U Beogradu je bilo svega, milijun događanja, tu smo znali ostat i po 3-4 dana…. u kasnim 80-tim smo se toliko osili da smo živili u hotelima po misec, dva (preciznije nas troje, jedan je bio i Armanda) sramota me pisat, šta smo sve radili, pa na kraju zaglavili i u CZ sjećam se da mi je jedan inspektor u stanici na Rakovici, (pali smo na Banovom Brdu) reka da nismo normalni, da je i on dalmatinac iz knina, pa da nije u redu što sramotimo Dalmaciju…
I stvarno, ima je kalendar Hajduka na zidu, Brzić se preziva, zapamtija sam po Eustahiju a najgora pandurska stanica u ex Yu je bila u Zemunu…
Nego crnjak mi pisat o sebi… lakše mi o drugima… napisat ću o Prli… kako smo ispisali cili Comunale, stari stadion u Torinu… jesen 85. Torino-Hajduk, par miseci poslije povijesnog Heysela… jadnim žabarima smo opiturali cili stadion sa parolama Liverpool, kad znamo da su još bili u žalosti za svojih 38 mrtvih, dobro smo poslije utakmice i živu glavu izvukli. Inače u Torinu se pojavio transparent na ekavici, “Napred beli”, donili ga neki cigani, valjda lokalni đepari. btw.. moram na kraju spomenit i nadimke tih legendarnih momaka iz te generacije torcide… Ušo, Prle, Vela Kman, Bracela, Gula, Baći, Zdrava, Koko, Konj, Šiško, Mate Poštar, Raso, Leska, Jela, Ićo Purger, Parangal… prijatelji kojih se rado sjećam… i u kasnijim godinama i moja 2 super draga prijatelja, Armando i Ice.
Malo o 80-tim…..: TORCIDA – SPLIT. To su bila druga vrimena . Nosila se duga masna kosa, recina, sporke rebatinke i prasnjave patike. Pucali smo se na Azru, rock, dim, lipilo a posli i na dop. Bili smo unikatni, bolija nas je kurac, bili smo Torca. Organizacija je bila od uva do uva na Matejuski, u skoli, u kvartu, u Yachta ili Holywooda, Stopa… Ekipa se znala, ima san osjecaj da san zna pola Splita u to vrime…di koga vidis uvik se nesto kemijalo, uvik bi se znalo di, sta, ko i kada…bez mobitela i to…nekako se zna rang i to se postivalo…
, Uso, Jela i ta ekipa su bili stariji, njih bi samo gleda iz daljine sa postovanjem …Armando, Pucko, Raso su bili fighteri i njih se slusalo sa strahopostovanjem…Zan, Camil, moga bi nabrajat do sutra su bili moja generacija pa smo mogli jedni druge poslat u onu stvar tu i tamo…jedan sam od onih sretnika sta san prezivija i front i heroin i sa gustom i tugom i ponosom se sitin tih momaka, heroja ulice i bojisnice…drago mi je sta san bija dio tog ludila od 85-96 kad san otpilota u Englesku.
A evo i danas u svojih 40 i nesto oden uvik kad god mogu…isa san Fulhama, Stoke i sve Benfikine utakmice u Engleskoj od 98’ na dalje…to covika nekako drzi…ovi momci danas odlicno nastavljaju i svaka im cast. Torcida je postala institucija preko koje se ne moze tek tako… momci su malo drukciji danas, casual, koka i to..vise nekako ultras djir ali vremena se minjaju, mi starimo, sjecanja ostaju a Torcida nastavlja jako!! By. Nico.
Verovatno ste čuli za trend klađenja na esports i klađenja koji će igrači i timovi pobediti na igračkim sesijama. Ali ako još uvek niste izabrali platformu koju ćete koristiti za ovu vrstu opklada, možda se pitate kako da napravite pravi izbor.
U ovom se članku fokusiramo na Bet365 jer je to jedna od najpouzdanijih kladionica za klađenje na esports. Evo zašto je Bet365 kladionica pametan izboro za sve ljubitelje klađenja.
Velika pokrivenost Esports događaja na bet365
Bet365 nam se dopao čim smo otvorili početnu stranicu. Klađenje na esports ima poseban odeljak namenjen ljubiteljima ove vrste opklada. Jednom kada ga otvorite videćete da je interfejs veoma lep, navigacija je laka, i nećete imati problema sa pronalaženjem vašeg omiljenog događaja. Ako pogledate levo, pronaći ćete meni svih dostupnih trenutnih događaja. Oni uključuju sve vrste žanrova i igara, kao što su PES, Angry Birds, Quake 4, Call of Duty, Starcraft, Counter Strike, Dota, League of Legends i razni sportovi.
Gledaj livestream esports događaja na bet365
Sve je stvar stvaranja vrhunskog iskustva za one koji se klade na esports. Zato Bet365 uživo prenosi brojne događaje širom sveta. Lako je filtrirati događaje koji se prenose tako što ih odaberete iz menija na levoj strani.
Ako želite da saznate više o predstojećim događajima možete da pratite i najnovije vesti o igrama na uglednim portalima. To je takođe odličan način da se informišete kako biste mogli da pravite pametne opklade. Dok gledate prenose uživo, osećaćete kao da ste u sobi sa igračima. Takođe možete navijati za svoje favorite, a neki događaji vam čak omogućavaju da se kladite uživo. To znači da možete koristiti ono što ste primetili dok ste gledali igru i da stavite opkladu na jedan od potencijalnih ishoda.
