StreetBoys u Ulcinju

Ulcinj frka sa domaćim navijačima posle toga sa murijom i sekjuritijem dje sudija prekida utakmicu dok nas ne izvedu sa stadiona. Odvode nas na ulicu preko puta stadiona posto nam je prevoz parkiran bio na drugo mjesto trebalo je da se ceka da prevoz dodje po nas ali smo mi isto zvali vozaca i kazali mu da odugovlaci dolazak da bi navijali sa trotoara ali policija opet nije dozvolila dje jedan od naših vodja ubjedjuje policajce da je pravnik i da policija krsi zakon jer je trotoar za pjesaka i da možemo tu stajati na sta glupi drotovi poveruju.

Ostajemo tu 20 minuta posle toga dolazi prevoz kombi sa 20 mjesta i bilo je jos dvoje kola za koje policija nije znala da se doslo njima kazu da ulazimo u kombi i da moramo napustiti Ulcinj. U toj gužvi ekipa koja je dosla kolima se udaljava  od grupe i krecu kolima ,a ostala ekipa kombijem. Policija nas prati i odjednom naredjuje vozacu kroz prozor da ide za njima i odvode nas u pravcu SUP-a ekipa sa kolima se u gradskoj gužvi gubi i izbjegavaju hapsenje ekipa sa kombijem, dolazi ispred SUP-a.Policija nas izvodi iz kombija na stepenistu na ulaz od policije jedan član se krije u gepeku kombija dok nas dvadesetak stoji na stepenistu, policija nam naredjuje da stanemo u red jedan po jedan i da ćemo tako ulaziti u SUP, jos kazu da spremimo licne karte neki se javljaju da nemaju dok se par momaka javlja da ima ali da su u kombiju dje komandir kaze da podju i uzmi ih.

Kombi je bio parkiran preko puta SUP-a , oni odlaze do kombija za njima jedan policajac ulaze kroz srednja vrata kombija kao da uzmu te licne ali izlaze preko vrata od vozaca i uspjevaju da pobjegnu dje policajac nije to primijetio nego tek posle nekoliko minuta kada su vec ovi bili daleko udaljeni.

adrzavaju se u SUP-u od 16 :30h sve do 22:00 casa posle toga odvode na saslušanje kod tuzioca pa kod sudije za prekrsaje zbog uzvikivanja i skandiranja Kosovo Srbija,zivjela kraljevina Srbija,Ratku Mladicu,Radovanu Karadzicu,ustašama(sudije su Hrvati bile) ali se cak i u jednom trenutku zapjevao “ovo je Sandzak” sve iz zezanja i da bi isprovocirali domaće. Kod tuzioca i sudije se zadrzavaju do 02:00h i svi su kaznjeni bili neki 500 neki 1500e…

Ovih par momaka sto je pobjeglo neki su uspjeli da nafataju neke Berance i pobjegnu dok su neki isli pjeske cak do Bara dje ih u Baru na magistrali kupe fudbaleri.

Od 15 uhapšenih 6 muslimana i 8 pravoslavaca i jedan pola pola…
Ultra NeBera

Dinamo: Torcida može na zapad, ali bez obilježja

Građanski nogometni klub Dinamo Zagreb i policija, organizator i rukoviditelj osiguranja utakmice osmine finala Europa Lige s Benficom, koja se od 18.55 igra na Maksimiru, našli su se pred velikim sigurnosnim problemom.

Kako prenose neslužbene informacije, čak 800 pripadnika Torcide, navijačke grupe pobratimljene s Benficinim ultrasima No Name Boysima, kupilo je ulaznice za utakmicu za zapadnu tribinu. To su uradili nakon što im su im Dinamo i policija u strahu od sukoba između BBB-a i Torcide zabranili kupnju ulaznica za jug, tribinu na kojoj će biti navijači portugalskog kluba

Za portal index.hr, u ime Dinama govorio je Krešimir Antolić, član uprave zadužen za sigurnost:

“Niti jedan gledatelj s ulaznicom za tribine predviđene za smještaj domaćih navijača, a koji bi na ulaz došao s obilježjima Benfice ili Torcide zbog sigurnosnih rizika s takvim obilježjima neće biti pušten na stadion. U takvom slučaju gledatelj će moći ući ako obilježja ostavi van stadiona. Isto će se dogoditi i ako tijekom utakmice neki od gledatelja na tribinama predviđenim za domaće navijače bude istaknuo navedena obilježja.”

Je li zabranom hrvatskim državljanima da kupuju ulaznice za jug, uskraćeno ustavom zajamčeno pravo na slobodu kretanja?

“Sve navedene mjere, kao i nemogućnost kupnje ulaznica za gostujući sektor hrvatskim državljanima, svoj razloge imaju isključivo i samo u procijenjenim sigurnosnim rizicima i ni u čemu drugome. Želimo naglasiti da je GNK Dinamo takvu odluku donio u skladu sa svojim zakonskim obvezama i nakon konzultacija s nadležnim policijskim snagama, vodeći se pri tome zakonskom pozicijom policije kao rukovoditeljem cjelokupnog osiguranja na i oko stadiona.”

Koliko su navijači Benfice dobili ulaznica za ovaj meč?

