Gde je nestalo 50.000 navijača Crvene zvezde?

I to samo za 6 dana…

Ako ćemo iskreno – Crvena zvezda ove sezone nije zaslužila da je na domaćim utakmicama sa tribina prati toliko mali broj navijača.

Nisu ni drugi klubovi u SL, ali trend opadanja publike u srpskom fudbalu već godinama pogađa ostale srpske stadione. Ovoga puta ”pao” je i poslednji bastion – Marakana!

Na utakmici sa Spartakom koji je , između ostalog, i najprijatnije iznenađenje Super lige viđeno je SAMO 4.182 navijača na najvećem srpskom stadionu.

Otuda se i postavlja logično pitanje – Gde je nestalo 50.000 Delija za samo šest dana?

Prethodnog četvrtka protiv Arsenala Marakana je bila puna, ljudi su za rukav vukli svakoga ko je bio u prilici da im nabavi kartu, a već ove sedmice odlazak na stadion nije bitan.

Razlika u danu i vremenu odigravanja utakmice nije velika. Sreda umesto četvrtka, 18.00 umesto 19.00 časova. Sitne nijanse ukoliko radite, studirate ili idete u školu. A o razlici u cenama karata da i ne pričamo.

Ništa hladnije nije bilo ni tog četvrtka. Kiša nije padala kao ni večeras. A opet – tribine zuje prazne.

Znam, mnogi će reći ”Care, ipak postoji razlika između Arsenala i Spartaka!” Međutim, zar nije logično da se na utakmice ide kako bi se gledao svoj voljeni klub?

Klub koji je izborio Evropu posle 10 godina i nije samo ”tamo neki učesnik”, nego klub koji posle tri kola ima realnu šansu da prezimi u Evropi.

Klub koji ima četiri boda više u odnosu na Partizan i koji, za razliku od nekih prethodnih sezona, konačno igra pravi fudbal.

Kada smo već kod Partizana, isto ovo se odnosi i na njih. Samo je razlika u tome što crno-beli već duže vreme kubure sa brojem navijača na tribinama. Dešavalo se da ih gleda jedva 1.000 ljudi.

Elem, da se vratimo na Zvezdu i njen aktuelni problem sa navijačima.

Paradoksalno je to da, sem najvernijih pristalica na Severu, svi ostali izbegavaju Marakanu sada kada je situacija nikad bolja za Zvezdu, dok su inat i ”borba sa vetrenjačama” znali da privuku i po 15 ili 20 hiljada ljudi protiv tzv. malih klubova.

Zašto? To verovatno ni sam Bog ne zna…

Jedino znamo da je ova Zvezda Vladana Milojevića zaslužila više. Kao i svi ostali klubovi. Jer, fudbal se valjda igra zbog publike!

(autor: M. Marić | kurir.rs)

Funcut iz bolnice: Što nas ne ubije, to nas ojača

Igora Anakovića je palicom napao maskirani muškarac u središtu Šibenika. Navijači sa stranice ‘Šibenik gori 1983.’ traže da mu se sudi za ubojstvo u pokušaju

Uz geslo ‘što nas ne ubije, ojača nas’, tajnik Udruge navijača Šibenski Funcuti, Igor Anaković, pozvao je iz bolničkog kreveta sugrađane da večeras dođu na Baldekin navijati za šibenske košarkaše.

‘S obzirom na događaj koji se desija u sridu,mogu slobodno reći ‘što nas ne ubija, ojača nas!’, stoga nema posustajanja i danas bez obzira što ja ne mogu bit s vama želim da svi dođete na košarkaški susret u dvoranu i dokažete da nas ništa ne može slomiti! Svi na Baldos’, poručio je putem stranice Funcuta Igor Anaković koji je u srijedu na Starom pazaru zadobio teške ozljede tijekom napada pripadnika Torcide na domaće navijače.

Anakovića je palicom napao javnosti zasad nepoznati maskirani muškaracu središtu Šibenika. Navijači sa stranice ‘Šibenik gori 1983.’ traže da mu se sudi za ubojstvo u pokušaju.

‘Leži na podu, već krvave face… ubojica u pokušaju, iznad njega s palicom u ruci… zamahuje… srića sta je bija nejak… srića i Funcuta sta je na podu, a i srića zvijeri! Srića njegova jer će mu se suditi samo za pokušaj ubojstva!’, napisali su.

