Britanski huliganizam

Britanija je u svijetu poznata kao kolijevka fudbala – još u devetnaestom vijeku Englezi su osnovali prve fudbalske klubove i fudbalski savez; a uz to, na britanskom tlu su nastale i prve organizovane grupe navijača.

Pojedini fudbalski klubovi imali su stalnu podršku svojih navijača već krajem devetnaestog i početkom dvadesetog vijeka, ali ti navijači prerastaju u specifičnu društvenu grupu i dospijevaju u centar medijskih reportaža tek u drugoj polovini dvadesetog vijeka.

Tokom šezdesetih i sedamdesetih godina većina britanskih fudbalskih klubova dobija organizovane navijačke grupe koje se međusobno razlikuju po mnogo čemu i bodre isključivo voljeni klub, pa tako navijačke grupe postaju neizostavni dio imidža svakog kluba (Headhunters – Chelsea, Soul Crew – Cardiff City, Red Army – Manchester United, Inter City Firm – West Ham…) .



Ime grupi najčešće davaju sami navijači, najčešće po nekoj njenoj specifičnosti ili osobini (Inter City Firm naziv dobija po Inter City vozovima kojima su odlazili na gostovanja, Red Army po boji kluba i slično), a svoje navijačke grupe britanski navijači nazivaju i „firmama” (firms), što govori mnogo o njihovoj efikasnosti i disciplini, brojnosti i značaju.

Navijači rado ističu boje svog kluba, često nose dresove i šalove sa klupskim motivima, a na utakmice idu sa zastavama na kojima je prikazan grb kluba, godina i mjesto osnivanja navijačke grupe ili neka druga poruka. U okviru navijačkih „firmi” postoji određena hijerarhija, obično imaju jednog ili nekoliko vođa koji organizuju i upravljaju grupom, a neki klubovi imaju i po dvije ili više navijačkih grupa.

Zanimljivo je da pripadnici ove subkulture opsesivno teže očuvanju i promociji svoje grupe; grupa kao cjelina je važnija od bilo kog pojedinca u njoj.

Još krajem devetnaestog vijeka osjećao se rivalitet između pojedinih klubova i njihovih simpatizera u Britaniji, tako da ne čudi što su navijačke grupe to dodatno produbile i dovele do ekstremnih razmjera poslije drugog svjetskog rata. Ti rivaliteti klubova predstavljali su u stvari rivalitet između dva dijela jednog grada (Arsenal – Chelsea, West Ham – Millwall…) ili između dva grada (Liverpool – Manchester United), a u ekstremnim slučajevima postoji i vjerski, nacionalni ili politički rivalitet (kao na primjer u Glazgovu, gdje postoje dva lokalna fudbalska kluba – Celtic i Rangers, čiji susreti se nazivaju Old Firm Derby; Celtic podržavaju katolici irskog porijekla a Rangers protestanti monarhističkog opredijeljenja). Susreti tako suprotstavljenih klubova ne završavaju se samo porazom protivničke ekipe ili verbalnim provociranjem protivnika, već dolazi i do fizičkog obračuna prije, poslije ili u toku utakmice između navijačkih grupa u kojima učestvuju navijači različitih starosnih dobi.



Sukobi se dešavaju na tribinama stadiona, okolnim ulicama, pabovima ili stanicama metroa, ponekad uz upotebu alatki i predmeta kao što su flaše, baklje, cigle, kamenice, daske, cijevi, skalpeli i noževi, a ishodi variraju od lakših tjelesnih povreda do demoliranja stadiona, pabova i okolnih ulica, ponekad čak uz smrtne slučajeve. Za takve ekstremne navijače, koji su skloni nasilju, vandalizmu i destruktivnom ponašanju u Britaniji se ustalio naziv „huligani” (hooligans). Taj naziv nastao je još početkom dvadesetog vijeka, a vuče korijen iz prezimena irske porodice Hulihan (Hoolihan) čiji su članovi bili poznati po nasilničkom ponašanju i prijekoj naravi. Gotovo svaki klub u Britaniji u redovima svojih navijača ima i određen broj huligana, oni su konstantno prisutni na tribinama od pedesetih godina pa do danas, uz to što njihov broj varira iz decenije u deceniju. Huliganizam na tlu Britanije bio je najprisutniji tokom sedamdesetih i osamdesetih godina, svakog vikenda mediji su objavljivali priče o sukobima navijačkih grupa širom zemlje. Kada je taj fenomen počeo da se širi iz Britanije po evropskim zemljama, tamošnji mediji navodili su da je to najgori izvozni proizvod koji je ta zemlja ikada dala i nazvali ga „engleska bolest” (English disease).