Igraj u pokretu
Da li ste znali da vam nije potrebno da budete kod kuće ili za računarom da biste igrali esports događaje? To možete učiniti „u pokretu“ ako preuzimate aplikaciju za svoj pametni telefon. Ako pogledate mobilnu aplikaciju Bet365 otkrićete da je ovu aplikaciju jednostavno instalirati i pruža jednostavan način klađenja na esports, ali i fudbal, košarku i druga tržišta. Aplikacija podržava kako iOS tako i Android uređaje i možete je skinuti besplatno.
Sve ostalo što možeš tražiti od kladionice
Bet365 je pouzdana kladionica koja svakodnevno služi igrače. Ima aktivne Bet365 bonus promocije za nove igrače, što znači da možete očekivati besplatne opklade prilikom registracije na veb stranicu. Povrh svega, imate više izbora za deponovanje i povlačenje sredstava. Na kraju, uživaćete u navigaciji po veb stranici i eksperimentisanju sa različitim ulozima zahvaljujući intuitivnom interfejsu.
Fukare Tuzla na gostovanju u Banja Luci. FK Borac 2:1 FK Sloboda Tuzla, 08.12.2019.
Četri moja druga i ja sjedimo cijelu noć i odlučimo se ujutro da se zaputimo u Banja Luku, nikom ništa ne spominjemo, rentamo Pasat 6, trans, šalovi i goloruki krećemo na put. Pri polasku najavimo dolazak, da nas murija ne pegla ako se pojavimo ne najavljeni tamo.. Vozimo se, smijeh, zajebancija, pjesma grmi u autu.. U Doboju nas preuzima jedan kombi murije banjalučke i prati nas do stadiona, na gostujuću tribinu. Istresaju nas naravno prvo iz gaća, auto okrenuli naopako, sve regularno, ništa nisu uspjeli naći pa nemaju razlog da nas vrate nazad.
Utakmica prolazi, smijeh, zajebancija idalje, smijemo se na provokacije sa tribine do nase i na provokacije sa ulice koja prolazi iza nase tribine ( tri prsta u zraku, ”gdje ste balije” itd..) Naravno po obićaju u ovoj nasoj smrdljivoj ligi, 10 minuta do kraja murija nas istjeruje sa tribine i pitaju nas jel znate izaći iz Banja Luke i ” popet” se na autocestu?? Zbunjeno gledamo i odgovaramo da ne znamo, na šta nam oni psuju balijsku mater i nazivaju nas turcima,”niko nije htio da dodje, vas 5 mangupa se našlo da nam pravite posla”. Smješkamo se naravno, šta da covjek odgovori zadrtim seljačinama zatrovanim nacionalizmom i mržnjom… Jedan džip nas isprača sa stadiona do ulaza na autocestu. Tu se zaustavljaju i govore nam dalje sami znate, mrš kuci stoko… Hvala, bilo nam je drago, dovidđenja hehe. Nekih 30 kilometara vožnje autocestom i auto odjednom počinje da se trese, te nam kroz stotinjak metara puca zadnja desna guma.
Pri većoj brzini, prilagođenoj autocesti i ograničenju naravno, nekako uspjevamo da se parkiramo u zaustavnu traku i u smijehu i zajebanciji izlazimo iz auta, ne vjerujemo sta se dešava hahaha… Vadim iz gepeka rezervnu gumu, ključ za točkove i dizalicu. Ubrzo shvatam da na felgi ima jedan univerzalni šaraf (lopov šaraf tzv), te zovemo vlasnika auta. Ključ za taj šaraf je kod njega i mormao čekat da taj isti doveze iz tuzle, nama u Banja Luku… Extra hahha.. Sjedimo u autu, bez vode i hrane, mrak pao odavno. Predložim drugu da preskočimo nas dvojica ogradu pored autoceste i izađemo na neki seoski put koji se vidi stotinjak metara dalje, te da idemo tim putem pješke dok ne naletimo na kakav market ili pumpu. Zaputimo se po tom planu ja i još dva momka u nabavku. Nakon četri i pol kilometra pješačenja naletimo na benzinsku pumpu u nekom selu i odlučimo da samo šutimo, spustimo pive i ostalo na pult, platimo i izlazimo odma… Niko nije skužio da smo ” balije” 😂😂😂😂 Dolazimo nekih stotinjak metara zračne linije do našeg auta i tad primječujem u kontra traci, nekih tristo metara iznad naseg auta kolonu od 5-6 auta na kojim rade sve četri žmigavca… Zaustavim ovu dvojicu i govorim da nesto nije uredu, kolona auta parkirana u zaustavnoj na autoputu??
