Iako je januar mesec kada se većina fudbalskih prvenstava obustavlja zbog zime i praznika, fudbalsko prvenstvo Grčke je u jeku, bar onaj navijački deo.
Kada je grupa navijača Panatinaikosa prošle nedelje upala u klub navijača Olimpijakosa, koji se nalazi u Pireju i tom prilikom povredila nekoliko navijača crveno belih, a zatim polila benziom i zapalila više automobila, Gate 7 je odlučio da brže bolje odgovori.
Tako su pristalice Pirejaca motociklima došle do stadiona Panatinaikosa na kome su članovi Gate 13 oslikavali grafite, kada su ih ugledale pristalice zeleno belih su se razbežale, međutim jedan momak koji su se u tom trenutku zadesio na skeli nije uspeo da pobegnu, pa je nakon ovog incidenta završio u bolnici sa težim povredama.
Nakon katastrofalnih zemljotresa koji su pogodili područje Petrinje u Hrvatskoj, pomoć stiže sa svih strana svijeta.
Iako je pomoć iz Bosne i Hercegovine stizala iz svih gradova, u prvi plan dospio je Samir Mirvić, komandir Jedinice za intervenciju i podršku pri Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH.
Naime, na društvenim mrežama pojavila se fotografija policajca koji iz blata podiže zastavu Hrvatske i prislanja je uz objekt.
Loš osjećaj
Kako je u izjavi za “Avaz” rekao, sve se desilo u petak, 8. januara.
– U petak smo krenuli iz Sarajeva da dostavimo humanitarnu pomoć Petrinji i Glini. Akciju pomoći je organiziralo Udruženje veterana brigade Starog Grada na čelu sa Alijom Jašarevićem. On se obratio direktoru Direkcije Mirsadu Viliću i zatražio pomoć u vidu da mu ustupi vozače i kombije. Direktor je izašao u susret i dao podršku te je naš tim učestvovao u ovoj humanitarnoj akciji prijateljima u Hrvatskoj – rekao nam je Mirvić.
Kaže da je cilj akcije bila pomoć za kolege iz policijskih stanica Petrinja i Glina.
– Otišli smo u Petrinju i podijelili pakete, pa potom u Glinu i vratili se ponovo u Petrinju. Baš je centar grada najviše stradao. Kada smo prolazili pored ruševina vidio sam zastavu Hrvatske u blatu. Bilo mi je teško gledati zastavu Hrvatske u blatu, imao sam neki loš osjećaj. Sagnuo sam se, podigao je, smotao i stavio uz ulazna vrata, Nadam se da će je vlasnik pronaći i uzeti. Nisam ni znao da su me prijatelji slikali – kazao je Mirvić.
Grad je pust, samo je policija tamo
Pitali smo ga i kakva je situacija u Petrinji, kaže da slike ne mogu dočarati tu katastrofu.
– Jako je teško. Grad je pust, samo je policija tamo. Kada sam gledao slike mislio sam da i nije baš tako srašno. Međutim, kada sam otišao tamo i sve to vidio, stvarno je sve uništeno. Ljudi tamo ni nema. Svi su se odselili, ne smiju da spavaju tamo – kazao nam je Mirvić.
Predsjednik Hajduka Lukša Jakobušić uputio je pismo povodom 2021. navijačima koji se još nisu učlanili u klub.
Sadržaj pisma prenosimo u cijelosti.
“Želim da ovo pismo doživite kao jednu vrstu promjene i preispitivanja. Ako stvari uvijek radimo na isti način, ne možemo očekivati drugačiji rezultat. Bezuvjetnu ljubav i emociju smo osjetili i tijekom 70. rođendana Torcide koja je spektakularnim vatrometom pokazala svu moć i raskoš. Želim da i Hajduk bude takav. Jak, moćan, prkosan i gospodski. Hajduk čija će slika i ponos prenositi diljem Hrvatske, Europe i svijeta. Protekla godina bila je prepuna izazova u svakom pogledu, privatno i poslovno. Godina preispitivanja dosadašnjeg načina života, prekretnica za buduće razdoblje.