Presudna godina za obračun sa huliganima bila je hiljadu devetsto osamdeset peta, kada je, poslije niza nesreća i obračuna na stadionima u kojima je izgubilo život više desetina ljudi, britanska vlada na čelu sa Margaret Tačer (Margaret Thatcher) odlučila da se pozabavi ovim problemom: povećan je video nadzor oko stadiona, neki već osuđivani huligani dobili su doživotne zabrane ulaska na sportske manifestacije a oni za koje bi sud utvrdio da su učestvovali u incidentima dobili bi veoma velike zatvorske kazne. Ove mjere urodile su plodom – huliganizam je sveden na minimum, a zemlje Evrope su ih preko noći prihvatile za riješavanje sopstvenih problema na stadionima. Britanski huligani danas sve češće prisustvuju utakmicama nižerazrednih klubova, zbog slabije kontrole i jeftinijih ulaznica, a do sukoba rijetko dolazi spontano, već se oni dogovaraju unaprijed i organizuju se daleko od fudbalskih stadiona i centralnih dijelova grada. Kada su u pitanju internacionalne utakmice, tada se zaboravljaju međusobna rivalstva „firmi” i klubova i svi zajedno bodre nacionalni tim; ali zato uvijek postoji protivnik oličen u navijačima drugih reprezentacija ili policiji, a samim tim i prilika za izazivanje nereda i nasilja.



Subkultura fudbalskih navijača specifična je po tome što obuhvata i pojedine pripadnike nekih drugih subkulturnih grupa, pa se tako na tribinama širom ostrva mogu vidjeti i „skinhedi”, „pankeri”, „modsi”… Tokom sedamdesetih godina navijači nijesu puno obraćali pažnju na imidž, išli su na utakmice ogrnuti šalovima i u dresovima svojih klubova i tako bili lako uočljivi policiji koja ih je rigorozno kontrolisala. Početkom osamdesetih, među navijačima je zaživio takozvani „kežual” (casual) stil: počinju nositi markiranu garderobu (brendovi kao što su Burberry, Lonsdale, Paul & Shark, Stone Island…) kako bi istovremeno izgledali bolje i privlačili manje pažnje organa reda. Neke od ovih robnih marki postale su znak prepoznatljivosti među navijačima, pa ne čudi što je na primjer u pojedinim pabovima u Britaniji zabranjen ulaz osobama u Stone Island jaknama tokom vikenda, kada se održavaju fudbalski mečevi.

Subkultura fudbalskih navijača prisutna je u čitavom svijetu (u Britaniji je, naravno, još uvijek mnogobrojna i jaka), posvećeni su joj filmovi kao što su The Football Factory, Rise of the Footsoldier, Cass, The Firm, Green Street Hooligans i knjige Fever Pitch, For the Claret and Blue, Want some Aggro?, Congratulations, You ‘ve Just Met the I.C.F. …

Za razliku od decenija koje su prethodile, devedesete godine dvadesetog vijeka i prva dekada novog milenijuma nijesu imale mnogo toga da ponude kada je riječ o subkulturnim grupacijama. Većina subkultura nastalih tokom osamdesetih, sedamdesetih pa i šezdesetih godina uspjele su da opstanu i u ovom novom dobu, uz određena prilagođavanja i promjene koje su, u zavisnosti od subkulture, prisutne u manjoj ili većoj mjeri. Omladina u Britaniji se od kraja osamdesetih godina sve više okreće subkulturnim fenomenima koji dolaze iz drugih zemalja, prevashodno iz Sjedinjenih Američkih Država, tako da ne čudi sve veća popularnost i prisutnost pokreta koji nijesu nastali u Britaniji (Emo, Techno/Rave, Hip – hop, Grunge…). Ne može se reći da u tom periodu u Britaniji nije bilo novih i bitnih dešavanja, pojava ili umjetnika – bilo je, ali oni jednostavno nijesu imali dovoljno uticaja i snage potrebnih za stvaranje potpuno nove subkulture.

Značajan uticaj na mlade tokom devedesetih godina imala je britpop scena – muzički pokret koji je nastao kao britanski odgovor na tadašnju dominaciju američke muzike; tekstovi govore o svakidašnjem životu mladih ljudi, obično pripadnika srednje klase, i temama i problemima koji su karakteristični za Britaniju i njene stanovnike. Predstavnici britpop scene su bendovi Oasis, Blur, Radiohead, Elastica, Suede, Supergrass, a autori mnogih tekstova navode da je britpop sastavni dio sveukupne kulture i savremene umjetnosti na ostrvu devedesetih godina, koju su mediji nazvali „Kul Britanija” (Cool Britannia). U poslednje dvije decenije nastao je čitav jedan talas britanskih filmova koji je takođe imao solidan uticaj na tamošnju omladinu i naišao na različite reakcije javnosti i kritičara. Najreprezentativniji predstavnik tog talasa je režiser Gaj Riči (Guy Ritchie), a neki od filmova koje obuhvata su Face, Snatch, 51st State, Lock, Stock and Two Smoking Barrels… Ovakvi filmovi (često ih nazivaju i britanskim gangsterskim filmovima) prikazuju život u metropolama kao što su London ili Liverpul, protagonisti su obično mladi ljudi koji pokušavaju riješiti svoje probleme koristeći se sumnjivim i ilegalnim metodama; sve to prati uobičajeni britanski akcenat, humor, kultura, a nerijetko sadrže i scene nasilja. Dok jedni hvale ove filmove i naglašavaju njihovu umjetničku vrijednost, kritičari ih optužuju za podstrekivanje delinkvencije među mladima i povezuju njihovu popularnost sa porastom kriminala na britanskim ulicama.