“U skladu s hrvatskim zakonima i sigurnosnim pravilima UEFA-e, gostujući navijači su na raspolaganje dobili 5 posto ukupnog kapaciteta stadiona Maksimir (1 756 ulaznica ) a prema personaliziranom modelu prodali su 336 ulaznica za tribinu jug. Nadalje, po načelu reciprociteta gostujućem klubu je dodijeljeno 200 ulaznica tzv. 1. kategorije, s pozicijom na tribini zapad te 25 VIP lože.”

izvor: index.hr

Olimpijakosovi huligani mucki isprebijali 23-godisnju devojku (Video)

Prethodnih mesec dana u Grckoj se zahuktala borba izmedju pristalica Panatinaikosa i Olimpijakosa pa je u nekoliko susreta dveju ekipa vise osoba zadobilo lakse ,a dve osobe su pretrpele teske telesne povrede.

 

Proteklog vikenda navijaci Panatinaikosa poznati pod imenom Gate 13 upali su na utakmicu zenskog vaterpolo tima Olimpijakosa i tom prilikom nekoliko osoba je povredjeno dok su dve zastave Pirejaca otete.

 

 

 

 

U napadu je unistena i oprema novinarske ekipe koja je bila zaduzena za prenos utakmice…

A na kratkom snimku koji je objavljen na drustvenim mrezama vidi se zastrasujuca situacija kojoj huligani sa motkama i nozevima ulecu na bazen.

 

Juce je medjutim izasao jos jedan video u kojem se vide pripadnici Olimpijakosove navijacke grupe Gate 7 kako napadaju , brutalno udaraju i otimaju obelezje 23-godisnjoj devojci navijacici Panatinaikosa. Prema njihovim recima napad se odigrao nakon upada Gate 13 na bazen,a devojka sa kacigom na glavi je takodje ucestvovala u toj akciji.

 

 

Nesrecna devojka lezi na podu sa kacigom na glavi dok je nekoliko huligana mucki udara i otima joj obelezje grupe.

Priča člana konjičke brigade o sukobu Delija i Grobara 1996

Konjičke brigada u Beogradu se tokom godina nagledala raznih situacija, a jedna sa 103. Večitog derbija je posebno upečatljiva

Poligon za pripremu konjičke brigade pred derbi; Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Mnogo situacija je bilo kada su konjanici intervenisali na derbiju, a jedan od najlegendarnijih slučajeva dogodio se tokom 103. Večitog derbija, kada je došlo do velikog sukoba Delija i Grobara ispred Marakane.

Priču je za portal Telegraf.rs otkrio Miroslav Trajković, koji je sa kolegom imao intervenciju koju nije zaboravio ni posle više od 20 godina.

Desilo se pre 20 godina, čini mi se da je bio mart 1996. godine, kada se situacija na derbiju otela kontroli. Navijači Partizana su došli iz pravca Onkologije ka Marakani. Prošli su kroz Ljutice Bogdana pored zapadne strane stadiona, noseći pečeno prase, nabijeno na ražanj sa sve jabukom, kome su stavili Zvezdin šal. Pevali su Partizanovu pesmu i nosili to prase kao zastavu.

Navijači Zvezde, su ih videli i čuli kad su pevali pesme, i onda su sa zida kod blagajne na severu počeli da preskaču i došlo je do sukoba kod kafane Avalica. Onda smo kolega i ja morali da intervenišemo. Samo sa dva konja smo uspeli da razdvojimo nekoliko hiljada ljudi.

Bilo je neko ružno vreme i padala je kiša. Uleteli smo sa konjima i kada su ih oni videli u galopu i kako sevaju varnice pod asfaltom, svi su se razbežali. To je bilo gotovo za 5 minuta, bez nekakvih žrtava i povređivanja. Spasili smo i pešadiju, koje je bilo malo, svega nekih petnaestak ljudi. Generalno kada intervenišu naši naši konjanici, to je čudo – ispričao je Miroslav Trajković za Telegraf.

Inače, Grobari su tada bili u vrlo jakom sastavu. Derbi je takođe pripao Partizanu koji je slavio sa 3:2 golovima Pažina, Nađa i Čakara, dok su strelci za Zvezdu bili Krupniković i Pantelić.

Priča: Prvi susret Torcide i No Name Boysa

Priča novinara Damira Pilića.

Ovu priču o jednom sudbinskom prijateljstvu možemo započeti 22. studenoga 1994., kad je u ranim popodnevnim satima Dena parkirao naš kombi pred stadionom Luz u Lisabonu. Bio je utorak, a na put smo iz Splita krenuli u subotu navečer: tih 3200 kilometara prevalili smo za oko 65 sati.

Igrom slučaja, upravo sam ja prvi izašao iz kombija. Desnu sam nogu već stavio na tlo, a lijeva mi je još bila u kombiju kad mi je prišao taj nepoznati mladić u dresu Benfice: krupnim crnim očima gledao je u mene i nešto me pitao.

“Es u Torsida Split?” razabrao sam mladićeve riječi: pita jesam li ja splitska Torcida.