Par rasvjetnih lampi na autoputu, baš iza našeg auta nije radilo pa je bio mrkli mrak, ali uspijevamo uočiti 25-30 momaka u crnom kako trče prema našem autu od pozadi. Imao sam dovoljno vremena da nazovem jednog momka iz auta i samo sam uzviknuo pali auto i gas sine eto ih iza, previše ih je. Drugar se nasmijao, cijeli dan je zajebancija, pa konta furam ga, ko će napast 5 golorukih momaka sa tolikom brojkom?? U sljedečih par sekundi otvaraju suvozačeva vrata te udaraju jednog druga u glavu dva tri putu i bacaju ga preko bankine u jarak koji je nekih 10 metar ispod autoceste. Sad kad su izašli na rasvjetu vidim da je vrag odnio šalu, svi su naoružanim palicama, šipkama, bakljama, noževima i pazi sad, sablja!! Sablju čovjek nosi i udara sa njom od vozačevo staklo i pokušava otvorit vozačeva vrata. Sablja je bas ultra, ful po kodeksu, nema šta 😂😂😂 Drugar pali auto i daje pun gas onako na felgi, uspijeva spasiti sebe i auto, koje bi vjerovatno izgorilo tu na autocesti pored njega prebijenog na mrtvo ime… Ni ne pomisljam sta bi se desilo da su ga izvukli iz auta ovi sa sabljom i noževima…
Drugar koji je bačen preko bankine već je negdje otrčao jarkom, glavom bez obzira. Svi oni se sad okreću na nas trojicu i jedan od njih se dere ” ostavio vas je drugar, sad ćemo da vas zakoljemo mamu vam balijsku jebem”.. Mislim da im je trebalo dvije sekunde da strće sa autoceste preko ograde i krenu za nama. Dali smo se u bijeg naravno, nemamo šanse, nas trojica na 25-30 naoružanih momaka. Trčimo u mrak ne znamo ni sami gdje, uz neko brdo, već posle 30 metara vise nisam imao smage ni da trčim, kondicija nula bodova… Dvojica nas sad se bacamo niz neku livadu i završavamo u grmlju sa živom ogradom i tu ležimo sad nepomično, sa kapuljačama na glavi, na bodljikavoj ogradi, ne dišemo ni jedan. Upalili su baklju i traže nas oko grmlja, psuju majku balijsku i zovu da izađemo. Tu sam već pomislio ovdje mi sad glava ostaje, momci se ne šale, završit ćemo izbodeni… Onda se začuo glas sa autoceste:”Alooo ajdee idemooo, klepit ce nas murijaci”.. Povlače se napokon. Sad kad sam podigao glavu shvatam da nas je dvojica u tom grmlju i da nedostaje jedan od mojih drugova… Neka me biju, neka me tuku, ja jebem Borac i Banja Luku!!!
Zagrebačka navijačka grupa “Bad Blue Boys” oglasila se u vezi stanja u Dinamu nakon što je u četvrtak klub potjerao cijeli stručni stožer Nenada Bjelice. Trener Dinama, igrači i stručni stožer odbili su prihvatiti smanjenje plaća zbog krize uzrokovane koronavirusom, a klub je na to odgovorio otkazima.
Pojavili su se i transparenti u Zagrebu koji kritiziraju trenutno stanje u klubu i prozivaju brojne odgovorne ljude u Dinamu.
Juče su se o tom problemu izjasnili Bad Blue Boysi, koji su posljednjih nekoliko dana oduševljavali javnost svojim aktivizmom nakon potresa u Zagrebu. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
“Despotski, apsolutistički princip upravljanja našim klubom ponovno je pokazao svoje pravo lice.
Nije mogao Mamić protiv svoje prirode, a nisu ni klimači i poltroni mogli protiv njega pa je po Kužeovom poučku potjeran trener.
Svima je bilo jasno što je predstavljao povratak Mamića mlađeg na čelo sportske struke Dinama. Taj čovjek, koji je godinama parazitirao skupa sa svojim bratom i nećakom na transferima, osramoćenog i provaljenog, vraćen je u klub kao spasitelj s misijom da na daljinski izvršava hirove starijeg brata koji valja iste štoseve već petnaest godina. Ozbiljno opsjednut vlastitom imaginarnom veličinom, posebno je alergičan na pojave zbog kojih pada u drugi plan i anonimnost. Nijedna metoda nije dovoljno besramna za rješavanje takvih „anomalija“ jer treba biti hulja najvišeg kalibra za ovo što je klub izveo u zadnjih par dana.
Usred najveće krize još od rata u kojoj se većina ljudi u državi bori za golu egzistenciju, koristeći najniže strasti, klub je vlastite igrače i trenere pribio na stup srama lijepeći im etiketu pohlepnih milijunaša i ostavljajući ih na milost i nemilost masama i medijima žednima krvi i senzacije. I mnogi navijači, ipak ljudi, ponekad naivni i suočeni s velikim životnim problemima i crnim oblacima koji prijete, refleksno su shvatili ovu situaciju kao crno-bijelu.
Već tri dana nahuškana javnost na proste faktore rastavlja igrače i trenere prve momčadi kojima je tzv. „uprava“ zavezala ruke i začepila usta da se obrane i kažu svoju stranu priče u situaciji koja je sve samo ne crno-bijela. Nisu u upravi riskirali pobunu trenera i igrača, niti su radi manje uštede režirali ovaj igrokaz. Niti je slučajno cijela operacija izvedena na brzinu baš u ovo vrijeme.
Potpuno je nadrealna činjenica da je onaj koji stoji iza svega aboliran od strane tijela kluba dok se istovremeno na ovakav način ponižava trenera i igrače u čiji su se karakter još jučer kleli. Kojima su teatralno uručivali specijalne dresove zbog odanosti klubu i potpisivali doživotne ugovore.
Sve to je samo refleksija opće šizofrenije u kojoj se klub nalazi, potpune netransparentnosti i bacanja prašine u oči navijačima i svima koji vole Dinamo.
A igrači imaju sada priliku pokazati kakvi su, imaju li osjećaj za ovaj klub, navijače, za ljude ovog grada i ove zemlje koje su više sile ponovno bacile na koljena”, navode Bad Blue Boysi.
“Football Factory” je zastrašujuće realna predstava okorelih engleskih navijača koji u nedostatku svih osnovnih moralnih vrednosti “tabačenje” koriste kao najjaču drogu.
“The Football Factory” je britanski film iz 2004. godine, čija je glavna tema, pogađate, nogometni huliganizam u Velikoj Britaniji. Nastao je na temlju istoimenog romana, što dovoljno govori o tome koliki su strah i utjecaj nogometni huligani izazivali u cjelokupnom britanskom društvu. U produkciju filma bila je uključena i tvrtka Rockstar Games (poznata po brojnim igricama).
Radnja se vrti oko skupine Čelzijevih (Chelsea) huligana koji su bili strah i trepet u čitavoj Europi, a glavnu ulogu (dosta dobro) tumači Deni Dajer (Danny Dyer). Film se može smatrati prototipom ili pretečom “Green Street Hooligans”, a sam glavni glumac je bio toliko fasciniran temom huliganizma da je kasnije snimio seriju dokumentaraca posvećenu najopasnijim navijačkim skupinama na svijetu (serijal je nosio isti naziv kao i knjiga i film).