Kraj dvadesetog i početak dvadeset prvog vijeka označen je kao doba interneta i kompjutera, sa ogromnim uticajem koji ne jenjava na razvoj subkultura kako u Britaniji, tako i na globalnom nivou. Lak pristup informacijama pomaže mladima da lakše dođu do željenih podataka i nauče mnogo toga, ali ih u isto vrijeme sve veća zastupljenost kompjuterskih uređaja otuđuje od društva, umanjuje želju za upoznavanjem i druženjem sa istomišljenicima i razmjenjivanjem informacija i stavova, a kako su to neke od osnovnih vrijednosti svake subkulturne grupe, može se reći da je novo, kompjutersko doba potencijalna prijetnja i izazov fenomenu subkultura.

Tekst preuzet sa : mulj.net

ITALIJA: Antonino Speziale pušten nakon 8 godina zatvora zbog “ubistva” inspektora

Antonino Speziale (Ultras Catania) završio je na izdržavanju kazne za ubistvo policijskog inspektora Filippa Racitija, koji je umro 02.02.2007., tokom nereda nakon derbija Catania-Palermo.

Antonino Speziale je u to vrijeme imao 17 godina, a sada kada je izašao ima 30 godina. Pušten je nakon 8 godina i 8 mjeseci zatvora. Njegov slučaj na sudu trajao je pet godina nakon što je osuđen zbog zatvora. Međutim, porodica, prijatelji i veći dio društva još uvijek ne vjeruju da je on kriv za smrt ovog policajca.

„Moja kazna je bila nepravedna i ko god je pogriješio, pošteno će je platiti. Nadam se da će postupak biti ponovo otvoren. Žao mi je zbog smrti inspektora. Znam da sam bio odgovoran za otpor policiji i kriv sam za to, ali nisam odgovoran za smrt inspektora ”- rekao je Antonino Speziale.

Zvanična policijska verzija kaže da je Antonino Speziale tokom nereda bacio komad od lavaboa na policijskog inspektora Filippa Racitija, što je rezultiralo povredom jetre, nakon čega je umro.

Neslužbena verzija kaže da se tokom nereda policijski automobil vozio pozadi i slučajno naletio na policijskog inspektora Filippa Racitija, koji je kasnije umro. A policija je, da bi zataškala nesreću, brzo morala pronaći osobu odgovornu za njegovu smrt, pa je izabrala Antonina Spezialea, koji je učestvovao u neredima ispred stadiona.

Italijanski novinar pokazuje dio umivaonika (isti koji je Antonino Speziale koristio za vrijeme nereda) koliko je lagan (držeći ga na jednom prstu). Na ovaj način novinar je želio sugerirati da je prilično nemoguće da je ovaj dio umivaonika uzrokovao smrt policijskog inspektora.

U Novembru 2012. igrač Cosenze Pietro Arcidiacono dobio je tri godine zabrane igranja profesionalnog fudbala zbog majice „Speziale Innocente“ što znači “Speziale je nevin”.

Genny la Carogna, vođa navijača Napolija, kažnjen je sa pet godina zabrane ulaženja na italijanske stadione zbog nošenja majice “Speziale Libero” (Sloboda za Speziale) na utakmici finala kupa protiv Fiorentine 2014. godine.

Podršku za Spezialea pružili su mnogi navijači u Evropi.

Austria Beč

Borussia Dortmund

(balkanskinavijaci.com)

Kako su Ultrasi Milana brutalno prebijeni u Beogradu na večitom derbiju

Printskrin: Youtube/GROBARI.NET

Naime, zastava Grobara pojavila se na San Siru prethodno, a trebalo je da se “gostoprimstvo” uzvrati na derbiju protiv Crvene Zvezde.

Navijači koji prate AC Milan u prošlosti su već bili u prilici da dva puta gledaju svoj tim protiv Crvene zvezde u Evropi, a na proleće ih čeka i treći duel protiv crveno-belih.

Međutim, duel protiv Zvezde na Marakani 2006. godine nije zadnji put da su dolazili u Beograd da gledaju meč crveno-belih.

Poslednji put se to dogodilo 2012. godine, kada su Zvezda i Partizan igrali drugi meč polufinala Kupa Srbije.

Jedna grupa Grobara (40+), predvođena legendarnim vođom Čegijem, imala je dobre odnose sa Ultrasima Milana (Curva Sud), a to je rezultiralo i pojavljivanjem grobarske zastave na meču Lige šampiona između Milana i Barselone nekoliko dana ranije, čak se na društvenim mrežama i navijačkim forumima pričalo da su Grobari pomogli Milanezima u pravljenju koreografije.

Zastava Grobara na San Siru tokom meča Milan – Barselona 2012; Printskrin: Youtube/Fabio M.