Bio sam u nezgodnom položaju za tučnjavu, jer mi je pola tijela još uvijek bilo u kombiju. Instinkt mi je šaptao da se ništa loše neće dogoditi, ali sam bio svjestan da smo parkirali u “srcu neprijateljskog teritorija”, baš ispred protivničkog stadiona na kojem će sutra Hajduk zaigrati protiv Benfice. Bio sam svjestan i da imamo navijačka obilježja gostujućeg kluba – kombi je bio pun Hajdukovih zastava, a sva devetorica nosili smo Hajdukove dresove, šalove, kape… U navijačkom svijetu to se smatra velikom provokacijom, na koju navijači domaćeg kluba često reagiraju nasiljem, braneći svoj simbolički teritorij od gostujućih uljeza.

“Si”, odgovorio sam mladiću, nakon što sam se iskobeljao iz kombija i stao čvrsto na obje noge.

“O, amigo!” viknuo je mladić i snažno me zagrlio. I ja sam njega mahinalno zagrlio. A onda su i moji prijatelji prošli istu proceduru: tip ih je sve izgrlio, svakome ponavljajući mantru “Amigo, amigo, amigo…”

Potom nas je poveo u utrobu stadiona Luz, u navijačke prostorije No Name Boysa, kako se nazivaju najvatreniji navijači Benfice. Dvadeset pet godina je otada prošlo, ali mislim da nijedan član Torcide Kombi nije zaboravio ljude koje smo u tim prostorija upoznali i nevjerojatne trenutke koje smo s njima proživjeli.

Čim smo se spustili u navijački klub – okićen zastavama i drugim navijačkim obilježjima Benfice – jednog po jednog su nas odvajali, prislanjali uza zid i fotografirali, nakon čega su nam uzeli osobne karte. U trenutku paranoje učinilo mi se da sam maloprije pred stadionom možda sve krivo procijenio i naivno odveo ekipu u klopku. Dok me simpatična crnokosa cura s kapom No Name Boysa i fotoaparatom u ruci – koja se predstavila kao Claudia – namještala pred zidom, pomislio sam da su to možda sve portugalski policajci u civilu, preobučeni u navijače Benfice, koji nas iz nekog razloga sada fotografiraju za policijsku kartoteku. Zašto bi nas inače snimali i uzeli nam osobne karte?

Uto je Claudia nestala, a momci u dresovima Benfice dali su nam svakome po pivo i tutnuli nam u ruke neke marokanske cigarete koje su zanimljivo mirisale. Nismo stigli ni popiti to pivo, a Claudia se vratila s našim osobnim kartama i snopom plastificiranih iskaznica, od kojih je jednu dala meni: ispod navijačkog loga No Name Boysa vidio sam svoju fotografiju i pročitao svoje ime. Deset minuta od dolaska pred stadion Luz bio sam registrirani član udruge najvjernijih navijača Benfice, kao i ostala osmorica iz kombija. U navijačkom svijetu to je velika, iznimna počast: kao da neko indijansko pleme primi nekog bijelca za svog člana.

Čime smo nas devetorica zaslužili taj nevjerojatni doček?

Da bih to objasnio, moram se vratiti deset tjedana unatrag. Tog 14. rujna 1994. Hajduk je u Splitu igrao protiv Benfice, a ja sam se s Čmuljom i Hansom već prijepodne uputio na Rivu. Čim smo stupili na Rivu, netko nam je rekao da je u grad došlo devet navijača Benfice, uključujući i jednu djevojku, da su stigli nekakvim kombijem i da ih ekipa upravo opija u kafiću kod Vjeke, na sredini Rive.

I doista: zbunjeni, ali nasmijani navijači Benfice, s oznakama No Name Boysa, stajali su izmiješani s torcidašima, s pivom u rukama, i već pomalo staklastih pogleda slušali te navijačke pjesme na njima nepoznatom jeziku. Upoznao sam se sa svima, ali nisam uspio zapamtiti sva imena. U sjećanju mi je najviše ostao Gullit, za kojeg se jasno vidjelo da je vođa lisabonske skupine – bio je znatno viši od ostalih i imao duge dreadove, pa je doista podsjećao na slavnog nizozemskog nogometaša Ruuda Gullita – i njegova cura Rita, krhka djevojka crne kovrčave kose, te simpatični mangup Pedro, kojeg smo Čmulje, Hans i ja odmah poveli u razgledavanje Dioklecijanove palače.

Pedro je znao engleski i u početku bio razgovorljiv, ali kako su ulice u palači postajale sve uže, sa sve manje prolaznika, i on se nekako gasio, dok se odjednom nije zaustavio i rekao:

“Ali ja vam nemam novca.”

Trebalo nam je par sekundi da shvatimo kako je nesretnik pomislio da ga želimo opljačkati. Tada smo mu sve objasnili: večeras je prva europska utakmica na Poljudu nakon punih sedam godina. Pedro, bili smo kažnjeni dvogodišnjom suspenzijom zbog suzavca bačenog 1987. protiv Marseillea, pa je došao rat, pa nam Uefa zbog rata nije dala igrati domaće utakmice u Splitu i Hrvatskoj… Ukratko: ti si, Pedro, prvi strani navijač u našem gradu nakon sedam godina. Znači da je život opet postao normalan, razumiješ?

“A mi smo bili spremni na teške batine”, rekao je tada Pedro i objasnio nam: u portugalskim medijima Torcida je bila predstavljena kao zloglasna huliganska grupa koja protivničke navijače baca u more, a na svom stadionu sama sebi ispaljuje suzavac, pa je zato i Uefa morala izbaciti Hajduk iz Europe.