Pita li se taj muškarac je li mu ovo bilo potrebno, dodali su.

‘Zbog čega? Zbog koga? Moga je drugom oduzeti život jer je tija biti faca, a osta je ološ. Nadam se da ti slijede godine preodgoja u zatvoru’, napisano je, među ostalim, na stranici šibenskih navijača.

Podsjetimo, policija je nakon incidenta pritvorila 59 pripadnika navijačke skupine Torcida. Oni su napali šibenske Funcute na Starom pazaru dok su se pripremali za navijanje na utakmici osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa između Šibenika i Hajduka.

Torcidaši su se u manjim grupama okupljali po gradu, a onda međusobnom koordinacijom putem mobitela i naoružani palicama, kamenjem i bocama, napali šibenske Funcute.

Oni su osumnjičeni za kazneno djelo iz Zakona o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima kojim je propisano da će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine kazniti osobe koje prije, tijekom i nakon sportskih natjecanja budu sudjelovale u tučnjavi ili napadu na druge gledatelje, redare, organizatore natjecanja, sportaše ili druge osobe – ako je u tim izgredima netko teško ozlijeđen.

 

GALERIJA

(24sata.hr)

Kolumna navijačice Hajduka: “Pronašla sam mjesto gdje pripadam”

Ja sam cura i navijačica sam Hajduka.

Ne zanimaju me tuđa mišljenja tipa onih glupih ‘stop vagini na tribini’ ili ‘cura je da bude u kuhinji’. Možda vaše mame, cure, sestre nisu za tribinu i uživaju u tome da budu domaćice ali tko si ti da trpaš sve žene u isti koš? Idem od domaćih do gostujućih utakmica.

Za mene je najbolji osjećaj na svijetu probuditi se i shvatiti danas je taj dan. Danas je utakmica. Živim za vikende kada moj Hajduk igra. Ako u tom trenu ne mogu biti u Splitu koji je od mene udaljen 350 kilometara tada svoj Bili klub bodrim ispred svog Tv-a.

Nema mi ljepšeg osjećaja nego sjesti u auto i krenuti za Split ili gdje god da Hajduk igra i kupiti kartu za utakmicu. Nema te riječi kojom bi opisala sreću kada moji Bili pobjede, ili tugu kada izgube.. O pobjedi sam spremna pričati danima, a kad izgubimo ne diraj me, ne pričaj mi i pusti me da plačem. Kada sam prvi puta osjetila da je ova ljubav najveća? Ni ne pamtim više. Oduvjek je to tako.

Samo se pitam, je li moguće da ova Hajdučka ljubav još naraste? Najljepše je kad stanem na tribinu i pomislim kako nas sve veže ista ljubav. Ljubav prema tom klubu. Ne mogu zaboraviti 22.04. dan kada smo na Maksimiru razbili Dinamo 2-0.. Taj dan i narednih tjedan dana sam pričala samo o tome.

O tome kako je moj Hajduk pobjedio. Volim svoj klub Hajduk, volim svoju obitelj Torcidu, volim svoj dom Poljud. Ta ljubav mi je zaista dovoljna jer o drugačijoj ni ne razmišljam. Pronašla sam mjesto gdje pripadam ❤

(Fan kolumna. Šaljite nam vaše kolumne na e-mail: [email protected])

Neraskidiva veza Dejana Savićevića i Varvara

Govoriti o karijeri i uspjesima fudbalske legende, Dejana Savićevića vjerujem da je suvišno. Njegov doprinos jugoslovenskom, a onda i crnogorskom fudbalu je neprocjenjiv.

Upravo njega, kao najuspješnijeg sportistu Jugoslavije, krajem prošlog vijeka pratile su različite priče koje su mediji plasirali javnosti.

Mi vas kroz naš vremeplov podsjećamo na jednu od njih.Veliku „prašinu“  tada podigla je vijest da se „Varvari“ odriču Savićevića, navodno zbog njegovog povratka u Crvenu Zvezdu, a ne u podgoričku Budućnost.

Naslovi medijskih kuća koje su objavile ovu informaciju izazvali su veliku pažnju svih, a posebno navijača Budućnosti. Oni su demantovali ove podatke saopštenjem kojim su kazali da protest zbog povratka Savićevića u Crvenu Zvezdu nije izrazio niko od njihovih pripadnika.