Neka 2021. bude godina uzleta, godina promjena, godina stvaranja rezultatski moćnog i jakog Hajduka kakvog smo svi zavoljeli i radi kojeg osjećamo tu nevjerojatnu ljubav. Da bismo to mogli, potrebno nam je zajedništvo i međusobno poštovanje. Tek je 110 godina iza nas, a toliko toga ispred nas, a da nismo ni svjesni. Od srca Vam želim drugačiju i uspješniju 2021. godinu”, napisao je Jakobušić.
Jakobušić je agresivno krenuo u 2021. godinu i već četvrtog dana nove godine riješio pitanje sportskog direktora. Iz Gorice je doveo Litavca Mindaugasa Nikoličiusa, čovjeka koji je na istoj poziciji doveo Goricu blizu vrha hrvatskog nogometa. Nikoličius je potpisao ugovor do 2024.
Sada se očekuje kako će Nikoličius riješiti i dugotrajno pitanje trenerske pozicije jer je Boro Primorac privremeno rješenje.
“Na tragu smo da stabiliziramo klub. Ovih šest mjeseci je za to. Gospodin Boro Primorac bi mogao biti i duže na mjestu trenera, ali on se ne vidi na tom mjestu. I za njega, i za nas i sve skupa bi bilo bolje da trener dođe što prije. I sad smo imali opcije trenera, ali činilo mi se da to nije nivo koji klub priželjkuje. Sada će mi Niko dati jednu drugu dimenziju. Ako nađemo trenera, odmah ćemo ga imenovati”, rekao je Jakobušić na predstavljanju novog sportskog direktora.
Navijačka grupa Bad Blue Boys objavila je na svojoj Facebook stranici kako od sutra kreće u izgradnju montažnih kućica za one koje je potres u Petrinji i okolici najviše pogodio.
Stoga su objavili sljedeći popis materijala: Trapez limovi OSB ploče 7 mm, osb ploče 12 mm, osb ploče 18 mm, sendvič paneli 5 cm debljine, grede 14×12, rogovi 10×10, štafle 5×8 (4m dužine), plave palete 120 x 80, staklena vuna, stirodur 5 cm, stiropor 5 cm, stiropor 8 cm, šarafi za knauf, vijci, električni kablovi, utičnice, prekidači, kanalice, PVC prozori dvokrilni (max 100 cm širine), PVC vrata (max 200 cm visine), linoleum, parna brana (folija), pur pjena.
Donacije građevinskog materijala će prikupljati u dva skladišta.
“Zagreb, parking između okretišta na Borongaju i južne tribine maksimirskog stadiona – skladište radi svaki dan od 10 do 17. Kontakt: [email protected].
Sisak, Zagrebačka cesta 44, iza Inine benzinske postaje. Zbog popunjenosti kapaciteta više ne primamo ništa u skladište u Novom Pračnom. Kontakt za novo skladište u Sisku: +385953741713 (Leo) ili [email protected]”, stoji u objavi.
Proslava 9.januara dana Republike Srpske održana je u gotovo svim gradovima ovog entiteta ali i u nekim gradovima Srbije i Crne Gore, gde su Srbi pružili podršku svojim sunarodnicima i čestitali im dan Republike Srpske.
Međutim jedna proslava izazvala je lavinu komentara preko društvenih mreža, a to je ona u blizini Trebinja, gde je grupa navijača Crvene Zvezde, sa sad već čuvenom zastavom Trebinje, pokušala da pređe u Hrvatsku i dođe do Dubrovnika, međutim zbog zabrane ulaska u Republiku Hrvatsku bez važećih PSR testova to im nije bilo omogućeno, pa su svoju bakljadu odradili na samoj granici. Povod za bakljadu je bila tačno godišnjica od kada je grupa Torcidaša pokušala da otme zastavu nakon proslave Dana Republike Srpske u Trebinju.