Rečenica “What else you're gonna do on Saturday?” je zaštitni znak filma, ali i svojevrsno opravdanje, te čest motiv na majicama današnjih navijača.
-Elem sve bi to bilo lepo da sam ja posle utakmice otišao na aerodrom i zapalio za Srbiju. Niko jednostavno nije mogao da me spreči da odem na žurku koju su navijači Milvola priredili povodom lude tekme koju je njihov klub dobio i ušao u doigravanje i to pogotovo je uspeh veći što su dobili Vest Hem. Luda braća Rakim i Niki su već imali pripremljen scenario za posle utakmice i pab u koji smo išli je bio prepun kada smo mi došli. Bend, Last Resort, je uveliko rokao onaj tvrdi pank.
Nije da se nisam ložio na sve to pa eto tako je i počelo da me vozi. Taj zvuk, taj šuplji zvuk bubnja, gitara, poderani glas koji para uši i tera de ta skačeš do iznemoglosti mi je, nam je, davao snagu da ludujemo još više nego što smo mogli ali i da pijemo i više od naših limita. Kao što sam kod mojih domaćina video kako Englezi znaju dobro da jedu ove večeri sam naučio da izuzetno znaju i mogu mnogo dobro da popiju.
Mi ipak nismo od njihove sorte ali ko može svaka mu čast. Nekako posle, ne znam koliko minuta, je došla pauza za bend i za naš sto je došao čudan lik, sav istetoviran, stariji tip sa staklenim okom, navijač Milvola. Ubrzo sam saznao da je to Roi Pirs, pevač benda koji sam pomenuo. Ja reč on reč i tu onako razvaljen od piva provalim iz priče da je on veliki navijač Milvola pa smo se tu skapirali do jaja.
Okretali smo ture pa ne znate kojom brzinom Provalio sam da sam ostao bez love ali ko ga jebe, zvao sam i dalje pivkanu za naš sto i to veče sam se proveo kao nikada. Lasti su rokali još jače i još žešće i na kraju opet kroz spiku sa njima sam i dobio poziv za pank festival na kome će oni nastupati i koji će se održati u Votfordu, gradu pored Londona, poziv sam prihvatio naravno, baš kao da je vreme stalo.
Stalo je đavola brate, u tim nekim kasnim satima sam provalio da se nalazim u ko zna kom pabu, ko zna gde u južnom Londonu a avion za Srbiju mi poleće u 08:00. Otreznio sam se iste sekunde i onako pune bešike od neprerađenog piva sam pokušao da doprem do svesti Rakima i da mu kažem da mi avion poleće za dva sata ali bez uspeha je bilo sve to jer do njegove pijane glavudže nije bilo moguće doći.
Odlučio sam da se sam organizujem ali brate kako kada i ne znam gde se nalazim. Lovu za taksi nemam, stvari su mi kod Roversa na gajbi, aerodrom ko zna gde se nalazi a u džepu imam samo nečekiranu avionsku kartu. Na ulicisam, u južnom Londonu sa kartom za Srbiju u ruci i naravno počinje kiša da pada. Jebem te srećo.
Seo sam u autobus na kome je pisalo Picadilly Circus. Ono iz serije ¨vratiće se rode¨ a i nešto malo iz škole mi je to zvučalo pozanato pa kao valjda je bilzu nečega što je blizu aerodroma. Kako sam seo u bus tako sam i zaspao i tako mamuran nisam ni provalio naravno da smo prošli Pikca i da sam ustvari na poslednjoj stranici kod Regents Parka.
Oprostio sam se i od puta za Srbiju, oprostio sam se od stvari koje su mi kod braće Rover, sam u sred Londona (ok dosadan sam sa tim ali mi je jeziva pomisao na to i dan danas). Sam bog je hteo da mene na klupi vidi lik sa kojim sam sinoć šikao pivo, koga se naravno ne sećam ali isti taj sam bog zna kako je on mene prepoznao na klupi u parku kod zoo vrta.
Rekao sam mu moj problem i iste sekunde me je spakovao u auto i povezao u pravcu stana gde je živela njegova žena. Lik se zove Aleksander Patel. Ne znam koliko je pametno to bilo u tom trenutku ali nisam imao mnogo izbora, ili da ostanem na ulici ili da mi ovaj čovek pomogne. Usli smo na gajbu koja se nalazila u delu Londona koji se zove Harou i tu sam se upoznao sa njegovom ženom kojoj baš i nije bilo milo što joj je mamurni muž na gajbu doveo nekog tamo Srbina koji je bio još uvek pijan.
Dok je gospođa držala dete u jednoj, pljugu u drugoj ruci pokušavao sam tu da uđem u neku spiku sa njom kako bih napravio atmosferu što prijatnijom za razgovor ali mi nešto nije polazilo za rukom.
Nije sve do trenutka dok nisam spomenuo Votford Pank Kolektiv fest na koji sam pozvan lično od pevača bend2nd_Attempt_.jpga Last Resort, Roi Pirsa. E tu se stvar menja iz korena, Kristi je navijač Votforda i veliki je fan upravo Last Resorta ali nije imala sreće pa nije došla do karte za ulaz na deo gde će baš Roi da gruva sa svojim momcima.