Pristiglo pismo čitalaca ubrzo je istraženo, a vođa navijača Budućnosti Goran Mihailović imao je jasnu poruku: „To pismo je strašno pogodilo sve „Varvare“ jer niko od nas nije zamjerio Deju što je otišao tamo. Postoji „milion verzija“ oko njegovog prelaska u Zvezdu, jer je trebalo da se vrati u Budućnost. Mi to pismo nismo poslali i sa njim nemamo nikakve veze, što smo demantom i potvrdili. Navijamo za naš klub, volimo Podgoricu i Crnu Goru, a Dejan Savićević je bio i ostao naš bog.“

Tako je spuštena zavjesa  oko odnosa i špekulacija koje su u tom periodu vladale među navijačima u Podgorici i Beogradu, a koji je trebalo  i treba da se svodi na fer, sportskom rivalstvu i poštovanju.

Jedno je sigurno Dejan Savićević je bio i ostao miljenik jugoslovenske fudbalske publike.

(Fan kolumna. Vaše kolumne šaljite na [email protected])

Turski investitori poslali zvaničnu ponudu na Bilino polje

Na adresu NK Čelik stigla je zvanična ponuda investitora iz Turske.

“Obavještavamo širu javnost da je jutros na adresu našeg kluba stigla i zvanična ponuda za preuzimanje dijela djelatnosti NK Čelik od strane HAN Group koju predvodi Olgun Aydin, grupe investitora iz Turske i Katara”, poručili su iz zeničkog kluba.

Danas u 13 sati je zakazana hitna sjednica pregovaračkog tima sa Nadzornim odborom Čelika koji će se u što kraćem roku oglasiti po pitanju ponude.

Inače, naredno kolo BH Telecom Premijer lige BiH donosi duel starih rivala Sarajeva i Čelika na stadionu Asim Ferhatović Hase.

Zanimljivost vezana za duel koji uvijek plijeni pažnju bh. nogometne javnosti je da Čelik na Koševu nije pobijedio Sarajevo punih 30 godina.

Dakle, nikad u nezavisnoj Bosni i Hercegovini crveno-crni Hasetov hram nisu napustili uzdignutih ruku, a to im je posljednji put za rukom pošlo u sezoni 1986/1987 kada je bilo 0:1.

Napad Torcide na Funcute (VIDEO)

Na Šubićevcu je ogroman broj navijača Torcide koji su zauzeli kompletan parking kod stadiona. Cijeli Šubićevac prepun je policije, a navijača ima toliko da vjerojatno neće svi uspjeti ući na stadion. Sa tribina se ore navijačke pjesme, a na stadionu za sada sve prolazi bez izgreda, javljaju naši reporteri sa terena.

NOVO 17,45

Čitatelji nam javljaju da je kružni tok na Meterizama totalno blokiran jer se stvorila kolona automobila koji žele skrenuti prema Šubićevcu. Svega petnaestak minuta uoči utakmice na Šubićevcu, osim kaosa u prometu, sve protječe bez incidenata.

NOVO 17,30

O sukobima navijača u centru Šibenika u 17.20 sati priopćenjem se oglasila šibenska policija.

– Prije početka nogometne utakmice osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa između HNK Šibenik  i HNK Hajduk danas oko 15,30 sati u Šibeniku, u starom dijelu grada na nekoliko mjesta, je došlo do sukoba između većeg broja navijača navijačkih skupina Torcide i Funcuta. Prilikom našeg postupanja, do sada, je u prostorije šibenske policije privedeno ukupno 76 navijača, od kojih 61 navijač navijačke skupine  Torcida i 15 navijača navijačke skupine Funcuti, od kojih je jedan ozlijeđen. Sve druge okolnosti se utvrđuju – priopćili su iz policije.

NOVO 16,30

Interventni policajci maricama su odvezli sve pripadnike Torcide, otprilike njih pedesetak, tako da se sitaucija na Starom pazaru skroz smirila.

– Još ne znamo točan broj privedenih i ozlijeđenih navijača u tučnjavi na Starom pazaru. U drugim dijelovima grada nisu zabilježeni slični incidenti, tek manje čarke – kažu u Operativno-komunikacijskom centru Policijske uprave šibensko-kninske.