Kroz neko vrijeme trebalo je da Grobari uzvrate gostoprimstvo Milanezima, i to baš na večitom derbiju. Međutim, većem delu tribine se nije dopala ideja da zastava Milana bude istaknuta na ogradi Juga, pa je došlo do žestoke tuče, u kojoj su navijači Milana izvukli deblji kraj.

Pojedini Grobari su ih tukli i motkama za barjake, a neke su jurili po čitavoj tribini, dok na kraju bukvalno nisu bili isterani sa tribine.

Trener Borca: Pašće maske, znam ko je postavio transparent ‘Vlado odlazi’

Šef stručnog štaba fudbalskog kluba Borac iz Banjaluke, Vlado Jagodić, odgovorio je grupi navijača crveno-plavih koji su javno tražli njegov odlazak.

Zadnju utakmicu Borac je završio porazom u Tuzli te time okončao prvi dio sezone, ali postoji određena grupa ljudi u Banjaluci koja nije zadovoljna radom Jagodića, koji se nedavno požalio da su mu prijetili i smrću. On pak tvrdi da je “vojnik kluba” i planira to i ostati.

“To su činjenice koje niko ne može da pobije. A to što je neko nezadovoljan, što liječi možda lične frustracije…, Ali sve mogu da istrpim do određenog momenta. Zato sam bio jasan i vjerujem da će institucije da odrade svoj dio posla. Pašće maske vrlo brzo. Lično ne dam se i plašim ničega“, rekao je Jagodić, dodavši:

Nikada me ulica nije dovela u Borac, nikada me ulica neće ni smijeniti! Poštujem istinske navijače, one prave ‘borčevce’ i njima se izvinjavam, ali ne mogu da dozvolim da šačica spodoba ili ljudi, za koje sam bio loš trener i kad sam pobjeđivao 6:0 (Mladost) ili 4:3 (Željezničar)“.

Također, Jagodić tvrdi da su transparent “Vlado odlazi” postavili isti oni ljudi koji su mu ranije prijetili.

Oni su i najavili transparent i sve je jasno“, dodao je trener Banjalučana.

Čuvena grobarska putovanja u Golubovce

Za ovu temu postoji milion anegdota, takvih Grobarskih priča, gostovanja da bi bilo katastrofalno ne staviti ih na papir, prepričati, podsetiti se nekih ludih vremena, drugara koji nažalost  više i nisu sa nama… Od koje utakmice početi, od kog gostovanja krenuti…

Posetio sam mnoge sportske događaje, stadione, hale ali smatram, garantujem i potpisujem, ko jednom nije kročio u Crnogorske Golubovce, taj ne zna šta je najluđi stadion na svetu.. Vidi čovek Madrid, Milano, one Ukrajinske i Beloruske spesjs šatlove ostane bez teksta.. A sa druge strane imate Golubovce, stadion koji je zajebao sve živo, gostovanje za sva vremena..

Tih godina dok smo još uvek bili federacija Srbije i Crne Gore, često se išlo u Golubovce, to malo mesto koga da nema aerodrom mislim da ni na karti ne bi postojalo.. Na tom Crnogorskom San Siru, igrali su i Zeta i Kom, fudbalske velesile.

Grobari su mogli da propuste čak i derbi na marakani ali gostovanje u Cg e to burazeru nije dolazilo u obzir.. Taj put vozom do Sutomora se meni ponekad činio da traje i po 48H. Kako sam unapred žalio sve one ljude, koji su ni krivi ni dužni putovali sa nama tog dana vozom.. Imao sam osećaj da su kupili kartu za voz koji je vozio ka paklu .

Tog maja 2005 igrali su Zeta – Partizan.. Lepo vreme, Maj mesec, more, kupanje.. Gostovanje koje se ne propušta. Da baksuz bude veći, radila se čuvena brza pruga Bgd-Valjevo, pa se moralo na Kragujevac, Čačak pa na Užice… Iz meni ‘poznatih’ razloga , ja krenem ranije i kao čekaću voz u Užicu.. Da preskočim čuvenu prvu ručnu kočnicu koju su Grobari aktivirali već kod Sajma …

Uglavnom po priči Grobara, kada su putnici, kondukter i otpravnik vozova, videli tu masu Grobara, koji su već dobro cirke pokušavali da uđu u voz, uredno molili putnike da izađu iz voza da će im karta važiti i narednog dana, jer su znali šta ih čeka jbg ljudi imaju obaveze, moraju na put a verovatno su imali i želju da upoznaju Grobare na tom putu…

Nije voz ni izašao iz stanice a Stepa već aktivira ručnu..Taj dečko je aktivirao više ručnih kočnica nego svi ljudi na ovom svetu, kojima je to bio posao . Njega kada vide, kondukterima se prevrće u stomaku.. Imao je on i svog ortaka koji ga je menjao i imao ključeve od svih kupea, pa i onih Vip, čuveni Toma iz Ns.. Njih spojiš u voz i dobiješ pritisak, šećer i nervni slom.