Dok je gospođa držala dete u jednoj, pljugu u drugoj ruci pokušavao sam tu da uđem u neku spiku sa njom kako bih napravio atmosferu što prijatnijom za razgovor ali mi nešto nije polazilo za rukom. Nije sve do trenutka dok nisam spomenuo Votford Pank Kolektiv fest na koji sam pozvan lično od pevača benda Last Resort, Roi Pirsa. E tu se stvar menja iz korena, Kristi je navijač Votforda i veliki je fan upravo Last Resorta ali nije imala sreće pa nije došla do karte za ulaz na deo gde će baš Roi da gruva sa svojim momcima.
Velike sam muke proživljavao dok sam je odbijao da joj dam kartu ali kupila me je onog trenutka kada mi je ponudila kartu za utakmicu polufinala doigravanja za Premijer ligu između domaćeg Votforda i Lestera na Vikaridž Roudu i da to veče izađem sa njom i njenim mužem u lokalni pab.
Prihvatio sam nagodbu, dobila je moju propusnicu za ulaz na fest a ja sam dobio njenu kartu za ulazak na Vikaridž Roud, ni sam nisam sumnjao da ću reći da se zajebala kao nikada niko na svetu ali ok. To veče sam u pabu upoznao sjajne likove i navijače koji će baš biti na toj tekmi i naravno dogovor je pao da idemo zajedno.
Nisu ni nalik navijačima Milvola koji su sve samo nisu normalni ali navijači Votforda nekako odišu više fudbalskom kulturom i njih samo zanima fudbal, druge teme za razgovor nemaju te je sve proteklo u tom duhu. Hoće li Almunija da zasere nešto kao po običaju, hoće li Forestijeri da ima svoj dan ili neće da ga bude uopšte na terenu, da li Troj Dini može da dođe trezan na tekmu i tako dalje i tako dalje a utakmica se igra tek za 7 dana. Gde ću i kud ću ja za tih 7 dana nemam pojma.
Ne znam kako i zašto ali sam se svideo svojim domaćinima i kao takvog su me pozvali da ostanem kod njih dokle god mislim da mi je potrebno.
Jeste da mi je bilo malo trulo ali ko bi lud odbio poziv da bude u kući ljudi gde muž navija za Milvol, žena za Votford a živi u severozapadnom delu Engleske prestonice, imaju kartu za tekmu na Vikaridž Roudu i što meni obećava još bolje zezanje i upoznavanje sa fudbalskom kulturom na ostrvu. Kako ono kod nas kažu: Odande si odakle ti je žena tako da sam Aleksandera potpuno razumeo. Pa zašto da ne.
Dane sam provodio listajući štampu koja je izlazila, upijao sve moguće informacije vezane za utakmicu jer jednostavno nisam želeo da propustim niti jedan važan detalj na tekmi koji bi mogao da se desi.
U toku tih 7 dana do tekme uspeo sam da nađem i posao, raznosač brze hrane po Votfordu. Iskreno bolji posao za naučiti jezik, kulturu dela grada, kao i sam grad Votford ne mozete naći. Kasnije sam i otkrio da je i u svojoj knjizi Bugarin Stilijan Petrov opisao upravo taj deo svog života kada je da bi što bolje savladao Škotski akcenat upravo radio kao raznosač pica ili hamburgera, nije ni bitno.
Uspeo sam tako da se skrpim za neku kintu, naravno, uvek nedovoljno ali eto da ne moram da se grebem za pivo u pabu barem. Tih sedam dana je proletelo, brate mili od posla nisam digao glavu ali ne žalim ni sekund jer sam skupio lovu čak i da se vratim u Srbiju posle utakmice. Ali prvo me čeka šou u Votfordu.
Na dan utakmice svanuo je, gle čuda, u okolini Londona kišni dan. Nisam uopšte bio razočaran vremenom tog dana jer sam se već navikao na kišu. Sa osmehom na licu razgovaram sa svojim domaćinima, Kristi je imala onaj kiseli osmeh na licu ali me je iskreno boleo kurac jer sam ja taj koji je dobio što je hteo. 😀
Naravno utakmica počinje u 12:30 zbog nekih bezbednosnih razloga, bla, bla, bla a mi smo već u 10:00 bili u pabu. Ekipica koju sam upoznao je baš bila vesela u svakom smislu te reči, po mom mišljenju i previše su bili samouvereni u svoj prolaz dalje obzirom na to da su u imali zaostatak iz prvog meča od jednog gola razlike.
To veselje nije naravno moglo da prođe bez problema (naravno ni nalik onome što sam doživeo sa navijačima Milvola) ali opet bilo je sitnih čarki, krigli u glavu i slično među pijanim likovima koji su se popičkali između sebe i završili na ulici, izbačeni iz paba.
Posle hiljaditog piva izašli smo napolje, nisam ni do wc-a stigao da odem kolika je bila gužva u pabu pa sam morao da trpim jer smo bukvalno morali da letimo do stadiona kako ne bi zakasnili. Nisam mogao da izdržim pa sam se sakrio iza nekog kombija da šoram inače bih eksplodirao. Grupa sa kojom sam išao je već odmakla pa sam morao opet da trčim za njima.
Sreća pa je bila ogromna gužva ispred tribine na koju smo mi trerbali ući. Kada sam došao na red lik koji je trebalo da me pregleda nije me ni pogledao niti očitao kartu već me je samo propustio, tako da mi je cela karta, ne pocepana, ostala kao lepa uspomena.
Đanfranko Zola je izašao na teren pre svih igrača kako bi pozdravio navijače, to je bilo prvi put da sam video takvu jednu fudbalsku veličinu uživo. Pre njega je to bio Lotar Mateus dok je bio u Partizanu kada su gostovali Sartidu.
Zola je upio našu pozitivnu energiju, preneo nam istu i mirno se vratio u hodnik koji vodi do svlačionica. Pesma na tribinama nije stajala niti jednog minuta, prava, lepa, fudbalska atmosfera. Bilo je oblačno ali je kiša stala što je bilo idealno za odigravanje tekme. Očekivana postava stršljenova je izašla na teren, osim možda Forestijerija koji nije bio u startnih 11.