Šibenska policija kontorlira grad, a ako i ima sporadičnih problema nitko ne može biti na svim mjestima u isto vrijeme, poručuju iz šibenske policije. Na svim ulazima u grad su njihovi punktovi na kojima se kontroliraju sva vozila, a u ovom trenutku privedeno je između 50 i 60 osoba, te je procjena, sukadno stanju na terenu, da bi do kraja dana moglo biti stotinu, a možda i više uhićenih izgrednika. U svakom slučaju, iz policije poručuju građanima da kontroliraju siticiju i da nema razloga za zabrinutost.

Čitatelji nam stalno šalju nove snimke brutalnog navijačkog obračuna.

Najskuplji fudbalski klubovi kod nas i u svetu….

Eminentni sajt Transfermarkt objavio je spisak najskupljih fudbalskih timova na svetu u kojem dominira Real iz Madrida iza njega je veliki rival “kraljevskog kluba” Barselona, dok trecu poziciju zauzima Pariz Sent Zermen koji je poslednjih godina najvise napredovao na ovoj listi.

Na petom mestu je sampion Engleske, ekipa Celzija dok je odmah iza njih ekipa Mancester Sitija, sedmo mesto je rezervisano za “bavarce” i nove-stare prvake Nemacke…

Real Madrid        £669.42m

Barselona             £635.85m

PSZ                        £583.56m

Celzi                      £568.71m

Man. City              £566.55m

Bayern                   £538.79m

Man.United          £533.48m

Tottenham            £495.90m

Juventus                £486.27m

Liverpool               £463.05m

Klubovi sa Balkana mnogo zaostaju za evropskim velikanima pa tako da saberemo vrednost svih igraca iz liga SFRJ nebi mogli ni priblizno da se takmicimo sa najskupljim ekipama sa starog kontinenta.

Najveredniji tim iz zemalja bivse SFRJ ima zagrebacki Dinamo, zatim slede jos dva predstavnika Hrvatske Rijeka i Hajduk pa na cetvrtom mestu je vicesampion Srbije Crvena Zvezda, potom Partizan pa jos jedan predstavnik Hrvatske Osijek…

Dinamo       44.06

Rijeka          27.68

Hajduk        21.51

C.Zvezda      19.08

Partizan       18.99

Osijek           16.29

Maribor        12.56

Lokomotiva  10.80

Vardar             9.00

Sarajevo          8.06

Olimpija          7.76

Cukaricki         7.52

Inter Z.             7.43

Domzale           7.27

Zrinjski             7.11

Najskuplji drzavni tim je takodje tim Hrvatske potom Srbija, pa BIH

Hrvatska         253.35

Srbija               145.85

BIH                    84.15

Slovenija            73.76

Crna Gora          60.17

Makedonija        19.33

Vrednosti su napisane u milionima funti…

Za koga su navijali najpoznatiji svetski diktatori?

Najpoznatiji svjetski diktatori nerijetko su bili veliki ljubitelji fudbala, a svijet ih je zapamtio po zločinima, ubistvima, željama za pokoravanjem i apsolutizmu…

Jeste li se ikada zapitali za koga su navijali Hitler, Mussolini, Franco, Čaušesku, Mugabe? Oni i mnogi drugi ostali su zapisani na najružnijim stranicama svjetske historije, a nismo sigurni da su njihovi omiljeni klubovi sretni što su u redovima navijača imali i njih.

Tako je Adolf Hitler, lider nacističke Njemačke navodno bio pasionirani ljubitelj fudbala, a od svih njemačkih klubova omiljeni mu je bio Schalke 04. No, njemački velikan nedavno je demantirao tvrdnje britanskih medija uz pojašnjenje da u evidenciji kluba ne postoji nikakav podatak o njegovom članstvu ili kupljenoj ulaznici za neku od utakmica.

Benito Musolini, Hitlerov brat po fašizmu, bio je navijač rimskog Lazija dok je njegov kolega – španski diktator Francisco Franco, prema izvještajima, bio ljubitelj fudbala, ali nikad do kraja nije jasno za koji klub iz prijestolnice navijao: Real ili Atletico. Kako god, navijači oba kluba nerado će priznati da je Franco bio fan njihovog najdražeg kluba.

Nicolae Ceausescu bodrio je rumunskog velikana – Steaua je za vrijeme vladavine ozloglašenog diktatora s Karpata nizala rekorde o kojima se i danas priča. Sredinom osamdesetih, postala je i prvak Evrope. Novca je tih godina u Rumuniji za fudbal bilo. Za život običnih ljudi, za hranu i vodu – nije.