Aktivira se ručna, Pale se baklje, gori voz.. Ni minut vožnje a kreće ludilo.. I tako svakih narednih sat vremena.. I onda voz staje u Kraljevo gde momci koji su mladost ostavili u vozu čuveni Pruga boysi izlaze, ” slučajno ” naiđi na otvoren frižider sa sladoledom i ti momci da se sladoled ne bi otopio, jbg ne ide da propada, pokupe sve kartone i podele Grobarima…

Delili sladolede kao Božić Bata, tada je izašao King sladoled, jela Stoka po 3 komada odjednom . I onda dolaze momci u plavom, frka, tuča i napolju i u vozu.. Haos.. Posle nekog vremena situacija se malo smiri, uđe brdo murije u voz i kaže komandir ako budemo nekog videli sa sladoledom odmah hapsimo.. Napeta situacija, muk u vozu i u nekom vremenu čuje se glas u poslednjim vagonima, A be Bate, Kuj mi uvali ovaj Pruga boysi odradili posao i mučenici nisu gledali koju kutiju kome daju, njima ostao Rumenko dok su svi dobijali kvalitetne sladolede.. Smeh u celom vozu..

Konačno kreću.. Voz kasni dobro, umro sam čekajući ih u Užicu..  Znam samo da sam imao zadatak da kupim tone alkohola, jer su sve što su imali popili do Užica.. Voz staje na stanici a te glave i dan danas patim.. Deformisani face, vrište, balave, krv im u očima… Sunce ti, kao da voz prevozi Zombije a ne Grobare.. I tako sve do CG.. 
Konačno su neki zaspali pred stizanje u Sutomore.. Ali tamo nas čeka sunce, more… Polovina voza uskače u more onako pijana i očekivao sam da će pola da se podavi.. Većina nije znala ni da pliva a gledaš ih već su kod bova… Ni more nije htelo da nas uzme i primi.

Zauzimaju se bašte u Sutomoru, deo spava na plaži, ostatak Grobara pije jutarnju rakiju, kao da se celu noć nije cirkalo.. Provodi se vreme, bacaju pegle, nastavlja ispijanje Loze, piva.. Polovina se nije ni platila, ljudi komotno naručuju piće za sve a u džepu ni eura .

U Sutomoru se ostalo do popodne, odakle se vozom išlo u Golubovce, u korteu… Teturaju se ljudi ali idu, kao da su na maršu za Krf i idu preko Albanskih vrhova…  Na ulazu stadiona, piše Strogo zabranjen ulaz nevovlašćenim licima, a vrata kao na Poljskom wc-u, vezana žicim, možeš tenk da uneseš. Kače se zastave, tribina bez stolica, bez redova, obična livada, a na njoj ostaci neke armature , cigle, blokovi, trava porasla pola metra.. Veće šance imaš da te ujede neka zmija nego da vidiš akciju na terenu… Ludilo.. Ništa se ne vidi, pregled na tribini Nula, duplo golo.. A upeklo sunce, Grobari više u stanju kome nego živog čoveka.. Polegali, zaspali moj brat Ranković, na ogradi vodi navijanje, pokida se čovek.. A ispred njega jedno 20 lokalnih momaka koji daju svoj maksimum i prate ga

Koliko je ljudi bilo u stanju da bodri klub i koliko su im bila interesantna dešavanja na terenu govori činjenica da su pojedinci jedan period molili i one grdosije od policajaca, svi brat bratu po metar devedeset i jedno 100 kg.. Šake ko lopate, da im dozvole da ispale po koji metak u vis iz njihovog službenog pištolja, mole ljudi i pregovaraju ma Strašno.. Drugi deo Grobara, koji ne drema, opušteno izlazi sa stadiona, ide do mini prodavnice i unosi dvolitarke piva, opet sladoled, čokolade.. Bože me sačuvaj.. Nikada dužih 90 minuta nisam imao.. Smolio se sudija, svirao kraj, mi pobedili a koji je rezultat bio, pojma nemam, niti ko od prisutnih i zna.. Nije to bilo u prvom planu.

Po povratku, polegala stoka po podu, onim rešetkama što služe za prtljag, pocrkali… Voz je ličio na pogrebno prevozno sredstvo, mogli su nas kolektivno na neko groblje, ne bi pogrešili a i verujem da se niko ne bi ni bunio a ni osetio…

Te Golubovce, bih voleo opet da izvučemo… To čudo od stadiona Evropa nije videla. To su bila neka luda vremena.. Možda sam i odužio sa pričom ali neka bude uvod za neka lepa podsećanja, priče stoke Grobarske.. Jedno gostovanje je zbližavalo ljude, pravilo ekipe, stvaralo drugare za ceo život!!!

Grobarsko gostovanje u Osijek

Krenulo nas je 50-80 iz Bgda. U vozu, neshto sto nisam ocekivao – ljudi kao na struju (ja mislio, sedimo I putujemo do odredishta), zuje, smeju se, vrishte I stizu od jednog kraja voza do drugog u rekordnom roku, razjapljenih celjusti I raskolacenih ociju ( za one sto su sedeli, ucili I pametovali ceo zivot – to je bila zelja za zivotom, ono sto oni dobiju kasno, pa polude pod stare dane).