Više mlađih osoba nanelo je lakše telesne povrede jednom Trebinjcu, ispred njegove kuće, kada su mu prsnuli biber sprej u oči i oteli torbu koju je nosio sa sobom.
Lica su zatim pobegla, a pregledom nadzornih kamera utvrđeno je da je pomenutog Trebinjca pratilo jedno lice i javljalo ostalima o ruti njegovog kretanje, sve ovo je počelo od Spomenika braniocima Trebinja do ulaska u njegovu zgradu, kada mu se to isto lice obratilo na engleskom jeziku, a zatim je više lica izletelo iz automobila i naprskalo mu biber sprej u oči, a zatim mu oduzelo ruksak.
Lica su se zatim uputila magistralnim putem prema Dubrovniku i uputila se ka graničnom prelazu Ivanica, nakon čega im se gubi svaki trag.
O celom događaju obaveštena je trebinjska policija koja je brzom reakcijom i uz pomoć gradskog video nadzora došla do zanimljivih detalja.
Otkrili su, da se jedno lice, koje je pratilo Trebinjca do njegove zgrade, pravilo da uz pomoć mobilnog telefona snima bakljadu, naslonjen na obližnji zidić u Gradskom parku.
Ruksak su bacili u Volujcu, a pronašao ga je jedan biciklista, koji to prijavio policiji.
U ruksaku su se nalazile sve stvari – fotografska oprema, koje su u njemu bile i prije otimanja.
Policija došla do informacija da su mladići iz Hrvatske imali namjeru da uzmu srpsku trobojku sa natpisom “Trebinje” i tkaninu sa natpisom “Reći ću vam iz inata, još uvijek je srpska Sparta”, sa namjerom da se u Hrvatsku vrate “sa trofejem” i iste zatim zapale.
Daljom policijskom istragom, utvrđeno je da su mladići koristila dva vozila, koja su iznajmili u Posušju i Čapljini, a da je njihovo prebivalište na području Ploča, Metkovića, Splita i Dubrovnika.
Sa jednim vozilom su pratili Trebinjca od koga su oduzeli ruksak, a sa drugim grupu Trebinjaca koja se kretala kroz centar grada.
On kaže da je ovo bio direktan pokušaj omalovažavanja Dana Republike Srpske, u čemu ova lica nisu uspjela.
Trebinjac kome je oduzet ruksak kaže za naš portal da mu je žao što je do ovoga došlo, te pozvao svoje sugrađane da ne nasijedaju na provokacije nevažnih pojedinaca.
“Oni su ovo očigledno planirali, želeći da se pohvale da su, tobože, u centru Trebinja oduzeli srpsku trobojku. Najvažnije je da mi moramo da poštujemo naše komšije i da ne smijemo ni da pomislimo da uradimo nešto slično”, priča ovaj Trebinjac.
Kaže i da su u Trebinje dobrodošli svi dobri ljudi, bez obzira na to koje su vjere ili nacije.
Mnogo priča već su ispričane, pa i opjevane o ponašanju i trudu, ali i o organizaciji navijača na potresmom razrušenoj Banovini. Napose, kao odgovor na neprimjerene tvrdnje da su navijači samo smetali ili samo smetaju, kako je ravnatelj Civilne zaštite poručio preko medija.
Navijače to nije obeshrabilo, još su tu, već desetak dana. Pita li se netko gdje jedu i spavjau, tko se o njima pobrine. Slabo…
Kako piše portal @dalmacijadans.hr jedan Dinamov navijač, pripadnik BBB iz Siska, Trpimir Lovreković rado je ugostio Splićane u svom domu. I s njima, ali i s članovima ostlaih navijačkih skupina cijeli dan pomaže. Njegove rečenice su prekrasne, slatke, daju vjeru u bolje društvo..