Opširno su britanski mediji izvještavali i o fudbalskoj strasti Osame Bin Ladena. Talibanski lider više nije među živima, a dok je bio, pratio je utakmice londonskog Arsenala. Ne postoje izvještaji da je na nekom od mečeva prisustvovao.

BBB ljuti: Torcida zapali stadion i nikom ništa, a nas pendreče, guše u autobusima i uzimaju nam transparente

 

Navijači Dinama potužili su se na tretman splitske policije prije i za vrijeme derbija na Poljudu.

Unatoč neslaganjima s vodstvom kluba, ljubav prema Dinamu bila je jača te je velik broj Bad Blue Boysa pohodio derbi utakmicu na splitskom Poljudu. No, kako doznajemo iz navijačkih krugova, policija u Splitu ponašala se prema njima nehumano. Pa tako, iako su došli na vrijeme do naplatnih kućica u Dugopolju, policija ih je, tvrde, predugo držala zatvorene na mjestu u autobusima te su mnogi jedva disali i skoro padali u nesvijest, a dio ih je zbog otezanja i kasnio na početak utakmice.

Pred ulazak u stadion policija im je oduzimala i transparente. S druge pak strane, navode nam BBB, Torcida je priredila svoj vatreni show sredinom drugog poluvremena kada je bilo očito da Dinamo sve više stišće Hajduk na terenu. Bakljadom je Torcida zaustavila igru na više od 5 minuta, a i domaći navijači su mogli slobodno izvjesiti svoje transparente upućene protiv državnika i novinara, dok se BBB-ima to zabranilo. BBB se stoga pitaju, zbog čega dvostruka mjerila kod policije.

Svemu ovome treba dodati da i BBB nisu bili zvečke, jer su signalnom raketom u jednom trenutku utakmice pogodili zapadnu tribinu, ali tada je uslijedila reakcija specijalaca koji su pendrecima brzo uspostavili red. No, dok se jedne navijače pendreči, drugima se (Torcidi) eto dopušta piromanski show.

Ponovno probuđeni jaz između navijačkih skupina

Prije 4 godine dogodilo se nešto nezamislivo, BBB i Torcida su zajedno navijali na istoj tribini Maksimira, ujedinila ih je zajednička borba protiv vaučera. No, sinoć je atmosfera bila naelektrizirana kao u doba najvećih rivalstava dvaju klubova, tako i navijačkih skupina. Sve je započela Torcida skandiranjem u 21. minuti “gazi, gazi Purgere”, na što BBB nisu ostali dužni pa su krenuli skandirati “tovarske pi*ke”.

Do kraja utakmice mogla su se čuti i druga prepucavanja na navijačkim relacijama, od paljenja koksa i 4 purgera do ubij tovara. Ipak, kad je policija upala među BBB zbog signalnih raketa, Torcida se solidarizirala s njima te su zajedno skandirali “hrvatska policija, mito i korupcija”. Bilo je vatreno i na terenu i u loži, ali srećom bez većih incidenata. Dobro došli u Hrvatsku, 2017. godina je…

(www.zagreb.info)

Najbolje posete ovog kola

Lepo vreme ovih dana pozitivno je uticalo na povecane posete utakmica ovog kola, pa se tako u gotovo svim ligama belezi veca poseta ovog vikenda..

Najposecenija utakmica je bila ona u Splitu gde je Hajduk docekao Dinamo u velikom hrvatskom derbiju, zatim sledi duel C.Zvezde i Mladosti pa derbi kola Prvelige BIH izmedju Zrinjskog i Sarajeva koji je uz pregrst golova pripao bordo ekipi.

Vec smo gotovo navikli da prve dve pozicije na lestvici dele splitski “bili” i beogradski “crveno-beli”, ovaj put hrvatski derbi bio poseceniji nego ostalih 7 najgledanijih utakmica prvih liga bivse SFRJ zajedno sto je za svaku pohvalu.

Derbi se zavrsio rezultatom 2:2 uz veoma uzbudljivih poslednjih 10 minuta utakmice kad se videlo cak 3 gola, Crvena Zvezda je rutinski savladala Mladost na svom stadionu…

Hajduk – Dinamo          24 736

C.Zvezda-Mladost           6780

Zrinjski – Sarajevo           3500

Rijeka-Osijek                    3022

Partizan-Backa                 2400

Olimpija-Triglav              2000

Maribor-Ankaragan        2000

Napredak-Zemun            1500