“Lipi moj, mi smo žedni ovog ludila”, odvratio mu je Čmulje. “Sedan godina nismo vidili prave utakmice, od tog prokletog suzavca. Sad te volin, cilog bi te izljubija, po gradu bi te nosija, samo da bude još ovakvih srida.”

Još smo se te srijede družili s Pedrom, a uoči same utakmice naletjeli smo na njega u blizini Poljuda: naslonjen na zid kod Bobisove slastičarnice, promatrao je svijet posve staklenim očima. Očito pijan, jedva je stajao na nogama.

“Nitko mi nije dao da išta platim”, samo je promrmljao.

Na utakmici smo jasno vidjeli No Name Boyse: bili su u prvom redu tribine Zapad, po sredini tribine. Kad su u jednom času podigli transparent “Freedom for Croatia”, krcati stadion na Poljudu je eksplodirao od zahvalnog pljeska. Nitko tada nije slutio da će se njihov kombi na povratku iz Splita za Lisabon survati s ceste i da će ih troje poginuti: Rita, Gullit i Tino. Pedro je bio među preživjelima.

Ispostavilo se da su naši lisabonski prijatelji stradali praktično pred kućom, na zavojitoj brdskoj cesti kod gradića Badajoza na španjolsko-portugalskoj granici, niti 200 kilometara od Lisabona. Izgleda da ih većina nije znala voziti, pa je vozio pretežno Gullit, koji je navodno u noći zadrijemao za volanom…

Dva i pol mjeseca kasnije krenuli smo na uzvratnu utakmicu u Lisabon: momčad i većina navijača avionom, a nas devetorica kombijem. Među ostalim, tim načinom putovanja htjeli smo izraziti i spomen na stradale portugalske navijače s kojima smo se družili u Splitu.

Da bismo izbjegli njihovu sudbinu, razradili smo pravi vojnički plan. Svih devet ćemo se mijenjati za volanom: smjena traje tri sata. Šestorica u srednjem i zadnjem redu kombija mogu spavati, piti ili raditi što žele, ali u prvom redu oba suvozača moraju biti budna, trijezna i paziti na vozača: nakon tri sata vožnje volan preuzima bliži suvozač, dotadašnji vozač odlazi u zadnji red na piće, spavanje ili odmor, dalji suvozač postaje bliži suvozač, a netko od ostale šestorice prelazi na mjesto daljeg suvozača.

Taj je rotacijski sistem djelovao savršeno: bez zaustavljanja smo protutnjali kroz Italiju, Francusku i Španjolsku, a kad smo treće noći došli do Badajoza, odlučili smo tu prespavati i dalje nastaviti tek ujutro, kad se razdani.

Ujutro smo krenuli na tu posljednju dionicu od 200 kilometara do Lisabona, i stigli pred stadion Luz u rano popodne, gdje nas je dočekao taj nepoznati momak u dresu Benfice s početka teksta, i sproveo nas u prostorije No Name Boysa. Vidjevši da smo došli kombijem, istim putem i istom cestom kao i njihovi poginuli prijatelji, navijači Benfice su nas prigrlili kao rod najrođeniji.

Dugo smo tog dana ostali u njihovom navijačkom klubu. Sa šanka su nam neprestano stizale pive, a domaćini nisu dopuštali da išta platimo. Pričali smo na kombinaciji portugalskog, engleskog, hrvatskog i tjelesne mimike, i nismo ih baš sve mogli razumjeti, a nisu ni oni nas, ali bilo je očito da nas tretiraju kao braću.

Do dugo u noć i cijeli sutrašnji dan, uključujući i noć nakon utakmice, nas devetorica iz kombija uživali smo gostoprimstvo čije je razmjere teško opisati. Na nekoj smo plaži čak odigrali nogometnu utakmicu: Torcida protiv No Name Boysa. I to je ispalo nekako sudbinski, jer je kod rezultata 5:5, par minuta prije kraja, odjednom pukla lopta, a drugu nismo imali.

No Name Boysi su nas vodili po gradu navijačkom pivskom turom i nisu dopuštali da išta platimo. U nekom trenutku smo uočili da pivo kupuju samo nama, a da za sebe nemaju para: mnogo je truda i moljakanja trebalo da ih nagovorimo da nam dopuste da i mi njima platimo rundu.

Ta se naklonost domaćih navijača prenijela i na skupinu od 50-ak torcidaša koji su u Lisabon sutradan stigli avionom, šokiravši se dočekom u zračnoj luci. Jer dočekali smo ih nas devetorica iz kombija i mnoštvo No Name Boysa oko nas: Portugalci su organizirali navijački konvoj do aerodroma, s našim kombijem u sredini kolone, i tako nam omogućili da dočekamo prijatelje iz aviona.

I avionska Torcida odmah je bila lijepo ugošćena i zbrinuta – pa je najstariji lisabonski torcidaš, tada 40-godišnji Kele, u jednom času rekao: “Čoviče, bija sam na priko 250 gostovanja, ali ovo nisam nikad doživija” – ali bilo je očito da nas devetorica iz kombija imamo poseban tretman. Dobili smo čak i poklon-paket: devet majica, devet šalova, devet fotografija Claudija Caniggie (sjajni argentinski nogometaš tada je igrao za Benficu), devet privjesaka i devet naljepnica. Kasnije ćemo doznati da su nam htjeli pokloniti i navijačke kape, ali su ih skupili samo osam, pa ih je bilo sram.