Počelo je.
Na tribinama su se vijorile zastave nalik na zastavu Belgije ali su to zapravo bile boje kluba sa Vikaridža. Malo sam se pogubio pa sam prvih nekoliko minuta propustio jer sam zverao svuda po tribinama da pohvatam šta se sve dešava, što je naravno bilo nemoguće jebi ga.
Baš kada sam pogledao prema delu terena gde napadaju „naši“ Vidra je promašio lepu šansu. Dobro je, napadamo, što nam daje nadu da će biti zanimljiva utakmica. Nekoliko minuta kasnije Troj Dini je uputio bombu ka Šmajhelu ali je to golman Lestera odbranio i poslao loptu u korner. Ono što je nateralo ceo stadion da poludi jeste BOMBA Mateja Vidre. Lik je dobio polu visoku loptu na levoj strani terena i dok lopta nije ni pala na travu uzeo i opalio po njoj kako bi ista završila u golu.
Misilo sam da takve golove daje samo Zlatan ali evo ima i smrtnika koji mogu da izvedu tu magiju. Poludeli smo svi, ne znam odtkud se u mojoj ruci zatekla plastična čaša piva ali znam da kada sam krenuo da je ispijam, istog trenutka je svo ono pivo završilo po mojoj odeći, licu, kosi. Ma ko ga jebe. Idemo dalje. Trajalo je slavlje Vidrinog gola, Zola je bio prilično veseo kraj aut linije sve dok se nije pojavio Dejvid Nudžent koji je glavom loptu iz kornera poslao iza leđa Manuela Almunije.
Rezultat je 1:1 i ok, svima nam je jasno da neće biti lako danas. Ponovo sam počeo da zveram levo desno jer se na terenu nije dešavalo ništa posebno, na tribinama je bilo par nekih situacija sa pandurima koje su brzo rešene ali meni zanimljive za gledanje jer to je nešto što ne viđaš baš svaki dan. Betokio je driblao na ivici kaznenog prostora i uputio udarac kada smo već svi počeli da se radujemo ali je lopta završila pored gola.
Počeli smo opet da napadamo, Abdi je promašio lepu šansu ali je svega nekoliko minuta kasnije opet sjajni Čeh Matej Vidra dao gol koji nas je vidio u produžetke. Imalo je još dosta da se igra ali smo bili svi nekako spokojniji posle ovog gola. Vreme je isticalo, više je bilo nekog taktičkog nadmudrivanja nego što je bilo akcije.
Zola i Pirson su verovatno dali svojim igračima instrukcije samo da ne prime gol, što je i okej. Izgledalo je kao da i fudbaleri Lestera i naši jedva čekaju kraj utakmice kako bi se malo odmorili i nastavili rat u produžetcima.
Sudija je produžio utakmicu 4 minuta i samo se čekao kraj. Zapričao sam se sa nekim likom tu pored mene kada sam u jednom trenutku čuo buku. JEBOTE, 95. MINUT A USRANI MAJKL OLIVER JE SVIRAO PENAL ZA LESTER. Ne smem ni da vam kažem a još teže da vam prepričam koliko su popizdeli ljudi na tribinama. Nemaju oni te psovke kao mi ali verujte da je bilo sočnih psovki kao i užasnih kletvi na račun sudije Olivera.
Nisam mogao da verujem da će ovako da se završi ova utakmica, više bih voleo da su pukli i 3:0 nego ovako pederski u zadnjim sekundama. Jebi ga, šta sad, hajde sad da vidim i taj gol i da polako krenemo prema izlazu. Ne znam ni nad kim je napravljen prekršaj, niti ko ga je napravio, apsolutno to nije bitno bilo u tom trenutku. Znao sam samo da je Dejvid Nokart lik koji će da izvede penali zavije ceo stadio u crno.
Zaleće se, upućuje šut po sredini gola. ALMUNIJA BRANI, JEDVA NOGAMA ALI BRANI. NOKART NALEĆE PONOVO ALI NE ZNAM KAKO OPET NAS MANUEL ALMUNIJA OSTAVLJA U ŽIVOTU. NIKO NA STADIONU NIJE MOGAO DA VERUJE U TO ŠTO JE ŠPANAC URADIO. BRAVO MANUEL. NIJE TO BIO KRAJ UTAKMICE, OLIVER JE PUSTIO DA SE IGRA NASTAVI, NE ZNAM ZAŠTO ALI IGRA TEČE I EVO KONTRE ZA VOTFORD. NIŠTA NE VIDIM OD MASE KOJA SKAČE ISPRED MENE. SVI SU LUDI U OVIM TRENUTCIMA. NEKO REČE FORESTIJERI ŠTO JE VEROVATNO ZNAČILO DA ON VUČE KONTRU.
VIDEO SAM LOPTU KAKO PRELEĆE KASPERA ŠMAJHELA. LOPTA LETI PREMA DžONATANU HOGU. PUCAJ MAMU TI JEBEM, PUCAJ. HOG VRAĆA KA SREDINI KAZNENOG PROSTORA. NA NJU NALEĆE TROJ DINI. HVATA VOLEJ.. GGGGGOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL. GGGGGGGOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL.
JEBO TE TROJ DINI JE POSTIGAO GOL U 98. MUNUTU ZA POBEDU VOTFORDA I ODLAZAK NA VEMBLI. MASA NA VIKARIDžU JE POLUDELA. SVI SU ULETELI NA STADION. KRENUO SAM I JA ALI ME JE MURKAN ZAUSTAVIO, PALO MI JE NA PAMET DA GA NABODEM ALI SAM ODUSTAO I VRATIO SE NA TRIBINE MEĐU LUDAKE KOJI SU I DALJE SKAKALI.