Mada, vec oko 15-tog minuta putovanja neki me prilicno pristojno pitaju da im pozajmim neku kintu, sa neverovatno interesantnim razlozima za to (videli ljudi gushtera), a potom slede I oni koji je zahtevaju. Hvala bogu za cuveni dzep na Kangaroo patikama.


Povlacim se sam u neki kupe, da se saberem gde sam I sa kim sam. Covek sa kojim sam krenuo isao je sa mnom u prvi razred srednje, s tim shto sam ja imao 14, a on 17 godina, i nema ga nigde. Taman sam seo da se sredim, kad u panici utrcava neki klinac poput mene, a za njim par vidjenijih Grobara, koji krenu da ga cimaju, prete mu silovanjem, krenu da ga razvlace (kasnije ce se uspostaviti, naravno, iz zezanja..ali te face, Mr. Stanley iz dzepa, za`ebi radnju..).

Uredno kupljenu kartu sam, naravno, vec predao nadleznom Grobaru, koji ce je pokazati kontroloru i onda mi je svakako vratiti. Stizemo do Rume I krece mala panika. Buka je utihnula, ekipa me sada tiho I brzo mimoilazi po vozu. Nestaju ko bubashavabe. Ulazi dosta rudnapa, koji sa voza skidaju sve sto, po njima, ne lichi na ljude na koje su navikli. Mene skidaju prevashodno zbog nemanja karte. Mislim da sam u ostalom mogao da prodjem..

Napolju nas postrojavaju. Meni ipak drago da tu ima poznatih faca sa Juga, nas negde 40-tak (Vecernje Novosti su izbacile tacan podatak u ponedeljak). Boli me uvo, sa ekipom sam. Iza nas, iz voza me neko zove: “Mali, baci nam zastavu shto drzis, da okacimo na ogradu u osijeku”. Naravno. Nikada vishe nisam video kevin mukotrpan rad.

Ovamo, pandur koji se ocigledno tripovao na SS iz partizanskih filmova, seta unakros I gleda nas postrojene nakrivljenom glavom I sa rukama iza ledja. Odjednom se zbuni I vracamo se u Rumu `85. Gleda neshto dole, a ekipa se smeje. Pita lika Grobara, koji ima polu-chiroki, polu- new wave frizuru: “ A, gde si ti tako pos`o?!”… Covek u onim klasicnim penzos braon kariranim papuchama. Ovaj mu, naravno, odgovori: :”Na utakmicu”.

Navodno je lik, a takvih prica ima puno I neproverene su, da bi izasao iz kuce, jer se sumnjalo da ce na gostovanje, rekao svojima da ide da baci djubre I zapalio za osijek. Sa jos vise neproverenosti, pricalo se da ga je po dolasku kuci cale ironicno pitao: “ Gde si ti do sada? Je si li otpushivao smetlarnik?”.
Ono sto sam siguran je, da sam jednom sa ortakom krenuo za Suboticu na away stvar I da ga cekam u 6 ujutro na stanici trole, kad majstor ladno pretrcava ulicu na 10 metara od mene, obucen kao Fara Fosit, sa nekim znojnicama oko ruku I glave, I nestade u parku. Par minuta kasnije prolazi njegov cale u jutarnjoj setnji I mi se pozdravimo, pita me kako sam I ode dalje. Ovaj moj par minuta kasnije izvire iza nekog drveta u parku, i kao `ajde idemo..Rek`o sam mu da idem da dzogiram. Ja rekoh :”dobro, samo skini tu fluorescentnu znojnicu sa glave..”

U Rumi, u stanici, interogacija. Navodno, par incidenata sa putnicima, a i neka navodna kradja nakita (?!). Mene neki osioni kljun odmah provaljuje I postavlja mi niz nezgodnih pitanja pred svima, ali ja ne znam nishta. Istina je I da sam njegovim mangupiranjem nad klincem bio na ivici placa, zbog cega su me kasnije podjebavali Tomas I Glisha, meni takodje deo legende Juga o kojima se malo prica, ali ostaje i zadovoljstvo sto sam ostao sa svojima, sa svojom ekipom. Ostali su, naravno, iskusno odradili, inace, besmisleno izdrkavanje odavno rastrojenih.

Vracamo se za Bgd, bez mog prvog gostovanja. Kasnije, u prebrojavanju gostovanja to mi se nepravedno oduzimalo, kao i Novi Sad, jer odavno se zna da NS nije gostovanje.
Na putu nazad, neko umalo da me obradi da zavucem ruku u Kangaroo..

Par dana kasnije, rudnapi me zovu da posetim 29-ti, roditelji u shoku. Odlazim, sledi slikanje, redovna procedura I dobijam redni broj 9 hiljada I neshto. To je bio neki odeljak za nas koji idemo na tekme. Kasnije, po kraju i okolo vidimo da ima likova i sa 5,6, 7 hiljada I neshto..
A, tek je `85-ta..

Sledeci vikend, kako je onda bila tradicija, na kraju tekme se oglasi vodja ili se ostane kod shipke radi instrukcija (kakvi fiksni, mobilni, net), I cujem sam da se ide na sledece gostovanje u Zenicu…A, sto ne bi?