No Name Boysi su nam darovali i devet besplatnih ulaznica za utakmicu, ali ih nismo uspjeli iskoristiti jer nas je u međuvremenu oteo glavom i bradom predsjednik Benfice, senor Manuel Damasio Soares Garcia, koji je inzistirao da nas on osobno i besplatno uvede na stadion. Uzalud smo čovjeku govorili da ne treba, da već imamo besplatne karte – na kraju smo na stadion ušli u njegovoj pratnji, uz najavu službenog spikera i ovacije pedeset tisuća ljudi na stadionu Luz.

Dvadeset pet godina je prošlo otada, ali i danas zorno vidim prizore s tog putovanja. Velike crne siluete bikova pokraj španjolskih cesta. Noćna kiša oko Madrida, baš za vrijeme moje vozačke smjene. Scena u kojoj usred Guadalajare Džekson nalazi telefonsku govornicu (tada nije bilo mobitela) i naziva lokalnu radiostanicu u Solin, te izjavljuje izravno u eter: “Torcida Kombi pozdravlja Torcidu Avion i želi joj maglu na aerodromu”. Pedro u mojoj hotelskoj sobi u Lisabonu: to više nije onaj veseli mladić iz rujanskog Splita; sada je to teško potreseni čovjek koji jedva govori.

Pamtim i posjet Gullitovu grobu u siromašnoj četvrti Lisabona: muškarci u bijelim donjim majicama i žene u šarenim suknjama sjede na dovracima kuća i bezizražajnim pogledom skeniraju došljake. S nadgrobne ploče saznajem da se Gullit zapravo zvao Jorge Eduardo Lima Mauricio i da je poginuo dva tjedna nakon 22. rođendana.

Ponekad se sjetim i posljednjeg lisabonskog kadra, prije nego što smo se u četvrtak ukrcali u kombi za povratak: Paolo trči za mnom i gura mi u ruku navijačku baklju: “To zapali u nedjelju, protiv Dinama!”

Jer mi se nismo vraćali u Split, nego smo išli u Zagreb, gdje je u nedjelju Hajduk igrao prvenstvenu utakmicu protiv Dinama. Stigli smo u Zagreb na vrijeme, a pred maksimirskim stadionom skupina Bad Blue Boysa fizički je napala dvojicu članova Torcide Kombi – Denu i Kiku. Ono što smo pomišljali da nam se može dogoditi pred stadionom Luz u Lisabonu, dogodilo nam pred stadionom Maksimir u glavnom gradu naše države. Srećom, upravo su Dena i Kike bili najkorpulentniji ljudi u kombiju, pa su se uspjeli obraniti, te je Dena kasnije mogao reći da krv na majici nije njegova.

Možda bi na kraju bio red kazati koju o kasnijim putanjama članova Torcide Kombi, danas već sredovječnih ljudi. Za one koji misle da su nogometni navijači nužno huligani i propalice, možda je zanimljivo navesti da smo nas devetorica stekli sedam fakultetskih diploma, a četvorica su stigli i do poslijediplomskih studija.

Džekson je danas ribarski inspektor Europske unije, s radnim mjestom u Španjolskoj. Dena je šef sale na jednom od najvećih kruzera koji plove između Srednje i Južne Amerike. Lujo je inženjer u solinskoj Tvornici cementa Cemex. Kike je ribarski inženjer, direktor ribolova i uzgoja tuna u jednoj od vodećih hrvatskih tvornica ribe. Čmulje radi u financijskoj, Frane u turističkoj, a Runje u trgovačkoj branši. Đela se povukao na Brač i bavi se malim ribolovom. Jedino sam ja propao u životu, zaglavivši u novinarstvu.

Dio teksta iz navijačkog časopisa Tribine:

Torcida je smatrala svojom dužnošću odati počast poginulim prijateljima, pa se u hipu organizirao posjet Gullitovom grobu, a NNB su preuzeli na sebe uvjeravanje uprave svog kluba i dužnosnike Uefe da se Torcidi dozvoli da uoči samo utakmice položi vijenac u spomen na Gullita, Tina i Ritu. I uspjeli su! Kada su preko razglasa najavljena trojica torcidaša (predstavnici splitske centrale, te dvaju najjačih podružnica – Makarske i Zagreba), koji će u ime cijele Torcide i svog kluba položiti vijenac na tribinu gdje su svoje mjesto godinama imali poginuli Portugalci, stadion se prolama od aplauza. U trenutku kada su torcidaši zakoračili na travnjak, 50.000 nazočnih gledatelja ustaje i urnebesnim pljeskom bez prestanka prati njihov hod do tribine NNB-a. Tamo tek pravi delirij! Suze sjećanja za prijatelje, uzvici prijateljstva i zahvalnosti za gestu Torcidi. Tribina grmi od skandiranja: ‘Torcida! Torcida!’. Pojedini skaču s tribine, uspijevaju se probiti kroz osiguranje i zagrliti torcidaše. Pljesak s istočne i zapadne tribine ne prestaje. Suze naviru i službenom Hajdukovom snimatelju Mili Gizdiću. Torcidaši se vraćaju na svoju tribinu i dok nisu na nju zakoračili pljesak ih nije napuštao.