Ok hajde da smanjim font jer se nadam da sam vam je jasno kolika je euforija nastala povodom gola Troja Dinija na samom kraju utakmice. Bacio sam pogled prema klupi i video Đanfranka kako se valja po travi od sreće, neopisivo nešto se desilo u njegovoj trenerskoj karijeri dok je Pirson na samo nekoliko metara od njega kipteo od besa ali pokušavao da ostane miran namrgođenog lica.
Nekoliko trenutaka kasnije, junak univerzuma, Troj Dini se vraća na teren bez dresa tražeći da mu neko sa klupe da novi i pritom dobija žuti karton ali koga u ovom trenutku boli kurac za to, realno. Video sam pandure kako trče na suprotnu stranu terena prema navijačima Lestera kako bi pojačali obezbeđenje ali sve se lagano smirivalo. Utakmica je morala da bude privedena kraju.
Lester mora da izvede loptu sa centra igrališta što oni i čine. Kasper Šmajhel šalje dugačku loptu ka kaznenom prostoru. Neko od igrača Lestera je odbija glavom prema Almuniji. Blizu lopte je neko u plavom dresu ali Manuel opet spašava sve nas na stadionu. Srce mi je stalo u trenutku, nisam disao nekoliko nekoliko sekundi sve dok nisam video da je lopta u rukama Španca koji se valja po travi zbog nekog udarca valjda.
Počinje slavlje, sjajno je navijanje u ovim trenutcima. Deluje kao da se zemlja trese ispod nas koliko svi urličemo i koliko se deremo na sav glas. Almunija ispucava loptu što dalje od svog gola. Ističe i stoti minut utakmice. I napokon Majkl Oliver je odsvirao kraj.
Kao po starom običaju svi su uleteli na stadion, osim mene. Strahovao sam da me opet ne navata neki pandur ali kada sam video da ni oni ne pružaju otopor zakoračio sam i ja na sveti travnjak Vikaridž Rouda. Kultura jebi ga, i oni znaju da prepoznaju trenutak. Videvši kako su to naši stari, koji su bili na marakani u maju 91. godine, uradili zagrebao sam rukom po travnjaku kako bih uzeo deo terena da ga imam za uspomenu. Svi su poleteli ka Troju Diniju ali ja ne. Krenuo sam ka klupi na kojoj je sedeo mađioničar, Đanfranko Zola kako bih ga dodirnuo.
Nisam uspeo ali sam ga barem video na par metara od mene što mi je bilo dovoljno. U celoj toj gužvi nikoga od svoje ekipe nisam video, a koga je i bilo briga gde su oni tj. briga njih i gde sam ja. Nisam znao kako da izađem sa travnjaka. Krenuo sam prema mestu gde su bili ljudi u kolicima mada tu nije moglo da se prođe. Iskoristio sam gužvu neku koja je nastala i provukao se kroz izlaz koji služi za ljude za posebnim potrebama i tako ne našao ispred stadiona odmah.
Sa telefonom, nešto malo love u jednom i zemljom i travom od terena u drugom džepu sam krenuo prema gajbi. Prolazio sam pored paba koji se zove Oldfelouz kad začuh „OEY“. Okrenuo sam se i video Aleksandera kako me zove u pab. Naravno ne smem da ga odbijem. Ušavši unutra svi su većbili razvaljeni od piva, droge ili čega već.
Naravno nisam odbio jer ko zna kada ću opet imati priliku da pijem pivčugu sa nekim navijačima i to u Londonu. Kao da mi je bilo malo piva u zanjih 10-ak dana jbt.
Hajde prošla je i ta noć, kako ne znam ali je prošla. Ujutru sam se probudio i sve je bilo normalno. Osim u mojoj glavi u kojoj je udaralo kao da je unutra svadba. Aleksander i Kristi su me sa osmehom pozvali na doručak koji su spremili. Kristi mi je pričala kako se provela na svirci, jaoj da svirka koju sam propustio zbog ovoga sinoć.
Hahahaha skroz sam zaboravio da sam ovo ladno mogao da propustim a još jače od toga ja sam se trudio da joj ne dam karte za tu svirku iz sve snage. Cenim da još nije ni svesna šta je propustila bez obzira što je čila šta je sve bilo ali nije to videla na snimku.
Procenio sam da ne bi bilo dobro da budem tu kada bude gledala snimak pa sam brže bolje pokušao da se izvučem iz kuće na foru da moram na aerodrom i ako nemam pojma ni kada mi je let ni gde mi je aerodrom ni da li imam dovoljno love za celo to planinarenje.
Teška srca Aleks me je ispratio tj odvezao do aerodroma u Londonu jer je hteo da još koji dan ostanem tu. Pokušaće, kaže, da nađe karte za finale na Vembliju. London-Amsterdam-Beograd je bila relacija mog leta .Kada sam došao u Srbiju gledao sam snimak utakmice satima, to je jednostavno nešto što se ne dešava nikada a doživljava još ređe.
Nego u jednom trenutku dok je posle slavlja igrača Votforda kadar kamere je bio na tragučaru Dejvidu Nokartu, ugledao sam iza gola lika u sivom duksu i šokirao se da sam upravo video sebe kako ložim masu na vikarižu. 😀 Hahahahah ušao sam u istoriju.
Kroz sećanje mi je ostalo to da je bio prelep dan baš sada kada ja odlazim iz Londona u kome sam doživeo to da sa najluđim navijačima na svetu gledam najveći derbi na svetu, da nas juri murija po zabačenim ulicama južnog dela grada, da zamalo upadnem u pravu huligansku šorku, da ispijam hektolitre piva sa navijačima Milvola i Votforda i pušim ko zna kakvu vutru, da primašim let, ostanem bez stvari i spavam u parku u sred grada gde ne znam gde sam.