Osuđeni ruski huligani koji su umalo ubili Engleza u Marselju 2016

Foto: AP/Tanjug

Ruski huligani sa Evropskog prvenstva u Francuskoj, koji su divljali u Marselju i u tuči i teško povredili navijača Engleske Endija Bejča, osuđeni su ovog ponedeljka na tri i deset godina zatvora.

Okršaj dogodio se pred utakmicu između Engleske i Rusije, kada je grupa od oko 200 ruskih huligana, maksimalno spremnih, napravila totalni haos i jurila po ulicama Marselja nekoliko hiljada engleskih navijača.

Posledice u najtežem obimu izvukao je Bejč, koji je od posledica udaraca koje je dobio u luci Marselj pao u komu, a danas je trajni invalid i prema rečima njegovog advokata postao je doživotni invalid.

Špekulisalo se za osuđene huligane Kosova i Ivkina da su pokušali da izvrše samoubistvo u pritvoru, ali su oni to demantovali.

Bejč je doživeo povrede mozga i pluća, kao i nekoliko fraktura i bio je u komi. Zbog posledica koje su ostale trajno posle batina koje je dobio, Bejč nije bio u mogućnosti ni da svedoči i da se pojavi na suđenju.

Uznemirujući snimak tuče i kako Bejč bez svesti i krvavog lica leži na podu posle tuče sa Rusima.

Toliko je fizički i psihički pogođen, sa stanjem negde između parkinsonove i alchajmerove bolesti, da nije u stanju da svedoči – rekao je na suđenju njegov advokat Olivije Rosato.

Rus Kosov je na suđenju rekao da je udario Bejča u glavu rukom, ali ne pesnicom, i da se ne seća da ga je udario nogom dok je ovaj ležao na zemlji, ali je dodao:

Svejedno, nije bilo namerno – rekao je Kosov.

Psiholozi su tokom ispitivanja ruskih huligana otkrili da Kosovu nedostaje empatija i svest o realnosti, kao i da je Ivikin neurotičan.

Oba ruska huligana uhapšena su u Nemačkoj u februaru 2018. godine, dok su se nalazili na putu ka Španiji, gde je Spartak iz Moskve igrao protiv Atletika iz Bilbaoa meč Lige Evrope.

Endi Bejč, koji je postao trajni invalid od posledica tuče s Rusima; Foto: Profimedia

Tokom suđenja Ivikin se izvinio Hariju Bejču, sinu Endija kome su nanete teške povrede. Sa druge strane, Kosov se nije izvinio već tvrdi da nije udario “tako jako” Bejča.

Takođe je objavljen i snimak kako Ivkin baca stolicu na Bejča, a Kosov ga snažno udara u glavu i ostavlja da leži na podu.

Taurunum Boys još uvek koračaju ispred svih

Dragi sugrađani.

Kao što ste u poslednje vreme mogli primetiti, navijačka grupa Taurunum 1987, započela je akciju ulepšavanja zemunskih krajeva. Za sada smo iscrtali 4 velika grba, svima nam voljenog kluba u različitim delovima grada, a biće ih još. Ono što vama želimo da saopštimo, je interni dogovor koji smo postigli u sklopu ove akcije a tiče se očuvanja zemunskih fasada. Mi kao navijčka grupa koja predstavlja ovaj grad, odlučili smo da i ovim putem sve naše članove zamolimo da u budućnosti NE ISPISUJU navijačke poruke u formi ”sprej-fasada”, kao što su naše parole, pozivi na utakmice i tome slično.

Navijači ne iznajmljuju bilborde, nemaju reklame na TV-u niti PR službe. Fasade su skoro pa jedini način ”oglašavanja” navijačke grupe. Ipak, posle 33. godina postojanja, naša grupa je porasla do tog nivoa, da joj taj vid promocije tj. aktivizma više nije presudan. Mnogo toga se promenilo od te 1987. godine. Od samog navijanja pa do našeg grada. Nekada su navijački šabloni bili stvar prestiža a danas ih malo ko koristi. Nekada je Milenijumska kula bila ruglo i crveni obraz svih nas – sva ižvrljana i zapuštena. Dosta potpisa je bilo i od ”naše ruke”.

Danas, niti jednom Taurunumu ne pada na pamet da ”žvrlja” po našem simbolu. Glavna ulica, nekada poprište najrazličitijih potpisa sprejom – pa i naših, mora da ostane ovakva, na ponos svih nas, sa svim starim fasadama koje su zasijale posle poslednjeg renoviranja. Danas, ipak malo zreliji i stariji, pokušaćemo da ispoštujemo svaki trud, svakog pojedinca da ovaj grad učine lepšim.

Ipak, ne možemo vam garantovati da naših potpisa neće više biti, teško je svakoj osobi pojedinačno usaditi ovu ideju u glavu i svakom dečaku sa sprejom u ruci i Zemunom u srcu. Trudićemo se da takve stvari svedemo na minimum i da kada možemo to i popravimo.