NNB ne bi bili to što jesu (prijatelji za pamćenje!) da ne uzvraćaju na svoj način. Na donjoj tribini razvlače transparent ‘Freedom for Croatia’, a na gornjoj pomoću velikih kartona ispisuju na savršenom hrvatskom jeziku ‘HRVATSKA SLOBODNA’. Na to ustaju i spomenuti ‘kravataši’ i zajedno s Torcidom dugotrajnim aplauzom zahvaljuju NNB-ima.

SRETAN ROĐENDAN NO NAME BOYS!

Gostovanje Armade u Turskoj 2004. godine

Kako da ti u par rečenica opišem gostovanje koje je trajalo gotovo 6-7 dana ? Teško..,to jednostavno treba proći i doživjeti. Ajmo od početka,kada smo saznali da igramo protiv Turaka nismo puno razmišljali.

 

 

Voljeli smo divlja,daleka i “egzotična” gostovanja kao i svaki pravi istinski,ekstremni navijač. Prva utakmica se igrala u Ankari. Jebo te..,Ankara,pa gdje je to ? Par 100km jugoistočno je Sirija. Do jaja.. Kako se tada još dosta na gostovanja išlo vlakovima,nas 5 se odlučilo na to prijevozno sredstvo. Voljeli smo vlakove. Ne sjećam se točno sada,ali mislim da je udaljenost od Rijeke do Istanbula 1650km + nekih 600 od Istanbula do Ankare,znači,2200km cca u jednom smjeru ( cestovnim putem ) vlakom možda i više.

 

 

 

Kupujemo karte “Euro Domino” i na povratnu kartu + grupno putovanje dobijemo lijep popust ( karta nas došla 90€ po osobi ) Ponedjeljak je i krećemo na put. Utakmica se igra u četvrtak…,Kup UEFA. U Zagrebu se opskrbimo cugom do Bangladeša. U Beograd stižemo oko 22h. Nema nikakvih problema niti napetosti. Presjedanje za Sofiju imamo za nekih sat vrem. Dakle,lovimo onu poznatu rutu “Balkan Express”. Vlak pun cigani,Bugari..,ma svega..,jednom rječju čerge..,vuku neke vreće sa pačjim perjem,valjda to prodaju,spavaju i gaze jedni po drugima u prolazu vagona..,na show.. Nalazimo par mjesta u kupeu sa nekim mladim Slovencima. Noć prolazi uz cugu i zajebanciju,a neki spavaju na podu u vreći za spavanje,neki na “gradelama” za kofere i prtljagu. Sutradsn oko podne stižemo u glavni grad Bugarske. Vlak za Istanbul nam kreće za nekih 6-7h tako da imamo vremena za zujanje po Sofiji,a i piva im je jeftina pa se pije i odmara u parku blizu želj.kol. Napokon dolazi vrijeme polaska za Istanbul. Cijelim putem se ubijamo od cuge. Spava se malo,gotovo nikoliko.

 

 

 

Vlak je u zoru već drugog dana puta došao na Bugarsko-Tursku granicu. Vlak stoni u šumi 6h jer Turci jebu,gnjave i tlače Srbe zbog vize..,za poluditi. Nitko ne daje nikakve informacije. Vlak u jednom trenutku kreće,kakva neopisiva sreća. Nakon još sati i sati jahanja napokon ulazimo u periferne djelove Istanbula. 2h se vozimo do gl.želj.kol. Jebote,kakav grad. Izlazimo iz vlaka i prvo što radimo je da mjenjamo valutu u tursku liru. Novčanica im ko plahta a nule ne možeš izbrojati. Upadamo u taxi jer nam na šalteru govore da vlak za Ankaru ne ide sa tog želj.kol. već sa Haydarpaşe tako nekako se zove i on se nalazi u Azijskom dijelu Istanbula. Dok slušamo u autu turski dance vozač se gubi u dvije ulice i vrti u krug. Dolazimo na taj kolodvor i ukrcavamo se u vlak. Još 2h vožnje kroz grad dok ne izadješ iz njega,nevjerovatno ! Na pola puta do Ankare ulazimo u neke turske pustinje..,gledamo kroz prozor nomade i plemena u šatorima..,sjede ljudi u krug na pijesku i jedu.. Jbte..,pa šta je ovo..,gdje smo mi..,kraj Svijeta,kaže jedan od nas.. U srijedu oko pola noći napokon stižemo u Ankaru…

 

 

 

 

Eto nas napokon u Ankari.
Zgužvani,prljavi i smrdljivi
izlazimo iz vlaka.
Inače,umivali smo se,prali zube i noge u WC-eu vagona,koliko toliko.
Bilo je vruće,a vlakovi bez klime. Sjećam se da su im i vlakovi iskakali iz tračnica i imali puno nesreća. U jednom trenutku mi se,da izvineš prisralo..,nakon 2 dana.
Odlazim u toalet da se olakšam,naravno čučavac,a sa lijeve strane primjećujem pipu ( špinu ) u zidu nekih pol metra od poda,a papira nigdje. Hahhahaaa,shvaćam čemu pipa služi. Razmišljam,pa jbte..,neću valjda prstima i vodom gladiti vlastiti šupak
Kopam po džepovima hlača i nalazim paketić sa par maramica,kakvo olakšanje

