike bila zabranjena zbog epidemioloških mjera Nacionalnog stožera i kojem se nitko nije nadao nasilnom ulasku navijača Dinama na tribine. A tko to u ovim teškim financijskim vremenima može za susret bez navijača angažirati vojsku redara da održavaju mir?

Nejasna je ovdje krivica organizatora, jer ako su oni morali znati za plan nasilnog upada, morala je i policija i Civilna zaštita i Covid redari. A nisu? Hoće li njih netko novčano kazniti? Propozicije su propozicije, pa hajde, moraju se ispoštovati. No javlja se jedna opasnost.

Ovo je obrazac koji se može koristiti u budućnosti i koji će klubove baciti u novi trošak, a i ovako većina nema ni ‘za papar’. Ili će morati izdvajati veliki novac za redarsku službu najčešće bez potrebe, ili riskirati novi upad navijača protivničkog ili vlastitog kluba za kojeg, čini se, jedini na svijetu moraju znati baš oni.

(basketball.hr)

U Republici Srpskoj dozvoljeno prisustvo publike na tribinama, u FBIH i dalje bez popuštanja

Svi sportski klubovi iz Republike Srpske moći će nakon dugo vremena ugostiti navijače na tribinama.

Poslije sjednice entitetskog štaba RS-a za vanredne situacije, donijeta je odluka o ublažavanju dosadašnjih mjera koje su bile obavezne zbog pandemije koronavirusa.

Tako je po novim mjerama od 21. maja dozvoljeno okupljanje publike na sportskim takmičenjima, pa postoji velika mogućnost da se navijači u manjem bh. entitetu vrate na tribine.

Tako bi u Premijer ligi Bosne i Hercegovine ekipe Borca i Krupe vrlo lako mogle odigrati utakmice 32. kola pred publikom, ali konačnu odluku će donijeti Fudbalski savez Bosne i Hercegovine.

Borac je, podsjetimo, na korak od osvajanja titule prvaka Bosne i Hercegovine, a prvu meč loptu imaju u nedjelju na svom terenu protiv Tuzla Cityja.

Krupa je sa druge strane u velikoj borbi za ostanak. a u nedjelju od 17 sati ih čeka direktan duel protiv sarajevskog Olimpika.

Treći tim iz RS-a koji nestrpljivo čeka odluku je ekipa Radnika koja u posljednjem 33. kolu igra svoj meč protiv Širokog Brijega na domaćem terenu.

Sigurno da bi povratak navijača na tribine dosta značio ovim klubovima, ali ostaje nam da vidimo kakvu će odluku donijeti FS BiH.

Kompletna sezona u Premijer ligi Bosne i Hercegovine, kao i u drugim takmičenjima, odigrana je bez prisustva navijača.

Povratak publike na tribine je nešto o čemu svi sanjaju i svakako bi bilo lijepo ponovo vidjeti navijače i na bh. stadionima.

(VIDEO) Dodik javno poručio: Borac će sljedeće godine biti šampion i ići u Ligu prvaka!

Član predsjedništva BIH gospodin Milorad Dodik je na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske javno poručio da će Fudbalski klub Borac biti prvak Bosne i Hercegovine naredne godine.

Naime, u žestokoj raspravi sa SDS-ovim delegatom Miladinom Stanićem Dodik se hvalio uspjesima Igokee, ali je spomenuo i to da je siguran u titulu za Borac naredne godine.

“Izmišljate priče, pa je Fudbalski klub Borac vlasništvo Milorada Dodika. Nije! Ali sam ponosan što je Borac danas jedan od najjačih klubova u Bosni”, rekao je Dodik i potom upitao Stanića šta je on uradio sa svojim klubom Slogom iz Prnjavora.

Nakon toga je lider SNSD-a iznio zanimljivu i veoma hrabru tvrdnju.

“Ja govorim ovdje – Borac će biti šampion i ići u Ligu šampiona! Ili će barem razigravati za Ligu šampiona”, rekao nje Dodik.

Podsjetimo, Borac se i ove sezone bori za titulu prvaka Bosne i Hercegovine sa Sarajevom, a ukoliko upiše četiri pobjede iz isto toliko preostalih mečeva, osvojit će prvenstvo.