“Ima nas BBB, Torcida, Kohorta, Armada…”
Objašnjava kako se ova plima navijača dogodila spontano, iz čiste ljubavi prema domovini:
„Nakon potresa trebalo nam je, otprilike, devet minuta da se ujedinimo. Krenuli smo odmah i već devet dana nismo stali. I da, ne trebate nas pitati, biti ćemo ovdje koliko treba i do kada treba”, veli, baš mladi gospodin, Lovreković-
„Uz navijače iz svih skupina tu su i ljudi iz Siska, sve domaći. Složili smo se, velika smo ekipa i sad smo nerazdvojni. Imamo veliku koheziju. Organizirali smo se nakon onog šoka i dajemo sve od sebe”.
„O nogometu se uopće ne priča. Nikad. Evo, kod mene su spavala tri dečka iz Splita. Razmjenjujemo si poruke svaki dan, ujedinili smo se. Rekli su mi da će me primiti na jjever Hajduka u Dinamovom dresu i da mi nitko neće ništa. Iz ove nesreće je izašla jedna velika kohezija i jedinstvo”.
Zastupnik Sabora Mosta i umirovljeni časnik HV-a Miro Bulj u razgovoru za N1 prokomentirao je situaciju u Petrinji. Podsjetimo, ravnatelj civilne zaštite Damir Trut je prije nekoliko dana rekao kako su navijači prouzročili kaos masovnim dolaskom, ali Bulj se ne slaže.
“Devedeset posto posla na terenu nakon potresa odradili su Torcida, Boysi, Kohorta, moji Maligani i drugi navijači. Nije to dojam kakav žele ostaviti vladajući. Ja sam sad stigao iz Majskih Poljana, bio sam u selu koje još nitko nije službeno obišao. Ovdje je najhitnija gradnja, ljudi odlaze i neće se vratiti. Objekte moramo dizati odmah”, započeo je Bulj.
Istaknuo je kako su službe u potpunosti zakazale i kako se nastoji prebaciti odgovornost: “Ovi koji prozivaju navijače imaju masne plaće. Ovo nije dojam, već pitanje loših odluka na ovom području. Stožeri stvaraju lažan dojam putem nekih tiskovnih konferencija, a ovdje treba zasukati rukave. Sustav je zakazao. Ljudima treba organizirana pomoć, a ne da posao rade navijači i u Glini obroke kuhaju volonteri. Sustav koji je plaćen mora imati standarde i uvježbane akcije u ovakvim situacijama, a oni nemaju ništa osim činova na ulaštenim odijelima”, zaključio je.
Opet nam se ponovila krasna humano-sportsko-navijačko-društvena priča. Opet je riječ o selu Strašnik, epicentru razornog potresa koji je Banovinu bacio na koljena, a na noge je postavljaju ljudi iz cijele Hrvatske, navijači, volonteri I dijaspora, piše dnevno.hr
Selo Strašnik je živnulo, vratila mu se vjera u bolje sutra.
Banovina živi svoj drugi život…
PHOTO: Andrija Kačić Karlin
Sve pršti od rada, nema tu nimalo zabušavanja, unatoč stalnim potresima vide se golemi pomaci. U selo Strašnik su stigli Bad Blue Boysi, navijači zagrebačkog Dinama, sve je živnulo, osim što po danu rade I pomažu oko poslova u polju i sa stokom, noću čuvaju selo.
PHOTO: Andrija Kačić Karlin
Kako prenose hrvatski mediji, selo Strašni je praktički nestalo s lica zemlje.
PHOTO: Andrija Kačić Karlin
Možda je ovo selo i malo duže čekalo na pomoć što je i shvatljivo.