Od jednog frenda je otac u to vrijeme radio u NK Rijeci tako da smo bili cijelo vrijeme u kontaktu sa njim.
Nevjerovatna sreća je bila ta da je hotel sa igračima od kolodvora bio udaljen svega par 100m. I stadion je bio blizu,tako da nije bilo puno lutanja po Ankari. 7mil.stanovnika,ma selo za Istanbul..,hehe.. Čekaju nas 2 sobe u obližnjem hotelu,krevet i tuširanje..,neprocjenjivo. Ujutro doručak,popodne ručak,napokon topal obrok nakon 3 dana izjedanja salame i pašteta.

 

 

I momci sa 2 kombija su sretno stigli. Utakmica se igrala u večernjim satima,a na stadion stižemo u pratnji murije/vojske sa puškama u ruci..,kažu,zbog vaše sigurnosti. Inače smo pili po parkovima blizu stadiona,a cugu kada kupiš ti stave u crnu vrećicu da se ne vidi da je alkohol. Puni su ekstremista,kaže murija.
Ulazimo na stadion i totalna smo atrakcija. Ovi ne vjeruju da smo uopće došli.
Ma i nemaju neke navijače,bar mi je tako izgledalo. Sve prolazi OK.
Nakon utakmice se vraćamo u hotel..,a već u petak ujutro imamo vlak za nazad,tj.za Istanbul.. Jebote,treba se vratiti kući,a mi u pički materinoj

Da mogu,teleportirao bih se..
Dolazimo u Istanbul i sa azijskog dijela ovaj put umjesto taxija idemo preko Bospora trajektom u europski dio. Brod se niti ne veže,samo pristane kratko uz obalu i to je to. Ko se ukrca,ukrca..,koja bagra

Tražimo želj.kol. Da vidimo kada imamo vlak za Sofiju – Beograd. Prije toga kupujemo nešto hrane i Efes Pilsena za put. Sa lovom smo pri kraju,a Rijeka je daleko. U jednom trenutku ispred tog dućana nam prilazi lik..,grli i ljubi..,rekoh,tko je ovaj,šta hoće..,neki bosanac,radi dole već 20g i čuo je kako pričamo hrvatski,oduševljen. Odvodi nas u neku kafanu i plaća turu za turom.

 

 

Dobro nam je došao jer nas je doveo i do samog kolodvora bez lutanja. Vlak kreće ubrzo,a čovjek odlazi,ali kaže,brzo sam nazad. Stiže sa punom vrećicom hrane i pića,ali kaže,pazite da vas ovi ne vide jer ima i narezaka od svinjetine..,ahhahaa,a srce ti jebem,legenda..
Put traje a mi sve sjebaniji i sjebaniji..,ma više u nekim trenutcima nismo niti pričali. Totalni mazohizam !
Stižemo u Beograd u nedelju jutro. Bili smo i na Marakani i JNA,opalili par fotki,ali to sada nije bitno.
U Rijeku dolazimo u večernjim satima nedelje. Iz Zagreba smo za Rijeku ulovili autobus,da nije sve vlak..,hahhahahaaa..
Kada smo ugledali svijetla grada zapjevali smo pjesmu od radosti i sreće. Ostali putnici su nas gledali u čudjenju i pitali što se dogadja,zašto pjevamo. Kada smo im rekli gdje smo bili i otkuda se vraćamo rekli su,dečki svaka čast,ali vi niste normalni .
Mjesec dana mi je u glavi lupao onaj zvuk vlaka tdm,tdm,ć,ć,ć….,tdm,tdmmm…

i škripa tračnica.
Pozdravili smo se medjusobno,pružili ruke i rekli “bravo dečki i ovo smo odradili”
I sve to zbog 90’ voljenog nam kluba.

Pismo oldschool Torcidasa o mladjoj Torcidi

Ja kao vec sada old school Torcidas primjecujem da se toliko razvlaci ove mladje generacije Torcide po komentarima, da bjeze i da nemaju muda i svasta nesto, pa bi vas molija da objavite ovu poruku za sve “navijace” danas : “Znaci danas se hvale da neke navijacke grupe imaju muda i da su opasni na ulici kao Boysi, Grobari, Delije i sta ja znam tko sve ne, a proziva se danasnje Torcida da nema muda, koja jedina kao grupa nastavila upadati u tudje gradove i drzave kao i u stara vrimena,(vecina tih ni u stara vrimena za to muda nisu imali, pogotovo za doci u Split) dolazeci svima u njihove gradove na crtu, kao Manijacima naprimjer! Di se spominje neka pobjeda Manijaka, a Manijaci posli Sarajeva se boje doci Torcidi u Gabelu tragedija za grupu, posli toga je najbolje da se ugase!

I takvi se slave, a proziva se Torcida koja je jos jedina skupina danas koja nonstop upada u tudje gradove drugim grupama, nude se svima, to pokazuje muda! Ovi svi drugi samo rade sacekuse, a vani ih nema nigdi! Tragedija je da se danas u navijackom svijetu, smatraju najopasnije oni koji svaki put naoruzanin docekaju duplo manje protivnickih navijaca, i onda to jos snimaju kao Delije u Ateni i Boysi u zadnje vrime!