I sada da me pitate da li je vredelo, odgovoriću vam ne da jeste nego da JEBENO JESTE. 😀
Nema fudbala u Italiji, ali će jedan film o navijačima Napolija sigurno biti u žiži javnosti.Karantin, kućna izolacija i strah od korona virusa su mnoge naterali da se okrenu knjigama i filmovima, a Netfliks je 20.marta izbacio dugo čekani i najavljivani film Ultras, koji se bavi navijačkom scenom u Napulju.
Glavni lik filma je 50-godišnji Sandro, vođa podgrupe ultrasa Napolija, koji je ceo život posvetio tribini i huliganizmu, ali u jednom trenutku oseća i očajničku želju za normalnim životom i porodicom.
Uz njega, glavni protagonisti su prijatelji sa tribine, 16-godišnji Anđelo, ali i neustrašiva Teri, pa je i film saga o veri, ljubavi i prijateljstvu, što se prepliće sa završnicom fudbalskog šampionata u Italiji.
Film “Ultras”, odnosno ekranizovana priča o navijačima Napolija, dospeo je nedavno u javmost i već posle nekoliko dana izazvao je kontroverze.
Pre svega kod navijača Napolija koji očigledno nisu bili zadovoljni kako je reditelj Frančesko Letijeri sve to uklopio. Ukratko – optužen je za karikiranje tifoza Napolija.
Međutim, usledio je i njegov odgovor navijačima i javnosti.
– Sve grupe su bile obaveštene i svi njihovi zahtevi su bili prihvaćeni. Uradio sam sve što su me pitali – napisao je on:
– Osećam kao da većina ljudi sa negativnim komentarima nisu ni pogledali moj film. U filmu nema droge, oružja, krađe. Postoji nasilje, ali i ljubav i ironija. Dobio sam, nekoliko stotina poruka od ljudi koji žele da posete Napulj posle gledanja filma.
Letijerija su kritikovali i zbog toga što mu je inspiracija bila i ubistvo poznatog navijača Napolija Ćira Espozitiona 2014. godine.
– Ruka mi se trese kad napišem njegovo ime, jer ljude koji nisu tu treba ostaviti na miru. Ali moram da odgovorim onima koji sećanje na mrtvog čoveka koriste da me napadnu. Žao mi je zbog njega i mislim da nejgova porodica ne zaslužuje da bude akter tog nesporazuma.
Zabava i klađenje najbolje ide uz Meridianbet. Ova kladionica je jedna od najvećih u Srbiji. Ovo je sigurna i pouzdana kladionica koja pruža širok spektar opcija za klađenje. Iako nudi veliki broj sportova, najveću ponudu daju za fudbal. Nudi ekskluzivne kvote za klađenje koje vam omogućavaju različite alternative.
Ako tražite mesto za klađenje sa velikim izborom i opcijama za klađenje Bet365 je najbolja opcija. Ova veb stranica za klađenje takođe nudi sjajnu keš aut opciju unovčenja za lakši pristup dobitku. Dolazi sa jednostavnim interfejsom i laka je za klađenje.
Ovo je omiljena stranica obožavatelja za sportsko klađenje u svim uzrastima. Ima neke od najboljih ponuda. Takođe nudi odličan paket dobrodošlice od 10 besplatnih uloga do 5000 dinara. Jedina mana Circus kazino je da on ne uključuje neke sportove u svoju ponudu.
Svetski poznata kladionica s nekim od najboljih kvota. Takođe, sajt nudi širok spektar promocija poput 1XBet sportskih i kazino bonusa kao paketa dobrodošlice. Jedina mana sajta je nešto teže korišćenje interfejsa. Možda će vam trebati malo vremena da ga savladate.
Da li ste ljubitelj eSporta? Onda ne tražite dalje od 22Bet-a. Uz neke od najboljih izbora u različitim sportovima, 22Bet je vrhunska kladionica za sve opcije sportskog klađenja. Pruža bonus dobrodošlice od 122 eura. Responsivnost i upotrebljivost koja dolazi sa aplikacijom 22Bet čine je jednom od najpoželjnijih aplikacija za klađenje na svetu. Izgled i interfejs su besprekorni.
Zaključak
Što se više povećava broj kladionica, to je teže pronaći pouzdanu. Ovu listu koristite kao početnu tačku za pronalaženje najboljeg sajta za klađenje u Srbiji.
U mračnim godinama vladavine engleske premijerke Margaret Tačer, ispušni ventil za mlade ljude koji mukotrpno rade od 9 do 17 bili su seks, droga,muzika, moda, nogomet i tučnjave.
Radnja je smeštena na severozapadu Engleske u periodu nakon pank generacije. Paul Carti (Nicki Bel) zgodan je devetnaestogodišnji mladić, zabavan i pametan, no iznmožden dosadnom svakodnevicom. Majka mu je umrla prije godinu dana te on živi u pristojnom predgrađu sa ocem koji u sebi pati za gubitkom žene i mlađom buntovnom sestrom Moli. Carti radi kao pripravnik u opštini i celu platu troši na koncerte, klubove, ploče i nogomet.
Na jednoj utakmici upozna Elvisa (Liam Bojle). Taj susret menja sve. Elvis je član bande koja sebe naziva Čopor. Banda ima legendaran status, oblače se prema poslednjoj modi pomalo feminiziranog stila, u suprotnosti sa drugim bandama sa kojima se često sukobljavaju. Nose androgine frizure, polo-majice, posebnu marku traperica i poznate Adidasove tenisice. Otkad odlazi na utakmice, Cartija fascinira Čopor. Sada mu Elvis pruža priliku da bude jedan od njih…