To ne znači da ćemo svaki dan prolaziti ulicama sa kanticama farbe u rukama, ali ako se zadesimo pored tako nečega – sigurno ćemo tako nešto i isprvati. Ime naše grupe na zidovima će biti vidljivo samo u vidu grafita, koje će crtati najbolji umetnici i koji će služiti na ponos svih nas.

Čuvajmo naše fasade,

čuvajmo našu reku,

čuvajmo naše parkove,

čuvajmo naš klub.

Zemunci 1987

Značenje pojma ACAB

U svakom trenutku, odnos između građana i vlasti za provođenje zakona su, blago rečeno, zategnuti. Nezadovoljstvo izvršne vlasti pokazali ljudi na različite načine. Neki dovoljno baciti dva ili tri jaka jezik protiv “policajci”, a neko treba da napišem nešto uvredljivo na zid ili ogradu. Jedna osoba je tetovažu na svom tijelu, što se odražava njihov stav i Outlook. Među tetoviračima prihvaćena definicija uslovnih simboli i skraćenice osnovan izraza. Tako da …

ŠTA TO ZNAČI ACAB?

Mnogi, ne znajući pravo značenje, riječ je povezana sa arapskim zemljama, aktivnosti radikalnih muslimanskih organizacija. U stvari, to je skraćenica. Stoji ona sve policajci su kopilad. U doslovnom prevodu sa engleskog znači “sve policajce – štrebere” (ili “kopilad”). Acab Tetoviranje je bila široko rasprostranjena u Velikoj Britaniji zatvorima. uglavnom to primijeniti na falange ruku. Ispostavilo se jedno slovo na svakom prstu. Vremenom, ACAB natpis je počeo da se prijave na druge dijelove tijela – noge (kolena), leđa, prsa, itd Takođe .. Slogan koristiti tokom britanski rudari štrajk. Sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća, grupa 4-Skins popularizirao ova skraćenica, objavio istoimeni pjesmu. Do kraja devedesetih godina ovog natpis na odjeći ili u obliku tetovaža se može vidjeti na navijači, huligani i članovi uličnih bandi, iako ne svi oni znaju šta znači acab. Također, riječ se može naći u različitim pravcima subkultura: reperi, pankeri, anarhisti i slično.

ŠTA TO ZNAČI ACAB DANAS?

Trenutno, ova skraćenica, može se reći, ima svetsku reputaciju. U zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza ima svoju varijaciju na ovu temu: “svi policajci – koze.” Ova fraza se može vidjeti iz zarobljenika sovjetskim vremenima. Vrlo često, ovaj natpis se može naći u obliku grafita. Treba napomenuti da je u engleskoj verziji umjetnosti na zidovima kao što su “žive” duže od ruske verzije. Komunalne usluge ne žuri da izbriše ili prefarba. Možda je razlog leži u jednostavnom neznanju: mnogi ljudi još uvijek ne znam šta to znači acab. Ili ljudi samo pokazuju toleranciju prema stranim simbola.

ALTERNATIVNE VRIJEDNOSTI

Danas engleski je sve više i više obièno sa ruskim. Zapadnoj kulturi postupno asimilirali s naše tradicije. To se može vidjeti u modernom dijalektu sleng, moda, glazba i trendovi kulturnih aspekata. Izraz u pitanju u ovom članku, i šire aktivno promoviše među adolescenata subkulture. U Rusiji, na primjer, možete vidjeti odjeću s ova skraćenica. Nakon izlaska iz 2012. godine film Stefano Soliman «ACAB» postaje još popularniji. Dakle, tu je nova modna za korištenje ovog imena. Ali, uzimajući u obzir lokalne realnosti, poduzetne ljudi idu na razne trikove, izmišljajući alternative dešifriranje. Na primjer, “sve policijske – lijepa» (Svi Cops Are Beautiful) ili “uvijek nose Bibliju» (Uvijek Carry A Bible). Možda, s vremenom će se i druge varijante na ovu temu. Na kraju krajeva, kreativnost ruski narod ne da se!

UEFA i navijači izabrali 11 najboljih igrača svih vremena!

PHOTO: UEFA

Krovna kuća evropskog fudbala objavila je nominacije za momčad godine koju u suradnji s navijačima bira svake godine, a uz to je odabrala i postavu od najboljih 11 nogometaša svih vremena.

Ove godine neće biti dodjele Zlatne lopte koja je otkazana zbog pandemije koronavirusa, ali će zato UEFA podijeliti svoje nagrade, a počela je tako što je sakupila glasove navijača i sastavila najbolju momčad u povijesti nogometa.

Svoje mjesto na golu najbolje ekipe svih vremena dobio je legendarni Iker Casillas, dok obranu ispred njega čine Sergio Ramos, Gerard Pique, Carles Puyol i Phillip Lahm.

Vezni red sastavljaju Steven Gerrard, Xavi Hernandez i Andres Iniesta, dok su u napadu Cristiano Ronaldo, Thierry Henry i Lionel Messi.

SASTAV: Casillas – Ramos, Pique, Puyol, Lahm – Gerrard, Xavi, Iniesta – Ronaldo, Henry, Messi