Koje su danas ove mladje generacije navijaca pizde najobicnije postale da je to tragedija! Prije si bija najveci ako si otisa na jebeno gostovanje i napravija sranje,ali bitno je da se pojavis, i normalno je da se dobije po tamburi nekad, a ove sacekuse organizirane danas,i takvi se slave ka heroji, a ovi koji su nonstop u tudjim gradovima koji se nude svima, jedini oni koji ne idu proracunato, nego na svako jebeno gostovanje samo idu i uvijek su spremni, oni za danasnje generacije muda nemaju!!! Pa nemaju jer danasnji ultrasi su pizde bez casti, a ne navijaci!!!”

Portugal objavio rat ultrasima: Smišljen i organizovan sistem

Kao i brojne države diljem svijeta tako i Portugal, opterećen je ekstremnim navijačkim skupinama koje s vremenom na vrijeme raznim metodama narušavaju javni red i mir.

Može se uzeti za primjer apokaliptične scene viđene na ulicama Buenos Airesa krajem studenoga 2018. godine prije uzvratnog ogleda River Platea i Boce Juniors u finalu Cope Libertadores.

Glavna svrha se uzima preventivno djelovanje na nasilje na stadionima, Portugal se ultrasima namjerava oduprijeti specifičnim mjerama. Prema tvrdnjama portugalskih medija, sve osobe koje se vode kao ultrasi bit će primorane registrirati se u jedinstvenu bazu podataka.

Prije svakog legalnog ulaska na stadion, ultrasi bi se pred organima reda i mira trebali identificirati temeljem osobnih isprava. S obzirom na spomenutu bazu podataka, prije ulaska na tribine uručile bi im se svojevrsne akreditacije.

Ukoliko se desi neki ispad, vlasti bi u svakom trenutku bile upoznate s identitetima osoba koje su nazočne na tribinama na kojima je eventualno počinjen manji ili veći izgred.

Vlada republike Portugal pretpostavlja kako bi predloženim mehanizmom nasilje, odnosno neredi karakteristični za ultrase, smanjili na minimum.

“Torcida” brutalno pretukla “policajce” u Samoboru (Video)

U nedelju nakon zavrsetka utakmice izmedju Intera iz Zapresica i Hajduka iz Splita doslo je do incidenta u zagrebackom naselju Samobor kada se grupa navijaca Hajduka sukobila sa policijom.

Medjutim nekoliko casova nakon ovog dogadjaja prema izvestaju iz policije navodi se da se na snimku ne nalaze pripadnici policijskih snaga Hrvatske vec dvojica maskiranih mladica u policijskim uniformama i da se jos uvek ne zna da li su na snimku pripadnici Torcide . Snimak koji je ubrzo izasao u javnost prikazuje kako trojica mladica brutalno prebijaju dvojicu “policajaca” koji pokusavaju da “uhapse” cetvrtog mladica iz grupe.

Na snimku se jos vidi jedan covek koji pokusava da odvoji mladice koji udaraju policajce rukama i nogama, dok se u pozadini cuje nekoliko muskih glasova koji su bili zaduzeni za snimanje ovog vandalskog cina.

Dvojica pretucenih mladica su ostala bez svesti na plocniku nakon nekoliko udaraca primljenih u glavu.

I iz samoborske policije su potvrdili da na snimci nisu policajci iz njihove službe.

“Na snimci nisu policajci u službi ni van službe. Vrijeme je Fašnika, mi radimo na tome da utvrdimo o čemu se radi i što se zapravo dogodilo”, rekli su u samoborskoj policiji za Vijesti.hr.

“Mi vam ne znamo detalje, bila je tu policija i raspitivala se. Na snimci nisu sigurno bili policajci… Fašnik je…”, rekao je djelatnik pekarnice.

I iz PU zagrebačke kažu kako nisu imali prijavu o tučnjavi te da se prema formi odijevanja očito ne radi o policijskim službenicima.

Jos uvek nije poznato zbog cega je doslo do sukoba, ko su preruseni mladici i da li su vinovnici sukoba uhapseni nakon ovoga.

Izmet na tribini navijaca Hajduka u Zaprešiću! Sramota! (VIDEO)

Pred danasnje gostovanja Hajduka u Zapresic gde ce se odrzati prvenstvena utakmica Splicana sa domacim Interom  desio se jedan neuobicajen incident. Tribina na kojoj ce biti smesteni navijaci Hajduka umazana je ljudskim izmetom.

Neprijatna scena jutros je  iznenadila celnike kluba iz Zapresica koji su se odmah bacili na posao i poceli su sa ciscenjem tribine kako bi na adekvatan nacin ugostili navijace Hajduka.

Ovaj nesvakidasnji gest prepisuje se navijacima zagrebackog Dinama koji su u losim odnosima sa Torcidom i sumnja se da su na ovaj nacin zeleli da im prirede “dobrodoslicu” u glavni grad.

 

 

Izvor: Dalmatinski portal

 

 

 

 

 

 

Balkanski navijaci : Nedelja 03.03.2019.