S obzirom da je Strašnik posve izoliran od glavnih cesta. U ovom selu, u sada već čuvenom Blatnom šatoru, novinar portala dnevno.hr, dočekao je i Novu godinu s mještanima. U šatoru napravljenom od cerada i deka, u iščekivanju konkretne pomoći ovi mještani se nisu žalili. Strpljivo su čekali, u uvjetima kao na bojištima Prvog svjetskog rata, do grla u blatu.
Prema pisanju novinara dnevno.hr, bili su impresionirani njihovom snagom i dobrim raspoloženjem. Primili su reportera tako toplo bez obzira što su bili na dnu života.
‘Glavno da nitko nije poginuo, a kuće ćemo praviti i deset puta ako treba!’
Novinarski izvještaji iz Strašnika imali su djelotvoran učinak. Nakon što su BBB stigli u ovo selo pomagati, mještanima se javila i udruga The Croatian project iz Australije, riječ je o humanitarnoj organizaciji koja ima posebni senzibilitet za nevolje hrvatskog čovjeka i za pomoć.
The Croatian Project u Strašniku radi i djeluje zajedno s Hrvatskim braniteljskim centrom. Otvoren je tako račun za dvije obitelji u Strašniku i australski dolari polako kapaju, sad već sve brže I brže. Pomoć će biti upućena prema dvije obitelji iz Strašnika, jedna je našeg novogodišnjeg domaćina, branitelja Stjepana Prašnika, oca 12-oro prekrasne djece, nažalost dvoje je teško bolesno. Njegova hladnokrvnost i pribranost u neposrednim trenucima nakon tragedija bila je impresivna.
Danas Strašnik više nije napušten, sam, na kraju svijeta.
A i BBB vele slično kao i žitelji ovog junačkog sela. ‘I mi ćemo graditi kuće deset puta ako treba, ali selo će opstati!’
Prodavnica kežual odeće Casual Authentic https://casualauthentic.com/ slavi svoj drugi rođendan. U svojoj ponudi imaju brendove kao što su: Fred Perry, Ellesse, Lile & Scott, Luke 1977, Marshall Artist, Peaceful Hooligan, Pretti Green, Weekend Offender, ovi brendovi važe za jedne od najpopularnijih širom Velike Britanije i sve više su zastupljeni na tribinama širom Evrope.
Preko našeg koda BALKANCASUALS dobijate -30% popusta na sve proizvode. Pored sajta njihovu ponudu možete pogledati i na instagram profilu Casual Authentic.+ Internet prodavnica vrši dostavu za sve države Balkana, a roba se šalje iz Poljske.
U ponudi se takođe nalazi i poljski robni brend Enclava, koji se izrađuje od veoma kvalitetnog pamuka u šta smo se i sami uverili.
Prodavnica kežual odeće Casual Authentic https://casualauthentic.com/ slavi svoj drugi rođendan. U svojoj ponudi imaju brendove kao što su: Fred Perry, Ellesse, Lile & Scott, Luke 1977, Marshall Artist, Peaceful Hooligan, Pretti Green, Weekend Offender, ovi brendovi važe za jedne od najpopularnijih širom Velike Britanije i sve više su zastupljeni na tribinama širom Evrope.
Skavni britanski muzičar Džeri Marsden, pevač grupe Džeri end d Pejsmejkers (Gerry and the Pacemakers) preminuo je posle kraće bolesti u 79. godini.
Džeri i Pejsmejkeri su uz Bitlse bili najpoznatiji predstavnici “Mersibita”, a najpoznatiji su po hitovima “Ferry Cross the Mersey”, “How Do You Do it?”, “Don't Let the Sun Catch You Crying”, s tim da je pravu besmrtnost stekao je svojim izvođenjem pesme “You'll Never Walk Alone”.
Ta pesma postala je zaštitni znak Liverpula, a onda i moto slavnog kluba. Navijači je pevaju pre svake utakmice i posle svake pobede, pa se i čuveni klub sa Enfilda oglasio zbog smrti Džerija.
It is with such great sadness that we hear of Gerry Marsden’s passing.